Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 25. august 2013, 21:55

Sforas subiect de polemici !!!!!!!

:gandesc: Sincer, nu inteleg cum acest subiect a pus in umbra,si a deviat toata activitatea PRO,

de pe acest site!!!(forum)

Cred ca s-a incercat destul sa se convinga persoana in caz, ca este gresit intentionata,

dar nu s-a obtinut nimic pozitiv :doaaamne:
Asa ca , dragi colegi, haideti sa ignoram Subiectul( :pescuit: SFORAS) si sa ne concentram pe probleme noastre, mult mai delicate in ale pescuitului la somn!
PS. Astept sincer informatii , si bune si rele care sa se discute in legtura cu ultima IESIRE la MRACONIA »:zambet:
Nu inseamna ca , daca nu au fost capturi, tre sa uitam aceasta iesire!!!!!
Consider ca este un subiect mult mai interesant , si tre sa discutam fiecare situatie, fie buna fie rea, pentru-ca sintem pe unul dintre cele mai bune siteuri de pescuit la somn din Europa!!((Doar parerea mea)
Asa ca Zoran,Informer,si cei ce ati participat la aceasta iesire, va rog explicati fiecare moment, in cee a ce priveste , pescuitului la somn »poate vedem si filmuletele cu diferite feluri de monturi, :zambet:

Deci SFORASUL la diverse, ca este doar o galceava pe forum , si sa revenim la "cele sfinte :pescuit: :pescuit: "

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 25. august 2013, 22:01

:gandesc: Sincer, nu inteleg cum acest subiect a pus in umbra,si a deviat toata activitatea PRO,

de pe acest site!!!(forum)

Cred ca s-a incercat destul sa se convinga persoana in caz, ca este gresit intentionata,

dar nu s-a obtinut nimic pozitiv :doaaamne:
Asa ca , dragi colegi, haideti sa ignoram Subiectul( :pescuit: SFORAS) si sa ne concentram pe probleme noastre, mult mai delicate in ale pescuitului la somn!
PS. Astept sincer informatii , si bune si rele care sa se discute in legtura cu ultima IESIRE la MRACONIA »:zambet:
Nu inseamna ca , daca nu au fost capturi, tre sa uitam aceasta iesire!!!!!
Consider ca este un subiect mult mai interesant , si tre sa discutam fiecare situatie, fie buna fie rea, pentru-ca sintem pe unul dintre cele mai bune siteuri de pescuit la somn din Europa!!((Doar parerea mea)
Asa ca Zoran,Informer,si cei ce ati participat la aceasta iesire, va rog explicati fiecare moment, in cee a ce priveste , pescuitului la somn »poate vedem si filmuletele cu diferite feluri de monturi, :zambet:

Deci SFORASUL la diverse, ca este doar o galceava pe forum , si sa revenim la "cele sfinte :pescuit: :pescuit: "

In sfarsit Ediseu a punctat corect si la obiect intr-un final, parerea mea. Sunt de acord cu El. :bravo:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 25. august 2013, 22:05

Ediseu,
Parerea mea este ca un forum nu-i un "manual tehnic", este SI un instrument de socializare intre oameni cu aceleasi preocupari.
Cred ca atata timp cat discutiile se poarta intr-un mod civilizat si au legatura cu pasiunea comuna, nu sunt de condamnat.
In legatura cu intalnirea de la Mraconia am incercat sa scriu cat de cat ce-am facut, au incercat si altii, am pus si poze... sincer n-am vreun talent in a povesti... cea mai lunga compunere a mea din anii de scoala n-o depasit o pagina indiferent ce-am facut 3 luni de vacanta la bunici... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

4

duminică, 25. august 2013, 22:13

Mie mi se pare ca cine a deschis acest "topic"este lipsit de cel putin "bun simt", ca sa fiu "diplomat".
Ediseu!...nu mi se pare OK sa inchizi TU topicuri deschise de oricine, cu atat mai mult de "Zoran". :doarecapu: ,sau? :gandesc:
:noroc:

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 25. august 2013, 22:48

In legatura cu intalnirea de la Mraconia am incercat sa scriu cat de cat ce-am facut, au incercat si altii, am pus si poze... sincer n-am vreun talent in a povesti... cea mai lunga compunere a mea din anii de scoala n-o depasit o pagina indiferent ce-am facut 3 luni de vacanta la bunici...





