Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

21

sâmbătă, 24. august 2013, 19:49

1. sforasul e LEGAL.
2. placerea in drill e foarte mare, e un altfel de drill fata de lanseta. cu lanseta ai drill de pe mal, cu sforasul din larg. e nemaipomenit cum simti somnul direct in mana, fara ca smuciturile lui sa fie estompate de lanseta. pescuiti cu sforas si veti vedea. ADRENALINA PURA!!!
3.nu provoaca rani in plus pestelui, nu am vazut niciodata peste ranit de carligul celalalat. totusi, daca vrei poti pune doar un singur carlig si gata!
4. sforasul trebuie sa fie tapan (sfoara de perlon de 1-1,5), pletilele la fel (mono de 1), carligele asemenea. niciodata nu se va rupe. daca la lanseta se mai rupe firul, la sforas nu se intampla asa ceva. niciodata pestele nu va pleca cu carligul in gura. deci sforasul e foarte sportiv.
5. mult mai mult control la intepare. nu se intampla sa-ti fie somnul la carlig si sa nu simti.

cat despre faptul ca sunt riscuri sa fie intepata pneumatica, luati-va frate barci ca lumea de fibra, vii cu salteaua cu motor si te astepti sa fie ca pe snagov? aici e dunarea, nu DN2. sunt lemne ascutite, pietre, e salbatic...

este o metoda veche de pescuit? da, sa stii ca se poate numi old-school.
si??? ce fel de argument impotriva e asta, ca e o metoda veche? tocmai ca e o metoda veche imi place, ca nu era mare branza sa iau o lanseta in barca si gata. doar nu credeti ca asa s-a decoperit gaura de la covrig, pescuitul din barca cu lanseta :rizi:
pai mie-mi plac toate chestiile old-school, mai putin medicina si inca vreo doua-trei. am motor de 60 de cai la barca dar imi fac canoe indiana., lucrez la ea de ceva timp si va fi gata la primavara. si e foarte invechita canoea. e plina de dezavantaje: dai la pagaie, e fragila, costa ff mult, viteza ioc, lemn de cedru (rar de gasit), necesita indemanare, etc, etc. si totusi abia astept sa o termin. :buaaaah:
motoarele harley-davidson de multe ori stapanii le scot turometrele sau vitezometru. verifici benzina uitandu-te la propriu in rezervor ca nu au indicator de benzina. e foarte incomod.,. dar tocmai asta inseamna old-school, asa ne place, nu dam 2 bani pe luminite de bord. si mai si costa o poala de bani motocicleta
urmatoarea mea masina va fi un mustang din 68. sper macar aer conditionat sa aiba.
de altfel, nu-mi place nici smartphone, am si eu, dar e mai prost la semnal si fiabilitate de vechile nokia la care nu te lasa bateria cand ti-era mai bine. ce daca are gps, aplicatii, si internet? nu am nevoie de gps, nu folosesc aplicatii gandite pt adolescenti cvasi-onanisti si nu-mi trebuie net la pescuit...
in fine... deci zoran, sper ca te-ai prins ca argumentul cum ca sforasul e o metoda invechita nu se aplica la mine.


despre faptul ca nu e indicat noaptea sau pe ceata, e pt ca e periculos, te poate lovi vreo barja care nu te vede. dar asta e o regula la orice fel de pescuit din barca, cum ati reusit sa va luati permisul de conducator de barca daca nu stiti regulile astea??? sa am vreo banuiala? :gandesc: hehe...
dane, tu nu stii ce-i aia pletila??? :soc: oh, man...
si nu am obsesie cu sforasul. se numeste hobby. ca era extrem de simplu sa iau lanseta si gata. dar eu cand ma duc la pescuit ma duc sa-mi satisfac tocmai un hobby (fata de unul de pe aci, il stiti voi), deci ma duc sa ma simt bine, nu sa fac norma de pescuit, nu sunt la job. de-aia nu vreau sa renunt la sforas, pt ca imi place foarte mult.

a....dar de unde stii zoran ca nu e placere in drill? eu am avut somn in lanseta ca tine de 100 de ori, tu niciodata somn in sforas. deci de unde stii cum e?

