Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

121

luni, 26. octombrie 2015, 13:19

alut Zoran
Am inteles ca pe un site ai oferit informatii si pe celălalt oferi doar unora...


Nu Cristi, iarasi intelegi doar ce vrei tu, si doar ptr a fi pe placul tau, asa cum o fac multi altii pe aici...
Eu nu ofer doar unora informatii secrete, si altora nu. Sectiunea C&R a fost ceruta de unii utilizatori, ptr a feri informatiile cele mai de pret fata de braconieri si de "fomisti" . Prima cerere de acest gen a venit acum 2 ani. Am avut insa incredere in denumirea de pescar sportiv, si am fost convins ca prin acest forum voi reaminti multora ca pescuitul este o pasiune, si nu o batalie, un loc de macel.

Intr-un final, da, am recunoscut ca trebuie sa ofer pescarilor sportivi un spatiu unde sa se poata discuta fara retineri, fara frica fata de "fomisti".

Cum ti-am spus, sectiunea C&R este o sectiune la care poate ajunge orice membru al acestui forum care pescuieste sportiv! Si cum ti-am mai spus, si ma repet, NU ma intereseaza ce faci tu cu capturile tale! Daca tie iti face placere sa retii tot ce prinzi, chiar si 100 kg pe zi, este doar treaba ta. Dar atata timp cit tu nu imi poti demonstra ca pescuiesti sportiv, la numarul de somni capturati, nu te pot decit trece pe lista "fomistilor". Asa ca, nu inteleg de ce te deranjeaza o astfel de sectiune? Inca odata: pe mine nu ma deranjeaza daca tu retii zilnic 10 exemplare de cite 100 de kg! Asta intareste doar faptul ca nu ai ce cauta pe o sectiune C&R, pentru ca nu pescuiesti sportiv, si deasemenea nu poti avea pretentie la desfintarea ei!

Gufisor, tu chiar ma iei de tampit? :rizi: Tu ai eliberat somnii aceia la concurs din cauza regulamentului, nu ai facuto de buna voie. Sau nesilit de nimeni... :rizi:
Sa luam un exemplu teoretic...azi prinzi 2 somni fiecare la metru, maine inca 3 tot asa de mari, poimaine unul de 72 kile, si in urmatoarea zi inca 4 bucati intre 1 si 1,5 metri. Si bine-nteles ca nu eliberezi nimica... ce pescar esti tu? Singura zi fara sa incalci legea, ziua teoretica din exemplul meu, este aceea cind ai prins somnul de 72 kg. Restul, braconaj. In cumul, vazut per saptamana, un act de lacomie, asa cum s-ar spune in limbajul manelist: un "fomist".

Si aici te rog sa intelegi ca nu am nimica personal cu tine, si ca poti face ce doresti cu capturile tale. Dar sa ai pretentia la secretele succesului, cind pescarii sportivi si le dezbat intr-un grup restrans, este ca si cind...ne-ai scuipa in fata.

Oameni buni, somnul este cel mai mare peste de apa dulce. Intre a pescui C&R sau a bracona este un pas foarte mic!
Pescarului sportiv legea ii permite 5 kg de peste pe zi. Aceasta cantitate este foarte-foarte usor de atins. Cit ai bate din palme se trece de pescuit sportiv la braconaj. Si exact asa cum cu usurinta se trece de la sportivitate la braconaj, exact asa de usor si de simplu se poate combina pescuitul sportiv + retinerea cantitatii admise + C&R +... si acuma ajungem si aici... + acces la sectiunea C&R. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

122

luni, 26. octombrie 2015, 14:22

Zoran nu iti mai bate capul sa explici fiecaruia cum ar trebui sa fie . E inutil . Uni oameni nu pot intelege ca resursele sunt limitate la fel ca si inteligenta , bunul simt , respectul fata de natura ...ETC

Pentru toti fomisti frustrati ca nu au acces in sectiunea C&R: NU MERITATI !

