Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

101

marți, 20. octombrie 2015, 10:10

Mi-ati mai raspuns, dar ma lasa memoria, unde gasesc rubrica "Mesaje proprii"? Ca tot datorita unui lapsus nu mai gasesc un anumit subiect, despre o mulineta Shimano... :nervos: ..
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

102

marți, 20. octombrie 2015, 10:54

Mi-ati mai raspuns, dar ma lasa memoria, unde gasesc rubrica "Mesaje proprii"? Ca tot datorita unui lapsus nu mai gasesc un anumit subiect, despre o mulineta Shimano... :nervos: ..


in stanga, sub avatar ai un text care zice: Raspunsuri: xxxxx (numarul de mesaje) ... dai click pe numarul respectiv si iti vezi mesajele scrise ... :noroc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

103

marți, 20. octombrie 2015, 21:18

Când am văzut ca se vb despre sugestii, am intrat repede sa vad daca s-a mai facut vreun sub/supraforum nou.......dar nu e cazul de data asta

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

104

marți, 20. octombrie 2015, 21:22

Când am văzut ca se vb despre sugestii, am intrat repede sa vad daca s-a mai facut vreun sub/supraforum nou.......dar nu e cazul de data asta

Cred ca mai repede putea sa apara ceva de acel gen la rubrica "Anunturi importante"... :ochi: ...apropo...nu am observat daca in trecut au aparut aici...la "Sugestii forum"... :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

105

miercuri, 21. octombrie 2015, 11:16

Când am văzut ca se vb despre sugestii, am intrat repede sa vad daca s-a mai facut vreun sub/supraforum nou.......dar nu e cazul de data asta

:salut: , :doaaamne: iar sectiuni neaccesibile la baza forumului ?, :bravo: :bravo: :prieteni: :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

106

miercuri, 21. octombrie 2015, 21:34

Cristi si Gufisor,
Dun lipsa de timp nu prea pot raspunde, dar voi reveni duminica asupra aluziilor , probabil cu un subiect nou... :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

107

joi, 22. octombrie 2015, 16:35

Multa sanatate. :noroc: Ne-ai cuplat ? :zambet: :prieteni: :saluti:

Rechinul

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 2

Membru din: 24. octombrie 2015

Locație: Romania

  • Scrie un mesaj privat

108

sâmbătă, 24. octombrie 2015, 18:03

Sugestii

Nu vreau ca aceste lucruri sa fie luate ca o ofensa.Cand ai creat acest forum (neobligat de nimeni si indiferent de scopul lui) si ai pus la dispozitia tuturor informatiile necesare pescuitului la clonc,trebuia sa realizezi ca deschizi "Cutia Pandorei" si sa accepti compromisul faptei.Condamnarea unor utilizatori mi se pare un mod pueril de a plasa consecintele informatiei de pe forum(pe care tu le-ai dat) in spatele lor.E ca si cand ajuti pe cineva din initiative proprie si dupa aceea ii "scoti ochii"toata viata.....Fiecare dintre utilizatori are puterea si dreptul de a lua o decizie la eliberarea sau nu a capturilor,la postarea sau nu a pozelor,care nu ai cum sa o influentezi si mai mult nu ai acest drept! Consecintele te-au determinat sa creezi acel nou forum C&R iar prin asta nu ai facut sa iti recunosti greseala ofensandui pe utilizatori cu acest lucru (deloc fairplay) ,insa mult prea tarziu cand efectiv nu isi mai are rostul.Si ca in legenda in cutie ramane doar ...... :prieteni:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

109

duminică, 25. octombrie 2015, 06:43

Amice ,pe orice forum admin.ul stabileste ''drepturile''..

Ce este asa de greu in a intelege ca Zoran doreste sa promoveze un curent,un trend, C@R??

Tu daca ai dori sa promovezi asa un trend,ai pune pe un forum cu atatea vizualizari poze cu pesti morti,transati,etc??

Sau sa intreb altfel..daca unii''....utilizatori au puterea si dreptul de a lua o decizie la eliberarea sau nu a capturilor''....altii care doresc sa promoveze c@R de ce nu au dreptul la un subforum doar al lor??


