Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 23. august 2013, 12:00

Sforasul: avantaje - dezavantaje

:salut: ,
devenind pe subiectul Montura clonc o tema de discutie, care a luat amploare, as dori sa-mi expun punctul de vedere intr-un subiect aparte.

In primul rand, asa cum s-a specificat in alt subiect, sforasul ca si priponul sunt metode ilegale ce nu sunt admise in pescuitul sportiv.
Deasemenea este o metoda veche! Cei care raman la metodele "primitive", ori nu vor sa prospere, ori le este frica de tehnologia noua! Exact ca si cind am spune ca un smartphone nu este ok, cel mai bun este vechiul telefon cu rotite.

Acuma insa, hai sa vedem ce dez- si avantaje are acest sforas:

dezavantaje
1. placere in drill -> zero
2. mai multe carlige la distanta pot provoca rani pestelui intepat
3. un peste mare, capital, nu poate fi usor tras in barca, in cele mai multe cazuri rupe firul sau ajunge in locuri unde se poate ascunde in radacini, actiune urmata cu taierea firului la iesirea acestuia din apa -> extrem de nesportiv :nervos:

avantaje
... sorry, nu pot sa recunosc nici un fel de avantaj!

Astept si parerile voastre cu privire la acest sforas... :gandesc:

=========================================================================
Am cunoscut un tip bine avut, acuma vreo 2 anisori. Vorbea de Iphon si avea cele mai noi tablete prin masina luxoasa. La pescuit, mergea cu sforasul, si, era bucuros ca l-a invatat un batran sa dea la clonc. Capturile erau "impresionante", chiar si de 20 de kg, pt ca ce era mai mare rupea, iar ca numar, chiar si 10 pe sezon! ADMIRABIL! (atentie, IRONIE!)

Personal folosesc 1 lanseta la clonc, iar cu ajutorul sonarului am avut partide cind prindeam pina la 15 somni pe zi!
Iar parerea mea de pescar amator, care nu-mi petrec atata timp pe apa cit mi-as dori, este ca: se poate muuult mai bine cu lanseta si sonarul, decit cu sforasul!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 23. august 2013, 13:44

Mai adauga la dezavantaje si riscul de a te autointepa cand prinzi dintre carlige ca sa-l scoti in barca. Sa nu mai vorbesc ca daca pescuiesti intr-o pneumatica o faci praf.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

fitter

Biban

Răspunsuri: 90

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Mangalia

Profesia: functionar public

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 23. august 2013, 14:32

La mare ,din barca, pescarii care traiesc din pescuit, dau la volta, adica monofilament de 0,5 ori 0,6 cu doua carlige si plumb la capat.Arunca montura in apa si din cand in cand intinde firul , daca simte ca se zbate, atunci guvidele e agatat, recupereaza firul in barca cu mainile, spira peste spira,dezgata pestele pune momela si arunca montura, unii au atata dexteritate incat dau cu 4, 6 sau chiar 8 volte fara a reusi sa le incalceasca.
Eu cand ies la guvide prefer lanseta chiar daca prind mai putin,e mai comod si mai placut sa simti pestele cand musca sa te intrebi mereu cat de mare o fi ca a tras de sa-mi ia batul.
Sforasul, nu l-as folosi nici daca mi-ar sari pestoiul in barca la vederea lui, anuleaza placerea si frumusetea pescuitului sportiv, nu are nimic sportiv in el (afara de mersul la librarie).
Partida de pescuit , pentru mine
incepe
cu doua trei zile inainte , prin pregatirea echipamentului, a monturilor, procurarea momelilor.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 23. august 2013, 15:02

dezavantaje
1. placere in drill -> zero
2. mai multe carlige la distanta pot provoca rani pestelui intepat
3. un peste mare, capital, nu poate fi usor tras in barca, in cele mai multe cazuri rupe firul sau ajunge in locuri unde se poate ascunde in radacini, actiune urmata cu taierea firului la iesirea acestuia din apa -> extrem de nesportiv
4. ranirea pescarului in timpul dezgatarii pestelui prins
5. cind se pescuieste din barca pneumatica, riscul f mare de intepare a acesteia
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 23. august 2013, 21:34

Avantaje: tip de pescuit cu investitie mica dar fara pretentii de somn punctabil.
Dezavantaje: restul nespuse la puctul dedicat avantajelor.

