Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

21

sâmbătă, 24. august 2013, 21:25

Adâncimi , nu glumă şi temperaturi ridicate a apei...
Sunt şi eu interesat de interpretări.
Pacat! mare pacat! ca nu ati fost in tabara sa vedeti pe viu la lucru sonarele.Toti cei prezenti cu sau fara barca au avut prilejul sa se plimbe pe apa.
Imaginile dezvaluite de sonare erau fantastice ,iar cind apareau si somni dind ocol momeli nu mai privea nimeni decit ecranul.Spectacolul consta in faptul ca se ajungea fregvent din apa de 15m in apa de 50 ...60 m ca te lua ameteala. In multe locatii somnii vazuti apareau a monstri (Zoran a exlamat ca nu a mai vazut asa mari ! ) Sansele sa agati si sa reusesti sa-l si scoti sunt datorita reliefului foarte nici indiferent de ustensile. :nunteleg:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

22

sâmbătă, 24. august 2013, 22:26

Omule aici se discuta despre pesti sesizati cu sonarul, nu despre scandaluri.
Ai de gand sa strici toate topicurile?
Si pe mine ma intereseaza interpretarile.
:rizi: :rizi: :rizi:

scuze, pe bune nu m-am prins....
eu credeam ca topicul " somni mari pe dunare" era ca un fel de intrebare daca mai sunt somni in dunare, nu cum se interpreteaza sonarul in fc de pestii de dedesubt.

Criscross

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 4

Membru din: 24. august 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administator firma si al vietii mele...

  • Scrie un mesaj privat

23

luni, 26. august 2013, 18:52

Precizari

Hallo Zoran,ne spui si in care zona a Dunarii? :buaaaah:
:zambet:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 26. august 2013, 19:24

Hallo Zoran,ne spui si in care zona a Dunarii?
hai ca poate te ajut ? de la cit in sus? :)
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 26. august 2013, 19:40

liniile orizontale reprezinta momeala si plumbul, petele sub forma de semiluna reprezinta somnii, la fel liniile sub forma de arc de cerc.
linii oblice sau hasurile sunt fie alti pesti fie alge presupun iar linia fundului apei cred ca o deduceti singuri
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 26. august 2013, 19:54

Aveam eu niste banuieli insa acum sunt clare anumite chestii. Acum pot sa interpretez si eu faptul ca erau si somni mari in Dunare in acele locuri. Merci Johnny Bravo ! :bravo:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 26. august 2013, 22:00

Liniile oblice care pastreaza un unghi constant la urcare sunt bule de aer sau fragmente de sediment antrenate de acestea.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 27. august 2013, 03:24

RE: Precizari

Hallo Zoran,ne spui si in care zona a Dunarii? :buaaaah:

In orice zona din Dunare sunt, pina nu sunt prinși... :necajit:
Pozele sunt facute la Cazane, dar si in zona Moldova Noua.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

29

joi, 29. august 2013, 12:12

Marti am mai incercat una la stationar, fara succes. Dupa vreo 6 ore, nemai avand rabdare, am impachetat si am mers in control cu cloncul. A iesit unul pe la 1,2 m si unul de 0,9 m, dupa care au urmat 2 trasaturi ratate de din aia mari.. :nervos: ..nervos, am impachetat tot si la 5 dupaamiaza am taiato acasa. Aici citeva poze cu ce somni am vazut din nou pe Dunare:

In prima poza se vede un somn care a fost unul dintre cei ce mi-au luat firul dintre degete, cu o viteza uluitoare! Pt a nu ma taia la contra cu mana, am eliberat firul dintre degete, am luat lanseta din stativ, am recuperat vreo 3 ture si am dat contra ...in gol! :doarecapu:





O adunatura de somni...