As vrea pescuiesc intre pescari care mai si elibereaza..nu ma interseaza ca de fatada,de frica legilor,sau constiinta..imi este egal,doar sa elibereze..pentru ca suntem prea multi,e prea mare presiune pe pesti si daca noi nu avem grija de pasiunea noastra ramanem fara obiectul ei..fara peste nu foloseste la nimic,informatia si sculele.Daca se manaca tot astazi...maine ce mai prindem??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

110

duminică, 25. octombrie 2015, 07:45

Amice ,pe orice forum admin.ul stabileste ''drepturile''..

Ce este asa de greu in a intelege ca Zoran doreste sa promoveze un curent,un trend, C@R??

Tu daca ai dori sa promovezi asa un trend,ai pune pe un forum cu atatea vizualizari poze cu pesti morti,transati,etc??

Sau sa intreb altfel..daca unii''....utilizatori au puterea si dreptul de a lua o decizie la eliberarea sau nu a capturilor''....altii care doresc sa promoveze c@R de ce nu au dreptul la un subforum doar al lor??


As vrea pescuiesc intre pescari care mai si elibereaza..nu ma interseaza ca de fatada,de frica legilor,sau constiinta..imi este egal,doar sa elibereze..pentru ca suntem prea multi,e prea mare presiune pe pesti si daca noi nu avem grija de pasiunea noastra ramanem fara obiectul ei..fara peste nu foloseste la nimic,informatia si sculele.Daca se manaca tot astazi...maine ce mai prindem??


Tin sa recunosc, ca masura de a deschide o sectiune interzisa (cu toate ca eu m-am inscris pe un forum ce promitea ca totul sa fie pe fata, fara secrete si ascunzisuri, etc) a fost una benefica si voi exemplifica dupa cum urmeaza:
1. dupa aparitia acestei sectiuni si lipsa de acces la informatia acum secreta nu am mai vazut sa se prinda pesti ca in trecut cu exceptia lui Anem care reuseste sa prinda constant
2. daca nu mai prindem peste ne reorientam catre reparat bocanci si canapele, activitati ce ne pot aduce aceleasi satisfactii ca si pescuitul
Salutari si :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

111

duminică, 25. octombrie 2015, 11:24

Tin sa recunosc, ca masura de a deschide o sectiune interzisa (cu toate ca eu m-am inscris pe un forum ce promitea ca totul sa fie pe fata, fara secrete si ascunzisuri, etc)


Cristi, asta de unde ai scoso? :gandesc: :gandesc: :gandesc: Nu am afirmat niciodata asa ceva, si nici nu pot obliga pe un forum sa nu existe secrete. Te rog sa ma lamuresti.

Cand ai creat acest forum (neobligat de nimeni si indiferent de scopul lui) si ai pus la dispozitia tuturor informatiile necesare pescuitului la clonc,trebuia sa realizezi ca deschizi "Cutia Pandorei" si sa accepti compromisul faptei.Condamnarea unor utilizatori mi se pare un mod pueril de a plasa consecintele informatiei de pe forum(pe care tu le-ai dat) in spatele lor.E ca si cand ajuti pe cineva din initiative proprie si dupa aceea ii "scoti ochii"toata viata...


Si nici pe asta nu o pot intelege, sorry... in ce sens gasesti TU, ca eu as "scoate ochii" cuiva? :gandesc: Cum? Cu ce? :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

112

duminică, 25. octombrie 2015, 12:54

http://www.pescuit-la-somn.com/index_htm_files/1881.png
inteleg ca cele scrise mai sus nu se aplica pe forum?
in cazul asta..........imi cer scuze ca am incurcat borcanele!
:prieteni:
se pare ca m-am pacalit si eu si altii de pe aici............
toate cele bune!

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

113

duminică, 25. octombrie 2015, 13:16

http://www.pescuit-la-somn.com/index_htm_files/1881.png
inteleg ca cele scrise mai sus nu se aplica pe forum?
in cazul asta..........imi cer scuze ca am incurcat borcanele!
:prieteni:
se pare ca m-am pacalit si eu si altii de pe aici............
toate cele bune
Da Cristi, probabil te-ai pacalit, dar cel mai pacalit, probabil se simte Zoran, care avea sperante sa schimbe imaginnea romanilor. Se pare ca tie asta ti-a cam scapat. Mai e ceva, dupa ce faci o greseala sa incerci sa indrepti lucrurile mie imi spune ca ai demnitatea sa ti-o asumi. Ce omenie au cei care nu numai ca nu spun un simplu multumesc dar mai arunca si cu noroi? Frumos, tare frumos.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

114

duminică, 25. octombrie 2015, 13:20

Daca imi aduc bine aminte, nu stiu care o fi legatura cu mine, daca o fi...insa, sa intru, fie si indirect, in "zona" celor care se reprofileaza dupa aparitia subforum-ului pentru C&R...e cam mult...nu...!? :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

115

duminică, 25. octombrie 2015, 14:04

P.S. Cine nu mai prea ajunge la pescuit - in speta...eu - nu are cum sa prinda peste...poate...doar...in acvariu...inca mai am unul...dar...gol... :zambet: :ochi: ...si...da...daca eu consider ca merita sa repar ceva(reconditionarea mobilei respective poate a costat mai mult decat isi mobileaza altii 2 case... :zambet: ...iar calitatea elementelor din lemn si furnir de nuc...ce sa mai spun...nu ma lasa sa ma plang de dorul PAL-ului sau al altor noutati...)...iar altii...sa schimbe cu ceva nou...si "mai bun"...fiecare e liber sa pescuiasca sau sa repare ce doreste...nu...!? :ochi:
Nu stiu daca ideea era ca de la aparitia subforum-ului nu mai prind decat unii peste...sau, ca si cei care mai prind, ori posteaza acolo...ori...deloc...dar...tenta usor peiorativa cu "bataie" spre mine...fie si indirect...nu o inteleg...poate pe alte forum-uri... :ochi:
:ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

116

duminică, 25. octombrie 2015, 14:17

Chiar daca n-am mai pescuit deloc in acest an, iar in anii trecuti, foarte putin, cand recuperez, chiar sper sa demonstrez ca merit sa fiu incadrat in cealalta categorie, a celor care se mai gandesc si la pescuit la pensie, si la copiii lor, cine are...in rest...se poate si mai rau...decat sa nu prea mai fie peste de pescuit...la cum ne-o facem...cu mana noastra...ne putem trezi cu vreo catastrofa sau razboi...din vina omului...ne intoarcem in Evul Mediu...adio curent...adio IT...adio tot ce se producea doar cu tehnologia moderna...si ne intoarcem la bold si varga din trestie sau alun...si atunci...poate mai are si pestele o sansa...fara nylon si curent...chiar m-as bucura...sa ne mai "primeneasca" natura... :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

117

duminică, 25. octombrie 2015, 19:17

inteleg ca cele scrise mai sus nu se aplica pe forum?


Exact Cristi, si nu inteleg de ce nu s-a inteles asta pina acuma???

Pescuit la somn este un site informativ pe care eu l-am scris, eu l-am facut public, si am incercat sa cuprind toate cunostiintele mele de pina atunci in randurile scrise, fara secrete, fara retineri...

Pe un forum ar fi stupid din partea mea sa cer asa ceva, sau? :gandesc:
Sincer, nu inteleg de ce ati crezut treaba asta, ptr ca nici nu pot immpune forumistilor sa sa fie fara secrete, sa dea totul pe fata, si nici nu vreau sa impun nimica nimanui...

Asta iar' e o chestie care ma enerveaza la culme, ca vreau sa impun cuiva C&R sau vreau cuiva sa scot ochii...

Dragii mei, acesta este un forum ce sustine si promoveaza C&R! Nu v-a obligat nimeni sa intrati, sa invatati, sa discutati, sa va simtiti bine, si ca apoi cind creez o sectiune doar ptr pescarii ce practica C&R, la cererea acestor pescari, sa va suparati pe mine si tot voi, sa imi scoateti mie ochii ca va interzic accesul la informatiile promise??? WOAW...

