Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

141

luni, 26. octombrie 2015, 20:01

Am si eu cateva comentarii/propuneri, in primul rand, sa se gandeasca fiecare, cum va fi pescuitul peste 20 de ani daca celalalt are dreptate, daca va fi mai rau, sau mai bine, procedand ca pana acum, sau, ca celalalt, in al doilea rand, nu stiu daca se poate colabora cu vreun ONG, sau organizatie ecologista, in asa fel incat sa puna la dispozitia cat mai multor pescari marcaje pentru cat mai multi pesti, mai ales pentru exemplarele mari, si, de ce nu, si pentru altii, in limita disponibilitatii, mi se pare o varianta care poate avea mai mult succes, poate si prin promovarea ei, cat si prin urmarirea pestilor respectivi, mai ales a celor mari, tot in limita posibilitatilor, ma rog, e o idee care poate fi interpretata, modificata, adaptata cat mai optim si dupa nevoile si posibilitatile reale actuale...in ultimul rand, asa cum mai spuneam...nu v-ati saturat de ciondanelile de pe alte forumuri(?)...nu e pacat sa se strice atmosfera si aici? Ideea este ca o lumanare fara ceara se stinge singura...la fel si ciondanelile... :zambet: :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

142

luni, 26. octombrie 2015, 21:15

Poate participa doar cei care au ceva de spus.

Esti tare !!! Se poate mandri Forumul cu oameni ca tine !


Esti tare si tu !!! Se poate mandri Forumul si cu oameni ca tine ! Numai oameni plini de caracter.






Daca asta e tot ce ai de spus ...... Esti Tare Flamand :vomit: Nu fi necajit si tu ai caracter ( de tot kktul ) :vomit:

Nu doresc sa imi pierd mai mult timpul cu tine poti sa sari incaltat pe tastatura daca doresti dar sa nu astepti raspuns repede si degraba ............ :vomit:

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

143

luni, 26. octombrie 2015, 21:16

Chiar am luat-o razna toti? Chiar nu mai stie nimeni ce este un forum si care sunt conditiile de a avea acces la el? ACEST FORUM ESTE PROPRIETATEA LUI ZORAN. El este singurul indreptatit sa faca reguli pe acest forum si sa structureze forumul. Noi toti ceilalti suntem musafiri. Daca el considera sa faca un sub forum C&R este treaba lui si are o justificare logica pentru asta. Daca facea o categorie C&R pentru Gay noi ceilalti trebuia sa o respectam si sa ne supunem. Daca o agream dovedeam ca suntem gay si ca si practicam C&R sau nu intram in acea categorie. Este cam ca atunci cand vine cineva la noi acasa si el vrea neaparat sa intre in dormitor desi noi ii spunem ca poate doar pana in sufragerie si ca dormitorul este pentru familie. Daca nu ne convin regulile cine ne obliga sa intram pe acest forum? Mai sunt si altele unde nu ne impune nimeni C&R. Revenind la C&R trebuie sa va spun ca la sfarsitul saptamanii trecute am fost pe Clisura si ca din cei 80-100 de pescari pe care I-am intalnit nu am vazut pe cineva sa practice acest stil. Majoritatea erau cu scule luate din talcioc sau alte surse cu scule ieftine si media de lansete pentru un pescar era de 5 bucati de persoana.Poate ca s-a schimbat legea si nu stiu eu. Am vorbit cu cativa din cei de pe mal si toti erau nervosi ca nu prind si nu au ce duce acasa. Toti cei cu care am vorbit imi explicau care specie este cea mai gustoasa si ca nu mai prind destul din cauza celor cu plasele. Cei cu plasele sunt nervosi pe pescarii cu lanseta ca le deranjaza plasele si ca nu mai prind din cauza celor de pe mal. Toate restaurantele si pensiunile din zona la fel cu cei care au doar cabane personale, au frigiderele pline de peste din Dunare. Este o destrabalare a distrugerii. Intrebam saptamana trecuta la un magazine cu scule de pescuit de un grip care sa poata scoate si un somn mai rasarit si patronal imi recomanda gafa. I-am spus ca nu vreau sa retin pestele si s-a uitat la mine ciudat. Ideea retinerii pestilor prinsi este atat de impamantenita incat eu zic ca nu va putea fi scoasa din mentalitatea romanilor multi ani de aici inainte. Asa ca si idea laudabila a unor forumuri ca acesta, care promoveaza C&R va ramane fara ecou. Poate doar legi draconice si de lunga durata vor mai repara ceva si organisme de control care sa le aplice strict. Dar si asta este putin probabil pentru ca acesta este o masura nepopulista si se reflecta negativ in voturi. Sa ne gandim cat Sturion era candva in Dunare si cat mai este azi! Atunci cand el era din abundenta, pescari iresponsabili au procedat ca si cei care se duc la pescuit azi cu sacul. Azi sturionul este un peste protejat si daca mai vrem sa vedem cum arata unu putem incerca la muzeu sau in carti. Poate ca nu merita sa fie ajutati romanii sa aiba ape sanatoase si cu peste in ele. Sa isi urmeze destinu si sa continue sa fie rusinea Europei si o tara vesnic din lumea a treia si ca nivel de trai si ca mentalitate. Cei care gandim altfel si ne purtam civilizat o sa gasim alte meleaguri unde sa pescuim doar de placere. Pacat totusi ca avem o tara pe care nu o meritam si pe care o spurcam zilnic.