De ce ar crede cineva ca merita pe tava cunostintele mele in materie de pescuit ? De ce sa invat un flamand sa pescuiasca ? Sa poata vinde sute de kg de somn ( e valabil si la stiuca , salau , avat etc) cu 10 lei kg ? Sa vanda somnul mare taiat pe bucati la kg ? Pestele ala lasat in apa sa se reproduca va face pui care vor creste si ne vor face partidele de peste 5 ani o adevarata desfatare nu un esec total . Tot noi avem de pierdut daca epuizam pestele dintr-o apa . Noi vom da vina pe plasari pe stationaristi pe Dumnezeu pe extraterestrii ca nu mai este peste dar nici o data nu ne vom invinui pe noi pt ceea ce am retinut .
Unii se plang ca nu mai e salau , oare cat au vindut si citi strapazani au retinut in toti ani de pescuit ? Altii se plang ca nu mai e avat : de unde p.u,l,a mea sa mai fie cind se vindea in magazin ca peste de acvacultura si altii il negociau in centru la terasa ? Stiuca pe ______ se scotea cu sacii acum p.u.l.a 1 sau 2 pe zi daca esti norocos . Pina si cleanul si scobarul au ajuns sa se vinda pe malul apei direct !
Nu sar de c.u.r in sus ca cineva retine peste pentru consum ( si eu retin si consum peste ) sa retina dar cu bun simt si discernamant . Cand toti ne vom civiliza sau macar o mare parte dintre noi si vom avea respect pentru natura ( cu tot ce presupune RESPECTUL ) nu va mai fi nevoie nici de sectiunea C&R nici de ascuns informatii .

Pot sa numesc cel putin 5 persoane ( le cunosc personal ) care nu au ce cauta in acea sectiune ,care nu au adus nici un fel de informatie pe acest forum dar care il folosesc (urmaresc ) intens pentru culegere de informatii nu doar din ce se scrie ci si din fotografii . Anul asta am fost luat drept ,, guru " al pescuitului la clonc la capitolul aprecieri si ,, de prost " la capitolul intrebari la care uni cred ca vor primi raspuns ..... SA FIM SERIOSI .

Omul intai sa merite apoi sa vrea !

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

123

luni, 26. octombrie 2015, 14:42

Daca nici cu informatia pe care o aveti la dispozitie in mod public pe forum inca nu ati reusit sa prindeti peste in cantitate indestulatoare ma indoiesc ca va foloseste sa fiti membri in sectiunea C&R

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

124

luni, 26. octombrie 2015, 15:13

Bine ai zis , Zoran a tratat pe oricine a intrat aici cu prezumtia ca este pescar cat de cat corect.

Gestul e nobil,insa realitatea cruda este ca a stricat orzul pe gaste.

Si mai au unii tupeisti ,dupa ce au pe tava sumedenie de informatie , tupeul sa strige in gura mare ca sunt ''discriminati..''

Ba mai mult...in tupeul lor nemarginit, ''te roaga'' sa nu scrii nimic luandu-si cu de la sine putere liberatatea de a stabili cine are si cine nu are ceva de spus..in opinia lor,evident..

No las , ca daca e sa zicem lucrurilor pa nume o sa vedem cine si ce are de spus..numa' sa termin ce am da lucru pa azi..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

125

luni, 26. octombrie 2015, 15:48

Gufisor, tu chiar ma iei de tampit? Tu ai eliberat somnii aceia la concurs din cauza regulamentului, nu ai facuto de buna voie. Sau nesilit de nimeni...
Sa luam un exemplu teoretic...azi prinzi 2 somni fiecare la metru, maine inca 3 tot asa de mari, poimaine unul de 72 kile, si in urmatoarea zi inca 4 bucati intre 1 si 1,5 metri. Si bine-nteles ca nu eliberezi nimica... ce pescar esti tu? Singura zi fara sa incalci legea, ziua teoretica din exemplul meu, este aceea cind ai prins somnul de 72 kg. Restul, braconaj. In cumul, vazut per saptamana, un act de lacomie, asa cum s-ar spune in limbajul manelist: un "fomist".