Informer ,

Am remarcat ca nu ai talent,...... , aici avem cativa colegi care sint chiar grozavi!!

Mi se pare mie sau esti .....putin sarcastic?(((( sincer n-am vreun talent in a povesti... cea mai lunga compunere a mea din anii de scoala n-o depasit o pagina indiferent ce-am facut 3 luni de vacanta la bunici... :rizi: )))

Pai, pana la urma cea fost iesirea asta ??? :gandesc:

Nu un subiect de discutat pentru noi, care nu am putut fi prezenti?Cunoștințele de bază ale pescuitului la somn

Informer, crezi ca am asteptat f. mult iesirea asta sa vad peste tot numai ......bere..............unde daca esti atent ai o prezentza,,,punctabila

Deci, sa revin: Nu am experientza multora de aici, dar , sint virusat cu acelasi virus ca totzi de pe acest forum!!

Nu jignesc, si am pretentia sa nu fiu jignit,dar daca este un forum, Informer, de ce -mi tai elanul, de a intreba ceva ce nu stiu?? de ce?si ai si replica sarcastica de mai sus!!!

Si in legatura cu informatiile de setare a sonarului sau cum ziceai tu "manual tehnic" efectiv i-mi dai pe fatza eject!

Multumesc, Informer :bravo:


Ps. Facand abstractie de mine, cum mai are cineva curaj sa intrebe ceva , ce nu stie!!

Ai puterea sa-l trimi-ti ...unde vrei TU, Informer!!!okk

Hai ca incerc sa trec peste arogantele tale,si sa urmaresc noutati in pescuitul la somn, ca de fapt asta ne intereseaza pe toti!!!nu alte ipostaze!!

O seara buna , si scuze daca am zis ceea ce cred!!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 25. august 2013, 22:56

Imi pare rau dar nu am dorit sa fiu sarcastic sau arogant deloc, daca asta ai inteles imi cer scuze.
Treaba cu socializarea chiar o cred si pe de alta parte nu m-am abtinut sa dau sfaturi tehnice atunci cand am crezut ca am competenta necesara.
Iar in ce priveste berea sa-mi fie cu iertare dar aia nu-i treaba ta cata consum sau cata nu.
Cred ca am lamurit toare punctele. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 25. august 2013, 22:58

Cata ,
Scuze, nu am inteles unde am deranjat!!
Ca sa fiu mai explicit, am scris ca subiectul SFORAS, este un subiect de polemici intre X-ulescu si X-ulestii!!
OK,!Am propus in noul topic sa uitam de aces subiect care a adus numai cearta, si sa discutam despre PESCUITUL LA SOMN!
Unde este greseala?
Probabil, am fost inteles gresit!
Clar, nu am deranjat pe nimeni, am fost bine intentionat pentru acest forum!!!!!Sau daca...scuze!!

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 25. august 2013, 23:08

OK,Informer,

Chiar ca nu e treaba mea si mie-mi place berea, dar atunci daca esti intrebat de oricine de pe acest forum o Chichitza, daca poti explic-o, ca de aia te-a pus cineva moderator, sau daca nu , nu fi ironic,
Ca probabil pe forumul asta sint si oameni mai batraani ca tine,mai saraci ca tine ,mai necajitzi ,dar sint bucurosi ca au dat de acest forum, unde Ei cred ca pot sa intrebe fara sa li se expilce in doua intelesuri sau arogant!
Inchei acest subiect, imi pare rau daca am atins unde doare , dar am fost sincer si sa incercam sa ne apropiem , nu sa facem tot timpul o concurentza!!




informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 25. august 2013, 23:15

OK,Informer,

Chiar ca nu e treaba mea si mie-mi place berea, dar atunci daca esti intrebat de oricine de pe acest forum o Chichitza, daca poti explic-o, ca de aia te-a pus cineva moderator, sau daca nu , nu fi ironic,
Ca probabil pe forumul asta sint si oameni mai batraani ca tine,mai saraci ca tine ,mai necajitzi ,dar sint bucurosi ca au dat de acest forum, unde Ei cred ca pot sa intrebe fara sa li se expilce in doua intelesuri sau arogant!
OK, am sa-ti raspund.
Daca doresti am sa caut toate raspunsurile mele la intrebarile tale ca sa-ti arat ca in nici un caz nu ma poti invinui ca n-am incercat sa te ajut sau c-am fost arogant sau....
Dar te rog sa apreciezi ca am facut asta BENEVOL, nu-s platit si nici nu-s dator s-o fac asa cum se pare ca ai impresia.
Poate in schimb poti sa-mi dai un exemplu despre ce-ai facut TU pentru ACEASTA comunitate....
Imi cer scuze ca mi-am iesit din sarite!
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 25. august 2013, 23:19

Pai, pana la urma cea fost iesirea asta ???
Iar in ce priveste berea sa-mi fie cu iertare dar aia nu-i treaba ta cata consum sau cata nu.
Cred ca am lamurit toare punctele.
Cata ,
Scuze, nu am inteles unde am deranjat!!
babil pe forumul asta sint si oameni mai batraani ca tine,mai saraci ca tine ,mai necajitzi ,dar sint bucurosi ca au dat de acest forum, unde Ei cred ca pot sa intrebe fara sa li se expilce in doua intelesuri sau arogant!
Pasarea Colibri - Toti suntem putin luati - YouTube :rizi: :rizi: :bucuros2: :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 25. august 2013, 23:38

Informer , draga
Am deschis topicuri, mai cu jena, mai cu teama, m-am gandit de 10 ori ce sa intreb sa nu fiu caraghios, "RECCUNOSC IN DIRECT CA ESTE PRIMUL FORUM UNDE MA IMPLIC"
, nu multe dar care au dat subiecte "mai mul sau mai putin , de discutie,"ei asta am facut, si daca am stiut ceva nu m-am retinut sa nu spun si eu ceea ce cred in legatura cu cazul discutat!
Ei, acum intrebarea TA a fost ca unui pusti caruia i s-a furat jucaria!"""Poate in schimb poti sa-mi dai un exemplu despre ce-ai facut TU pentru ACEASTA comunitate....""
Era cea mai aiurea intrebare pe care puteai sa o pui,, nu numai mie...
Obilgatiile, sau cum sa zic, ....rolul tau ca MODERATOR, este:
sa aduci aporturi acestui forum sa mearga beton!!!simplu!Ei vezi daca ti-ai ales o meserie care nu ti se potriveste :gandesc: ,, NU CONTEST FAPTUL CA AI F. MULTE CALITATZI,
Dar de aici si pana a te face PLACUT celor din jur e o cale lunga!
Informer, vreau sa inchei acest subiect, exact cum l-am deschis.....de fapt eu punctam in alta parte, si tu ai deviat totul, am spus ceea ce cred , celor ce citesc acest topic , va rog sa cititi de doua ori inainte de a replica, si haideti sa ne vedem de pescuit ca
nu sintem perfecti!!! :pescuit:
PS. imi cer scuze daca am scris cu greseli de ortografie

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 26. august 2013, 00:39

O chestie ciudata,

Intre ora 22,58 si 23,08 Informer a avut o replica scrisa pe acest topic

De ce ai sters replica Informer?nu mai exista in dialog!!!Hmmm.....ciudat

Nu s-a injurat, nu a jignit nimeni, doar s-a spus adevarul!!!!