Cristi, ce te opreste sa ajungi membru la aceasta sectiune? Gufisor, pe tine? :gandesc:

Din partea mea o puteti face, e simplu... pescuiti C&R, aratati-ne ca pescuitul ptr voi este o pasiune, si veti primi acces la aceasta sectiune. :noroc:

Dar sunt sigur ca aceasta nu se va intampla, ptr ca nici tu Gufisor si nici tu Cristi in utimii 3 ani nu stiu sa fi eliberat nici macar un somn pina acuma, cit de mic sau cit de mare ar fi fost el.
Ceea ce stiu insa este ca Gufisor a prins zeci de somni in Delta, de la 0,5 kg in sus, si ce am mai auzit si ca ar fi prins nu demult un exemplar de 80 kg (adica 2,2-2,3 m)... care ar fi ajuns cica "pateu" :necajit: ...daca este asa, sau sunt doar vorbe, doar el ne poate spune.
Si, ceea ce stiu este ca si Cristi a prins multe exemplare, chiar capitale... cum e si somnul din avatar, care probabil in timpul sarutului prietenesc de multumire era deja demult "rece"... la fel, de eliberat nu am vazut nici unul :(

Mai baieti, din partea mea puteti sa faceti ce vreti cu capturile voastre, si puteti sa va distrugeti si sa va goliti apele cit de repede puteti, ca tot voi veti suferi mai tarziu.
Dar, aici pe acest forum care promoveaza si sustine C&R, va rog sa acceptati situatia aceasta cu sectiunea C&R, unde suntem citiva care ne spunem "secretele" pescuitului la somn ptr un succes si mai mare. Si daca nu puteti accepta, nu mai imi reprosati mie chestia asta, sau nu imi scoateti mie ochii, ptr ca la aceasta sectiune s-a ajuns exact din cauza voastra, nu a mea... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

118

luni, 26. octombrie 2015, 06:53

Amice ,pe orice forum admin.ul stabileste ''drepturile''..

Ce este asa de greu in a intelege ca Zoran doreste sa promoveze un curent,un trend, C@R??

Tu daca ai dori sa promovezi asa un trend,ai pune pe un forum cu atatea vizualizari poze cu pesti morti,transati,etc??

Sau sa intreb altfel..daca unii''....utilizatori au puterea si dreptul de a lua o decizie la eliberarea sau nu a capturilor''....altii care doresc sa promoveze c@R de ce nu au dreptul la un subforum doar al lor??


As vrea pescuiesc intre pescari care mai si elibereaza..nu ma interseaza ca de fatada,de frica legilor,sau constiinta..imi este egal,doar sa elibereze..pentru ca suntem prea multi,e prea mare presiune pe pesti si daca noi nu avem grija de pasiunea noastra ramanem fara obiectul ei..fara peste nu foloseste la nimic,informatia si sculele.Daca se manaca tot astazi...maine ce mai prindem??


Tin sa recunosc, ca masura de a deschide o sectiune interzisa (cu toate ca eu m-am inscris pe un forum ce promitea ca totul sa fie pe fata, fara secrete si ascunzisuri, etc) a fost una benefica si voi exemplifica dupa cum urmeaza:
1. dupa aparitia acestei sectiuni si lipsa de acces la informatia acum secreta nu am mai vazut sa se prinda pesti ca in trecut cu exceptia lui Anem care reuseste sa prinda constant
2. daca nu mai prindem peste ne reorientam catre reparat bocanci si canapele, activitati ce ne pot aduce aceleasi satisfactii ca si pescuitul
Salutari si :prieteni:
Daca tie ti se pare reparatul bocancilor ceva dezirabil in locul pescuitului e problema ta..
Din pacate golitul apelor de peste afecteaza pe toata lumea...inclusiv pe cei care ar dori sa pescuiasca civilizat.Si sa stii ca si eu duc peste acasa,nu sunt fanatic.Daca am avea grija de pesti am putea duce toti cate putin.Si ''putinul'' ala ar fi suficient.Ai putea duce acasa doi salai de 2 kile pe saptamana si ar fi suficient ca fel principal pentru o familie intreaga care manaca de 2-3 ori pe saptamana peste..Dar la noi nu...20-80-200kg de salau ori somn..tot la frigider,unde impute si se degradeaza..sI se ajunge in situatia de a bate km. pina sa prinzi un peste cat de cat frumos.Naspa rau..mi-e greata ca trebuie sa pescuiesc printre asemenea ''oameni..''Nu cred ca daca un om vrea sa isi asigure traiul din munca nu poate..dar e mai simplu sa castige distrugand cu lacomie maxima ce este in jurul lui..Asa cum riveranul de la Bazias duce o barca de somni curentati in pivnita,asa taie ''baronul'' padurile si le da austriecilor pe nimic, si tot asa politicianul fura miliarde in timp ce are ''curajul'' sa taie pensii si salarii uin numele isirii din criza..mi-e greata de astfel de oameni toti au in comun un singur lucru:lacomia si diferenta dintre ei o face doar natura resursei la care au acces..Rezultatele se vad:autostrazi mai scumpe decat o calatoire pe Marte, ecosisteme distruse de alunecari de teren,lipsa ori abundenta exagerata a precipitatiilor, si ape goale de peste..mi-e greata de asemenea oameni..greata..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

