Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

galati

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »galati«

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 12. martie 2012, 17:38

Sonar

Am un sonar Eagle Strata128, acum o saptamana am primit de la un prieten din Italia un Furuno ls4100.Foloseste cineva dintre colegi modelul acesta din urma?Niste sfaturi.... :pescuit:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 12. martie 2012, 18:02

Furuno nu am utilizat nici odata insa sonarul mi se pare ok. Dupa specificatii il poti utiliza in timp real. Seteaza viteza de defilare la maxim, fish id off, si lasa sub barca, in conul sondei un shad sau un plumb. Trebuie sa-l vezi pe ecran. Cand il misti se va misca si pe ecran. Regleaza si sensibilitatea in asa fel incat sa nu ai tot ful de paraziti pe ecran. Naluca va apare sub forma unei linii continue. Daca ridici se ridica si linia.

Sonarul pe care-l aveai, Eagle, cred ca nici nu se poate scoate din functiune fish id. Inafara de adancime nu prea ai ce vedea cu el. Treci peste niste frunze intre doua ape iar el iti va arata un banc de peste.

galati

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »galati«

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 12. martie 2012, 18:16

Multumesc Tudor

Se poate scoate id fish de pe eagle, am dat la tradus asa in mare cartea lui Furuno.Are dua frecvente,practic nu stiu pe care sa o folosesc.Unde pescuiesc eu Dunarea are gropi de 14-16m :pescuit:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 12. martie 2012, 19:12

Poti pescui cu amandoua frecventele deodata sau numai cu cea coresponzand conului de 20°. Incearca mai intai numai cu conul de 20° pana inveti ca lumea cum stau treburile. Dupa aia le pui pe amandoua in acelasi timp. Daca-ti intra ceva in conul 60° te concentrezi ca poate iti va apare in cel de 20°. Daca-ti apare numai in cel de 60°, iti vezi teaserul in cel de 20°, dar pestele nu intra in cel de 20° inseamna ca somnul nu e alaturi de teaser.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 12. martie 2012, 19:17

200 kHz = unghi de 20° !
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

galati

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »galati«

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 12. martie 2012, 21:09

Poti pescui cu amandoua frecventele deodata sau numai cu cea coresponzand conului de 20°. Incearca mai intai numai cu conul de 20° pana inveti ca lumea cum stau treburile. Dupa aia le pui pe amandoua in acelasi timp. Daca-ti intra ceva in conul 60° te concentrezi ca poate iti va apare in cel de 20°. Daca-ti apare numai in cel de 60°, iti vezi teaserul in cel de 20°, dar pestele nu intra in cel de 20° inseamna ca somnul nu e alaturi de teaser.
Multumesc, esti marfa!!!!!!!! :prieteni: :noroc:

galati

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »galati«

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 12. martie 2012, 21:11

200 kHz = unghi de 20° !
Multumesc Zoran, m-a lamurit Tudor ce si cum sa fac cu sonarul cel nou

8

duminică, 18. martie 2012, 09:57

La Humminbird 535, sunt care ar fi reglajul optim?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 18. martie 2012, 10:12

Salut Iku,
imi voi cumpara in curind si un sonar de la Humminbird si voi incerca sa explic setarea. Meniul ar trebui sa fie aproximativ identic la toate.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

10

luni, 19. martie 2012, 23:00

Multumesc anticipat! :noroc: :prieteni: :pescuit: