Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 3. septembrie 2013, 11:34

Ajunge o lingura la pescuit, sau avem nevoie de o geanta intreaga de vesela?

Finnd luna lui august destul de mult plecat pe malul Dunarii, si de fiecare data in viteza, nu mi-am luat cu mine decit o lingura si o linguritza. Astea 2 le aveam in permanenta la mine. Cea din urma pt cafea solubila. Cutite aveam in trusa de pescuit.
Ce mi-a lipsit insa era:
- un desfacator de conserve
- un arzator micutz (am profitat de fiecare data de butelia lui Bruno :rizi: )
- un ibric de incalzit apa
- o furculita
- o farfurie
- un desfacator de sticle de vin

...si precis mai as putea gasi una sau alta... :gandesc:

Voi ce folositi, cu ce mergeti la pescuit pt mai multe zile?
Ajunge o scula universala dintr-asta

...sau asa ceva:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 3. septembrie 2013, 11:50

aici e mult de discutat.
in principiu, eu merg pe stil buschraft, minimalist, incerci sa te descurci cu ce ai la fata locului. in felul asta cunosti si mai bine natura si ajungi sa o respecti si s-o protejezi. sculele prezentate mai sus de zoran sunt arhisuficiente.
bineinteles ca sunt pescari ce pleaca cu familia si remorca de ustensile. de la masa mare + vaza cu flori, pana la cotetul cainelui. eu nu vad nimic rau in asta cu conditia sa uite de playerul cu amplificare si sa nu lase gunoi in urma.
despre buschraft as da un link, nu stiu daca e voie...

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 3. septembrie 2013, 12:30

Finnd luna lui august destul de mult plecat pe malul Dunarii, si de fiecare data in viteza, nu mi-am luat cu mine decit o lingura si o linguritza. Astea 2 le aveam in permanenta la mine. Cea din urma pt cafea solubila. Cutite aveam in trusa de pescuit.
Ce mi-a lipsit insa era:
- un desfacator de conserve
- un arzator micutz (am profitat de fiecare data de butelia lui Bruno :rizi: )
- un ibric de incalzit apa
- o furculita
- o farfurie
- un desfacator de sticle de vin

...si precis mai as putea gasi una sau alta... :gandesc:

Voi ce folositi, cu ce mergeti la pescuit pt mai multe zile?
Ajunge o scula universala dintr-asta

...sau asa ceva:
Off,off, offf...... Io in locul tau as arunca la gunoi cana termorezistenta si as cumpara una simpla in care sa si poti incalzi si sa poti si bea din ea. Ibric nu mai ai nevoie, vezi ce simplu e cu jacobsu'. Conservele eu le iau 90% din cazuri din alea care se pot desface fara alte ustensile, oricum un cutit/briceag trebe sa ai in masina. Arzator da, este indispensabil, lingura, lingurita da, dar furculita si farfurie pentru ce? Oricum minci din conserva cu lingura. Io mai am un fund mic de lemn prin masina care e uneori util.Desfacator de vin???????????? Poate ar trebui si o frapiera atunci!! hahahahaha :zambet:

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 3. septembrie 2013, 14:15

Eu intotdeauna am mers la pescuit cu sandwich-uri daca era mai racoare afara sau cu conserve.O lingura, un cutit, cateodata termosul pentru cafeaua facuta acasa....Mi-ar fi prins bine un arzator mic de cateva ori, insa tot nu mi-am cumparat nici pana acum
Eu sunt de parere ca merg la pescuit ca sa pescuiesc, sa ma deconectez de orice..Daca vreau confort, raman acasa.Sau daca nu vreau sa raman acasa....imi trebuie un portbagaj pentru confortul meu :rizi:
Simplu, eficient, nu imi rupe spatele in rucsac.Si painea...feliata :rizi:
Always C&R

IonutFishing

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 3. septembrie 2013, 14:23

- un desfacator de conserve - io desfac foarte bine cu cutitu` daca n-are conserva cheie
- un arzator micutz (am profitat de fiecare data de butelia lui Bruno ) - corect
- un ibric de incalzit apa - o cana d-aia din inox, de armata, ii universala si indestructibila
- o furculita - corect (io nu manc felu` 2 cu lingura... :limba: )
- o farfurie - inutila
- un desfacator de sticle de vin - berea mea are cheie :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 3. septembrie 2013, 14:27

Eu mi-am cumparat masina pentru pescuit cand am realizat ca la pescuit e nevoie si de confort. Bineinteles la partidele prelungite si ca sa nu mai mananc conserve :doaaamne: . Am patit odata pe o insula din buclele Sf. Ghe. unde nu aveam barca la dispozitie o toxinfectie alimentara ca nu mai vreau sa aud de ele. Astfel am ajuns sa ma dotez corespunzator si pentru camping.
Daca partida e scurta insa, merg cu un castron doua de inox, un briceag utilitar cu lingura, furculita, cutit, tirbuson s.a., care se frange in doua, o cana de inox pentru incalzit in ea sau facut cafeaua si-atat.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 3. septembrie 2013, 14:27

Desfacator de vin????????????
pai si cum desfacem vinul? :necajit:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 3. septembrie 2013, 14:30

Desfacator de vin????????????
pai si cum desfacem vinul? :necajit:
Pui o haina pe un copac facuta botz si lovesti cu fundul sticlei pana iese dopul. Sau il bagi in sticla, pur si simplu. Si arhaic :zambet:
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 3. septembrie 2013, 14:33

Desfacator de vin????????????
pai si cum desfacem vinul? :necajit:
Io sincer sa fiu foarte rar am fost la pescuit cu oameni sa bea vin (io nu le am, oricum)... serios, de obicei ori bere, ori "tarie" ori... nimic. :)
In rarele ocazii cand cineva si-o adus vin, l-o adus fie in damigeana mica fie in bidoane cu capac insurubat... nu in sticle cu dop de pluta.
Imi dau seama ca-i mai "de clasa" in sticle, dar io povestesc doar ce-am vazut.
Oricum, cand o fost cazu` s-o mai gasit cate un tirbuson pe la vreun briceag din trusa. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 3. septembrie 2013, 14:34

cornel,
stiu ca e old style. dar e zgomot...
asa am mai facut si eu. oricum, e buna. :apl:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 3. septembrie 2013, 14:41

Aauuuuu! Pai cum puteti sa bateti si sa agitati vinu' inainte de a-l bea? Cu berea tot asa faceti? :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 3. septembrie 2013, 16:37

Eu fac parte dintre cei care au tot timpul vin la ei. Zoran stie. Poate si faptul ca traiesc in Franta face ca nu prea beau bere, ci mai mult vin. Insa tirbuson am in permanenta in buzunar, chiar si cand ma duc la birou. Pahare am in masina, restul le iau cand ma duc la stationar. Am o trusa cu de toate felurile de cutite, deschizator de cutii de conserve si chiar si cutite de stridii. Imi plac iarna cu vin alb, la ora pranzului, cand ma duc la stiuca. :relax:

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 3. septembrie 2013, 16:49

Sigur un tirbuson, nu-i mare lucru de avut prin masina/barca, dar eu ma gindeam la Zoran care niciodata nu a baut vin in iesirile care le-am facut impreuna. Oricum la cite erau prin Ford o frapiera si un tirbuson nici nu s-ar fi vazut. Te rog nu ma ucide mein freund :limba:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 3. septembrie 2013, 16:59

Aauuuuu! Pai cum puteti sa bateti si sa agitati vinu' inainte de a-l bea? Cu berea tot asa faceti? :zambet:

Nu-i problema ca de-abia se mai amesteca aracii din care e facut. Vinul bun de casa nu-l bagam la sticle cu dop, iar pentru bere gasim tirbuson :bucuros2:
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 3. septembrie 2013, 17:00

nici eu nu ma au peste cap sa am ceva neaparat la mine, dar intre bere si vin, aleg clar vinul.
ca scule taietoare am in barca tot timpul un cutit chinezesc ce tot zace prin cutie, un briceag multifunctional f smecher, o maceta tramontina de 50cm, si o pereche de cutite custom mare si mic in aceeasi teaca, de care sunt tare mandru. as putea sa ma lipsesc de cele din urma dar sunt tare frumoase, forjate manual din otel de arc, prasele de lemn de nuc. as pune poza dar nu stiu cum.

incercati sa va luati hobo strove. poti sa o cumperi sau poti sa ti-o faci singur si dureaza juma d ora. e ff practica, nu mai faci ditamai focul sa incalzesti apa pt ceai. e in varianta pe lemne sau pui spirtiera in loc de lemnisoare si apa fierbe in 8-10 min cand e frig. nu mai spun ca iti trebuie doar cateva surcele.

cel mai important e sa ai la tine cutitul si chestii de aprins focul.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 3. septembrie 2013, 18:11

dar eu ma gindeam la Zoran care niciodata nu a baut vin in iesirile care le-am facut impreuna

Bruno draga, mie-mi place berea fara alc cind is calduri mari afara. De ce? Ca io nu stiu sa beau, ca omu'... si atunci, prefer sa nu am la mine vin sau altele.

Eu fac parte dintre cei care au tot timpul vin la ei. Zoran stie.

Eh, da Tudor, eu stiu! Si a fost excelent un paharel rece-rece, in barca cu prietenii... Ar trebui sa mai facem o iesire impreuna, ce zici? :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 3. septembrie 2013, 18:16

incercati sa va luati hobo strove. poti sa o cumperi sau poti sa ti-o faci singur si dureaza juma d ora. e ff practica, nu mai faci ditamai focul sa incalzesti apa pt ceai. e in varianta pe lemne sau pui spirtiera in loc de lemnisoare si apa fierbe in 8-10 min cand e frig. nu mai spun ca iti trebuie doar cateva surcele.
Io prefer buteliile de gaz alea perforabile, de unica folosinta.
Recunosc ca nu-s asa "de traditie" da` compenseaza prin faptu` ca nu se uda... gazu`:rizi: .
Singuru` lucru pe care tot vreau sa-l fac de ceva ani pt. mini-aragazu` din dotare ii un paravant, ca sa nu tot folosesc scaunu`, masina etc.... poate la iarna si asta.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 3. septembrie 2013, 18:49

... Ar trebui sa mai facem o iesire impreuna, ce zici? :ochi:

Maaaaah, da` bine zici! Daca tot nu am reusit foarte multi sa ajungem la "intalnire" nu ar fi cazul sa incepem sa cultivam "intalnirea" de anul viitor? Sau poate un remake, ceva?!!!
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 3. septembrie 2013, 18:52

Ce mi-ar lipsi mie din toate cele prezentate aici? O lada Cooleman pe care am vandut-o la un moment dat ca sa-mi cumpar ceva, dar careia ii simt lipsa. Si avusesem deaia de 105 litri, ca ma omoram si eu cu concursurile de crap.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 3. septembrie 2013, 18:54

Io va invit la o copca. :bucuros2:
Mi-am rezervat special cateva zile de concediu anu` asta in acest scop, sa pot sa ma deplasez intr-o zona mai rece... ca-n Banatu` asta, nici apa nu ingheta... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Subiecte asemănătoare