Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Adrian S

Șalău

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

61

vineri, 29. martie 2013, 13:43

Personal, mai am multe de invatat despre pescuitul la somn. Pe acest forum am citit subiecte interesante, pe care le stiam sau pe care nu le stiam . Incerc sa-mi aduc si eu aportul cu cite o itrebare, o sugestie sau un raspuns atat cit stiu sau cit ma pricep. Acest forum este unul constructiv! Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni, dar sunt de acord cu ce a scris EUGEN.

62

vineri, 29. martie 2013, 19:55

zoran,
o intrebare te rog,
cati din cei 400 de membrii ai forumului inscrisi nu au avut nici o postare?
daca se poate pana ai instaurat obligatia de prezentare
cred ca cel putin jumate din ei, fara sa mai vorbim de cei care doar s-au prezentat si atat.
imi mentin parerea ca nu se poate ca timp de un an de zile sa nu ai ce spune referitor la un subiect din acest forum (indiferent cat de bun ar fi profesorul sau invatacelul :ochi: )
macar din respect pt munca depusa de admin

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

63

vineri, 29. martie 2013, 19:58

Impuscatii mah !! :rizi: :rizi: :rizi:

Scuze da' asa mi-a venit :prieteni:

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

64

vineri, 29. martie 2013, 20:31

Este asa o chestie: Hai sa ne facem de lucru daca nu avem, cand totul merge bine :box: :rizi: :rizi: :rizi:

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

65

vineri, 29. martie 2013, 20:40

Este asa o chestie: Hai sa ne facem de lucru daca nu avem, cand totul merge bine

:doaaamne:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

66

vineri, 29. martie 2013, 20:45

Oameni buni, cineva a venit cu o propunere si se discuta despre ea... nu-i nimic in neregula la asta... as zice ca-i chiar o treba "cool".
Daca majoritatea sunt de parere ca nu-i bine sa se introduca, se va proceda in consecinta... daca-i pe dos, se va face invers. :rizi:

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

67

vineri, 29. martie 2013, 20:51

Bineinteles ca o sa ne supunem deciziei oricare ar fi ea :bravo:. Vorbesc mai mult ca sa fiu precaut :rizi:

68

vineri, 29. martie 2013, 20:55

Din cauza timpului nefavorabil, nepescuiti fiind....ne lungim la vorba.
Parerea mea, indiferent de decizia finala avand in vedere subiectul, este ca ne pasa, si asta da impresia unei echipe :bravo: ...si asta e un lucru bun.
Avem echipa.....avem .... :bucuros2:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

69

sâmbătă, 30. martie 2013, 05:47

zoran,
o intrebare te rog,
cati din cei 400 de membrii ai forumului inscrisi nu au avut nici o postare?


183 :noroc:

============================================

Dupa ce am discutat si analizat in detaliu propunerea de desfintare a contului dupa "n" luni de nepostari, am hotarat in echipa forumului ca totul sa ramana deocamdata asa cum este.
Ideea de a crea o protectie impotriva "culegatorilor" de informatii este ok, si ii multumim lui Ovidiu pt aceasta, in speranta ca va veni in viitor si cu alte propuneri de imbunatatire a forumului. :noroc:

Noi plecam si de la ideea ca cei ce se inscriu au un scop anume, si anume de a invata pescuitul sportiv la somn (in ambele sensuri), de a mari si intari o comunitate de pescari ce respecta C&R si natura, de a mari sansa de a prinde capturi record si pe teritoriul Romaniei (ceea ce speram din suflet). Nu dorim sa judecam pe nimeni nici la inscriere, si nici pe parcurs daca acestia nu doresc sa fie activi pe forum, sau dintr-un motiv sau altul sunt impiedicati sa scrie, sa comunice o perioada de timp.

Daca pe viitor se va dovedi insa contrariul, vom reveni asupra propunerii si von cauta solutii. :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

70

sâmbătă, 30. martie 2013, 06:02

Impuscatii mah !! :rizi: :rizi: :rizi:

Scuze da' asa mi-a venit :prieteni:
:rizi: :rizi: :rizi:


Vind veste antiglont..La peste 3 bucati fac reducere..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

71

sâmbătă, 30. martie 2013, 09:01

Vind veste antiglont..La peste 3 bucati fac reducere..
Vand si eu super oferta platesti 3 si primesti doua :rizi: :limba:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

72

sâmbătă, 30. martie 2013, 09:10

Mereti mai la pesti! Eu acuma plec :bucuros2:

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

73

sâmbătă, 30. martie 2013, 09:20

:apl:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

74

sâmbătă, 30. martie 2013, 11:22

Mereti mai la pesti! Eu acuma plec :bucuros2:
Ai de grija ca o sa ploua de rupe...acu-i momentul.. :bucuros2:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

75

sâmbătă, 30. martie 2013, 14:19

Am venit ...La noi nu ploua .Un strapazan . :bucuros2:

Sugestii forum? Sa nu mai lasi Zoran pierde-vara :rizi: din astia ca mine sau Gheorghe sa "polueze" topicurile serioase :drac2: Ma duc la 'dupa partide..." sa pun strapul ca e unii care nu au putut merge la pescuit din cauza ca trebe sa cumpere ...Avid! :ochi:

Vecchio

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 18. martie 2013

Locație: Malul Crişului

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

76

sâmbătă, 6. aprilie 2013, 11:15

După ce am citit părerile mai multor colegi din diverse subiecte am următoarea propunere: pentru cei care nu au nici o postare timp de o lună să le fie desfinţat contul, dacă timp de două luni nu au nici un subiect interesant (doar saluturi la Prezintă-te şi în rest limbă de lemn) de asemenea să le fie desfinţat contul, asta pentru cei care se înscriu doar pentru "a culege", şi aici nu mă refer la începători.

Cred că ar fi bine ca cei care nu au cont să poată accesa doar subiectele cu caracter educativ nu şi cele privitoare la tehnicile de pescuit.

Postarea mi-a lăsat un gust amar. Ce ar avea de caştigat siteul, dacă această secţiune s-ar transforma dintr-un FORUM, într-un club elitist? Nu pot pricepe :gandesc: .
Cu cât numărul celor care au acces la informaţie şi educaţie este mai mare, cu atât mai bine pentru natură şi sufletul nostru. Detest să scriu şi ştiu şi pe alţii la fel, dar acesta nu înseamnă că nu au valoare. Dacă "galoanele" reprezintă esenţa problemei, atunci prefer să rămân pe acest forum la nivel de "Phoxinus phoxinus".
:prieteni:
La tăţi ni-i greu! - da' nu la tăţi la fel! :gandesc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

77

sâmbătă, 6. aprilie 2013, 11:47

Vecchio, dupa cum a scris Zoran ceva mai sus, propunerea s-a discutat si s-a hotarat sa NU se aplice.
Pe de alta parte fiecare membru are dreptul sa faca propuneri si nu trebuie sa ne suparam sau sa "avem un gust amar" din cauza asta. :) :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Vecchio

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 18. martie 2013

Locație: Malul Crişului

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

78

sâmbătă, 6. aprilie 2013, 12:06

Nu e supărare - nici măcar pentru "deocamdată" :zambet: . Se poate spune aproape orice, dar înainte de a face o propunere ar trebuii gândit la impactul ei :ochi: .
La tăţi ni-i greu! - da' nu la tăţi la fel! :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

79

duminică, 7. aprilie 2013, 13:51

Nu e supărare - nici măcar pentru "deocamdată" :zambet: . Se poate spune aproape orice, dar înainte de a face o propunere ar trebuii gândit la impactul ei :ochi: .


Nu am reusit ieri sa raspund, asa ca o voi face acuma...

In primul rand multumesc pt parere si expunerea ei, este f important sa ne discutam pt a ne intzelege :ochi:

Ovidiu a gandit-o f bine cind a facut propunerea, nu a scos-o din mineca pt a o scrie doar asa pe forum, luindu-si constient o posibila ...cum sa-i spun, o posibila posibilitate :rizi: ...de a intra in "dizgratia" unora. Nu s-a consultat inainte de a o face cu mine, ceea ce arata ca a fost foarte "constient " si sigur de ceea ce spune. Il cunosc de anul trecut pe Ovidiu si pot sa va spun ca este un tip calculat, respectuos, care nu are nici o intentie sa supere pe careva.

Mai pot sa va spun ca atat in Germania cit si in Franta sunt destul de des intalnite aceste "restrictii" si regulamente pe forumuri, deoarece unii considera aceste forumuri ca schimb de experienta intre forumistii care au acelasi scop/tzel sau scopuri/ tzeluri.

Citeva din scop-tzel-urile acestea le putem regasi si aici pe forum:
- schimb de experienta si ajutor reciproc pt a oferi tuturor posibilitatea capturarii unui somn gigant, de peste 2 metri
- respectul reciproc fata de comunitate si bunul comun, indeosebi asupra faunei si naturii
- cunoasterea si intelegerea a ceea ce inseamna C&R
- ....

Si inca ceva va mai pot spune, ca Ovidiu nu este primul care a venit cu aceasta propunere. Deci, nu e singurul care gandeste astfel, sunt multi aici pe forum care sunt convinsi ca toata informatia de pe acest forum este folosita nu doar in scop de Hobby sau pescuit sportiv!

Cred ca e foarte important mai intai sa ne cunoastem cit mai bine intre noi, dupa care vom reusi mule impreuna, pt ca inca mai avem somni multi si mari in Romania.

Abia astept intalnirea din august :bucuros2: ... :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

80

duminică, 7. aprilie 2013, 20:34

Nu cred ca s-a suparat nimeni, cel putin asa sper. Pana la urma este doar o propunere si am tot respectul pentru cei care indraznesc sa vorbeasca sa schimbe sa faca ceva.
:noroc:

Subiecte asemănătoare