Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • »bogdanbogdan« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »bogdanbogdan«

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 25. august 2013, 22:54

Am un singur nod pe fir si acela este la carlig.

cum faci opritorul pt plumb?

mihaiqq

Oblete

Răspunsuri: 27

Membru din: 25. august 2013

Locație: constanta

Profesia: tehnician dentar ortodont

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 25. august 2013, 23:08

:)

deobicei dintr-un betisor mic pe care il gasesc pe jos.nici prea gros nici prea subtire. iau linia principala si fac o bucla la 15-20 cm de carlig pe care o rasucesc de 2-3 in jurul axei sale dupa care o dau in 2 si se formeaza 2 bucle mai mici.acolo bag opritorul(batul) si trag de fir.batul este prins la mijloc si datorita greutatii plumbului nu se desface.in momentul drilului daca pestele este mare acest bat se rupe, firul se intinde, si plumbul ajunge la baza carligului evitand orice risc de agatare. cand o sa merg la pescuit o sa fac niste poze poate chiar un filmulet cu acest gen de montura

  • »bogdanbogdan« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »bogdanbogdan«

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 25. august 2013, 23:14

hm...
eu de mult timp ma caznesc sa gasesc un mod de a opri plumbul pe fir fara sa deranjez firul in niciun fel. am incercat cu leucoplast, cu un mic plumb pus sub plumbul de 60-70g pe care il striveam usor pe fir, cu opritoare din comert. ideea era sa am un singur nod pe fir, cel de la carlig. deoarece eu dau cu fire mai subtiri si nodul e problema mare.
cred ca am inteles cum faci, dar:
1. cum tine betisorul in momentul in care arunci mai departe?
2. facand acea bucla, nu e de fapt tot un fel de nod? nu e acolo un punct slab?

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 25. august 2013, 23:14

Filtru de tigara!!
Nici un nod pe firul principal, asta e ideea!! :pescuit:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »bogdanbogdan«

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 25. august 2013, 23:18

m-am gandit si la el. mi-au spus si altii.
nu e bun. MIROASE!

mihaiqq

Oblete

Răspunsuri: 27

Membru din: 25. august 2013

Locație: constanta

Profesia: tehnician dentar ortodont

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 25. august 2013, 23:31

:)

daca pui o alice de plumb si o presezi un pic e foarte rau.acolo firul se taseaza si doar din smuncitura se poate rupe.e mai rau ca un nod. cu aceasta metoda de care ti-am povestit poti arunca peste 100 de m daca ai nevoie.secretul este sa gasesti betisorul in functie de greutatea plumbului pe care il folosesti.la un plumb de 100 de g batul trebuie sa fie mai subtire decat o scobitoare.rezista fara probleme.
si nu e tot un fel de nod pentru ca acel bat cedeaza si atunci firul se elibereaza si ramane intins fara nici un nod si nici o modificare de subtiere tasase sau altceva.
betisorul de pe balta.cea mai buna metoda:)

  • »bogdanbogdan« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »bogdanbogdan«

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 25. august 2013, 23:43

stiu ca nu e bine, de-aia caut alte variante.
eu f rar dau cu plumb mai greu de 60-70g.
niciodata nu arunc la distanta mai mare de 20-30 metri ca dau din barca. astept sa vad filmuletul ca nu prea-mi explic cum tine betisorul la smucitura din aruncare dar totusi cedeaza la trasatura. nu te contrazic, doar astept sa vad exact cum faci. oricum, faptul ca ai cautat variante sa scapi de noduri e de bine :ochi: .


PS gata, ti-am facut montura chiar acum. are logica!!!.
pt ca e noapte nu-mi vine sa ies afara sa dau cu lanseta prin gradina. hehehe
eu am promis ca dau de baut aluia care gaseste varianta. abia astept, numai sa fie bine..


in orice caz, daca smucesti puternic si se rupe betisorul macar un punct foarte important se cam rezolva. nu mai agati. e smecherie... :ochi:

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 25. august 2013, 23:52

Bogdane,
Tu ai intrebat de stoper pe fir nu de momeala!!
De la filtru pana la carlig tre sa ai o distantza, care e reglata in functie de unde pescuiesti.
Unde pescuiesc eu am un forfag de la 300 pana la 500 m m
Din experienta-ti spun ca mirosul filtrului nu are nici un efect negativ!!
VERIFICAT DE CITZIVA ANI :bravo:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »bogdanbogdan«

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 26. august 2013, 00:12

ediseu, crapul si somnul vin dupa miros de la multi metri distanta. daca mirosul de tutun ii goneste? mai ales crapul e smecher rau de tot, foarte greu il prostesti.


mai era si varianta cu 2 sau chiar 3 stoppere sub plumb pe care n-am probat-o. dar are un minus ca se poate incurca mai usor.

stai sa vedem cum e si cu varianta lui mihai ca suna interesant...

mihaiqq

Oblete

Răspunsuri: 27

Membru din: 25. august 2013

Locație: constanta

Profesia: tehnician dentar ortodont

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 26. august 2013, 00:52

:)

ma bucur ca te-am putut ajuta si apropo trebuie sa faci o bere:)))
ps: acest gen de opritor nu poate fi plasat deasupra plumbului pentru ca se desface.deci la montura cu culisare pe o anumita distanta nu poate fi folosit.acolo deasupra plumbului trebuie pus un opritor siliconic

PS: tre sa dai bere:))))