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 24. august 2013, 01:17

asta-i avantajul ce-l vedeam si eu :) as mai adauga simplitatea=usurinta in manevra, spatiu redus de actiune/depozitare.
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 24. august 2013, 07:39

Dezavantajul acestui stil de pescuit este ca n-ai nici un avantaj(parerea mea).
...cogito ergo sum.

8

sâmbătă, 24. august 2013, 14:54

as dori sa stiu care este diferenta intre pescuitul somnului la clonc cu montura in mana dar legata la undita, fata de montura in mana legata pe un tambur sau orice altceva.
va rog, cu argumente pertinente daca se poate.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 24. august 2013, 15:21

:nunteleg: :limba: diferenta e ca mai cari un bat cu tine ca sa ai drill de pescar :)

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 24. august 2013, 16:04

va rog, cu argumente pertinente daca se poate.








Dunarea - Ultimele informatii******2009, 08.02.09












Citat


n-as zice ca e chiar mort pe dunare. intr-adevar la lansete nu mananca,dar la clonc au prins niste baieti din giurgiu
saptamana trecuta 35 kg(adunat: unu de 15,si restul de 5-6 kg). eu am fost ieri de la insula cormoranu si m-am lasat in
jos pana dupa pod,cam 8 ore de cloncanit. ba m-am si intors de cateva ori pe anumite portiuni unde imi arata sonarul
densitate mare. in fine,cateva trasaturi,o trasatura asa puternica de a rupt pletila cu nailon de 80,si doua moace de
4-5 kg. ma mai duc luni cred,acelasi traseu,inarmat de data asta cu sforas cu pletile tapene,sa vedem ce iese.
a...momeala: cate 3 carlige pe sforas,sus 2 coropisnite si celelalte doua rama neagra si coropisnita in varf. a dat doar
in cel cu 2 coropisnite.de acum incolo nu mai dau decat cu 2 carlige pe sforas. sugestie pt cloncari:dati sforasul prin
catran nu cu parafina,nu e buna,tot se incurca. acu o saptamana mi l-a facut o moaca de 2kg de mi-a luat o juma de ora
sa-l descurc. capturi frumoase va doresc!
Postat de: Bogdan Bogdan



Citat


ce-i aia pletila? dar sforas?

re:Dunarea - Ultimele informatii******2009

05.07.09

Citat


chiar.ce-s alea?



05.07.09

Citat


Sforasul e un fel de funioara (arata ca ata pescareasca, decat ca e destul de groasa, aproximativ grosimea unui
creion; de obicei se foloseste la plasele pescaresti, deasupra sa se insire plutele iar dedesubt atasandu-se plumbii)
iar petila e o bucata de monofilament(nylon) cu care se leaga carligele de aceasta funioara, formand un fel de
,,pripon". La ansamblul acesta de pescuit nu se foloseste lanseta si mulineta! E metoda ancestrala de pescuit somn,
batand la clonc!

re:Dunarea - Ultimele informatii******2009

05.07.09

Citat


Deci e un fel de forfac mai "rustic"...

re:Dunarea - Ultimele informatii******2009

05.07.09

Citat


nu e rustic,mai repede clasic. am invatat acum cativa ani de la un cloncar batran si vestit pe aici. l-am cinstit la
greu,benzina am dat-o eu,am ascultat povesti de genul"era prin toamna lu 68",tot tacamul. rar s-a intamplat sa venim
fara peste.
Postat de: Bogdan Bogdan (alias bogdan7
re:Dunarea - Ultimele informatii******2009

05.07.09

Citat


sforasul: sfoara de perlon de 1-1,5 grosime,cam 30-50m lungime(am vazut si de 100 m la niste cloncari),matisata pe un
pet de 0,5 sau pe orice fel de mosor care pluteste. sfoara trebuie catranita sau frecata pe toata lungimea ei cu
parafina,sa nu se incurce in dril. carligele: de marimea degetului inelar(sa nu zic mijlociu),tapene,bine
ascutite,2-3-4 pe sforas. plumbul:culisant,cilindric sau oval,de 100g,important e sa nu ramana in urma barcii,sa
stea perpendicular pe fundul apei. naylonul-asa cum zicea si closcutz- de 1,se face pletila de 30-40cm.
montura:carlig jos,plumb,carlig legat la 50 cm de plumb,si tot asa in sus. Eu recomand montura cu 2 carlige doar,exista
riscul de agatare in cazul in care baboiul e mare,sau,mai rau,cand il aduci langa barca el se sperie si se indeparteza
cu forte nebanuite, si e posibil sa-ti traga carligele prin carne. daca totusi vrei mai multe,partenerul le taie pe
celelalte imediat cum apar in barca. de asemenea daca nu exista sonar, nu se mai leaga carlig sub plumb,sigur agati.
totusi cand se agata e bine sa infasori la repezeala sforasul pe un lemn ceva,sau pe manerul cloncului sa nu stea
greutatea barcii in mana(lasa niste urme adanci si vinete de toata frumusetea). in rest carlige,naylon,plumbi de
rezerva,nu e bine mai mult de 2 parteneri,barca usoara(fara bagaje multe),nu se da pe vant,ploaie,noaptea,ceata,mijlocul
dunarii,intinsura,etc. liniste,pagaia si bura la indemana. va doresc bicepsi antrenati sa-l bagati pe mustachios in
barca. scuze de off-topic
Postat de: Bogdan Bogdan (alias bogdan7

Ady ai aparut un cuvint magic (Pletila) sa va vad acum?
:rizi: :rizi: :ochi:

lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 24. august 2013, 16:04

cu undita ai parte de un drill controlat, cam atat.
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 24. august 2013, 16:13

Cu lanseta pescuiesti legal
Cu lanseta ai drill-uri pe cinste
Cu lanseta corespunzatoare poti drill-ui si un peste de +2m in citeva minute, popindul si tinindul astfel la distanta de fund si obstacole.

Cred ca mai bine am fi pus problema...ce au in comun! Iar raspunsul este: doar momentul inteparii.

Si la muscarit se trage firul cu mans prin apa, dar de aceea nu il putem compara cu sforasul.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 24. august 2013, 16:26

Ufff, din ceea ce citesc din postarea lui Dan Miclau, reiese clar ca nu se pescuieste deloc sportiv, si mai grav, constient ca sforasul e similar priponului. In afara de asta reiese clar ca e un pericol pt pescar si peste, cu ingradiri enorme: nu noapte, nu in mijlocul Dunarii, nu pe ceata, nu pe vant... atentie sporita la taieturi si invineteli pe maini... :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 24. august 2013, 16:35

Cu lanseta pescuiesti legal
Cu lanseta ai drill-uri pe cinste
Cu lanseta corespunzatoare poti drill-ui si un peste de +2m in citeva minute, popindul si tinindul astfel la distanta de fund si obstacole.
Cautind macar o iagine cu (ceebrul sforas) am dat de.... ce a postat mai sus si ma tot mir cum o bucata de ata poate sa nasca atatea intrebari si
raspunsuri. Cred ca Ady va fi super satisfacut dupa ce va citi raspunsul lui Bogdan din 2009,acum se pune problema celuilalt cuvint
(pletila)? dar sunt sigur ca Bogdan ne va lamuri :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 24. august 2013, 16:51

Dane,
Da-mi voie sa te felicit :apl:
Ca bine le mai gasesti!!
Se simte de la distantza ca te implici in topicurile forumului, mai o gluma mai o chestie serioasa, dar Esti prezent peste tot :apl:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 24. august 2013, 17:06