Nu-mi permit sa jignesc pe cineva, cum e pe la Sibiu,parca, unde la unii inteligenta si bunul simt se pare ca da pe afara, la fel si limbajul.
Cred ca aveti probleme ...
1. daca se respecta regulamentul, legea, etc....nu e bine, ca nu e din inima, din suflet sau de unde ati visat ( adica in principiu, daca nu e ca voi ) , daca nu se respecta , iar nu e bine . Fiti consecventi in ce sustineti.
2. teoria e departe de ce este in realitate. Probabil, pe la voi, se practica sa iesi in fiecare zi si sa si prinzi pestii de care pomenesti. Afla ca in tara nu e chiar asa. Timpul este destul de limitat, resursele financiare , pestele, tot la fel .
3. Gigi, "te-am rugat", ptr ca stiam ca nu spui nimic. Era mai bine sa taci, ptr ca oricum te stiu toti din Forum.
Nu se "plange" nimeni ca e discriminat, doar ca nu e corect. E treaba voastra dar din respect fata de cei care sunt membri si retin peste, salau, avat, somn sau orice alta specie, respectand legea sau nu, nu trebuia sa ii dispretuiti asa.
:prieteni:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

126

luni, 26. octombrie 2015, 15:57

dar din respect fata de cei care sunt membri si retin peste, salau, avat, somn sau orice alta specie, respectand legea sau nu, nu trebuia sa ii dispretuiti asa.


Gufisor, ma abtin sa comentez mai mult insa te asigur ca personal voi face tot posibilul ca pescarii care nu respecta legea sa fie dispretuiti si aici si in viata reala.
Regret sa constat ca unele notiuni sunt neclare chiar si dupa ce s-a specificat de zeci de ori ce-i ala C&R, ce inseamna a respecta niste cantitati legale si ce inseamna braconaj.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

127

luni, 26. octombrie 2015, 16:05

Hai ma Costi, voi vorbiti de saci de peste si eu vorbesc de 2 salai, somni, avati, de 3 kg fiecare, retinuti. Nu respecta legea ambii. Aici era specificat acel NU. Ce naiba, nu ne mai intelegem. Sa spuna cei care sunt C&R ca nu au retinut asa ceva ( formal am cerut asta, nu e neaparat nevoie ). Stiu ca sunt dar foarte putini fata de numarul membrilor din Forum. :prieteni:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

128

luni, 26. octombrie 2015, 16:09

Pai ai grija la afirmatii pt. ca din postarea ta anterioara reiese clar ca ar trebui sa ne avem ca fratii cu toti braconierii :)... ceea ce clar nu cadreaza cu un forum care, s-a mai spus de o mie de ori, promoveaza (NU poate impune nimanui!) C&R.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

129

luni, 26. octombrie 2015, 16:15

Probabil, pe la voi, se practica sa iesi in fiecare zi si sa si prinzi pestii de care pomenesti. Afla ca in tara nu e chiar asa. ...


Imi cer scuze ca sunt nevoit sa incalc regulamentul forumului, dar ca si exemplu, aici niste poze cu care se lauda alti braconier pe facebook, si carora le-am spus parerea mea ca sunt braconieri si nu un pescari sportivi, iti va demonstra ca si in Romania se prinde intr-o saptamana peste 100 de kile de somn... Dupa ce mi-am spus parerea mea despre ei, am fost blocat ca utilizator sa mai pot vedea contul... au ramas insa activi pe FB doar lingaii care aplauda la astfel de poze.



... plus poza din avatarul lui Iulian Cioclin, toate capturi prinse in scurt timp...

Sau, de exemplu aceasta poza:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

130

luni, 26. octombrie 2015, 16:26

Eu doar vreau sa va multumesc pt. informatiile de pe acest forum pe care le interpretez cum cred ,pot sau cum ma duce capul.
Daca aveti sectiuni " private " , nu am probleme cu acest lucru si sper sa ma bucur inca de acest forum.
Lasati discutiile care nu sunt constructive si va rog sa oferiti in continuare informatii pertinente despre acest sport magnific , ca si pana acum.
Fire intinse.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

131

luni, 26. octombrie 2015, 17:33

Offf daca as avea asa o putere.... V-as cumpara saorma la toti indivizii astia sa aveti si voi ce manca ca prea saraci sunteti... Cu duhul.

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

132

luni, 26. octombrie 2015, 17:53

Nu-mi permit sa jignesc pe cineva, cum e pe la Sibiu,parca, unde la unii inteligenta si bunul simt se pare ca da pe afara, la fel si limbajul.
Cred ca aveti probleme ...
1. daca se respecta regulamentul, legea, etc....nu e bine, ca nu e din inima, din suflet sau de unde ati visat ( adica in principiu, daca nu e ca voi ) , daca nu se respecta , iar nu e bine . Fiti consecventi in ce sustineti.
2. teoria e departe de ce este in realitate. Probabil, pe la voi, se practica sa iesi in fiecare zi si sa si prinzi pestii de care pomenesti. Afla ca in tara nu e chiar asa. Timpul este destul de limitat, resursele financiare , pestele, tot la fel .
3. Gigi, "te-am rugat", ptr ca stiam ca nu spui nimic. Era mai bine sa taci, ptr ca oricum te stiu toti din Forum.
Nu se "plange" nimeni ca e discriminat, doar ca nu e corect. E treaba voastra dar din respect fata de cei care sunt membri si retin peste, salau, avat, somn sau orice alta specie, respectand legea sau nu, nu trebuia sa ii dispretuiti asa.


Gufisor

Inteligenta si bunul simt dau pe afara asa ca tu ai probleme .
1 Legea nu se respecta din inima ,suflet ..... se respecta din obligatie ! Eu sunt foarte consecvent in ceea ce sustin .: Tu si altii ca tine nu au ce cauta in sectiunea C&R .

Uite aici ce scrii chiar tu
"Pe 19 septembrie, a fost prima iesire pe Siret anul acesta, avea 2,30 m si 72 kg si a fost pescuit la clonc, pescuit regulamentar ( un singur peste intr-o zi ) si a fost retinut pentru consum , nu pentru comercializare. Este vreo problema ? Nu am tinut sa fac public asa ceva sau sa ma laud, dar prea crezi tot ce ti se spune. De atunci am mai iesit de 2 ori ( azi este 26 octombrie ) fara nici un tzac sau peste. Unde este problema ? Ce nu corespunde cu cerintele Forumului ? Se pare ca iti faci rau si tie si Forumului. Si e un Forum bun"


Tu chiar nu vezi ca Tu esti problema ? Ai stiut ca nu e bine sa faci public ce ai prins , ca nu vei fii apreciat ca nu va fi un motiv de lauda bagarea pestelui la frigider ..... Nu ma intereseaza ca e consumat de tine sau de alt cineva imi pare rau ca un astfel de exemplar e MORT . Toti potentiali lui urmasi nu vor mai fi si tu vei avea mult mai putin peste pe apele pe care umblii. E asta o problema pentru tine ? am vazut C unde e Release ? Ce vreui tu in sectiunea C&R ? Alt ceva decit noi tehnici si metode de matrasire a pestelui !

Daca ai fi eliberat acel peste te asigur ca aprecierile pe forum la adresa ta iti aduceau mai multa bucurie decit un frigider plin cu peste . Apropoo ce dracu faci cu el zacusca ?
2 Timpul tau e limitat ? Nu e problema mea cum nici timpul meu nu e problema ta . Valabil si cu resursele financiare ( Hai ca nu pescuiesti de foame ca iti mor copii cu zile . iti permiti barca , sonar , masina , probabil ai un motor la barca .... nu esti chiar ultimul amarat ) Pestele e limitat din cauza unor fomisti ca tine care retin marii reproducatori si nu numai .

3 Te voi dispretui in continuare pentru modul in care gindesti si te comporti respectind legea sau nu ! E corect ce faci TU ? E moral , sportiv sau cum vrei tu ? PLM ......imi pierd timpul inutil ...

Nu te simtii jignit ca nu ai de ce, daca intentia mea era sa te jignesc fi convins ca stiu atitea moduri de a jigni un om si am atit de multa imaginatie incit .......inteligenta si bunul simt devin simple superstitii

PS Atita timp cit jucaria e a lui Zoran , pe banii lui , pe timpul lui , pe treaba lui , El hotaraste !

PS 2 Te simti jignit ? Da ? Atunci nu esti decit : UN FOMIST FRUSTRAT CARE NU ARE CE CAUTA NICI MACAR LA PESCUIT !

133

luni, 26. octombrie 2015, 17:58


Gufisor

Inteligenta si bunul simt dau pe afara asa ca tu ai probleme .
1 Legea nu se respecta din inima ,suflet ..... se respecta din obligatie ! Eu sunt foarte consecvent in ceea ce sustin .: Tu si altii ca tine nu au ce cauta in sectiunea C&R .

Uite aici ce scrii chiar tu
"Pe 19 septembrie, a fost prima iesire pe Siret anul acesta, avea 2,30 m si 72 kg si a fost pescuit la clonc, pescuit regulamentar ( un singur peste intr-o zi ) si a fost retinut pentru consum , nu pentru comercializare. Este vreo problema ? Nu am tinut sa fac public asa ceva sau sa ma laud, dar prea crezi tot ce ti se spune. De atunci am mai iesit de 2 ori ( azi este 26 octombrie ) fara nici un tzac sau peste. Unde este problema ? Ce nu corespunde cu cerintele Forumului ? Se pare ca iti faci rau si tie si Forumului. Si e un Forum bun"


Tu chiar nu vezi ca Tu esti problema ? Ai stiut ca nu e bine sa faci public ce ai prins , ca nu vei fii apreciat ca nu va fi un motiv de lauda bagarea pestelui la frigider ..... Nu ma intereseaza ca e consumat de tine sau de alt cineva imi pare rau ca un astfel de exemplar e MORT . Toti potentiali lui urmasi nu vor mai fi si tu vei avea mult mai putin peste pe apele pe care umblii. E asta o problema pentru tine ? am vazut C unde e Release ? Ce vreui tu in sectiunea C&R ? Alt ceva decit noi tehnici si metode de matrasire a pestelui !

Daca ai fi eliberat acel peste te asigur ca aprecierile pe forum la adresa ta iti aduceau mai multa bucurie decit un frigider plin cu peste . Apropoo ce dracu faci cu el zacusca ?
2 Timpul tau e limitat ? Nu e problema mea cum nici timpul meu nu e problema ta . Valabil si cu resursele financiare ( Hai ca nu pescuiesti de foame ca iti mor copii cu zile . iti permiti barca , sonar , masina , probabil ai un motor la barca .... nu esti chiar ultimul amarat ) Pestele e limitat din cauza unor fomisti ca tine care retin marii reproducatori si nu numai .

3 Te voi dispretui in continuare pentru modul in care gindesti si te comporti respectind legea sau nu ! E corect ce faci TU ? E moral , sportiv sau cum vrei tu ? PLM ......imi pierd timpul inutil ...

Nu te simtii jignit ca nu ai de ce, daca intentia mea era sa te jignesc fi convins ca stiu atitea moduri de a jigni un om si am atit de multa imaginatie incit .......inteligenta si bunul simt devin simple superstitii

PS Atita timp cit jucaria e a lui Zoran , pe banii lui , pe timpul lui , pe treaba lui , El hotaraste !

PS 2 Te simti jignit ? Da ? Atunci nu esti decit : UN FOMIST FRUSTRAT CARE NU ARE CE CAUTA NICI MACAR LA PESCUIT !


Esti tare !!! Se poate mandri Forumul cu oameni ca tine ! :bravo:

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

134

luni, 26. octombrie 2015, 18:07

:salut:
Zoran, cu privire la conflictul nostru de pe facebook… eu consider ca fiecare isi modereaza pagina dupa bunul plac. Comentariile tale mi s-au parut foarte agresive si de aceea le-am sters. Si eu daca vin la tine in forum si o fac pe nebunul, ai libertatea de a alege daca stergi sau nu postarea respectiva. Ei bine asa am considerat eu de cuviinta.

Imi pare nespus de rau ca s-a ajuns la acest conflict cu tine. Am fost sincer si am recunoscut: DA! am gresit! (puteam sa fiu un mincinos si sa afirm ca toti pestii au fost eliberati, mai ales ca toti pesti fotografiati de mine erau vi si daca nu erau in apa, erau pe o prelata…. )
Cred ca uneori esti privit mai bine daca esti un mincinos. Dupa cum zicea si un asa numit de catre tine ,,lingau’’ : ,, Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt’’

Nu in modul acesta reusesti sa promovezi C&R. apreciez intentia voastra si va dau dreptate, insa nu puteti schimba constiinta nimanui(au spus-o si altii de 100 ori inaintea mea) cel mult puteti sa ii excludeti de pe acest forum daca asta va doriti.

