Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

21

sâmbătă, 31. august 2013, 22:41

faptul ca ai 4 lansete grupate pe mal in 1m toate patru, nu inseamna ca monturile sunt aruncate tot pe o arie de 1m in apa.
e la mintea cocosului ca le poti arunca in directii si distante diferite acoperind o arie cat mai mare, daca asta doresti...
Cred ca tu ai pescuit mai rar pe un rau si mai des pe un fluviu.
De regula pe un rau ca Muresul nu ai suficienta "deschidere", plasezi o lanseta dupa un pom cazut, intri printre tufisurile de pe mal etc. etc. ... si oricum, mai rar se arunca in susul apei la stationar. :)
Cat priveste avertizorii, ai mei NU AU difuzor... suna doar statia... la distanta de pana la 500m....
Cred ca ar fi indicat sa fim mai ponderati si mai putin agresivi cand nu cunoastem toate situatiile. :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

22

sâmbătă, 31. august 2013, 22:49

exact, inca un motiv in plus ca sa le grupezi. daca nu e loc, dai doar cu 2 lansete. cauti un loc bun (aici intervine si intuitia si experienta) dupa care stai geana pe lansete.
arunci in susul apei foarte bine. daca stii cum sa-ti tragi firul pe urma, curentul n-o sa-ti duca la vale montura, va sta acolo unde vrei. nici macar nu e nevoie de plumb peste 80g. :)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

23

sâmbătă, 31. august 2013, 22:51

daca nu e loc, dai doar cu 2 lansete.
Asta spuneam mai devreme, poate n-ai observat. :)
Despre aruncatul contra curentului parerile difera... io prefer sa merg pe ceea ce mi-a demonstrat experienta anterioara proprie.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

24

sâmbătă, 31. august 2013, 22:54

V-ati abatut mult de la subiect. Ideea era daca e deranjat somnul de fire sau nu. Daca gaseste momeala si ii e foame nu cred. Problema cu mai multe fire apare atunci cand trebuie sa le strangi sa nu ti le faca praf vreun "punctabil". La somn eu dau doar cu 2, maxim 3 de pe mal sau din barca si cu una +- mosor la clonc. Asta si functie de cine mai e in barca.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

25

sâmbătă, 31. august 2013, 22:58

V-ati abatut mult de la subiect.
Da, ai dreptate. :)
Nici io nu cred ca somnu-i deranjat de fire.
Io dau cu 4 lansete distribuite daca am loc, cu una sau niciuna daca n-am loc. :)
La clonc dau cu una singura.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

26

sâmbătă, 31. august 2013, 22:59

acum mai e ceva. daca nu stii sa arunci montura in susul apei, e greu sa dai cu lansetele grupat.
de ex: ai 4 lansete, de la stanga la dreapta 1,2,3,4. apa curge spre stanga.
lanseta 4 se arunca mult in dreapta asa fel ca montura sa stea in susul apei
lanseta 3 in dreapta centru
lanseta 2 in stanga-centru
lanseta 1 in stanga mult

in felul asta ai 4 lansete ce ocupa 2 m de mal si 40-50 m de apa :ochi:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

27

sâmbătă, 31. august 2013, 23:04

de ex: ai 4 lansete, de la stanga la dreapta 1,2,3,4. apa curge spre stanga.
lanseta 4 se arunca mult in dreapta asa fel ca montura sa stea in susul apei
lanseta 3 in dreapta centru
lanseta 2 in stanga-centru
lanseta 1 in stanga mult

in felul asta ai 4 lansete ce ocupa 2 m de mal si 40-50 m de apa
Si cam cum arunci daca NU te pricepi? :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