Ce naiba sa mai cred?

Zoran! ..ceva nu e ok aici!!si nu inteleg de ce :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 26. august 2013, 06:21

Zoran! ..ceva nu e ok aici!!si nu inteleg de ce


Salut Ediseu, nu stiu ce sa intamplat, n-am urmarit totul. Oricine poa sa-si stearga sau sa-si modifice raspunsul pina nu e scris nimica dupa el. Daca ne dam seama ca am gresitr sau am scris ceva prostii... :rizi:

Moderatorii, care toti modereaza benevol si se implica super in acest forum, au dreptul sa si modifice unele raspunsuri sau sa le corecteze, raspunsuri scrise de alti membrii.

Cit despre iesirea la Mraconia, a fost f reusita daca o privesti din prisma socializarii. Toti cei prezenti au fost incintanti, dar si putin dezamagiti. Am avut facute si 30 de ecusoane unde sa-si scrie participantii numele, pt ca nu poti retine toate numele din prima: vin cu un prieten, vin cu cumnatul, vin cu fratele, vin cu copii.... pina la urma am fost:

Ovidiu
Cata
Bruno
Informer
Florin
Deyu cu un prieten (scurt, doar o noapte si a plecat pt cu nu se putea in acea zona pescui asa cum trebuie la clonc)
Spinning cu cumnatul sau (care a sosit in ultima zi cind toti plecau, cu ghinion de sonar defect si o scadere brusca de apa)
Dan Miclau cu finul
Silure si Alin Popa (care au participat doar la serile de socializare)
Zoran si cumnatul

Dupa cum vezi, cu greu ne-am strans 14 persoane.
Am avut aparate foto si camere video, dar nu am prea avut ce filma. Monturi si tehnici am avut intentia sa explicam si sa prezentam, dar nu-si aveau rostul, pt ca nu au fost intrebate.
La concursul nr 2 nu a avut nimeni chef (sau timp) sa participe...
La concursul nr 1 nu am avut participanti cu succes, iar cei ce au prins la stationar nu au participat :nunteleg:

Iar cu berea, o bere la orele 8 dimineata nea pus la toti sangele in miscare, chiar si mie. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 26. august 2013, 06:28

Cit despre aporturile aduse de moderatori acestei comunitati, toti o fac:

Tudor face regulat filmulete si le posteaza pe YouTube.
Informer a scris o lista f utila tuturor ce pleaca la pescuit si da raspunsuri f competente acolo unde poate si stie
Anem a scris si el articole si povesteste cu lux de amanunte fiecare iesire la pescuit.

Va multumesc pt sprijinul acordat si sper ca in viitor sa faceti mai departe tot asa. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 26. august 2013, 06:34

Sforasul a ajuns subiect de polemici in alte subiecte. Pt a nu se distruge mai multe subiecte, am deschis acel subiect extra, ca sa se discute aici de cei ce doresc sa discute. Si sunt destui ce o fac. Dupa cum ai observat chiar si acest subiect unde ai amintit de sforas a ajuns la discutii deviate.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 26. august 2013, 07:33

De ce ai sters replica Informer?nu mai exista in dialog!!!Hmmm.....ciudat
Habar n-am despre ce replica vorbesti, n-am sters in intervalul amintit nimic.
Cand sterg replicile MELE scriu si de ce le sterg daca chiar le sterg complet, motiv vizibil pentru toata lumea, cu toate ca nu vad de ce n-as face asta fara nici o explicatie, fiind ale mele.
Cat despre replicile ALTORA, n-am sters sau modificat niciuna in ultimele 6 luni... asa ca daca ai vreo suspiciune vino cu amanunte, daca nu, las-o balta.