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 26. august 2013, 05:51

Tub de plastic sa silicon, si ai un stoper fara nod: Stoper pe forfah

La care mai poti varia si pozitia plumbului oricand.

index.php?page=Attachment&attachmentID=933
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »bogdanbogdan« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »bogdanbogdan«

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 26. august 2013, 11:35

ma bucur ca te-am putut ajuta si apropo trebuie sa faci o bere:)))
ps: acest gen de opritor nu poate fi plasat deasupra plumbului pentru ca se desface.deci la montura cu culisare pe o anumita distanta nu poate fi folosit.acolo deasupra plumbului trebuie pus un opritor siliconic

PS: tre sa dai bere:))))
dau si o lada de bere :))
deasupra plumbului nu ma intereseaza sa pun nimic. il las culisant de tot. te astept cu poze/filmulet

pare destul de ok si varianta lui zoran.

pana acum sunt 3 variante de tinut cont
1 varianta lui mihai: ingenioasa, cu + ca posibil sa te scape de agataturi, cu - ca totusi faci bucle si folosesti betisoare. nu stim sigur daca afecteaza firul in vreun fel.
2 varianta zoran: + e simpla ceea ce e f important la dunare, - ca si acolo la tensiune firul e oarecum solicitat intr-un singur punct, posibil punct slab.
3 varianta cu 2-3 opritoare siliconice: + firul e complet nederanjat, nebuclat sau ceva, - posibil sa se incurce mai usor in aruncatura.

parerea mea e ca oricare dintre variantele astea sunt mai bune decat cele in care ai mai mult de 1 nod pe fir. acum e de vazut care dintre cele 3 e mai buna...

mihaiqq

Oblete

Răspunsuri: 27

Membru din: 25. august 2013

Locație: constanta

Profesia: tehnician dentar ortodont

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 26. august 2013, 12:02

:)

Niciodata nu am folosit varianta domnului Zoran pare buna.ma uit insa la grosimea firului din imagine.acel fir cu siguranta va distruge opritorul, dar un fir mai subtire monofilament nu stiu ramane de vazut. daca la punctul 3 te referi la opritoarele siliconice care se pun pe firul de par.in cazul acesta in momentul aruncarii plumbul va ajunge direct langa carlig.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 26. august 2013, 12:08

daca la punctul 3 te referi la opritoarele siliconice care se pun pe firul de par.in cazul acesta in momentul aruncarii plumbul va ajunge direct langa carlig.
Depinde, io zic ca exista opritoare si opritoare.
Eu foloseam (pana sa trec la guma de camera de bicicleta) unele lunguiete, albastre, de la firma Anaconda, care rezistau foarte bine pe fir mono de 0,25 - 0,30 chiar si cate unul singur. N-a fost niciodata nevoie sa pun 2.
Dezavantajul lor era pretul care era mai mare decat al multor alte opritoare de silicon existente pe piata de la noi.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 26. august 2013, 12:26

De cand cu Nea Bogdan asta urmarirea discutiilor de pe forum s-a transformat intr-o aventura.

1. Care-i titlul si specificul topicului?
2. Cum au deviat discutiile de la subiectul topicului?
3. De ce nu-si fac treaba moderatorii aici?
4. De ce lui Bogdanbogdan i se permite sa sufoce toate topicurile?
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 26. august 2013, 12:30

Opritorul pt. plumb in pescuitul la crap

Am mutat aici discutia despre opritoare la sugestia lui Cornel. :bravo:

Totusi ma simt dator sa precizez ca daca ar trebui sa mutam toate off-topic-urile separat, ar fi un pic prea complicat. :)
Cred ca daca mai deviem cu totii cate putin, nu-i o tragedie... iar daca ii deranjant de mult, atentionati-ne si-om rezolva cumva! :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 26. august 2013, 12:38

E greu Costi sa mai urmaresti un subiect "fierbinte" cu atatea deraieri. Topicul era destul de bun, dar s-a diluat cu discutii paralele.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 26. august 2013, 12:41

Iti dau perfecta dreptate Cornele, si sa sti ca nu admitem cum ai mentionat, chiar am si atras atentia ca, mai toate subiectele unde raspunde Bogdan deviaza. Mai putin sau mai mult. Iar faptul ca nu putem reactiona atata de repede cum si-ar dori unii utilizatori, are motivele sale: servici, sau de 4 ore pe drum fara posibilitate de a muta subiecte, samd. Cum spune si Informer, atentionati-ne si vom face tot ce ne sta in putinta sa re-organizam subiectul respectiv. :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 26. august 2013, 12:43

Mai cooptati si alti moderatori ca e clar ca volumul se dezvolta pe masura cresterii numarului de membrii ai site-ului.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 26. august 2013, 12:45

mai era si varianta cu 2 sau chiar 3 stoppere sub plumb pe care n-am probat-o. dar are un minus ca se poate incurca mai usor.
deasupra plumbului nu ma intereseaza sa pun nimic. il las culisant de tot
Eu foloseam (pana sa trec la guma de camera de bicicleta) unele lunguiete, albastre, de la firma Anaconda, care rezistau foarte bine pe fir mono de 0,25 - 0,30 chiar si cate unul singur. N-a fost niciodata nevoie sa pun 2.
daca vei folosi 2-3 stopare siliconice unite cu o scobitoare firul nu se slabeste si nu se incurca.
daca nu pui opritor in spstele plumbului efectul de autoantepare e 0
opritoare no name luate de la chineji pe Brincoveanu dupa magaazinul de pe colt unde se vind covoare.
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Subiecte asemănătoare