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

144

luni, 26. octombrie 2015, 21:25

.nu v-ati saturat de ciondanelile de pe alte forumuri(?)...nu e pacat sa se strice atmosfera si aici? Ideea este ca o lumanare fara ceara se stinge singura...la fel si ciondanelile...


Ba da de aceea e singurul forum pe care mai sunt cit de cit activ dar nici nu pot sa stau sa vad cum unii dau constant dupa Zoran cind de fapt ar putea sa ii pupe mainile si picioarele pentru cite au invatat de la el .
Daca atitudinea lor e un Multumesc pe care eu nu il inteleg ..... asta e inseamna ca eu sunt retardat.

Etichete pe pesti ... ONG ... marcaje .... ar fii frumos ..... dar ..... visuri sau vise ca nu stiu daca esti treaz sau dormi .

wdec252002

:noroc: pentru prima parte a mesajului tau . Partea cu Dunarea e nasoala rau dar asa e cu toate apele din tara asta . Marea majoritate a pescarilor sunt pe acelasi calapod .

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »grey-wolf« (26. octombrie 2015, 21:34)


Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

145

luni, 26. octombrie 2015, 23:12

Citat de la »"grey-wolf"«



Etichete pe pesti ... ONG ... marcaje .... ar fii frumos ..... dar ..... visuri sau vise ca nu stiu daca esti treaz sau dormi.

Daca nici nu ne gandim/visam la ceva...necum sa ne propunem...nici gand sa ajungem macar la un procent din ceea ce ne-am propus...ai auzit de modelul prin care iti scrii obiectivele constant si te gandesti la ele...si esti mai aproape de a le realiza decat altii...e si vorba de autosugestie...demonstrat stiintific...
Pe de alta parte...ideea cu C&R...la cum sunt romanii...de ce nu ti se pare acelasi lucru...asemanator cu ceea ce am spus eu...(?)... :ochi:
P.S. Indiferent cum o fi "nasterea" Federatiei Romane de Pescuit...crezi ca inainte sa apara era mai usor...sau mai greu de crezut ca se va materializa...decat ceea ce spun eu...sau tu...!? Si...totusi...ea exista...acum... :ochi: ...indiferent ca e bine...sau...nu...
P.P.S. Spre deosebire de alte deziderate...propunerea mea depinde de mai putine variabile decat sa convingi pe altii cu C&R...sau sa-si schimbe mentalitatea de turma...apropo de noua reclama cu McDonalds...cu Bobonete...la rau...se iau romanii mai ceva ca la pomana dupa altii...la bine...mai "subtire"...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (26. octombrie 2015, 23:17)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

146

marți, 27. octombrie 2015, 06:35

Eu sunt un ecologist convins, am eliberat destui pesti la viata mea, indeosebi cei ce sunt sub limita, am cateva apeluri date si la 112, m-am si certat cu plasarii de uneori imi era frica sa ma intorc cu spatele, mi-am luat si camera de filmat intentionad sa fac eliberari viitorilor somni prinsi…


Buna dimineata Iulian, revin la intrebarea mea de ieri dupa amiaza...

Hai sa te intreb altfel... ce parere ai tu, esti un asa zis "fomist" , sau te consideri un pescar sportiv?


Deci, esti un braconier, sau respecti legea si esti un pescar sportiv? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

147

marți, 27. octombrie 2015, 08:35



Daca asta e tot ce ai de spus ...... Esti Tare Flamand :vomit: Nu fi necajit si tu ai caracter ( de tot kktul ) :vomit:

Nu doresc sa imi pierd mai mult timpul cu tine poti sa sari incaltat pe tastatura daca doresti dar sa nu astepti raspuns repede si degraba ............ :vomit:


Scapat de sub control. Ce faci tu acum, nu are nici o legatura cu C&R .