O alta adunatura de somni... :doarecapu:





Daca aveti intrebari despre interpretarea imaginilor, datii drumul si intrebati tintit! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

30

joi, 29. august 2013, 20:19

Am io o intrebare: cine era langa tine la prima poza? :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

31

joi, 29. august 2013, 21:12

...... un somn care a fost unul dintre cei ce mi-au luat firul dintre degete, cu o viteza uluitoare! Pt a nu ma taia la contra cu mana, am eliberat firul dintre degete, ............


pescuiai cu montura in mana??!!!!! hmmm ... :gandesc:

in prima imagine ai fooarte mult zgomot pe imagine :nu:
viermuiala din aia de somotoei am vazut si pe Olt anul trecut si am zis ca e imposibil ca in locul ala sa nu prin la artificiale ceva, mai ales daca merg noaptea - rezultat CANCI :nervos:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

32

joi, 29. august 2013, 21:16

pescuiai cu montura in mana??!!!!! hmmm ...
Chiar radeam in seara asta despre ce cool ii sa pescuiesti cu montura in mana si sa-ti fie frica sa intepi... :rizi: .
in prima imagine ai fooarte mult zgomot pe imagine
In prima imagine avea interferente de la un alt sonar din zona... d-aia intrebam cine era p-acolo... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

33

joi, 29. august 2013, 21:55

Salut Adi, am incercat varianta sforas ca sa nu zica lumea ca nu pot face comparatie, si nu-mi merge nicicum. Voi ramane pe viitor la lanseta. Am avut 7 trasaturi din care am finalizat doar 2. La contrele cu lanseta nu am avut niciodata 70% rateuri. Dar nu asta e tema subiectului, sa nu deviem.

Informer, in zona patrula un Hummi 798.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

34

marți, 3. septembrie 2013, 09:46

Daca aveti intrebari despre interpretarea imaginilor, datii drumul si intrebati tintit!
Inteleg ca se diferentiaza semnalul vizionat lasat de un somn mai mic de unul mare?
Inseamna ca pe unde am fost eu am vazut doar somni mici, de care am si prins de fapt.... credeam ca sub apa erau si mari dar nu ia tentat montura mea.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

35

marți, 3. septembrie 2013, 09:48

Inteleg ca se diferentiaza semnalul vizionat lasat de un somn mai mic de unul mare?
Normal.
Cu cat "dara" este mai groasa, cu atat obiectul (peste, structura, bula de aer... ce-o fi) este mai mare.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 3. septembrie 2013, 09:55

Am inteles. am gasit portiuni de chiar 300m in care imaginea era similara cu cea din foto 3 si 6 postate de zoran.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

37

marți, 3. septembrie 2013, 10:00

am gasit portiuni de chiar 300m in care imaginea era similara cu cea din foto 3 si 6 postate de zoran.
Imaginea nr.3 nu-i foarte relevanta scoasa din context.
Poate reprezenta un banc de bibani, o "colcaiala" de somni mici dar la fel de bine coroana unui pom scufundat.
Daca ai DI, asta-i un exemplu de situatie in care-i nepretuit. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

38

marți, 5. noiembrie 2013, 10:53

imagini si interpretari
http://lfv-hydroakustik.de/index.php? :buaaaah: intrand pe acest sait o sa ramaneti uluitii!!!!de ce se va intampla in viitorul apropiat :gandesc: Utilizarea inovatoare și profesional de Sounders ecou și sonare (hydroacustice) pentru a studia și a aplicat întrebări științifice câștigă în pescuitul în apele interioare devine din ce în ce mai important. Furnizarea unor metode hidroinstalatii zone de multe ori singura modalitate de a răspunde la întrebări deschise


P.s o sa vedem pestii in marime naturala si specie :doarecapu:

lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

39

marți, 5. noiembrie 2013, 20:03

o sa vedem pestii in marime naturala si specie

:buaaaah: cand sub barca va apare un somn.. de 3 m ? iar pe ecranul sonarului nu o sa-i vedem tot ...oare cum o sa reactionam :gandesc: ?
o sa incerca sa-l prindem, s-au o sa ne mai gandim ce facem! mai .... sau..... :rizi: :nunteleg:.
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

40

miercuri, 6. noiembrie 2013, 07:24

Dane, o astfel de technologie avansata nu isi permit decit echipajele stiintifice, care fac cercetari si sunt suventionate de ... de ex, de stat.

Humminbird are o sonda ce localizeaza destul de exact unde se afla pestele, rotindu-se ca un radar 360° in permanenta. Costa peste 2000 de euro doar sonda, si cei care o au, nu se pot lauda ca prind mai mult!

Cred ca vom ramane doar cu visele si cu pozele la o asemenea tehnologie...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com