119

luni, 26. octombrie 2015, 10:17

inteleg ca cele scrise mai sus nu se aplica pe forum?


Exact Cristi, si nu inteleg de ce nu s-a inteles asta pina acuma???

Pescuit la somn este un site informativ pe care eu l-am scris, eu l-am facut public, si am incercat sa cuprind toate cunostiintele mele de pina atunci in randurile scrise, fara secrete, fara retineri...

Pe un forum ar fi stupid din partea mea sa cer asa ceva, sau? :gandesc:
Sincer, nu inteleg de ce ati crezut treaba asta, ptr ca nici nu pot immpune forumistilor sa sa fie fara secrete, sa dea totul pe fata, si nici nu vreau sa impun nimica nimanui...

Asta iar' e o chestie care ma enerveaza la culme, ca vreau sa impun cuiva C&R sau vreau cuiva sa scot ochii...

Dragii mei, acesta este un forum ce sustine si promoveaza C&R! Nu v-a obligat nimeni sa intrati, sa invatati, sa discutati, sa va simtiti bine, si ca apoi cind creez o sectiune doar ptr pescarii ce practica C&R, la cererea acestor pescari, sa va suparati pe mine si tot voi, sa imi scoateti mie ochii ca va interzic accesul la informatiile promise??? WOAW...

Cristi, ce te opreste sa ajungi membru la aceasta sectiune? Gufisor, pe tine? :gandesc:

Din partea mea o puteti face, e simplu... pescuiti C&R, aratati-ne ca pescuitul ptr voi este o pasiune, si veti primi acces la aceasta sectiune. :noroc:

Dar sunt sigur ca aceasta nu se va intampla, ptr ca nici tu Gufisor si nici tu Cristi in utimii 3 ani nu stiu sa fi eliberat nici macar un somn pina acuma, cit de mic sau cit de mare ar fi fost el.
Ceea ce stiu insa este ca Gufisor a prins zeci de somni in Delta, de la 0,5 kg in sus, si ce am mai auzit si ca ar fi prins nu demult un exemplar de 80 kg (adica 2,2-2,3 m)... care ar fi ajuns cica "pateu" :necajit: ...daca este asa, sau sunt doar vorbe, doar el ne poate spune.
Si, ceea ce stiu este ca si Cristi a prins multe exemplare, chiar capitale... cum e si somnul din avatar, care probabil in timpul sarutului prietenesc de multumire era deja demult "rece"... la fel, de eliberat nu am vazut nici unul :(

Mai baieti, din partea mea puteti sa faceti ce vreti cu capturile voastre, si puteti sa va distrugeti si sa va goliti apele cit de repede puteti, ca tot voi veti suferi mai tarziu.
Dar, aici pe acest forum care promoveaza si sustine C&R, va rog sa acceptati situatia aceasta cu sectiunea C&R, unde suntem citiva care ne spunem "secretele" pescuitului la somn ptr un succes si mai mare. Si daca nu puteti accepta, nu mai imi reprosati mie chestia asta, sau nu imi scoateti mie ochii, ptr ca la aceasta sectiune s-a ajuns exact din cauza voastra, nu a mea... :noroc:

Salut Zoran
Am inteles ca pe un site ai oferit informatii si pe celălalt oferi doar unora, lucru care nu ma deranjează absolut deloc si odata ce am priceput asta ca sa fiu corect ni-am cerut scuze ca am încurcat borcanele
Deasemenea inteleg ca pe pe forum sustii c&r si nu inpui acest lucru asa ca si tu vreau sa fii corect si sa nu mai faci comentarii cu privire la capturile mele.
Când vei impune membrilor c&r voi posta dk voi practica c&r sau mă voi autocenzura daca nu voi practica.
Sper ca am fost si eu destul de clar si ne oprim aici cu un sir de mesaje care nu duc nicăieri.
Deasemenea te rog sa faci comentarii la eliberarile făcute de mine atunci când vom pescui împreună, invitatie care rămâne deschisa.

