Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

61

luni, 2. septembrie 2013, 20:03

sa presupunem, deci doar presupunem ca zic, nu inseamna ca zic, deci sa presupunem ca eu as zice (dar nu zic): "cea mai imbecila cunostinta virtuala din viata mea EVER !!! e (si aici iau la intamplare un nume, absolut la aleator...) sa zicem ... bogdan".


deci daca presupunem ca as spune asa (ceea ce n-am de gand sa spun), asta e considerata o jignire? :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: (copiere adaptata de pe pagina anterioara, scapata, ca din intamplare de catre moderatori)


TREZESTE-TE ZORAN!!! Chiar lasi un individ care nu a scris absolut nimic constructiv, ba din contra, sa-ti farame forumul?! TREZESTE-TE ZORAN!!!

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

62

luni, 2. septembrie 2013, 20:09

eu am invatat lectia.
in celelalte topicuri scriu fix la obiect, numai despre pescuit. ca si aici de altfel, tot on-topic.
in rest, mai zic (destul de rar) de unul care mi-a facut primire adevarata aici.

Răspunsuri: 40

Membru din: 31. martie 2013

Locație: Baia Mare Maramures

Profesia: Tamplar , Vanzator Comercial

  • Scrie un mesaj privat

63

luni, 2. septembrie 2013, 20:53

Dupa parerea mea sa jignesti o persoana pe un forum de genul e un lucru inutil. Tind sa cred ca astfel de forumuri apar datorita dorintei unor oameni sa isi impartaseasca experienta in ale pescuitului si sa invete lucruri noi de la ceilalti. E josnic sa insulti si sa jigneti o persoana pe care nici nu o cunosti in adevaratul sens al cuvantului , dar si mai josnic e sa raspunzi la astfel de jigniri cu ALTE jigniri. Cred ca tine de educatia fiecaruia in ce masura intorci aceiasi moneda sau ignori persoana. Sa ignori un prostcrescut e cea mai simpla si eficienta arma impotrija acestora. E suficient ca cei din forum sa vada ca cel care insulta ,da dovada ca e "cioban" si intr-un fel sau altul il vor ocoli pe viitor pentru ca realizeaza ca nu au cu cine. Proverbul "Cel mai destept cedeaza" se portiveste ca o manusa pe un forum in care o mana de oameni impartasesc aceiasi PASIUNE si nu cred ca ar avea motive sa isi adreseze insulte. :prieteni:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

64

luni, 2. septembrie 2013, 23:56

Dupa parerea mea sa jignesti o persoana pe un forum de genul e un lucru inutil. Tind sa cred ca astfel de forumuri apar datorita dorintei unor oameni sa isi impartaseasca experienta in ale pescuitului si sa invete lucruri noi de la ceilalti. E josnic sa insulti si sa jigneti o persoana pe care nici nu o cunosti in adevaratul sens al cuvantului , dar si mai josnic e sa raspunzi la astfel de jigniri cu ALTE jigniri. Cred ca tine de educatia fiecaruia in ce masura intorci aceiasi moneda sau ignori persoana. Sa ignori un prostcrescut e cea mai simpla si eficienta arma impotrija acestora. E suficient ca cei din forum sa vada ca cel care insulta ,da dovada ca e "cioban" si intr-un fel sau altul il vor ocoli pe viitor pentru ca realizeaza ca nu au cu cine. Proverbul "Cel mai destept cedeaza" se portiveste ca o manusa pe un forum in care o mana de oameni impartasesc aceiasi PASIUNE si nu cred ca ar avea motive sa isi adreseze insulte.
Poate Gresesc! cred ca uni s-au intanit pe acest forum intampator (fiind cunostinte vechi ) si se platesc polite vechi :nunteleg:
Poti face o gluma cu cineva pe care nu-l cunosti (specifiicand asta). Dar au fost atacuri directe fara perdea (macar daca erau pe privat) :necajit:
si nu obigand pe toti sa asiste la insulte si acuzati .
Ps :inchinare: haideti sa mai si pescuim!!! vorba lu Zanfi :bravo: pana e frumos! si cad! afara :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

65

marți, 3. septembrie 2013, 08:13

GRESESTI Danule! Nu l-am cunoscut pe acest individ. Si-a facut debutul pe forum cu aroganta la cote maxime si i-am raspuns la fel. La un moment dat parea ca s-a dat pe brazda, insa m-am inselat. Omul o stie pe a lui si atat. Faptul ca este tolerat pe forum chiar ma pune pe ganduri. Am crezut ca suntem o familie dar... incep sa ma indoiesc de asta, motiv pentru care voi uita o perioada de acest forum lasand individul sa-si faca numarul.

