Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

21

miercuri, 28. august 2013, 18:25

voi chiar nu aveti ce face??!! :gandesc:

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 28. august 2013, 22:20

se despica boul in patru :)))
jignirile sunt relative la persoana, unii sunt sensibili la anumite cuvinte, altii nu, indiferent de context, depinde cultura si educatia celui vizat.

in comunicarea scrisa (forum, email, chat, sms), interpretarea cuvintelor poate fi destul de usor facuta eronat fata de sensul dorit, pt asta e bine ca semnele de punctuatie si emoticonurile sa fie folosite cu atentie pt a evita interpretarile gresite.
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

23

sâmbătă, 31. august 2013, 17:09

Eu va recomand sa le puneti cat de apropiate! De ce? Pai e simplu ...sa avem loc de pescuit si astia cu spinningul :limba: :rizi:

:bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :apl: :apl: :apl: :apl: :apl:
Ma dispera cand ma duc la pescuit (stationar) si gasesc pescari cu lansetele puse din 10 in 10m. Plus ca sunt unii care au cate 10 lansete daca nu mai mult, mai baga 2-3 pripoane, etc. As introduce un articol special in lege/regulament cu privire la distanta pe care te poti intinde. Dar oricum nu l-ar respecta nimeni.

On-topic:
2 lansete somn (in special noaptea) +
1 sau 2 lansete feeder (in special ziua) +
1 varga pentru obleti (la nevoie)
Nu ocup niciodata mai mult de 10m de mal, deci sunt adeptul pescuitului cu lansetele apropiate.
Incepator in pescuitul somnului

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

24

sâmbătă, 31. august 2013, 17:14

legat de lansete cat si la ce distanta eu zic: cat mai multe :) si cat mai dispersate, de ce sa le ingramadesti ? maximizeaza-ti sansa !!
si le poti asigura cu o sfoara legata la un par de lemn (sau un suport metalic) bine infipt in pamant


:doaaamne: :doaaamne: :doaaamne:
Incepator in pescuitul somnului

Alina P

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 26. august 2013

Locație: S

  • Scrie un mesaj privat

25

sâmbătă, 31. august 2013, 17:32



:doaaamne: :doaaamne: :doaaamne:


diccosmin, lucrurile stau asa:
1. daca eu nu te-am jignit, n-o faci nici tu
2. la statutul de inginer sa dai un astfel de reply e trist
3. un om inteligent stie sa spuna ce are de spus fara sa jigneasca, sper ca a fost doar o
scapare asta, si ca nu esti tu de fapt asa...SPER!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

26

duminică, 1. septembrie 2013, 06:57

...

:doaaamne: :doaaamne: :doaaamne:

diccosmin, lucrurile stau asa:...


Salut Alina si Cosmin,
am copiat aici raspunsurile voastre pt a nu distruge celalalt subiect. Multumesc pt intelegere.

@diccosmin,
Alina P are dreptate, o mica explicatie a iconaselor postate de tine ar fi fost mai mult decit suf ca Alina sa nu se simta jignita! Te rog pe viitor si 2-3 cuvinte de referire, pt a nu se intelege gresit.

@Alina P,
diccosmin are dreptate, si sunt convins ca nu a dorit sa jigneasca pe nimeni, facand doar referire la "disperarea" sa cind gaseste pe mal multe lansete puse din 10 in 10 metri si nu poa' sa dea la spinning (am marcat cu rosu)! (interesent subiect!).

Haideti, va rog, nu mai fiti asa sensibili.... :prieteni:
=================================================

Smileys-uri

Catre toti utilizatorii forumului:
Va rog mult ca pe viitor, daca folositi iconite ce ar putea fi subintelese ca jignire, sa intregiti iconita cu citeva cuvinte de referite, explicative.
Deasemenea va rog mult ca pe viitor daca un raspuns nu este destul de explicit, sa intrebati ce s-a dorit spune, si nu a interpreta iconita imediat intr-un mod negativ. O simpla intrebare poate sa inlature 99% din subintelesul unei iconite si sa stopeze orice discutie polemica.

Va multumesc!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 62

Membru din: 11. august 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

27

duminică, 1. septembrie 2013, 08:20

Nimeni, nici o data, nu va putea trasa o granita ferma intre insinuare, constatare rautacioasa, jignire, etc. E functie de interpretarea fiecaruia ,educatie, bun simt si context. Aceeasi referire poate fi interpretata diferit functie de context.Daca in tramvai iti zice unu' "ce te bagi ca un taur " e jignire, dar daca in pat iti zice dansa : "taurasul lu' mama "" e cu totul altceva.La multi le plac glumele,caterinca, etc. sa fie viata vesela
si sa radem mai mult (recunosc ca si mie ) dar de aici la jignire e doar o juma' de pas. Daca ii spui unui prieten "tolomacule " de regula nu se supara , dar spune-i unuia in autobus ! Greu, foarte greu de demarcat o gluma , o constatare "spontana "de o aluzie, jignire, etc. Chiar as fi curios cum va reusi Zoran sa rezolve corect aceasta problema. Oricum, succes !
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

28

duminică, 1. septembrie 2013, 08:30

dar daca in pat iti zice dansa : "taurasul lu' mama
mama? pfffff, ce oedipian suna... :rizi: :rizi: :rizi:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

29

duminică, 1. septembrie 2013, 19:40

Chiar as fi curios cum va reusi Zoran sa rezolve corect aceasta problema. Oricum, succes !
Simplu. Suntem o gramada si noi si nu trebuie sa-i aruncam toate numai lui in carca avand responsabilitatea ca membrii ai comunitatii sa intervenim cu bun simt ca sa conservam principiile functionarii unui forum sanatos. Pe de alta parte mai sunt si moderatorii care au posibilitatea sa linisteasca ( modereze) apele.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Alina P

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 26. august 2013

Locație: S

  • Scrie un mesaj privat

30

duminică, 1. septembrie 2013, 20:49

am copiat aici raspunsurile voastre pt a nu distruge celalalt subiect


ok am mutat si eu reply-ul (il lasasem initial la "Distanta minima intre lansete la pescuitul la grund.")
---------

Decat un reply argumentat, in fata unor persoane care ....
mai bine un cedat inteligent si evitarea reciproca pe viitor.