3. Gigi, "te-am rugat", ptr ca stiam ca nu spui nimic. Era mai bine sa taci, ptr ca oricum te stiu toti din Forum..

Si pe tine te stiu toti forumistii.Drept un om fara caracter care incearca sa manipuleze totul in jurul lui doar ca sa isi atinga scopul.Te-au vazut toti la concurs cum ai incercat sa manipulezi regulamentul ca sa pui mina pe Taffi.Ai fost in stare sa contesti regulamentul pe care l-ai citit anterior si pe forum,si pe foaia primita inainte de inceperea concursului si la care nu ai avut de comentat decat la final de concurs cand ai vazut ca daca schimbi putin in regulament ,ai putea iesi pe locul1.Din punctul meu de vedere ai un caracter de 2 lei.

Ce stiu insa putini este faptul ca Zoran, ca sa te vada multumit, in locul mulinetei Penn care valora 80 de euro ti-a dat o lanseta Taffi de 140 de euro.Multzamul din partea ta se vede la tot pasul,cum ar fi ipocrizia de care dai dovada afirmand ca''tie nu-ti pasa de sectiunea c@R''da' nu scapi nici cea mai mica ocazie sa nu ''impungi'' in directia asta..
Si mai putini insa stiu ca imediat dupa terminarea concursului ai ''navalit'' pur si simplu pe apa doar doar umpli sacul cu carne de somn.Desi nu cred ca Dumnezeu se amesteca in micile dispute dintre noi,faptul ca la nici 20m de mal ti-a pocnit motorul termic pare ca si un semn de sus visavis de lacomia asta a ta.Noroc ca au intrat dupa tine,altfel visleai cu Tafi sa ajungi la mal..
Si ce mai stiu putini despre tine este ca esti un braconier si un fomist lucru dovedit in opinia mea,nu de somnul de 80 de kile ce l-ai casapit ci de crapoaiaca ai de 16kg plina de icre prinsa si casapita de asemenea in plina prohibitie..

Asa ca ''sa taci'' nu imi zici tu mie ar trebui sa te privesti intr-o oglinda si sa iti spui tie asta...braconierule,pescar pelican ce esti..


Inca nu ai trecut peste faptul ca anul trecut, la concurs, ai pierdut ? Daca tot stii sa scrii memorii pescaresti nu spune minciuni, cum esti obisnuit, vorbeste frumos, si povesteste ce s-a intamplat cu adevarat. Sunt o multime de colegi care au participat la reuniune, chiar daca nu au participat si la concurs, care pot sa confirme cum spui tu ca au decurs lucrurile sau cum spun eu ca s-au intamplat cu adevarat, pentru ca vad ca le spui partial (30%) adevarate, (70% nu-ti convin). Accepti ? Sunt o multime de banateni pe forum, nu-i face de rusine, incearca sa vorbesti frumos, ptr ca te citeste o lume intreaga. Adevarul se poate spune si in cuvinte normale, frumoase, fara jigniri, ca o poveste. Feedback-ul colegilor sa confirme ce s-a intamplat. Asta pentru ca vad ca se insista pe o reuniune frumoasa si din respect pentru Zoran am acceptat cele spuse pana acum. Poate gresesc eu si imi cer scuze, dar nu e bine pentru sanatatea ta sa tii o neimplinire ca asta timp de 1 an si 2 luni in tine. Accepti ? :prieteni:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

148

marți, 27. octombrie 2015, 21:30

...se iau romanii mai ceva ca la pomana dupa altii

...............https://youtu.be/Xrsjj6_o4I8.... :bravo: :) :)
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

149

miercuri, 28. octombrie 2015, 07:24

nu pot sa stau sa vad cum unii dau constant dupa Zoran cind de fapt ar putea sa ii pupe mainile si picioarele pentru cite au invatat de la el ...


Grey-Wolf, sa sti ca este ultimul lucru la care ma astept de la pescari! Eu ma bucur odata cu bucuria lor, dar ma intristez de nemultumirea lor, si deasemenea si de comportamentul lor pe apa. :necajit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

150

miercuri, 28. octombrie 2015, 11:11

@Zoran
Am citit mesajul tau pentru robby, parca, despre deschiderea unui subiect interesant la sectiunea Sonare, la o prima vedere, desi nu ma caracterizeaza decat cand sunt grabit, nu l-am gasit, ca sugestie, nu s-ar putea "rupe" rubrica "Barci, motoare, sonare" in 3, adica, daca acesezi rubrica respectiva, sa apara 3 sub-rubrici, "Barci", "Motoare" si "Sonare"? Pentru accesibilitate...si nu numai aici...si la alte sectiuni...asteptam si alte pareri...pro sau contra...dar...nu se poate spune ca e o idee rea... :zambet: :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

151

miercuri, 28. octombrie 2015, 11:11

@Zoran
Am citit mesajul tau pentru robby, parca, despre deschiderea unui subiect interesant la sectiunea Sonare, la o prima vedere, desi nu ma caracterizeaza decat cand sunt grabit, nu l-am gasit, ca sugestie, nu s-ar putea "rupe" rubrica "Barci, motoare, sonare" in 3, adica, daca acesezi rubrica respectiva, sa apara 3 sub-rubrici, "Barci", "Motoare" si "Sonare"? Pentru accesibilitate...si nu numai aici...si la alte sectiuni...asteptam si alte pareri...pro sau contra...dar...nu se poate spune ca e o idee rea... :zambet: :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

152

miercuri, 28. octombrie 2015, 11:33

Gigi, inca nu ne-am contrat pe niciun forum si nici nu-mi doresc asta. De ce? ... D-aia! :D
Pe Gufi il cunosc de anul trecut din urma unei iesiri pe bratul Chilia. Mi-a povesti "multe" raportat la acel "concurs" cu cum a fost castigat locul 1. Nu am motove sa nu-l cred, ba, din contra. Gufi nu este un "fomist" cum le-ar placea unora sa-l caracterizeze. Are afaceri serioase si nu "manufacturi" mai mult sau mai putin discutabile, dar "promovate" pe cel putin 2 forumuri si sa nu mai amintesc de feisBUCI. Omul este un OM normal care pastreaza daca este ceva de partrat pentru borsul de peste zilnic (imi doresc sa sti ce-i ala) sau pentru prajeala zilnica. Am stat cu el 10 zile si NICIODATA nu a facut exces in pastrarea pestelui, cu toate ca ar fi avut posibilitatea. Aveam telefoane mobile, ca ne permitem sa avem, si in urma discutiilor hotaram daca-l pastram "pe ala" sau il eliberam. Toate astea se intamplau nu pe mal de Dunare cu IN DERIVA (adica la cald). La fel si cu Iulian. Exact aceiasi treaba. Iti spun de cei 2 deoarece in ultima perioada s-a tot scris pe "marginea" lor. Si eu am pastrat oblete, de fapt obleti, ca noua (grupul constituit) ne place extrem de mult salata din ei. Aia meritau eliberati?!
Parerea mea este sa o lasam jos ca "macane" si niciunul dintre membrii forumului nu vor (isi doresc) o "revolta" raportat la... diversele tale "legaturi" cu forumul.
Imi cer scuze daca am fost o leaca acid insa si ipocrizia trebuie sa aiba o limita.

P.S. Gigi, las-o cum a cazut. Sper ca nu-mi vei raspunde in stilul tau caracteristic (imi doresc sa ignori mesajul meu) sa nu facem valuri mai mult decat este cazul pe acest forum si asta... numai din RESPECT pentru Zoran deoarece eu PROMIT sa-ti raspund la fiecare cuvintel de-al tau, lucru care nu-ti convine si nici lui Zoran nu i-ar facea placere.

Forumul acesta are si bune dar si rele. Cine face diferenta dintre acestea? Eu, imi exprim si sustin parerea ca acest forum a fost si este un lucru bun. Nu suport si nici nu am suportat vreodata PUPINCURISMUL pentru a ne atinge interesele personale. Hai sa lasam forumul CURAT fara INTERESE PERSONALE. Singurul care poate fi "condus" de interese personale este chiar initiatororul si DETINATORUL acestui forum. Fara acest 'ZORAN', multi dintre noi eram un "NEICA NIMENI" in pescuitul somnului. Este DREPT ca Zoran a "ajutat" multi "pescari " sa invete sa prinda somni (mari mari sau mai mici, dar i-a invatat) si acest lucru nu poate fi contestat de catre NIMENI. Pentru mine Zoran a fost OMUL care m-a CONVINS sa ma reapuc de pescuitul la clonc, pescuit pe care l-am abandonat cu vreo 6-7 ani inainte sa apara acest MINUNAT forum. Eu pastrez pestele capturat, sau il eliberez, asa cum "vrea" mushchiuletul meu in momentul prinderii pestelui (indiferent de "marca"), lucru pe care nu ma poate convinge nimeni sa-l schimb. Am eliberat peste mare, am eliberat peste mic, am pastrat peste mic, am pastrat peste mare. De ce? D'AIA! Ca asa am hotarat EU in acel moment. :limba: In rest... :prieteni: si nu in cele din urma :pescuit:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

153

miercuri, 28. octombrie 2015, 13:37

Eugen eu in locul tau nu m-as baga..eu am trait concursul ala tu ai auzit varianta lui Gufisor.
Adevarul e simplu.
Regulamentul prevedea ca se puncteaza pe echipa,nu individual.
Regulamentul a fost citit de catre noi toti.
Nu stiu sa se fi schimbat in vreun fel.

In timpul concursului atat eu cat si Deyu am prins cate un somn fiecare,deci 2 de echipa.

Gufisor a prins doi somni.