@ robert29, nu as fi raspuns daca cineva din "guvernatorii" forumului ii modera mesajul sau macar sa-i fi atras atentia la modul vizibil. Am dorit sa iasa in evidenta "scaparea", dar polemica se pare ca prieste si acestui forum.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

66

marți, 3. septembrie 2013, 09:13

GRESESTI Danule! Nu l-am cunoscut pe acest individ. Si-a facut debutul pe forum cu aroganta la cote maxime si i-am raspuns la fel. La un moment dat parea ca s-a dat pe brazda, insa m-am inselat.
Eugene! ascultal replica lui Florin !!!! eu te intreb? te lasi tu doborat de Bogdan ! :doarecapu: :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

67

marți, 3. septembrie 2013, 09:31

eu te intreb? te lasi tu doborat de Bogdan !
Dane, hai sa nu intaratam userii ca nu suntem la lupte de cocosi aici. :)
Cum a propus un alt membru al echipei, incep sa cred si eu ca acest topic face mai mult rau decat bine si ar trebui poate sa scapam de el. :nunteleg:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

68

marți, 3. septembrie 2013, 09:37

De o bucata de timp acest forum se transforma in ce nu ar trebui,un "camp de lupta" si indirect in circl!!!!!nu cred ca pentru acest lucru a fost creat,sau.........?????????

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

69

marți, 3. septembrie 2013, 09:43

cred ca ma sti ca sunt pacifist! rog doar sa-si zambeasca si sa nu mai se ratoie unul la altul !

Ps. Nu au decat sa o faca pe privat s-au la telefon! daca testosteronul nu le da pace. :gandesc: an rest :prieteni: :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

70

marți, 3. septembrie 2013, 09:50

iata postul cu pricina, in care am fost deosebit de arogant:

"eu la clonc dau asa:


pe lumina, fara valuri, fara vant, in liniste, barca cat mai putin incarcata, ordine pe podea - daca se poate cat mai libera, recomandat 2 insi in barca, cloncul se bate ritmic de 3-4 ori la distanta de 5-6 secunde/bataie dupa care pauza 10-12 sec si iarasi de la capat. sunetul cloncului tr sa fie curat, dop de sampanie, fara fleoscaituri sau alte zgomote penibile.
in ultima vreme au aparut cloncuri performante care nu solicita foarte mult pescarul si orice incepator poate invata sa bata cloncul relativ repede. pe vremuri noi dadeam cu cloncuri facute de cate un nene, ne chinuiam mult sa scoatem sunete curate, inalte sau joase.

sforasul: fir de 1 (am uitat cum ii spune, se gaseste la librarii), 50-70m, 2 carlige nu exagerat de mari unul sub si celalalt deasupra plumbului de 120-150g semiculisant in forma de lacrima sau cilindru, forfacele de 30-50 cm, pot fi din acelasi material ca sforasul sau din monofilament de 08 sau 1, distanta dintre plumb si ace in jur de 80cm.
sforasul se lasa sub barca doua brate jumate, adica intinzi mainile in cruce si distanta dintre palme e un brat. se mai regleaza adancimea in functie de apa, curent, substrat sau miscarea somnilor, dar in principiu merg pe 2 brate jumate. sforasul se tine matisat pe un pet de 0.5 sau pe ceva plutitor, in caz ca e mare somnul si nu poti sa-l tii, dai drumul cu totul in apa si urmaresti unde se duce sticla.

momeala: in ordinea preferata: coropisnita, rama neagra, rama alba, scoica moarta + vie, lipitoare sau combinatii intre ele.

se cauta malul dar nu pe intinsura, apa cel putin 5 metri, marginile agataturilor, gropile, pragurile, cateodata sta in curent. daca a dat intr-un loc si nu l-am agatat - recidivez pe zona.
cand se vrea schimbarea distantei fata de mal barca se misca din pagaie, fara motor.

dau numai pe dunare ""


iata ce cote maxime am avut si cat de arogant am fost. dupa care mi s-a raspuns la asemenea aroganta ca sunt dintr-un oras mic dar sarac :rizi: , ca ceasul istoric ne-a stat, ca sunt infumurat, ca sunt sarac!!!, ca tot ce am e mic (asta e de la mine, dar e funny), ca giurgiuvenii sunt prosti pescari+prosti eliberatori (de parca raspund eu pt ce plachie face vecinul cu vecina). oricum, fie vorba intre noi aici pe forum, vecinul asta ma deranjeaza enorm. se pare ca o inseala pe vecina cu o alta vecina... :rizi:


supararea mare vine ca am intrebat si eu ce fel de familie e aia cand ceri 30 de lei pe monturi complicate care nu fac mai mult de 5 lei, ce fel de familie e aia cand ceri 400 ca sa inveti un membru al familiei cum sa cloncaneasca. ce bine e cu familia, mai facem un ban din hobby, o mica bisnita, o treaba.... :bravo:
eu stiam ca informatiile despre pescuit se dau gratis, iar informatiile rare (tehnici, chestii) nu se dau oricui , deoarece le poate folosi netinand cont de etica, tr sa verifici persoana. dar cum sa mai poti controla asta atunci cand iei repede bani unor necunoscuti? pe urma ne plangem ca e dezastru pe dunare. dar banutul primeaza.
bineinteles ca argumentul meu a cazut, omul striga ca are situatie foarte buna oricum, pozitie si post bun. si banii, ii ia doar asa, ca vin spre el, ce sa faca, n-ar vrea sa-i ia dar vin asa rau de tot spre el...
pe urma deschide topicuri in care ameninta din start ca daca este contrazis isi ia monturile si pleaca, de mai bine nu mai scrii decat sa pari ca polmizezi. cu toate ca a polemiza nu inseamna nimic rau, nu inseamna ca jignesti, (poli= mai multe, n.a. mai multe pareri).


de-aia nu m-am dat pe brazda. ca am i-am mai explicat o data si nu m-am facut inteles.


"eu iti explic explicit, tu negresit ma intelegi gresit"




PS. eu cred ca fix e nevoie de un asemenea topic unde sa se regleze problemele. in felul asta, restul forumului ramane curat. daca voi fi banat de catre zoran, eu oricum nu ma voi loga cu alte nume, dar cu siguranta va mai aparea si altul care va fi la fel de arogant cum am fost eu in primul post.








tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

71

marți, 3. septembrie 2013, 09:52

De o bucata de timp acest forum se transforma in ce nu ar trebui,un "camp de lupta" si indirect in circl!!!!!nu cred ca pentru acest lucru a fost creat,sau.........?????????
De cand nu am mai intrat (concediu fara net :nunteleg: ) vad ca am pierdut multe, razboiul rozelor si chiar o bucata buna din cel de 100 de ani. Ce sa zic a innebunit lupul, probabil cin cauza caniculei, acum ca incepe sa se raceasca sunt convins ca o sa-si revina. Mai mult poata se vor apleca mai mult spre pescuit ca nu mai e mult si din nou vom sta doar pe forum, vom nascoci monturi perfecte si vom curata de praf bete si mulinete.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

72

marți, 3. septembrie 2013, 09:56

daca voi fi banat de catre zoran, eu oricum nu ma voi loga cu alte nume, dar cu siguranta va mai aparea si altul care va fi la fel de arogant cum am fost eu in primul post.
Nu te baneaza nimeni, ideea e sa limitam certurile la minimum posibil.
Dupa cum a mentionat Zoran, de cand e forumu` asta au fost banati doar 2 useri si amandoi pt. ca au "sarit calu`" urat si in mod repetat.

Cat priveste discutiile amicale, astea pot fi in contradictoriu, ca nu suntem "trasi la xerox". :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

73

marți, 3. septembrie 2013, 10:03

eu cred ca fix e nevoie de un asemenea topic unde sa se regleze problemele
Bogdan nu era nevoie de asa ceva ! Problemele se rezolva si cu un zimbet :) ce aveti de impartit facetio pe privat. :gandesc:

nu cred ca intereseaza pe cineva certurile dintre voi. :doarecapu:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

74

marți, 3. septembrie 2013, 10:08

pt zoran in cazul ca ma baneaza, scurt de tot.

ma bucur ca ai facut acest forum, in primul rand ca inveti oamenii sa elibereze. e o "picatura chinezeasca" ce va functiona.
acum ca esti partener cu forumul german si ca acolo probabil ca domnii nemti nu ating note acute prin polemici, sunt convins. dar noi suntem latini, la noi clocoteste altfel sangele, nu balteste ca pe lacul constance. totusi de cele mai multe ori se lasa cu "pupat piata independentii". stiu ca ai pozitie dificila, nu am urmarit sa nu-ti bei cafeaua linistit.

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

75

marți, 3. septembrie 2013, 10:12

Cu toate ca am lipsit destul de mult timp de pe forum pe motive personale, profesionale, deplasari in UE, etc. am urmarit cat mi-a permis timpul ce se petrece pe aici. Se spune despre mine ca sunt unul cu destul bun simt, si tind sa ma consider asa in continuare. Nu jignesc, nu fac atac la persoana, iau fiecare postare indiferent de subiect ca o parere a fiecaruia, libera de-altfel. Este un forum si o iau ca aparte. Pe cat am putut am evitat polemicile, certurile, atacurile, si in viata de zi cu zi sunt asa. Consider ca viata este prea scurta pentru a ma ocupa cu cele enumerate mai sus, prefer sa fiu pe apa, chiar daca se intampla adesea sa nu am capturi, sau din pacate in acest sezon mi s-a intamplat sa nu am timp. Cum ar veni sa nu am timp sa fiu pe mal si sa am timp de jigniri, polemici, atacuri, etc. ? Asa sunt eu, repet: asa vad eu lucrurile. :noroc: :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

76

marți, 3. septembrie 2013, 10:32

Din motivele scrise aici Polemica pe forum voi inchide acest subiect.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com