Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

DanCj

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »DanCj«

Răspunsuri: 5

Membru din: 22. august 2013

Locație: Turda

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 24. august 2013, 19:38

Montura pluta culisanta

Salutare tuturor !
La o montura cu pluta culisanta, intr-un râu lin, imi recomandati sa folosesc ca si momeala peste viu? sau smoc de rame, coropisnita, scoici etc. La aceasta montura care dintre momeli ar fi mai potrivite? dar tinand cont si de faptul ca râul curge destul de lin.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 24. august 2013, 19:49

Nu cred ca exista o alegere clara la ce spui tu.
Parerea mea este sa incerci cu tot ce ai... la ce trage azi, poate sa nici nu se uite maine... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

DanCj

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »DanCj«

Răspunsuri: 5

Membru din: 22. august 2013

Locație: Turda

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 24. august 2013, 19:58

Am inteles. As mai avea o intrebare... Daca intr-un rau cu, curenti mari pestele viu se inteapa prin nara, in situatia curentului mai lin folosind montura cu pluta culisanta, cum ar trebui intepat pestele in carlig? si in cazul in care avem ancora+carlig pe forfah dar si in cazul in care avem doar carlig.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 24. august 2013, 20:36

Eu la pluta (fixa ori culisanta, somn sau stiuca, egal :) ) intep pestele imediat sub aripioara dorsala cu carligul iar daca am si-o tripla atunci pe aia o infig ori langa aripioara pectorala (una din aia de langa opercule) ori undeva in zona cozii.
Intepatura sa nu fie prea adanca si sa pui opritoare de cauciuc pe varful care iese din peste.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 24. august 2013, 20:40

pestele viu se inteapa prin nara
antepat in nara,! indiferent de curentul apei(mare sau mic)bineiteles daca trece si prin gura nemaiputind sa o inchida se va ineca :bravo:.
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

DanCj

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »DanCj«

Răspunsuri: 5

Membru din: 22. august 2013

Locație: Turda

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 24. august 2013, 20:53

Multumesc pentru informatiile oferite :ochi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 24. august 2013, 21:47

Salutare tuturor !
La o montura cu pluta culisanta, intr-un râu lin, imi recomandati sa folosesc ca si momeala peste viu? sau smoc de rame, coropisnita, scoici etc. La aceasta montura care dintre momeli ar fi mai potrivite? dar tinand cont si de faptul ca râul curge destul de lin.



Eu as incerca la peste viu .E drept ca si scoica este foarte cautata in aceasta perioada .Cel putin pe la noi .