28

sâmbătă, 31. august 2013, 23:07

V-ati abatut mult de la subiect.
Da, ai dreptate. :)
Nici io nu cred ca somnu-i deranjat de fire.
Io dau cu 4 lansete distribuite daca am loc, cu una sau niciuna daca n-am loc. :)
La clonc dau cu una singura.
E clar ca daca geografia nu permite trebuie sa te adaptezi si bineinteles in cazul in care trebuie sa lasi si pe altcineva. In celalalt caz, eu unul am renuntat la a patra lanseta ca sa pot da si la crap sau feeder, la albitura sau caras.
Daca pescuiesti din barca la stationar cu adancimi mari iarasi nu ma mai omor ca e de munca prea mult. In barca, dupa ce le arunc mai imi place sa si contemplez sau sa ma ocup de alte cele.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

29

sâmbătă, 31. august 2013, 23:08

daca NU te pricepi, pui lansetele la 200 de metri distanta. sa fii sigur ca nu incurci :rizi:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

30

sâmbătă, 31. august 2013, 23:08

de ex: ai 4 lansete, de la stanga la dreapta 1,2,3,4. apa curge spre stanga.
lanseta 4 se arunca mult in dreapta asa fel ca montura sa stea in susul apei
lanseta 3 in dreapta centru
lanseta 2 in stanga-centru
lanseta 1 in stanga mult

in felul asta ai 4 lansete ce ocupa 2 m de mal si 40-50 m de apa
Si cam cum arunci daca NU te pricepi? :rizi:
Cu prastia :zambet:
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

31

sâmbătă, 31. august 2013, 23:14

eu unul am renuntat la a patra lanseta ca sa pot da si la crap sau feeder, la albitura sau caras.
Io nici macar n-am 4 lansete de stationar pt. somn, am doar 2. :ochi:
Si chiar daca as avea n-as da numa` la d-alea... mai am un feeder, un "grund usor"... ceva... nu-s "obsedat"... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

32

sâmbătă, 31. august 2013, 23:17

daca NU te pricepi, pui lansetele la 200 de metri distanta. sa fii sigur ca nu incurci
Daca d-aia ai inteles tu ca se pun la distanta... no comment, fa cum stii tu. :bravo:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

33

sâmbătă, 31. august 2013, 23:21

eu unul am renuntat la a patra lanseta ca sa pot da si la crap sau feeder, la albitura sau caras.
Io nici macar n-am 4 lansete de stationar pt. somn, am doar 2. :ochi:
Si chiar daca as avea n-as da numa` la d-alea... mai am un feeder, un "grund usor"... ceva... nu-s "obsedat"...:rizi: .
Si eu am doua dedicate + aia de clonc pe care o bag doar daca vad activitate in zona si cu momeala mai mare. Altfel alternez. Caut si albitura, carasul, crapul, salaul sau avatul pentru distractie. Pe mal insa, imi plac si activitatile conexe. De cand m-am lasat de baltile de crap ma simt eliberat.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

34

sâmbătă, 31. august 2013, 23:33

Pe mal insa, imi plac si activitatile conexe. De cand m-am lasat de baltile de crap ma simt eliberat.
Pentru asta cu "activitatile conexe" ar trebui sa deschidem un topic separat. :ochi:
Io am cochetat cu fotografia da` nu mi-o iesit... pt. ce nu ma pasioneaza, degeaba vreau sa ma "auto-interesez"... oricum, urasc sa frig orice, io mananc conserve :rizi: :noroc: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

35

sâmbătă, 31. august 2013, 23:50

E clar. Spuneam doar ca si din motivul asta nu ma omor cu mai multe lansete / fire etc. Daca mananca si e in zona chiar nu trebuie sa-ti faci probleme de echipament. Trebuie doar sa-l cauti. Daca nu mananca schimbi locul ca inseamna ca nu tine peste. Temporar sau permanent nu mai conteaza. Cu 2-3 lansete il poti gasi in mod sigur si daca trebuie sa-l cauti si sa schimbi locul sa strangi atata echipament, iar nu e treaba. Dar fiecare cu meteahna lui. Eu unul asa procedez.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

36

duminică, 1. septembrie 2013, 06:45

Daca nu mananca schimbi locul ca inseamna ca nu tine peste

Nu-ntotdeauna afirmatia e valabila.Poate sa fie acolo(pestele)dar sa nu manance in momentul respectiv,poate atunci bea :ochi: .Cat despre disconfortul creat dansului de firele din apa(vibratii.atingeri etc)parerea mea este ca acesta este direct proportional cu densitateade monturi/m2.Altfel spus cred ca e mai indicat sa se plaseze lansetele la o distanta mai mare una de alta.Bine-nteles ca intervine particularitatea locului de pescuit.
Vis avis de lansarea inspre amonte,mai ales in cazul Dunarii si sa nu-ti trebuiasca mai mult de 60 g de Pb-EXCLUS.Cine face astfel de afirmatii nu stie ce inseamna Dunarea(poate numai mdin carti).Si inca ceva.Pescuitul la somn este mai intai de toate un pescuit de asteptare.Teoretic,sansele unei prezentari cressc odata cu nr lansetelor. Acum intervine legiuitorul.Dar si legile sunt facute pt a fi incalcate-de cele mai multe ori din pacate.
PS Nu vreau sa ma erijez in pescarul model.Sunt si vor fi vred situatii in care am(voi) pescui cu mai mult de 4 lansete.Vreau sa tind asimptotic spre prostia absoluta. :zambet: .
...cogito ergo sum.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

37

duminică, 1. septembrie 2013, 07:16

Salut Mane,
cred exista situatii si situatii. Daca intinzi dintr-un punct 6 lanste, toate la grund cu pluta, atunci ar fi bine ca monturile sa fie la distante de minim 30 metri una de alta. Si pe cit posibil in praguri/ adancimi diferite. Cu cit mai dense intr-un loc, cu atata mai suspiciosi vor fi pestii. Pe mal, cit mai grupate!

O alta varianta, sa imparti in mai multe stiluri lansetele. Daca se poate!
2 la fund cu pluta
2 la copac
2 la geamandura

Mai ai si varianta Sideplan :bravo: Daca e posibil, foloseste toate lansetele cu care iti permite legea sa pescuiesti la stationar!

...
legat de lansete cat si la ce distanta eu zic: cat mai multe :) si cat mai dispersate, de ce sa le ingramadesti ? maximizeaza-ti sansa !!
si le poti asigura cu o sfoara legata la un par de lemn (sau un suport metalic) bine infipt in pamant


Asa este Alina cum spui, cit mai dispersate in apa, nu pe mal! :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

38

duminică, 1. septembrie 2013, 07:19

Mane, chiar si la pescuitul la clonc sunt zile cind somnii sunt tare suspiciosi. Atunci, deja a doua lanseta in apa reduce nr de muscaturi. Si aici se recomanda minim distanta de 3 metri intre fire. Cu toate ca nu fluiera in vant sau curent, somnii le simt, se ating de ele, se sperie sau devin suspiciosi :ochi:
Iar cind manaca bine, atunci de multe ori ai trasatura la ambele lansete sii ii ratezi pe ambii :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

39

duminică, 1. septembrie 2013, 07:22

Ehhh si uite asa intram din nou in polemica :rizi: ...

Si pt a nu se distruge si acest subiect, voi deschide unul special unde putem polemicatiza asupra locurilor de pescuit... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

40

duminică, 1. septembrie 2013, 12:04

eu sunt adeptul pescuitului cu lansetele grupate pe o distantza cat mai mica
lansetele in suport in fata mea la o distanta de 50cm-1m distanta intre ele iar in larg,sau malul celalalt distantza intre monturi 15-20-30m depinde cate lansete sunt in apa( vreo6-8..de obicei mergem cate 3-4 insi noaptea dupa somn si toti pescuim cu betele ancorate in malul celalalt locul unde insitam fiind intins pe o distanta de 50-60m (am avut si 3 somni prinsi intr-o noapte)
poze

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us