120

luni, 26. octombrie 2015, 10:47

Dar sunt sigur ca aceasta nu se va intampla, ptr ca nici tu Gufisor si nici tu Cristi in utimii 3 ani nu stiu sa fi eliberat nici macar un somn pina acuma, cit de mic sau cit de mare ar fi fost el.
Ceea ce stiu insa este ca Gufisor a prins zeci de somni in Delta, de la 0,5 kg in sus, si ce am mai auzit si ca ar fi prins nu demult un exemplar de 80 kg (adica 2,2-2,3 m)... care ar fi ajuns cica "pateu" ...daca este asa, sau sunt doar vorbe, doar el ne poate spune.


...felul in care sunt priviti cei care retin pestele nu e ok..


Nu inteleg nici asta, cum sunt priviti? :gandesc:
Gufisor, nimeni nu are nimica cu cei ce retin peste. Ceea ce deranjeaza, si mai ales pe mine, este abuzul si nerespectarea legii! Adica, prind 4 pesti de 4-5 kg bucata, si ii retin pe toti. A 2-a zi, mai prind 2 pesti de 20 - 30 kg bucata, ii retin si pe aia. Dupa o saptamana mai prind 4 bucati de 10 - 15 kg bucata. Ii retin pe toti, ca deh, tra sa-m iscot parleala, sau am "obligati" de achitat... Si cand trag linie la finele anului, nu sunt multumit cu 400 kg de somn retinut, ca anul trecut au fost 500! Sorry, ptr mine asta este braconaj, atata retinerea peste limita legala admisa, cit si faptul ca pestele vine comercializat, fara ca pescarul sa beneficieze de o autorizatie de comercializare a pestelui. Nah, si contra acestora s-a facut acea sectiune denumita "C&R", adica contra fomistilor. :)

Gufisor, acest forum sustine C&R, nu impune nimanui acest lucru. Si, acest forum NU sustine retinerea in exces a capturilor, sau comercializarea pestilor prinsi, noi fiind pescari sportivi. :noroc:


Moooama ! Eram profesor daca era asa cum zici in Delta, am retinut vreo 3-4 somnici la 2-3 kg ( in rest caras ) in 5 zile. iar de celalalt iar nu e adevarat.

Pe 19 septembrie, a fost prima iesire pe Siret anul acesta, avea 2,30 m si 72 kg si a fost pescuit la clonc, pescuit regulamentar ( un singur peste intr-o zi ) si a fost retinut pentru consum , nu pentru comercializare. Este vreo problema ? Nu am tinut sa fac public asa ceva sau sa ma laud, dar prea crezi tot ce ti se spune. De atunci am mai iesit de 2 ori ( azi este 26 octombrie ) fara nici un tzac sau peste. Unde este problema ? Ce nu corespunde cu cerintele Forumului ? Se pare ca iti faci rau si tie si Forumului. Si e un Forum bun.

Si se pare ca te lasa si memoria referitor la eliberari, somnicii pe care i-am prins la concursul de anul trecut de la Bazias, i-ai eliberat tu si cu Cristi dupa masuratoare. Ai pozele de atunci.

Nu vreau sa ma cert cu nimeni dar nu-mi plac neadevarurile.Si acum daca am atins toate punctele in care m-ai apelat, spune ca n-am dreptate . :prieteni:

P.S. Gigi , te rog, nu te mai baga. Poate participa doar cei care au ceva de spus.

http://i482.photobucket.com/albums/rr188…zpsox6hrlgv.jpg

Acest răspuns a fost de 3 ori editat, ultima oară de »gufisor« (26. octombrie 2015, 11:01)


Subiecte asemănătoare