Centimetrii lui Gufisor insumati ar fi depasit centimetrii somnului prins de mine sau a celui prins de catre Deyu,luati separat.Insa nu ar fi depasit centimetrii celor doi somni insumati ca si echipa,dupa cum prevedea regulamentul.

Cu alte cuvinte echipa Deyu-Semlecan a iesit pe locul 1.

Concursul sa prelungit pina in dupa amiaza zilei urmatoare ,din cauza furtunii.


Cu cca jumatate de ora inainte de ora stabilita pt. final,Gufisor era la mal.DE CE??
Ar fi avut timp sa se lase cel putin inca odata cu barca ceea ce i-ar fi sporit sansele sa ne intreaca pentru ca un singur somn capturat de catre el, ne-ar fi intrecut.Dar el era deja pe mal..de ce???Iti spun eu de ce...incerca sa convinga pe toata lumea ca asa este normal, sa se puncteze cum vrea el,desi nu avusese aceasta obiectie la inceputul concursului..

Cu alte cuvinte SCHIMBAM REGULILE JOCULUIDUPA CUM NE CONVINE,LA FINAL...TI SE PARE NORMAL??
Acesta este omul ''normal'' pe care il aperi??
Pai daca e asa, nu esti decat la fel ca si el..
Si nu cumva sa crezi ca nu mai pot eu insinuarile tale si te rog sa nu imi vorbsti mie cu expresii d-alea cu ''macane'' sau mai stiu eu ce,atat timp cat nu tin minte sa iti fi adresat vreun cuvant nici de bine nici de rau..si pina una alta n-am baut apa din aceeasi sticla ca sa ne permitem d-astea..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

154

miercuri, 28. octombrie 2015, 16:07

Eugen eu in locul tau nu m-as baga..eu am trait concursul ala tu ai auzit varianta lui Gufisor.

A auzit varianta adevarata.Intotdeauna am spus doar adevarul.
Regulamentul prevedea ca se puncteaza pe echipa,nu individual.

Regulamentul schimbat de voi, cu cateva ore inaintea concursului, cu ajutorul lui Costi la cererea lui Zoran de a-l revizui. Si asta ptr a putea tu participa in barca lui Deyu deoarece tu nu ai pescuit la clonc si nu ai nici barca si nu stiu daca chiar te-ai gandit ca si dezavantajezi din start pe altii care au fost singuri in barca. Poate ca unii nici nu mai participau, adica subsemnatul cel putin.
Regulamentul a fost citit de catre noi toti.

Nu chiar de toti, cel putin eu nu-l stiam decat pe cel afisat pe Forum. In cazul schimbarii trebuia prelucrat la inceputul concursului cu toti participantii sau cel putin asa stiu ca se face. Nu am mai participat si nici nu mai particip la vreunul. Si altii la fel, chiar si unul din arbitri/organizatori.
Nu stiu sa se fi schimbat in vreun fel.

Nu, nu s-a schimbat, ptr ca l-ati schimbat voi cu o seara inainte.

In timpul concursului atat eu cat si Deyu am prins cate un somn fiecare,deci 2 de echipa.

Gufisor a prins doi somni.

Centimetrii lui Gufisor insumati ar fi depasit centimetrii somnului prins de mine sau a celui prins de catre Deyu,luati separat.Insa nu ar fi depasit centimetrii celor doi somni insumati ca si echipa,dupa cum prevedea regulamentul.

Cu alte cuvinte echipa Deyu-Semlecan a iesit pe locul 1.

Corect

Concursul sa prelungit pina in dupa amiaza zilei urmatoare ,din cauza furtunii.

Concursul nu s-a prelungit. Era stabilit doar pana la ora 10. Asa a fost anuntat. Am iesit pe la 9,45.La ora 12 era anuntata premierea, ptr ca multi participanti vroiau sa plece acasa, aveam toti drum lung.Voi ati iesit la 12 , cand toata lumea va astepta si din cauza asta s-a amnat si premierea la 13. Ati tras sa mai prindeti macar unul din voi cativa cm ( aici stau si ma intreb care este mai "fomist" in a prinde peste dintre noi doi ). La fel cum ati facut si seara, cand toata lumea iesise de pe apa in jurul orei 20 ptr petrecere si ca erau nori urati si se anunta furtuna puternica (ceea ce s-a dovedit adevarat, ca ne tineam de corturi si de terasa ) . Incepusera colegii sa se intrebe ce e cu voi, ca nu va mai vedea nimeni pe apa, in intuneric si incepuse furtuna.

Cu cca jumatate de ora inainte de ora stabilita pt. final,Gufisor era la mal.DE CE??
Ar fi avut timp sa se lase cel putin inca odata cu barca ceea ce i-ar fi sporit sansele sa ne intreaca pentru ca un singur somn capturat de catre el, ne-ar fi intrecut.Dar el era deja pe mal..de ce???Iti spun eu de ce...incerca sa convinga pe toata lumea ca asa este normal, sa se puncteze cum vrea el,desi nu avusese aceasta obiectie la inceputul concursului..