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

22

sâmbătă, 24. august 2013, 20:07

cand vor simtii pestii undele sonarului sa fuga unde vad cu doi ochi
stii ca si eu m-am gandit la asta? o fi posibil ca pestii sa simta sonarul???



No acum puteti sari la beregata! :rizi:
pt ce man... eu te inteleg foarte bine si-ti dau dreptate

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

23

sâmbătă, 24. august 2013, 20:20

Hai ca din sforase o dam in masini si saltele! Spune frate asa ca sa te intelegem corespunzator si sa ne vedem (unii) de treaba noastra.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

24

sâmbătă, 24. august 2013, 20:24

imi fac canoe indiana., lucrez la ea de ceva timp si va fi gata la primavara. si e foarte invechita canoea. e plina de dezavantaje: dai la pagaie, e fragila, costa ff mult, viteza ioc, lemn de cedru (rar de gasit), necesita indemanare, etc, etc. si totusi abia astept sa o termin.
e uite un subiect care va merita vazut ! cu ....lasal sa se odihneasca :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

25

sâmbătă, 24. august 2013, 20:45

No acum puteti sari la beregata!
Pentru mine placerea consta in a pacali pestele si in drill-ul ulterior, nu in a-l cauta pe bajbaite... :nunteleg: .



Ahaaa...Uite mie imi place sa citesc apa , sa incerc sa-mi imaginez unde ar putea sta bancul de pestisori -prada ,unde ar putea avea loc atacul ...Sa-mi imaginez unde sta peste zi si unde va vana seara ...Apropo ai reusit vreodata sa urmaresti un somn pe timp de noapte? Asa ,macar 500-600 m? Acelasi somn normal.
Iar cand toate acestea se "implinesc" printr-un somn la capatul firului ,abia ATUNCI ma simt cu adevarat pescar ! :bucuros2:
Pentru drill ...exista simulatoare in Ungaria (azi maine si in Romania ): setezi pestele ,forta , curentul apei si apoi ai un drill boboc...Poti sa ai si ruptura!!! :limba:

No ce sa-i faci ,nu putem fi toti la fel ca doar de aceea suntem oameni! Important este sa ne intelegem reciproc si sa ne acceptam :prieteni:
Insa eu as interzice sonarul... :rizi:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

26

sâmbătă, 24. august 2013, 20:54

Zamfi,
Sonarul se foloseste in anumite stiluri de pescuit... nici eu nu merg cu sonarul la scobar, mreana, stiuca, crap, clean etc. ... insa sa cloncanesc ore intregi pe o apa unde nu-s somni, nu, multumesc.
Pe de alta parte de ce dai la Radesti la stiuca si nu dai pe Mures la stiuca? Probabil pt. ca stii ca-s stiucile acolo, la ce ai avea nevoie de sonar?!? :nunteleg:
Si atunci ramane indemanarea de a le pacali si drill-ul aferent, sau? :)


Si da, am urmarit o sumedenie de somni noaptea, pe distante destul de mari... si de multe ori la cate unul i-am tot pus momeala "la bot" si n-o vrut-o, asa ca nu m-o ajutat sonarul cu absolut nimic sa-l prind. :)
("la bot" fiind adancimea la care era el nu strict in fata botului...).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

27

sâmbătă, 24. august 2013, 21:15

.......... sa-mi imaginez unde ar putea sta bancul de pestisori -prada ,unde ar putea avea loc atacul ...Sa-mi imaginez unde sta peste zi si unde va vana seara ...


eu cred ca ai o imaginatie cam bogata :zambet:

si cu scuzele de rigoare pt toti participantii la discutie, dar nu m-ati lamurit deloc si nu a-ti raspuns la intrebare

Citat

care este diferenta intre pescuitul somnului la clonc cu montura in mana dar legata la undita, fata de montura in mana legata pe un tambur sau orice altceva.


?!! :gandesc:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

28

sâmbătă, 24. august 2013, 21:17

Asa-i colegu ,da' eu urmaream somnii noaptea fara sonar de pe mal ...Destul de greu sa stii dar satisfactia era imensa! Vorbesc la trecut ca acum nu prea mai sunt somni si eu am cam imbatranit :)

Legat de Radesti ...sa stii ca balta este ca si naturala ! Stiucile sunt tot cele din balta ...veche doar ca acum nu sunt braconate! Cred! :rizi: Si ai dreptate ca sunt multe fata de Mures (desi nu se prind chiar asa cum crede lumea) insa sa stii ca satisfactiile uriase legate de stiuca sunt cele de pe Mures! Mult mai putine e drept insa mai valoroase pentru mine...

La fel de "orb" esti si in pescuitul salaului fara sonar ,dar ...Un pescuit pe o balta la care ai deja setate punctele "fierbinti" ,stii deja unghiul din care trebuie sa dai ,guma ,modul de recuperare, este aproape un fel de prezentare la alimentara :rizi: Sa gasesti locul unde papa salaul ,fara sonar ,doar din configuratia malului ,culoarea apei ,prezenta prazii ,etc ...este deja pescuit! Sau ,cel putin eu incolo vreau sa ma indrept,spre pescuit! Cat o sa reusesc este o alta poveste ,cum tot o alta poveste este faptul ca sunt off=topic :drac2:

O seara buna colegu :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

29

sâmbătă, 24. august 2013, 21:20

si cu scuzele de rigoare pt toti participantii la discutie, dar nu m-ati lamurit deloc si nu a-ti raspuns la intrebare
Citat
care este diferenta intre pescuitul somnului la clonc cu montura in mana dar legata la undita, fata de montura in mana legata pe un tambur sau orice altceva.


?!!
Incerc sa-ti raspund eu:
Tinutul firului in mana te avantajaza la a simti o muscatura fina. In momentul in care o simti (sau dupa un delta t, dupa cum consideri) intepi DAR aia nu este intepatura "adevarata".
Nu ai cum sa intepi la distanta cu un fir de 0.5 - 1mm tinut intre 2 degete normale o gura ticsita cu dinti (excludem norocu` gen "coltu` gurii" etc.)... da` sa zicem ca faci o "gaurica". :)
Dupa aia, faci tot felu` de manevre dubioase sa intinzi firul dupa care intepi serios cu lanseta ca sa fii sigur ca s-o infipt vreun ac cum trebuie.
E, cu PET-u` nu prea poti sa intepi cum trebuie.
Cam asa cred io ca ii... :noroc: ... oricum io nu tin firul in mana, am incredere ca simt in lanseta si trasaturi fine. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

30

sâmbătă, 24. august 2013, 21:30

Si ai dreptate ca sunt multe fata de Mures (desi nu se prind chiar asa cum crede lumea) insa sa stii ca satisfactiile uriase legate de stiuca sunt cele de pe Mures!
Pana de curand, cele mai mari stiuci ale mele au fost prinse pe Mures, mai jos de Arad intr-o singura zi, insa "evenimentul" a fost total neprevazut. Am mai incercat ulterior de zeci de ori si n-am mai vazut nici macar o coada. Ma consider o persoana cu multa rabdare dar totusi, macar un peste pe luna as vrea sa prind... sau macar sa vad pe altii ca prind. :)
Sa gasesti locul unde papa salaul ,fara sonar ,doar din configuratia malului ,culoarea apei ,prezenta prazii ,etc ...este deja pescuit!
OK, si a doua zi il uiti? Sau mergi intentionat in alta parte ca sa nu se cheme ca ai "avantaj"? Pt. ca altfel mi se pare ca singura deosebire ii ca tu l-ai cautat mai mult decat unu` cu sonar... :).