@Zoran, merci pentru reply, esti dragut!!

@diccosmin, zamfi, bogdanbogdan : haideti sa ne evitam pe viitor de dragul unei ambiante ok pe forum
:prieteni:

solutie si mai ok: am gasit butonul 'Ignora utilizator'
deci liniste si pace :)

Alina P

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 26. august 2013

Locație: S

  • Scrie un mesaj privat

31

duminică, 1. septembrie 2013, 21:23

evit polemica, cedez, propun sa ne evitam reciproc (cea mai simpla solutie)
si ma trezesc cu atac din partea Dumnezeului Pestilor aka Zamfi pe rapitori.ro

Domnu' Zamfi,
cam cu tot respectul posibil, dar aveti o atitudine jenanta!

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

32

duminică, 1. septembrie 2013, 21:26

Alina si tu insisti pe subiect. Suntem cu totii maturi si nu se cade sa ne comportam asa. Mai intra si "copii" pe aici si nu se cade sa ne vada pe noi cum ne balacarim.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Alina P

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 26. august 2013

Locație: S

  • Scrie un mesaj privat

33

duminică, 1. septembrie 2013, 22:13



Zoran,
sterge-mi te rog contul eu ma retrag.Merci !!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

34

duminică, 1. septembrie 2013, 22:19

Alina, bea si tu un pahar de vin, de sampanie... ceva... si las` ca vedem maine cum facem cu stersu`... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

35

duminică, 1. septembrie 2013, 22:20

alina, nu stiu cum e cu ignore-ul, am incercat sa-ti scriu pe privat dar nu pot sa-ti trimit. poate nici ce-ti scriu eu aici nu-ti apare, ma rog, eu postez. treaba ta daca citesti sau nu.
so...
imi pare rau ca te-ai suparat, eu nu am nimic cu tine, in primul rand ca esti fata si eu niciodata nu ma incontrez cu fetele. doi: esti incepatoare in pescuit, abia stii sa legi ace si chestii si ar fi fost culmea sa am pretentii ca stii chestii. toti am fost incepatori, este firesc sa gresesti sau sa presupui gresit. eu respect incepatorii.
in schimb nu respect, ba chiar detest "profesionistii" ce-si dau aere de mari pescari in timp ce spun niste aberatii cat casa si jignesc in jur ca sa se puna pe ei in valoare. si cam asa a facut si cumatrul asta cu mine cand am intrat aci prima oara, m-a luat la trei pazeste, dar a uitat ca el e praf si nu trebuie sa-i spun eu asta, o spune el zilnic singur prin mai toate postarile lui.
iar la faza cu lansetele tu ai picat la mijloc. ai fost de aceeasi parere cu un "marele expert" care sustinea o mare tampenie . poate asa-ti dai seama de valoarea lui ca si pescar din moment ce face greseli de incepator, ca tine.
dar tu ai scuza draga mea, el nu. asa ca n-am putuit sa nu-l taxez, deoarece el, cu toate ca habar n-are de pescuiala se ocupa cu taxatul oamenilor pe forumul asta. si o sa-l taxez in continuare de cate ori il prind cu aberatii ( vor fi multe ocazii, ca omul e varza dar se da mare, stii proverbul cu fudulul...). practic, nu fac decat sa atentionez incepatorii sa nu faca cum spune el, ca vor ajunge ca el. cam asta-i treaba...

inca o data imi pare rau ca te-ai suparat. cam usor, totusi.
vezi ce repede se-ntoarce roata? ce zodie esti? intreb deoarece-mi pari usor impulsiva... :ochi:


hai sa ne impacam, vrei? :)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

36

duminică, 1. septembrie 2013, 22:26

Bogdane, le spui frumos da` daca esti in lista de ignore, n-o sa vada... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

37

duminică, 1. septembrie 2013, 22:48





Zoran,
sterge-mi te rog contul eu ma retrag.Merci !!
Acum alta dandana! Te-ai suparat doar dintr-atata, ti-ai luat jucariile si-ai plecat?!
Totdeauna am intalnit astfel de atitudini "pretioase" pe forumuri care se confrunta cu boala adevarului absolut. Fie barbati, fie femei.
Sameni nori, culegi furtuna.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

38

duminică, 1. septembrie 2013, 22:51

Mai bine ai sterge topicul asta Zoran ca incita. Cine-i sensibil tine capul la cutie si nu se mai impart pe forum retete culinare in loc de monturi sau echipamente.
E din pacate foarte multa lume nevorbita, dar mai multa care inventeaza, vorba lui Dan, numai sa se vada in carti.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

39

duminică, 1. septembrie 2013, 22:54

Bre, am avut si noi o gajica pe forum s-ati speriat-o cu "testosteronu`" vostru... sa va fie rusine, pescari ce sunteti... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

40

duminică, 1. septembrie 2013, 22:56

Mda! Sa ne fie rusine :gandesc: .
Daca ar fi pescarita nu s-ar comporta asa.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros: