Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

61

duminică, 25. august 2013, 23:34

Insa daca cineva vrea sa ataseze sforasului o lanseta in capat, atunci e legal. Insa fara lanseta...e braconaj!

Scurt, riguros si la subiect!
:noroc:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

62

luni, 26. august 2013, 11:45

p.s. am pescuit si voi pescui la fel ca Tudor cu montura in mana si habar nu am avut ca sunt braconier.
Mai oameni buni, hai sa nu reinventam roata sau sa redescoperim apa calda.
1. Pescuitul cu "sforasul" daca nu este legat la punct fix este un pescuit arhaic si de subzistenta si este, parerea mea, exceptat de la legea pescuitului de agrement sportiv din cauze de pauperitate. Dupa cum am mai spus, daca este legat sau are in compunere mai mult de doua ace atunci se cheama ca este unealta destinata braconajului. Daca nu, NU.
2. Pescuitul la clonc cu linia in mana pentru a fi mai sigur pe momentul intepaturii este absolut legal. Ca se poate discuta dpdv sportiv este altceva. Asta se stabileste doar in concursuri de catre organizatori prin regulamente.
Deci este cu atat mai mult si etic.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

63

luni, 26. august 2013, 12:06

de subzistenta??? adica cine pescuieste cu sforas, pescuieste de foame? chiar sunt curios prin ce conexiuni ai ajuns tu la concluzia asta.
mergand pe aceeasi logica as putea sa spun si eu ca pescuitul cu lanseta e de subzistenta, deoarece nu dai sansa pestelui egala cu tine.

si lanseta, daca are mai mult de 2 carlige e o unealta destinata braconajului.

oricum, cel mai tare mi se pare sa pescuiesti cu linia in mana ca pe urma sa folosesti lanseta. cum ar veni, intepi ca la sforas (sigur si eficient) iar apoi tragi de el cu lanseta (simplu si eficient). apai.... asta-i lupta dreapta?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

64

luni, 26. august 2013, 12:14

Cred ca pt. "de subzistenta" n-ar trebui luata chiar definitia din DEX a termenului ci eu as intelege "cu cheltuieli minime din cauza lipsei banilor". :bravo:
Cat priveste lupta dreapta, nu stiu la pescuit cum ar trebui sa fie dar pt. vanatoare, cum am mai scris pe undeva, drept ar fi sa te duci la urs sau la mistret cu pietre si bâte... as fi curios cati vanatori ar mai fi atunci... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

65

luni, 26. august 2013, 12:17

de subzistenta??? adica cine pescuieste cu sforas, pescuieste de foame? chiar sunt curios prin ce conexiuni ai ajuns tu la concluzia asta.
mergand pe aceeasi logica as putea sa spun si eu ca pescuitul cu lanseta e de subzistenta, deoarece nu dai sansa pestelui egala cu tine.
Bineinteles, dar tu la cat de ingamfat esti nu poti sa vezi asta, precum cel ce nu vede padurea din cauza copacilor. Pescuitul cu aceasta unealta este folosita, dupa cum ai spus si tu de catre "ai batrani" si o folosesc pentru ca nu mai e necesar sa cheltuiasca "averi" pe bete si mulinete.Sa nu-mi spui ca o fac in scop de agrement sau sportiv ca nu-ti mai raspund ever la vre-o postare. :nu:
si lanseta, daca are mai mult de 2 carlige e o unealta destinata braconajului.
Desigur, dar asta nu e subiectul discutiilor noastre, cu care ai monopolizat atentia in detrimentul lucrurilor importante de pe forum.
oricum, cel mai tare mi se pare sa pescuiesti cu linia in mana ca pe urma sa folosesti lanseta. cum ar veni, intepi ca la sforas (sigur si eficient) iar apoi tragi de el cu lanseta (simplu si eficient). apai.... asta-i lupta dreapta?
Mie mi se pare ca esti tare nevorbit si ca inventezi teme in mod special pentru discutii si ca subiectul asta s-a cam epuizat. Ba nu chiar. Ultima consideratie pe care o mai am de facut ca tot o ti langa.
Eu consider ca lupta cu pestele e "dreapta" pescuind cu lanseta deoarece si pestele are ca avantaj apa, structurile si tehnica neadecvata a pescarului.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

fitter

Biban

Răspunsuri: 90

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Mangalia

Profesia: functionar public

  • Scrie un mesaj privat

66

luni, 26. august 2013, 12:32

,
drilul n-are nicio treaba cu drilul de la lanseta. e mult, mult mai spectaculos.
e care pe care. forta bruta. adrenalina pura.

forta brut ,cu sforasul in mana: e cam tot una cu adusu vacii de la imas, ea trage de un capat de sforas, tu contre,.....adrenalina nu gluma :zambet: .

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

67

luni, 26. august 2013, 12:42

cornele, eu nu te-am jignit...
de exemplu eu n-am zis nimic de barcile voastre pe care le-am vazut in poze. sa stii ca barcile noastre sunt mult mai bune, motoarele sunt mult mai puternice, deci implicit mai multi bani, mai scumpe. unii dintre noi au cate 2 barci, una pt pescuit mai mica si mai versatila si una pt agrement, mare si puternica cu motoare de 150 de cai.
altii mai au si motociclete, canoe, masini scumpe, si tot la sforas pescuiesc.
un prieten asfalteaza prin bucuresti si tot la sforas pescuieste. multi proprietari de pensiuni in delta pescuiesc tot la sforas.
chiar crezi ca statea cineva in 300 de euro dupa ce a cheltuit poate 7000 pe acest hobby? 300 de euro e avere pt tine? frate...
auzi, subzistenta.... hai las-o balta...

eu discuit pe acest topic decat on-topic. tu esti off-topic, tu o dai in avere si altele. ce argument de bun simt este averea intr-o discutie de principiu? ai luat-o si tu ca eugen?
apropos, ce barca ai dumneata domnule bogat?

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

68

luni, 26. august 2013, 12:50

forta brut ,cu sforasul in mana: e cam tot una cu adusu vacii de la imas, ea trage de un capat de sforas, tu contre,.....adrenalina nu gluma .
:buaaaah: :rizi: :rizi: :doarecapu:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

69

luni, 26. august 2013, 12:54

VA ROG sa terminati a va mai da in barci, motoare si yahturi, nu este tema forumului de a demonstra cine e mai grozav.

Bogdan, am inteles ca sforasul este pt tine non+ultra, si noi toti aici de pe forum respectam punctul tau de vedere. Nu suntem cu totii de acord, dar il respectam. Din cite observ insa, cam in toate subiectele ai tendinta de a iesi cit mai sus la inaltime, impingand cu picioarele pe cei din jur cit mai jos. Sa sti ca nu avem nevoie de o astfel de atitudine aici pe forum. Oricit de bogat ai fi tu sau altul, oricit de sarac, simplu sau cu 10 facultati, ori de diferenta de varsta, este de dorit sa ne comportam ca de la egal la egal. Daca nu poti insa cobari la nivelul nostru, sau altii de pe forum, va rog sa ramaneti atunci acolo sus, si sa ne ignorati. Multumesc

PS: nu dorim ca acest forum sa se transforme intr-un balci. :nervos:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

70

luni, 26. august 2013, 12:55

cornele, eu nu te-am jignit...
de exemplu eu n-am zis nimic de barcile voastre pe care le-am vazut in poze. sa stii ca barcile noastre sunt mult mai bune, motoarele sunt mult mai puternice, deci implicit mai multi bani, mai scumpe. unii dintre noi au cate 2 barci, una pt pescuit mai mica si mai versatila si una pt agrement, mare si puternica cu motoare de 150 de cai.
altii mai au si motociclete, canoe, masini scumpe, si tot la sforas pescuiesc.
un prieten asfalteaza prin bucuresti si tot la sforas pescuieste. multi proprietari de pensiuni in delta pescuiesc tot la sforas.
chiar crezi ca statea cineva in 300 de euro dupa ce a cheltuit poate 7000 pe acest hobby? 300 de euro e avere pt tine? frate...
auzi, subzistenta.... hai las-o balta...

eu discuit pe acest topic decat on-topic. tu esti off-topic, tu o dai in avere si altele. ce argument de bun simt este averea intr-o discutie de principiu? ai luat-o si tu ca eugen?
apropos, ce barca ai dumneata domnule bogat?
normal! ca soarele de la Bucuresti rasare! :rizi: pina si somni mari au realizat asta :rizi: si s-au mutat in vest :limba: :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

71

luni, 26. august 2013, 13:07

cornele, eu nu te-am jignit...
de exemplu eu n-am zis nimic de barcile voastre pe care le-am vazut in poze. sa stii ca barcile noastre sunt mult mai bune, motoarele sunt mult mai puternice, deci implicit mai multi bani, mai scumpe. unii dintre noi au cate 2 barci, una pt pescuit mai mica si mai versatila si una pt agrement, mare si puternica cu motoare de 150 de cai.
altii mai au si motociclete, canoe, masini scumpe, si tot la sforas pescuiesc.
un prieten asfalteaza prin bucuresti si tot la sforas pescuieste. multi proprietari de pensiuni in delta pescuiesc tot la sforas.
chiar crezi ca statea cineva in 300 de euro dupa ce a cheltuit poate 7000 pe acest hobby? 300 de euro e avere pt tine? frate...
auzi, subzistenta.... hai las-o balta...

eu discuit pe acest topic decat on-topic. tu esti off-topic, tu o dai in avere si altele. ce argument de bun simt este averea intr-o discutie de principiu? ai luat-o si tu ca eugen?
apropos, ce barca ai dumneata domnule bogat?

E ultima data cand iti raspund ca se pare ca nu vrei nu ca nu poti sa intelegi, dupa cum s-au sesizat si alti colegi. Eu am facut niste expuneri la modul general pentru ca dai nastere la discutii interminabile, duci topicurile in niste pozitii particulare si le posezi.
Intr-o alta ordine de idei. M-ai jignit cand m-ai trimis sa-mi cumpar barca de fibra "frate" caci cu pneumatica ( irelevanta iarasi opinia ta prin care nu se poate pescui cu ea pe Dunare atata timp cat o fac foarte multi si cu rezultate atat la somn / clonc cat si la crap in cioate ) nu se pescuieste pe Dunare,moment in care eu incercam sa-ti intretin discutia si s-o protejez sa nu derapeze.
Intr-a treia ordine de idei. Sunt posesor de barca, motocicleta, 2 masini, casa la marginea Bucurestiului, doi copii, pozitie socio-profesionala si bussines familial destul de bunicel, dar nu-mi lipseste nici mie "mosorul" din trusa de pescuit insa nu bat moneda pe el atata timp cat nu face un subiect de discutie de interes general.
Incearca sa diferentiezi substantele ca sunt pescari pe-aici cu greutate in fata carora trebuie atat tu cat si eu sa ne scoatem palaria.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

72

luni, 26. august 2013, 13:07

zoran, MIE mi s-a spus ca practic un pescuit de subzistenta.
te rog sa citesti cu atentie mai sus.
vorbeam de sforas si a fost adus ca argument ca pescuim asa deoarece suntem saraci ca nu dam 300 de euro pe o lanseta si mulineta.
deci tot eu sunt vinovat? :soc:


cum adica vreau sa ies cat mai sus? eu vin cu un punct de vedere care de multe ori nu coincide cu al altcuiva. daca-l argumentez inseamna ca imi imping partenerul de discutie cu picioarele? jignesc eu vreodata?
omule, eu aduc un argument, daca nu esti de acord sau nu-l poti combate nu inseamna ca te imping cu picioarele...


GIZASSSS..... :doaaamne:

Cornele, felicitari pt cum traiesti.
pai daca ai mosorul in geanta si pescuiesti la sforas de ce te contrazici cu mine? ca sa fii in tendina forumului? de dragul contrazicerii? ce inseamna asta? nu inteleg ce vrei..

ciudat de tot sa pescuiesti si tu la sforas si sa nu pomenesti despre asta, avand in vedere intensitatea discutiei..

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

73

luni, 26. august 2013, 13:10

Da, dar am explicat de atatea ori, astfel se ajunge la certuri si se distrug subiectele, mai ignorati si voi si opritiva la timp!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

74

luni, 26. august 2013, 13:10

zoran, MIE mi s-a spus ca practic un pescuit de subzistenta.
te rog sa citesti cu atentie mai sus.
vorbeam de sforas si a fost adus ca argument ca pescuim asa deoarece suntem saraci ca nu dam 300 de euro pe o lanseta si mulineta.
deci tot eu sunt vinovat? :soc:

Doamne fereste mai omule!
Ti-am spus tie ca esti sarac si eu pescuiesc deasemenea, dar ocazional, la mosor. Nush` ce-i asa de greu de prceput. Trebuie sa fi intr-o anumita stare ca sa realizezi probabil.
Ok.
GATA.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

75

luni, 26. august 2013, 13:12

Acestea fiind zise, bem si noi o "bere"? :rizi: :prieteni:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

76

luni, 26. august 2013, 13:13

Ba chiar doua, da` sa fie reci :nervos:
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

77

luni, 26. august 2013, 13:15

GATA ca ma ia capul :zid: :nervos: :nervos:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

78

luni, 26. august 2013, 13:25

Cornele, felicitari pt cum traiesti.
pai daca ai mosorul in geanta si pescuiesti la sforas de ce te contrazici cu mine? ca sa fii in tendina forumului? de dragul contrazicerii? ce inseamna asta? nu inteleg ce vrei..
Iti multumesc la fel!
Am "mosorul" in geanta si nu pescuiesc la "sforas". Pescuiesc la lanseta in general si cand e cazul bag si "mosorul". Asta e alta discutie.
Daca nu respecti tendinta forumului si pe cei ce-l compun e ca si cum nu ai respecta regulile casei. Mai zicea cineva ca nu-si descalta oaspetii si ii lasa sa scrumeze pe jos daca asta-i face sa se simta bine :vomit: .
Eu nu ma contrazic cu nimeni. Sunt pescar cu peste 30 de ani de experiente si am ajuns sa pescuiesc de conjunctura. Nu sunt fixist. E mai complicat :zambet: .

ciudat de tot sa pescuiesti si tu la sforas si sa nu pomenesti despre asta, avand in vedere intensitatea discutiei..
Intensitatea discutiei era artificial creata, iar eu am spus la un moment dat ca am pescuit si la sforas, dar n-o mai fac pentru ca este braconaj. Asta nu inseamna ca nu pescuiesc la " M OOOOOO SSS OOOOOO RRRRRR "!
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

79

luni, 7. iulie 2014, 15:03

Da ce aveti bre cu sforasu??!
E aceeasi chestie, fara lanseta, fara mulineta, (iete cata economie) montura identica, + manusa ca de, te mai taie firul, si in rest totul este identic. Este mult mai bine de tinut firul in mana, pana la muscatura , pentru sensibilitate. Dai contra si apoi lupta este aprox. asemanatoare. Nu am avut experiente de peste 30kG din pacate, in ultimii 25 de ani, dar max in 7;8 min , pestele a fost in barca, fara comentarii. La spiniing chinuiam unul si cate 45, min.
Daca mai are vreo unul "Pescaria si pescuitul in Romania" , scrisa(Publicata ) de Grigore Antipa in 1916 care mia trecut prin mana, sar vedea acolo ca tehnica pescuituluila clonc si cloncul sunt mult mai vechi in romania decat stra-strabunicii nostrii. Tata lumea dadea la sforas!!

Subiecte asemănătoare