Sper sa nu fie cu suparare, numa` bine-ti doresc si io. :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

31

sâmbătă, 24. august 2013, 21:40

Colegu nu-i nici o suparare :noroc: De ce ar fi? Suntem doi oameni care vedem diferit ,probabil, acelasi lucru ...Nu are nici un rost sa incercam sa ne convingem unul pe altul deoarece nu vom reusi .Si atunci de ce sa mai ardem netu pe subiect?Eu recunosc ca imi este dor de alte vremuri si aici ma refer strict la pescuit! De vremurile ce au sa vina ,sincer , mi-e cam frica :doarecapu: Tot la pescuit ma refer.

Oricum eu te astept la Radesti :bravo:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

32

sâmbătă, 24. august 2013, 21:54

si cu scuzele de rigoare pt toti participantii la discutie, dar nu m-ati lamurit deloc si nu a-ti raspuns la intrebare
Citat
care este diferenta intre pescuitul somnului la clonc cu montura in mana dar legata la undita, fata de montura in mana legata pe un tambur sau orice altceva.


?!!
Incerc sa-ti raspund eu:
Tinutul firului in mana te avantajaza la a simti o muscatura fina. In momentul in care o simti (sau dupa un delta t, dupa cum consideri) intepi DAR aia nu este intepatura "adevarata".
Nu ai cum sa intepi la distanta cu un fir de 0.5 - 1mm tinut intre 2 degete normale o gura ticsita cu dinti (excludem norocu` gen "coltu` gurii" etc.)... da` sa zicem ca faci o "gaurica". :)
Dupa aia, faci tot felu` de manevre dubioase sa intinzi firul dupa care intepi serios cu lanseta ca sa fii sigur ca s-o infipt vreun ac cum trebuie.
E, cu PET-u` nu prea poti sa intepi cum trebuie.
Cam asa cred io ca ii... :noroc: ... oricum io nu tin firul in mana, am incredere ca simt in lanseta si trasaturi fine. :)
daca tii firul lansetei in mana si intepi, dupa care trebuie sa faci o gramada de manevre penibile, intr-adevar nu e o buna metoda.
in schimb daca tii sforasul, intepi cat poti de tare si nu mai trebuie sa faci nicio miscare aiurea, sfoara e la tine in mana.
intepatura mai corecta, mai prompta si mai precisa nu exista decat la sforas.

despre problema sonarului. habar n-am daca pestii simt undele sonarului, daca se demonstreaza ca da, nu mai folosesc.
un pescar adevarat care simte apa si are experienta va sti sa gaseasca pestele si fara sonar. acum 20 de ani se prindea somn si crap adevarat pe dunare. nimeni nu folosea sonarul. acum a devenit un obiect la fel de banal ca ceasul mde la mana. dar va spun, adevarata satisfactie e atunci cand te legi in craci, intr-un loc pe care il "simti"... un loc despre care nu ai informatii ca tine peste, dar ai tu acea senzatie speciala si greu de descris in cuvinte, acel omulet care-ti sopteste ca acolo trebuie sa stai, acolo unde sub apa molcoma si linistita salasluiesc balaurii...

vrem sportivitate? hai sa renuntam la sonare. :relax:
P.S. :limba: :limba: loooooooool, atat de mult ma amuza papitoiul asta cum face... nemaipomenit, e cea mai tare imagine de pe forum.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

33

sâmbătă, 24. august 2013, 22:02

Bogdane, io dau cu fir textil de 0,63mm.
Iti garantez ca la ce degete/piele am eu, daca leg o greutate de 10kg la capat si dau o contra SERIOASA, imi intra in deget pana la os... asta nesocotind ca greutatea ar lua-o la sanatoasa in momentu` intepaturii. :)
Daca as folosi cordelina de 8mm la pescuit, poate nu mi-ar fi frica. :)

Despre ce simt si ce nu simt pestii la folosirea sonarului s-a mai discutat intr-un alt topic.
Eu sunt convins ca n-au cum sa sesizeze vibratii cu frecventele respective (83kHz/200kHz/...) dar ar putea simti (POATE!) alte vibratii provenite de la transducer.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

34

sâmbătă, 24. august 2013, 22:09

un pescar adevarat care simte apa si are experienta va sti sa gaseasca pestele si fara sonar. acum 20 de ani se prindea somn si crap adevarat pe dunare.
Pai parca tu sustineai ca era de "n" ori mai mult peste atunci, normal ca se prindea.
Era ca pe Sena, Po, Ebro etc., tot fraieru` cu sau fara simt prindea. :limba: (ca tot iti place... :ochi: )
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

35

sâmbătă, 24. august 2013, 22:12

cu fir textil nu e prea bine, ca intra usor in carne...
sfoara de 1-1,5 nu-ti taie mana cand dai contra. si ai si priza buna pe ea.

exista vreun studiu despre faza cu sonarul? tare mult as vrea sa stiu...
eu il folosesc la clonc si il mai folosesc cand caut vreun loc de pescuit. dar dupa ce m-am pus pe loc, chiar daca sunt legat in craci, sonarul sta numai inchis.

later edit:
pai asa si e. acum 30 de ani era de n ori mai mult peste, poate cum e acum pe sena, po, rin. nu stiu daca chiar ca pe ebru...
nu inteleg ce vrei sa spui. in sensul ca pt asta e nevoie de sonar? poate, dar e misto si fara sonar.
totusi as vrea sa adug ceva: e adevarat, unde e peste mult, multa lume prinde. DAR, sunt momente cand nu trage indiferent de cat peste e, sau exemplarele mari nu le prind consecvent decat pescarii buni. indiferent cat peste are balta. deci pescarul bun e ala care prinde cand ceilalti stau, sau care prinde numai exemplare.
:limba: pe-asta l-am folost degeaba, dar e ffffff funny...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

36

sâmbătă, 24. august 2013, 22:17

Apropo, daca-mi aduc bine aminte Spencer Tracy pescuia in "Batranul si marea" la sforas... da` s-o nimerit sa prinda un marlin si s-o cam ars la mana... :rizi: :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

37

sâmbătă, 24. august 2013, 22:21

asa este..
nemipomenita atat cartea cat si ecranizarea. o epopee cu doua personaje: pescarul si pestele

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

38

duminică, 25. august 2013, 07:27

Bogdan, nu am folosit si nu voi folosi never sforasul. Dar cunosc ceva pescari pe clisura care sau adaptat imediat la sonar si lanseta, cu mai mult succes decit inainte la sforas fara sonar. Asa ca, da-i tu cu sforasul mai departe (pt tine observ ca e metoda absoluta si suprema) si asteptam poze cu capturi si povestiri de drill-uri, asa cum se mai obisnuieste pe aici. :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

39

duminică, 25. august 2013, 08:46

sigur ca da.
sforasul e metoda traditionala de pescuit la clonc. si asta este un motiv pt care nu renunt. este una dintre traditiile noastre, doar prin zona asta se foloseste si tine de identitatea pescarilor vechi dunareni. nu mi-ar placea sa se piarda.
nu e problema daca nu vrei sa pescuiesti asa, pana la urma europa inseamna unitate prin diversitate. :ochi:

40

duminică, 25. august 2013, 13:05

sunt putin confuz.... :gandesc:
pai pana acuma sustineati ca "sforasul" (defapt firul de pescuit tinut in mana) este o metoda ilegala si ca reprezinta un pripon - in timp ce aceeasi montura legata de data asta de o undita si o mulineta, reprezinta pescuitul sportiv ??!!
iar acuma spuneti ca defapt diferenta este doar in a intepa pestele?! ca defapt se inteapa si nu prea?!
pai pana la urma cum sta treaba? Tudore, astept si interventia ta!

Subiecte asemănătoare