Cu alte cuvinte SCHIMBAM REGULILE JOCULUIDUPA CUM NE CONVINE,LA FINAL...TI SE PARE NORMAL??

Ti-am spus mai sus de ce am iesit cu aprox un sfert de ora mai devreme. Si nu aveam nici un fel de informatii cu privire la ceilalti concurenti si capturi ( probabil voi aveati informatii telefonice ). M-am trezit felicitat ca am castigat, colegii din platou si chiar de Cristi ( unul din arbitri ), nu ca as fi prins eu peste ci ptr simplu fapt ca nu au prins ceilalti mai mult. Sunt un incepator in ale pescuitului la clonc si venisem la intalnire ptr a invata si a ne cunoaste, ca multi altii prezenti. Departe gandul sau intentia ca as fi fost mai bun pescar decat ceilalti participanti, nu mentionez pe nimeni, cu toate ca Deyu ar trebui mentionat, nu numai pentru somnii prinsi inaintea concursului ci si pentru cei de pana la intalnirea din august . Referitor la schimbarea REGULILE JOCULUI, iti raspunzi singur, ptr ca asta ai facut.

Acesta este omul ''normal'' pe care il aperi??

Mi se pare totusi ca sunt normal.

Dupa ce a venit Zoran la masina si am vorbit ( ceea ce nu are impotanta ptr tine, intreaba-l personal si iti spune ), a avut loc premierea, Deyu+tu, locul 1, eu locul 2 si Darius locul 3. Dupa premiere, a venit Zoran si mi-a dat o lanseta Taffi in locul mulinetei Penn 760 ( si iar iti spune el de ce ) .
Motorul mi s-a stricat deoarece eram suparat ca m-am bagat intr-un concurs in care nu trebuia si dorind sa scot barca la mal ( deja imi stransesem cortul si echipamentul, deci nu ma duceam sa umplu sacii extraconcurs ), cand l-am pornit, am tras aiurea de sfoara si mi-a pocnit pinionul care invarte volanta sau cum s-o chema si am iesit la vasle . Multumit ca stii adevarul ?

Oooo si crapul ala nu avea 16 kg, ci 20 de kg si era prins intr-o crescatorie si da, l-am retinut. Ok si cu asta ?

Infloriturile tale nu mai impresioneaza pe nimeni. Ai fugarit o multime de oameni de pe Forum. Nu o mai face. Asculta-l pe Eugen.
Si iti multumesc ca ai reusit sa vorbesti frumos.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »gufisor« (28. octombrie 2015, 16:14)


Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

155

miercuri, 28. octombrie 2015, 17:23

De cand m-am inscris pe forumul asta intru zilnic pe el , pentru voi , colegii de forum si pentru informatiile valoroase , atmosfera cordiala , etc. , si sunt multi ca mine.
Zoran , fa ceva sau se duce dracu" toata munca ta si bucuria noastra.
Daca cineva are contre cu cineva nu s-ar putea sa se discute in privat , fara sa balacarim forumul ?
Si eu am gresit balacarind pe aici referitor la acea lanseta disparuta/furata , scuze , dar mi-am revenit.
E doar o sugestie.
Multumesc.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

156

miercuri, 28. octombrie 2015, 18:22

Zoran , fa ceva sau se duce dracu" toata munca ta si bucuria noastra.


Incerc Marius, incerc...
Regulamentul schimbat de voi...


Gufisor, eu ti-am spus ca am impresia ca te comporti ca un copil mic... :noroc:
Sa-ti mai explic odata si tie, si celorlalti care Nu au fost prezenti:
- regulamentul a fost scris la repezeala de mine cind am decis sa organizez concursul
- regulamentul a fost revizuit si reeditat de Informer la cererea mea cu 3 zile inainte de inceperea concursului, eu fiind deja la Dunare cu Gufisor, Gigi, Deyu si Cristi.
- regulamentul revizuit de Informer, in care scria clar ca se pescuieste pe echipa si nu individual, ptr a nu avea ocazia Gigi sau Deyu sa triseze, dandu-si unul altora capturile ptr un punctaj mai mare
- toti participantii au primit o copie a regulamentului inainte de concurs
- toti participatii au concurat pe baza regulamentului nou

Gufisor, ca nu am stiut, ca daca ar fi fost, ca asa sau pe dincolo nu mai are importanta! Tu ai fost singurul care a comentat, toti, absolut toti restul au acceptat si au fost deacord cu rezultatul final. Si tu ai tinut totusi mortis ca nu-i corect :nunteleg:
Sa spunem altfel: dupa concurs as fi decis ca regulamentul dupa care au concurat toti, si a fost impartit tuturor, nu mai e valabil, ca sa nu am certuri cu tine. Ptr ca tu ai fost singurul care dupa concurs ai contestat...
Pai si ce as fi facut cu toti restul, care au acceptat si au concurat dupa regulamentul reeditat? Daca ar fi contestat toti?