Cat despre "meseria" pe care mi-am ales-o si "obligatia" de a da explicatii, ma faci sa rad... nu exista nici una nici cealalta, totul este dupa cum am spus BENEVOL... ceea ce-mi pare rau este ca in loc de multumiri, primesti asemenea aprecieri negative si acuzatii fara nici un suport.
Cu asta am incheiat aceasta discutie.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 26. august 2013, 11:32

Informer , draga
Am deschis topicuri, mai cu jena, mai cu teama, m-am gandit de 10 ori ce sa intreb sa nu fiu caraghios, "RECCUNOSC IN DIRECT CA ESTE PRIMUL FORUM UNDE MA IMPLIC"
, nu multe dar care au dat subiecte "mai mul sau mai putin , de discutie,"ei asta am facut, si daca am stiut ceva nu m-am retinut sa nu spun si eu ceea ce cred in legatura cu cazul discutat!
Ei, acum intrebarea TA a fost ca unui pusti caruia i s-a furat jucaria!"""Poate in schimb poti sa-mi dai un exemplu despre ce-ai facut TU pentru ACEASTA comunitate....""
Era cea mai aiurea intrebare pe care puteai sa o pui,, nu numai mie...
Obilgatiile, sau cum sa zic, ....rolul tau ca MODERATOR, este:
sa aduci aporturi acestui forum sa mearga beton!!!simplu!Ei vezi daca ti-ai ales o meserie care nu ti se potriveste :gandesc: ,, NU CONTEST FAPTUL CA AI F. MULTE CALITATZI,
Dar de aici si pana a te face PLACUT celor din jur e o cale lunga!
Informer, vreau sa inchei acest subiect, exact cum l-am deschis.....de fapt eu punctam in alta parte, si tu ai deviat totul, am spus ceea ce cred , celor ce citesc acest topic , va rog sa cititi de doua ori inainte de a replica, si haideti sa ne vedem de pescuit ca
nu sintem perfecti!!! :pescuit:
PS. imi cer scuze daca am scris cu greseli de ortografie
Ediseu parerea mea e ca acest topic nu trebuia deschis. Daca vroiai sa-ti spui punctul de vedere, chiar la modul asta, puteai s-o faci in topicul dedicat deja deschis, asa cum au facut-o si ceilalti. Aici nu ai facut altceva decat sa-i faci lui Costi niste procese de intentie si nimic mai mult.
Din experienta mea forumistica pe marile site-uri dedicate pescuitului iti pot spune ca rolul moderatorului pe un forum se limiteaza la verbul "a modera" si nicidecum la a "impune ritmul", informatia s.a. Daca acel moderator care posteaza o informatie valoroasa o face se intampla pentru ca acel moderator are si experienta de profil in teren. Altfel nu e dator nimanui. Datoria revine membrilor forumului sa vina cu informatii specifice. Bineinteles, acel moderator avand si calitatea de membru o poate face si el la randu-i, dar repet, nu-l obliga nimeni.
Asa functioneaza un forum.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 26. august 2013, 13:46

Cornel.s
Cine e Costi,
Eu am avut o discutie doar cu Informer, si atat!!
Felul in care-si spune fiecare oful , difera de la persoana ,la persoana!
Sau stii tu vre-o varianta impusa pe forum??
La momentul potrivit asa am simtit .si asta am spus.
Nu am jignit, doar probabil am atins punctul dureros.
Asi dorii f. mult sa inchei acest subiect, chiar nu m-ar deranja daca ar fi sters,
Relatia mea cu Informer este doar Informer-Ediseu
Relatia ta cu informer este Costi-Cornel.S si mi se pare normal sa intervii
Inchei sa mai raspund oricarei provocari, de pe aces topic,cu convingerea ca nu am jignit, si nu am avut procese de intentie!!
O zi buna va doresc :ciao:
Pt. Informer:
Scuze in legatura cu acel fragment care am zis ca l-ai sters!!!
am verificat si a fost o greseala de-a mea!! Scuze :bravo:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 26. august 2013, 13:51

Ok. Imi cer scuze si eu daca te-am provocat.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 26. august 2013, 13:55

:prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

Subiecte asemănătoare