Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 28. august 2013, 10:46

Jignire: ce inseamna prin definitie si ce inseamna pe un forum!

Salutari prieteni, in urma unor reclamatii pe forum, precum unele raspunsuri se interpreteaza ca jigniri, as vrea sa clarificam acest aspect pt a nu face si in viitor astfel de gafe.
Dau un exemplu si va rog sa-mi spuneti care este jignire si ce este cealalta ... afirmatie/ intrebare?

A) Tu esti un bou!
B) Tu chiar esti bou de nu intelegi?

PS: intrebarile sunt liber alese de mine doar ca exemplu, nu sunt de pe acest forum. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 28. august 2013, 11:12

:rizi: :rizi:
Io zic ca prima-i o jignire fatisa, a doua una prin "invaluire"... adica doar se insinueaza ca esti bou. :rizi:
Nu cred ca asemenea propozitii au ce cauta in dialogul dintre doua persoane cu oarecare pretentii.
La urma urmei poti sa-l "faci" pe unu` "bou" intr-un mod mai inteligent si folosind termeni "politicosi". :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mihaiqq

Oblete

Răspunsuri: 27

Membru din: 25. august 2013

Locație: constanta

Profesia: tehnician dentar ortodont

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 28. august 2013, 11:31

:)

prima este o jignire.atac la persoana 100%
a-2a ar fi cam asa zic eu "tu esti bou, de ce nu intelegi?" aici e cam acelasi lucru doar ca e mai rau:))) te face si bou si prost in acelasi timp "de ce nu intelegi" esti asa de prost ca un bou:))))))
pentru mine ambele ar reprezenta jigniri in viata de zi cu zi, dar aici pe forum tot ce pot sa zic este ca: PESTE E IN APA

Răspunsuri: 59

Membru din: 5. august 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 28. august 2013, 11:39

cuvantul "bou",poate fii inlocuit cu sinonimul "taur" si atunci se schimba intelesul propozitiei...seamana a lauda :zambet:

oricum sunt jigniri si nu au ce cauta pe un forum civilizat...in particular e cu totul altceva,pentru cei care isi permit, intre ei.

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 28. august 2013, 11:43

Asta cu jignitul este atat de ...relativa si interpretabila.

A) Tu esti un bou! Asta poate fi jignire, la fel cum poate fi si constatare. Si cu ce sunt eu de vina ca am facut doar o constatare. Nu eu te-am facut bou...ci mama natura. Sau maica-ta...sau chiar tu, alegand sa spargi seminte in loc sa-ti tocesti coatele studiind :))!
B) Tu chiar esti bou de nu intelegi? Pai daca doar un bou n-ar intelege ce vreau sa spun...si tu nu intelegi...inseamna ca esti bou. Si iarasi, nu te jignesc, doar fac o constatare.... Si iarasi nu-s eu de vina....

Intelegeti punctul meu de vedere?
:))

Din punctul meu de vedere, nu exista jigniri pe forumuri.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 28. august 2013, 11:55

Cum zice si Attila … chestiile sunt foarte relative si totul depinde de context. Adica, daca 3 oameni ii spun lui X ca 1+1 fac 2 si el o tine pe a lui (ca face 3) atunci nu mi se pare o jignire sa ii spui ca este un bou, asa cum spunea attila, este doar o constatare :rizi: . Daca in loc sa o tina pe a lui intreaba cum de 1+1 fac 2 atunci il intrebi: esti bou de nu intelegi? … care iarasi nu poate fi luata ca o jignire, ci doar ca o constatare la care este atasata o intrebare.

Mai nasol este atunci cand totul este usor mascat, caz in care, de la persoana la persoana fiecare interpreteaza cum vrea si raspunde ca atare.

Sunt de parere ca atata timp cat se pastreaza un minim de civilizatie si decenta, o mica intepatura nu inseamna mai nimic, mai ales daca e facuta intre persoane care se stiu (chiar daca doar din mediul virtual sau telefonic) de ani de zile. Un zambet este bine-venit in orice mediu :ochi:

Mai nasol este daca apare unul cu MA, BA sau mai stiu eu ce apelative (il mai tineti minte pe Dole :rizi: ) si daca ii raspunzi pe masura, direct se ataca si incepe sa injure (si acum rad la faza cu taiatul porcului direct in rau … Tudor :bravo: ).

____________________

later edit: am dat si de capodopera :rizi: : Mures
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 59

Membru din: 5. august 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 28. august 2013, 12:04

stai ,ca mai pierdut
cum e aia cu taiatul porcului in rau?

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 28. august 2013, 12:57

stai ,ca mai pierdut
cum e aia cu taiatul porcului in rau?


Vezi link-ul de pe mesajul lui anem, deasupra semnaturii ! :rizi:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 28. august 2013, 13:02

În general, dacă i-am spune unuia cu care suntem faţă-n faţă "bou", indiferent de formulare, atunci n-ar trebui să ne mire dacă am primi o copită-n bot :rizi:. Una-i să-i spui omului cu durere "măi tu eşti prost, nu vezi ce faci" şi alta-i să-i spui din avion mai ştiu eu ce cuvinte de ocară. Consider că pe forum nu-şi au locul astfel de conversaţii, mai ales că nu se discută faţă-n faţă şi atunci se interpretează matematic, îi spui frumos ce ai de spus şi când se depăşesc limitele există regulament.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 28. august 2013, 13:08

Imi pare rau dar eu nu pot fi de acord cu voi (attila, anem) cum ca daca-i spui unuia "esti bou" asta tre` luata ca si constatare. :)
In primul rand este o apreciere a ta personala la adresa aluia, nu un adevar absolut... in al 2-lea rand, chiar daca aprecierea ar fi adevarata, bunul simt si buna crestere n-ar trebui sa te lase s-o spui cu voce tare si mai ales in public.
Acu` toti ne enervam cateodata si mai trecem peste reguli... da` totusi cred ca nu trebuie sa le anulam.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 28. august 2013, 13:16