Gufisor, nu pot sa iti dau dreptate oricit ai vrea sa insisti pe directia "nu am stiut..."

Pe Gufi il cunosc de anul trecut din urma unei iesiri pe bratul Chilia. Mi-a povesti "multe" raportat la acel "concurs" cu cum a fost castigat locul 1. Nu am motove sa nu-l cred, ba, din contra. Gufi nu este un "fomist" cum le-ar placea unora sa-l caracterizeze. Are afaceri serioase si nu "manufacturi" mai mult sau mai putin discutabile, dar "promovate" pe cel putin 2 forumuri si sa nu mai amintesc de feisBUCI. Omul este un OM normal care pastreaza daca este ceva de partrat pentru borsul de peste zilnic (imi doresc sa sti ce-i ala) sau pentru prajeala zilnica.


Eugen, poate acuma iti faci alta impresie despre ce s-a intamplat la concurs :ochi:
Eu nu am spus niciodata ca Gufi nu e om cumsecade, sau Cristi nu-i baiat fain, sau ca tu nu esti un tata bun, sau ca Iulian nu este un om de nadejde...
Dar sigur iti pot spune ca, exact cum a retinut Iulian peste limita chiar si 4 bucati remarcabile, exact asa ar retine si Gufisor 4 buc de cite 10 kile fiecare toate capturate intr-o zi! As putea sa bag mana si in foc :zambet:
Eh, si aici nu merge ca "eu" decid ce dau drumul si ce retin, ci intrebarea e: "retin peste limita admisa?" Si daca raspunsul este da = braconier
Si chestia ca tu confirmi ca Gufi are o situatie exxcelenta si are nevoie de a retine peste limita, totusi de ce o face? :gandesc:

Pentru toti cei care nu agreaza C&R, voi schimba denumirea forumului care probabil din aceasta cauza nu este agreat, considerand ca dorim sa impunem C&R.
Sorry, dorim sa se pescuiasca regulamentar, si nu dorim sa se braconeze!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

157

miercuri, 28. octombrie 2015, 18:32

Asa cum am spus mai sus, am schimbat denumirea forumului:

Forumurile celor ce nu pescuiesc in regim de braconaj, adica pescuiesc legal si nu retin peste limita admisa


PS: catre toti cei ce pescuiesc la somn, din cauza speciei care este muult mai mare decit toate restul speciilor, si in Romania existand legea de a nu retine mai mult de 5 kg pe zi sau 1 bucata ce cantareste mai mult, neeliberand ceea ce depaseste 5 kg faceti braconaj.
Dupa cum observati legea din Romania va obliga sa eliberati pestii ce ii prindeti peste limita admisa, iar recomandarea acestui forum este sa nu braconati! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

158

miercuri, 28. octombrie 2015, 19:15

Asa cum am spus mai sus, am schimbat denumirea forumului:

Forumurile celor ce nu pescuiesc in regim de braconaj, adica pescuiesc legal si nu retin peste limita admisa


PS: catre toti cei ce pescuiesc la somn, din cauza speciei care este muult mai mare decit toate restul speciilor, si in Romania existand legea de a nu retine mai mult de 5 kg pe zi sau 1 bucata ce cantareste mai mult, neeliberand ceea ce depaseste 5 kg faceti braconaj.
Dupa cum observati legea din Romania va obliga sa eliberati pestii ce ii prindeti peste limita admisa, iar recomandarea acestui forum este sa nu braconati! :noroc:


Ai un mare LIKE de la mine! :prieteni:

159

miercuri, 28. octombrie 2015, 19:19

Asa cum am spus mai sus, am schimbat denumirea forumului:

Forumurile celor ce nu pescuiesc in regim de braconaj, adica pescuiesc legal si nu retin peste limita admisa


SECTIUNE DENUMITA CORECT :bravo: :prieteni:

Inseamna ca am si eu voie/acces ? Am retinut doar un singur peste de 72 kg , legal, nu in regim de braconaj si nici peste limita admisa / zi, conform legilor din Romania. :nunteleg:
Nu , multumesc, fara suparare, a fost doar o gluma, tinand cont de presupuneri sau probabilitati nu pot. :prieteni:

GATA , am terminat. :prieteni:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

160

miercuri, 28. octombrie 2015, 19:25

Zoran , fa ceva sau se duce dracu" toata munca ta si bucuria noastra.