Ufff, din ceea ce citesc din postarea lui Dan Miclau, reiese clar ca nu se pescuieste deloc sportiv, si mai grav, constient ca sforasul e similar priponului. In afara de asta reiese clar ca e un pericol pt pescar si peste, cu ingradiri enorme: nu noapte, nu in mijlocul Dunarii, nu pe ceata, nu pe vant... atentie sporita la taieturi si invineteli pe maini... :doarecapu:
Zoran !cred ca ai inteles gresit :nunteleg: .cineva de pe forum explica cu lux de amanunte acum citiva ani de ...... iar cind am inceput sa citesc ma luat valul si nu am mai rezistat tentatiei de ai aduce aminte mai noului coleg (ce care a deschis topicul )si care se pare o obsesie asupra .......la care nu poate renunta din 2009 :bravo: . topic inchis din partea mea :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 24. august 2013, 17:25

No vedeti de ce e mai fain spinningul ... :limba: Atatea complicatii cu sforase ,legal -ilegal, acidente , 2-3 carlige ,probleme mari domne' !

Iar ca sa puteti da cu pietre la modul serios :rizi: ,daca ar fi dupa mine as interzice in afara de sforas ,pripon,sir ,etc ...sonarul! La orice stil de pescuit! Prea multa tehnologie implicata intr-o activitate care are in spate mii de ani! Azi maine dam la somn din fata calculatorului prin intermediul unei barci si instalatii de cloncanit comandata prin satelit normal! Parca si vad ce drilluri o sa suportam ...Ce emotii ...Ce dureri de umar :doarecapu: Chiar ii spuneam unui coleg de forum ca doar natura ne va salva ,in sensul ca sper ca in cel mai scurt timp (nu va fii asa ,dar omul spera...) cand vor simtii pestii undele sonarului sa fuga unde vad cu doi ochi si cu linia laterala cu tot! :rizi: Nu sunt impotriva tehnologiei ,dar toate ar trebui sa aiba o limita ...Incet ,incet vom ucide exact secretul si farmecul pescuitului ...neprevazutul!Intamplarea! Fara surprizele specifice ,pescuitul va deveni mult mai sarac in satisfactii ...Va dau un exemplu personal :multa vreme nu mi-am luat senzori pentru pescuitul la crap! Iubeam senzatia cand eram intors cu fata de la bete si apoi vedeam bambina lipita de bat! Sau auzeam acel sunet inconfundabil al bambinei lovind violent batul! :bucuros2: de vreo 2-3 ani am senzori .Foarte comod frate ! Te bagi in cort,in casuta ,dormi ,senzorul te anunta si pe care bat ai trasatura! Stiti de cate ori mai merg la crap? O data sau maxim de doua ori pe an cand am ceva de lucru in liniste si-mi iau laptopul (tehnologie deh... :rizi: ) cu mine. Si nici nu stiu daca pot numi pescuit ce fac eu atunci :soc:

Ps: am vazut o emisiune de pe Chilia (zona Periprava) unde politia de frontiera ii spunea, la modul serios unui pescar de exceptie (zic eu!) -Paco ,faptul ca este interzis sonarul pe zona de frontiera...O fi ?No fi? :nunteleg:

No acum puteti sari la beregata! :rizi:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

18

sâmbătă, 24. august 2013, 17:57

No acum puteti sari la beregata!
Numai cu o floare! :rizi: ca woleru lu anem intapa rau! :ochi: Ma bucur ca ai inteles unde bateam! atatea pagini pentru o ata :rizi: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 24. august 2013, 19:27

Pletila este legatura de la ac la linie. Rig se mai cheama la crapisti.
Discutia a durat atata pentru ca au aparut niste "smiorcaeli" pe-acolo ce trebuiau dezamorsate.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

20

sâmbătă, 24. august 2013, 19:46

No acum puteti sari la beregata!
Pentru mine placerea consta in a pacali pestele si in drill-ul ulterior, nu in a-l cauta pe bajbaite... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Subiecte asemănătoare