Costi si Ovidiu, nimeni nu a spus nicaieri ca trebuie sa ii spui in fata X-ulescului ca e bou … ci doar ca daca cineva ii spune chestia asta nu poate fi luata ca o jignire atata timp cat X a dovedit ca e un bou. Nici eu nu i-as spune cuiva in mod direct (exceptie facand cateva personaje de pe un alt forum :rizi: ) ca e batut in cap, as incerca sa formulez aprecierea intr-un mod mai amical :rizi:

si da, pe un forum, in mod normal asemenea “aprecieri” nu ar trebui sa existe … dar totusi, suntem toti oameni si dupa cum s-a constat de-a lungul timpului fiecare reuseste sa se abtina mai mult sau mai putin …
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 28. august 2013, 13:22

@informer
Dupa cum probabil ai observat pana acum, nici eu nici anem n-am folosit termeni jignitori pana acum (cel putin asa cred). Eu scoteam in evidenta doar "relativitatea" termenului de jignire.

Tot la fel de "jignit" ma pot simti si eu (ca unul pe care tocmai l-am facut bou), cand un "bou ne-declarat", vine si debiteaza niste prostii cu scopul "ne-declarat" de a-mi insulta inteligenta :). Cu alte cuvinte, fara a rosti vreun "apelativ", ma poti jigni.

Hai sa dam un alt exemplu:

Daca tu pescuiesti folosind o metoda ilegala, si eu mai apoi strig dupa tine : "braconierule", ar trebui sa ma cenzurez? sau in acest caz, am voie?:)
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 28. august 2013, 13:30

Daca tu pescuiesti folosind o metoda ilegala, si eu mai apoi strig dupa tine : "braconierule", ar trebui sa ma cenzurez? sau in acest caz, am voie?
Asta cred eu nu este o jignire pentru simplul motiv ca nu-i apreciere personala ci este un adevar "absolut", vizibil oricui: metoda fiind ilegala, termenul este indreptatit.
Desigur nu discutam daca braconierul se supara sau nu ca-i spui adevarul... da` jignire nu poate fi. :rizi:
In schimb daca ii spui unuia "bou" de ex. pentru ca inteligenta lui lasa de dorit fata de tine, persoana respectiva poate fi totusi un "geniu" pentru altii mai putin dotati... de aici relativitatea unei aprecieri personale. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 28. august 2013, 14:23

BUUUN! Gata, ho, stop... :rizi:

Rog prin prezenta ca in viitor sa nu mai existe nici un fel de astfel de intrebari cu subinteles, care pot fi luate drept jigniri!

Pt cei ce au reclamat unele jigniri, in drept: imi cer scuze pt cele scrise de alti membrii ai forumului, puse sub semnul intrebarii sau exclamarii. Deasemenea in urmatoarele zile vom intregi regulamentul pt clarificarea "jignirii pe forum", astfel vor sti toti membrii cit au voie sa se intinda pina la jignire.

Multumesc mult pt raspunsurile voastre :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 28. august 2013, 15:18

Am ratat topicul ! :rizi: Ca acum e ca si inchis ...Oricum tot mai interesante topicurile :rizi:

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 28. august 2013, 15:51

3) atunci nu mi se pare o jignire sa ii spui ca este un bou, asa cum spunea attila, este doar o constatare
Puneti-va in situatia in care acest cuvant v-ar fi adresat voua...ati gandi la fel???

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 28. august 2013, 16:18

3) atunci nu mi se pare o jignire sa ii spui ca este un bou, asa cum spunea attila, este doar o constatare
Puneti-va in situatia in care acest cuvant v-ar fi adresat voua...ati gandi la fel???


sorryy24, daca situatia ar fi fost ca in contextul din care ai scos pasajul citat atunci mi-as asuma "complimentul" pentru ca l-as merita ... la un moment dat oricine trebuie sa fie raspunzator pentru chestiile pe care le scoate :rizi:

e exact ca si cum 3 persoane imi spun ca mulineta X (pe care o detin si o cunosc bine) are 10 rulmenti in ea in timp ce eu in necunostinta de cauza sustin in continuare ca are doar 8 ... atunci pune cineva schema cu mulineta, de unde reiese clar ca are 10 rulmenti si imi spune ca sunt un bou ... as spune ca merit complimentul ... nu?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 28. august 2013, 16:39

Mai indicat ar fi sa-ti spuna ca ai sustinut o prostie si pe viitor ti-ar da de gandit la afirmatiile pe care le faci,nu cred ca trebuie sa folosim cuvinte grele indiferent cat de destepti ne vedem

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 28. august 2013, 17:03

Mai indicat ar fi sa-ti spuna ca ai sustinut o prostie si pe viitor ti-ar da de gandit la afirmatiile pe care le faci,nu cred ca trebuie sa folosim cuvinte grele indiferent cat de destepti ne vedem


sorryy24 ... nu cred ca l-am facut pe careva de pe aici bou sau alte apelative de genul asta. am folosit expresia doar pentru ca topicul a fost inceput cu expresia bou. cel mai probabil i-as fi spus, asa cum ai scris si tu mai sus, ca sustine o tampenie si data viitoare sa se abtina inainte de a se asigura de ceea ce spune.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 28. august 2013, 17:16

Nu am spus asta anem,stiu ca nu ai facut pe nimeni,nu ma intelege gresit.Ma refer la jigniri in general care nu isi au rostul pe forum si nu santem aici ca sa inghitim jigniri sau sa jignim.