Incerc Marius, incerc...
Regulamentul schimbat de voi...


Gufisor, eu ti-am spus ca am impresia ca te comporti ca un copil mic... :noroc:
Sa-ti mai explic odata si tie, si celorlalti care Nu au fost prezenti:
- regulamentul a fost scris la repezeala de mine cind am decis sa organizez concursul
- regulamentul a fost revizuit si reeditat de Informer la cererea mea cu 3 zile inainte de inceperea concursului, eu fiind deja la Dunare cu Gufisor, Gigi, Deyu si Cristi.
- regulamentul revizuit de Informer, in care scria clar ca se pescuieste pe echipa si nu individual, ptr a nu avea ocazia Gigi sau Deyu sa triseze, dandu-si unul altora capturile ptr un punctaj mai mare
- toti participantii au primit o copie a regulamentului inainte de concurs
- toti participatii au concurat pe baza regulamentului nou

Gufisor, ca nu am stiut, ca daca ar fi fost, ca asa sau pe dincolo nu mai are importanta! Tu ai fost singurul care a comentat, toti, absolut toti restul au acceptat si au fost deacord cu rezultatul final. Si tu ai tinut totusi mortis ca nu-i corect :nunteleg:
Sa spunem altfel: dupa concurs as fi decis ca regulamentul dupa care au concurat toti, si a fost impartit tuturor, nu mai e valabil, ca sa nu am certuri cu tine. Ptr ca tu ai fost singurul care dupa concurs ai contestat...
Pai si ce as fi facut cu toti restul, care au acceptat si au concurat dupa regulamentul reeditat? Daca ar fi contestat toti?

Gufisor, nu pot sa iti dau dreptate oricit ai vrea sa insisti pe directia "nu am stiut..."

Pe Gufi il cunosc de anul trecut din urma unei iesiri pe bratul Chilia. Mi-a povesti "multe" raportat la acel "concurs" cu cum a fost castigat locul 1. Nu am motove sa nu-l cred, ba, din contra. Gufi nu este un "fomist" cum le-ar placea unora sa-l caracterizeze. Are afaceri serioase si nu "manufacturi" mai mult sau mai putin discutabile, dar "promovate" pe cel putin 2 forumuri si sa nu mai amintesc de feisBUCI. Omul este un OM normal care pastreaza daca este ceva de partrat pentru borsul de peste zilnic (imi doresc sa sti ce-i ala) sau pentru prajeala zilnica.


Eugen, poate acuma iti faci alta impresie despre ce s-a intamplat la concurs :ochi:
Eu nu am spus niciodata ca Gufi nu e om cumsecade, sau Cristi nu-i baiat fain, sau ca tu nu esti un tata bun, sau ca Iulian nu este un om de nadejde...
Dar sigur iti pot spune ca, exact cum a retinut Iulian peste limita chiar si 4 bucati remarcabile, exact asa ar retine si Gufisor 4 buc de cite 10 kile fiecare toate capturate intr-o zi! As putea sa bag mana si in foc :zambet:
Eh, si aici nu merge ca "eu" decid ce dau drumul si ce retin, ci intrebarea e: "retin peste limita admisa?" Si daca raspunsul este da = braconier
Si chestia ca tu confirmi ca Gufi are o situatie exxcelenta si are nevoie de a retine peste limita, totusi de ce o face? :gandesc:

Pentru toti cei care nu agreaza C&R, voi schimba denumirea forumului care probabil din aceasta cauza nu este agreat, considerand ca dorim sa impunem C&R.
Sorry, dorim sa se pescuiasca regulamentar, si nu dorim sa se braconeze!


S-ar putea sa ai dreptate. Eu nu stiu cum reactioneaza cei 2 in viata de zi cu zi. Eu i-am VAZUT pe amandoi eliberand pesti cand am fost pe Chilia toamna trecuta. Drept este ca atat ei, cat si restul grupului meu am plecat cu pesti acasa si nu cumparati. Totul a fost cat se poate de legal si... asta mi-a placut la ei (nu a fost nevoie sa-i scolesc si sa le impun "vointa" mea). Ma indoiesc sincer ca sunt o "fiara" fiindu-le frica de mine si din acest motiv au eliberat pesti, nu pestii. :rizi:
Parerea mea este sa mai lasam "certurile" si sa mergem la pescuit macar acum... ca sezonul este pe terminate. Pentru mine anul asta a fost varza cu pescuitul deoarece nu am avut timp, ne-am schimbat integral logistica (barca si motorul) si oricum am lasat-o moale de tot cu pescuitul la somn (nu abandonat total) deoarece cel putin eu m-am plictisit si vreau ceva diversitate (caras, platica, ciortan, oblete, mreana, stiuca etc etc etc).

Subiecte asemănătoare