Eu sunt un ecologist convins, am eliberat destui pesti la viata mea, indeosebi cei ce sunt sub limita, am cateva apeluri date si la 112, m-am si certat cu plasarii de uneori imi era frica sa ma intorc cu spatele, mi-am luat si camera de filmat intentionad sa fac eliberari viitorilor somni prinsi… crezi ca presiunea asta pusa pe umerii celor ce nu practica C&R va schimba ceva? nu din contra. Mi-as dori sa ajungi sa pescuiesti in locul in care pescuim noi, si vei constata ca pescuiesti intr-un domeniu privat si nu pe o apa libera. In barajul acesta regulile sunt facute de unii concesionari, care cred ca au drepturi depline asupra pescarilor si bunurile lor. In fine…. Nu dezvolt problema barajelor de pe Siret. Stiu: trebuie sa ma intereseze ce fac eu si nu ce fac altii.

A practica C&R insemna mai mult de a prinde un peste, apoi filmandu-te cand il eliberezi. Acest lucru oricine poate sa-l faca, pana si un braconier ca mine….

Apropo vis a vis de sectiunea privata, oricine se poate filma facand 1,2,3,4,… eliberari si apoi fuga cu ele pe forumul lui Zoran si gata domne sunt membru no limit, culeg ce informatii vreau de unde vreau si eu defapt pe la spate car peste cu nemiluita…. Este o sectiune usor de cumparat, pentru cei ce intentioneaza asta… Cum am mai spus: tine de rationamentul fiecaruia, rationament ce nu poate fi schimbat de niste fraze aruncate pe un forum. Nu vreau sa jignesc cu nimic pe adevaratii practicanti de C&R sau no kill de pe acest forum! Stima lor!

De ce nu mai posteaza lumea poze in forum? Tocmai de frica agresivitatii voastre. Daca omul prinde un peste 70 kg si il posteaza in forum…. cu toate ca nu a incalcat cu nimic regulamentul forumui si nici legislatia, dar pestele a fost sacrificat, ei…. Sa te tii…. sa vezi dupa comentarii… ei uite de asta vor mai posta poze in forum doar membrii C&R.

Pacat, mie imi pare rau sa vad numai discutii negative in forum si nimic constructive cum era odata…

Eu consider ca am spus cam tot ce am avut de spus si nu voi mai intra in polemici cu nimeni!
Toate cele bune! :ciao:

Ps 1 Zoran, te rog sa nu imi mai folosesti pozele in diferite ispostate.
Ps 2 Degeaba unii practica C&R dar au un limbaj de mahala

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »iulian_cioclin« (26. octombrie 2015, 18:14)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

135

luni, 26. octombrie 2015, 18:25

Iulian, eu nu consider ca am avut un conflict cu tine. De ce as avea? Doar ca ti-am atras atentia ca ceea ce faci este defapt un act de braconaj, si nu de bravura!? Si da, imi spun parerea fara sa mint, si fara sa aplaud ca un "lingau" cind vad asa ceva!!! De ce te-as incuraja la astfel de fapte cand eu vreau sa promovez C&R? De ce te-as incuraja sa casapesti mai departe somnii de pe Siret? De ce te-as incuraja la astfel de postari, sa te ridici singur la statutul de "braconier"?

Hai sa te intreb altfel... ce parere ai tu, esti un asa zis "fomist" , sau te consideri un pescar sportiv? :gandesc:

Iulian, pozele nu le-am facut eu, sunt luate de pe un site liber publicului inregistrat acolo... :noroc:

A practica C&R insemna mai mult de a prinde un peste, apoi filmandu-te cand il eliberezi. Acest lucru oricine poate sa-l faca, pana si un braconier ca mine…


Nu se prea vede... :rizi:

Iulian, in principiu tu esti contra braconajului, esti baiat studiat, nu esti un om prost care sa nu inteleaga ca astfel se distrug apele, se raresc pestii, nu esti un om rau, nu iti mor copii de foame, ai o casa, familie, masina, rulota, barca, motor, sonar, servici bun... sincer, nu inteleg ce te-a facut sa devii un astfel de "fomist"? :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

136

luni, 26. octombrie 2015, 18:27

Ah, si era sa uit... nu te pune nimeni sa minti, asa cum nici nu te pune nimeni sa te expui public cu acte de braconaj...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

137

luni, 26. octombrie 2015, 18:29

De ce nu mai posteaza lumea poze in forum? Tocmai de frica agresivitatii voastre. Daca omul prinde un peste 70 kg si il posteaza in forum…. cu toate ca nu a incalcat cu nimic regulamentul forumui si nici legislatia, dar pestele a fost sacrificat, ei…. Sa te tii…. sa vezi dupa comentarii… ei uite de asta vor mai posta poze in forum doar membrii C&R.



Te inseli Iulian . Eu nu mai postez poze si filmulete tocmai ca sa nu mai fiu urmarit pe apa si sa pot pescui linistit . Dupa fiecare poza sau filmulet postat am constatat urmarile : una sau doua barci coada dupa mine , discutii ,povesti ,trageri de limba ce dracu chiar ma crede cineva idiot ?

Uite o poza curatata repede de toate detaliile utile . e tare ?

Vorbesti de agresivitate , tiganeala asta interminabila cu sectiunea C&R e sustinuta de cine ? De ce ? .......... Foame mare ?
»grey-wolf« a atasat urmatoarele fisiere:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

138

luni, 26. octombrie 2015, 19:20





Citat de la »iulian_cioclin«



De ce nu mai posteaza lumea poze in forum? Tocmai de frica agresivitatii voastre. Daca omul prinde un peste 70 kg si il posteaza in forum…. cu toate ca nu a incalcat cu nimic regulamentul forumui si nici legislatia, dar pestele a fost sacrificat, ei…. Sa te tii…. sa vezi dupa comentarii… ei uite de asta vor mai posta poze in forum doar membrii C&R.



Te inseli Iulian . Eu nu mai postez poze si filmulete tocmai ca sa nu mai fiu urmarit pe apa si sa pot pescui linistit . Dupa fiecare poza sau filmulet postat am constatat urmarile : una sau doua barci coada dupa mine , discutii ,povesti ,trageri de limba ce dracu chiar ma crede cineva idiot ?

Uite o poza curatata repede de toate detaliile utile . e tare ?

Vorbesti de agresivitate , tiganeala asta interminabila cu sectiunea C&R e sustinuta de cine ? De ce ? .......... Foame mare ?

:noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

139

luni, 26. octombrie 2015, 19:20

3. Gigi, "te-am rugat", ptr ca stiam ca nu spui nimic. Era mai bine sa taci, ptr ca oricum te stiu toti din Forum..


Si pe tine te stiu toti forumistii.Drept un om fara caracter care incearca sa manipuleze totul in jurul lui doar ca sa isi atinga scopul.Te-au vazut toti la concurs cum ai incercat sa manipulezi regulamentul ca sa pui mina pe Taffi.Ai fost in stare sa contesti regulamentul pe care l-ai citit anterior si pe forum,si pe foaia primita inainte de inceperea concursului si la care nu ai avut de comentat decat la final de concurs cand ai vazut ca daca schimbi putin in regulament ,ai putea iesi pe locul1.Din punctul meu de vedere ai un caracter de 2 lei.

Ce stiu insa putini este faptul ca Zoran, ca sa te vada multumit, in locul mulinetei Penn care valora 80 de euro ti-a dat o lanseta Taffi de 140 de euro.Multzamul din partea ta se vede la tot pasul,cum ar fi ipocrizia de care dai dovada afirmand ca''tie nu-ti pasa de sectiunea c@R''da' nu scapi nici cea mai mica ocazie sa nu ''impungi'' in directia asta..
Si mai putini insa stiu ca imediat dupa terminarea concursului ai ''navalit'' pur si simplu pe apa doar doar umpli sacul cu carne de somn.Desi nu cred ca Dumnezeu se amesteca in micile dispute dintre noi,faptul ca la nici 20m de mal ti-a pocnit motorul termic pare ca si un semn de sus visavis de lacomia asta a ta.Noroc ca au intrat dupa tine,altfel visleai cu Tafi sa ajungi la mal..
Si ce mai stiu putini despre tine este ca esti un braconier si un fomist lucru dovedit in opinia mea,nu de somnul de 80 de kile ce l-ai casapit ci de crapoaiaca ai de 16kg plina de icre prinsa si casapita de asemenea in plina prohibitie..

Asa ca ''sa taci'' nu imi zici tu mie ar trebui sa te privesti intr-o oglinda si sa iti spui tie asta...braconierule,pescar pelican ce esti..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

140

luni, 26. octombrie 2015, 19:29

Esti tare si tu !!! Se poate mandri Forumul si cu oameni ca tine ! Numai oameni plini de caracter. :bravo: