Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

41

joi, 28. martie 2013, 10:43

După ce am citit părerile mai multor colegi din diverse subiecte am următoarea propunere: pentru cei care nu au nici o postare timp de o lună să le fie desfinţat contul, dacă timp de două luni nu au nici un subiect interesant (doar saluturi la Prezintă-te şi în rest limbă de lemn) de asemenea să le fie desfinţat contul, asta pentru cei care se înscriu doar pentru "a culege", şi aici nu mă refer la începători.

Cred că ar fi bine ca cei care nu au cont să poată accesa doar subiectele cu caracter educativ nu şi cele privitoare la tehnicile de pescuit.
Si mie mi se pare deja exagerata aceasta propunere. pana la urma forumul acesta l-am perceput ca a fost dezvoltat tocmai pentru a avea acces cat mai multa lume la o baza de cunostinte despre tehnici de pescuit si bun simt. Daca se pleca de la aceasta idee de secretomanie cred ca acest forum nu mai exista si nici aceasta comunitate. Sa fim acum tot cu gandul ca oare am scris ceva luna asta sau a fost destul de educativ postul? Cine judeca asta? Sa ajungem sa vorbim numai ca sa nu ne fie suspendat contul fara a avea ceva de spus cred ca o sa fie o gramada de informatii fara rost, obosim si cititorii si scriitorii, ajungem ca si parlamentarii :rizi: :rizi:

Bineinteles este doar pararea mea fara nici o suparare.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

42

joi, 28. martie 2013, 10:50

:apl: Multumesc pt pareri!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

43

joi, 28. martie 2013, 10:53

Și mie mi se pare exagerată această propunere. :prieteni:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

44

joi, 28. martie 2013, 11:19

Nu vreau să supăr sau să ofensez pe cinev, nu ştiu dacă-i o propunere bună ce vreau să menţionez este că referirea era doar pentru perioada între înscriere şi dobândirea să spunem a două stele. Oricum tot relativ este, te vezi faţă-n faţă cu omul şi tot merge greu apăi aşa, cred că-i binr să fie şi puţină prudenţă, acuma fiecare hotărăşte cum şi cât. Îi doar o discuţie, nu trebuie să vă stricaţi ziua :salut: . Îi un forum cu multe lucruri bune, cine face binele să-l facă în continuare, cine face rău să nu-l mai facă.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

45

joi, 28. martie 2013, 15:27

salut
toti cei inscrisi in acest forum sant interesati de ceva anume (vanzari,cumparari,pareri,tehnici etc.) posibil sa nu aiba timp foarte mult la dispozitie pt diferite postari. atat timp cat oamenii sant ok. nu cred ca este corect sa le fie desfintate conturile.
forumul eu il percep ca o modalitate de a schimba pareri,opinii,cunostinte REALE!!!

P.S.: exemplu meu care m-am indragostit de pescuitul la clonc datorita lui ZORAN
:pauza:

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

46

joi, 28. martie 2013, 17:24

E adevarat ca atunci cand ai atatea informatii e greu sa le citesti (sa le retii ),dar sa mai raspunzi !(mai ales daca nu ai experienta ) .Eu abia astept sa fac rost de un echipament cum trebuie (mai astept) ,sa ma asez pe malul raului si atunci voi veni cu pareri si intrebari .
Din cate am vazut pe alte forumuri (acesta e special ),exista pescari care au experienta ,insa mai au nevoie de informatii ,intra,culeg si nu spun nimic .Impotriva acestor oameni care asteapta de la altii informatii ,insa ei nu spun nimic, sunt si eu .
Adi ,prima data nu mi s-a parut atat de fascinant pescuitul la somn ,insa cu ajutorul membrilor de pe acest forum am invatat mai multe si a inceput sa ma uimeasca (localizarea ,tehnicile ,capturile ) din ce in ce mai mult (iar intervine problema cu echipamentul ) .
Zoran are dreptate ca nu poate monitoriza toti membrii sa vada ce fac .Daca ar exista un sistem la fel de bun ca si creierul uman (in situatii fericite :rizi: ) ...


47

joi, 28. martie 2013, 19:49

propunerea este ok din punctul meu de vedere insa exagerate sunt termenele.
eu as zice sa se desfinteze contul automat dupa un an de inactivitate, iar la o inactivitate de 6 luni, userul respectiv sa fie avertizat.
nu cred ca nu ai ce spune intr-o comunitate timp de jumate de an pe absolut nici un subiect.
sincer, eu unul m-as simti total aiurea sa stiu ca eu ma agit pe aici, imi risipesc o gramada de timp de dragul pasiunii si al comunitatii formate, mai "dau din casa" cum se zice unele lucruri, iar altul(altii) nu participa cu absolut nimic si doar culeg

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

48

joi, 28. martie 2013, 20:18

Exista si unii care participa ,mai mult sau mai putin !

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

49

joi, 28. martie 2013, 20:31

Subscriu la ceea ce au zis colegii de forum si anume ca este exagerată această propunere.Este o parere personala care nu trebuie luata neaparat in seama.Dar sa nu uitam ca eate in primul rand un forum unde unii impartasesc experienta acumulata iar altii,incepatori sau mai putin experimentati-inclusiv EU-sa acumuleze cat mai multa informatie care sa-i ajute sa ajunga la captura mult visata.Nu cred ca principalul motiv pentru care nu toata lumea posteaza este asa zisa secretomanie,ci mai degraba lipsa de experienta sau teama "de a nu spune prostii".
Apreciez foarte mult ceea ce a facut Zoran cu acest forum,deschiderea si dorinta lui de a ajuta cat mai multa lume,faptul ca este un forum curat din toate punctele de vedere si sper ca va ramane asa si in continuare.
Cred ca pe masura ce vom acumula suficienta experienta vor veni de la sine si postarile.
Va doresc tuturor fire cat mai zbuciumate si capturi de vis. :pescuit: :prieteni:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

50

joi, 28. martie 2013, 21:08

Pai sa vin si eu cu un exemplu. Eu il am partener de pescuit pe junior9007. Omul a invatat de la mine destul de multe. De la Zoran si alti membri ai forumului de asemenea. Tipul inca este in faza de "Toma Necredinciosul". Incearca "orbeste" tot ce se scrie aici (multe SF-uri). De fiecare data cand ii corectez cate o greseala, ma contreaza cu: "bah, io asa am citit pe forum => asa trebuie facut". Il las in ale lui si, aproape invariabil, vine replica: "prostia se plateste". Omul este avid dupa informatie. A citit forumul asta din scoarta in scoarta. A testat cam tot ce-i era la indemana si... tot ca mine a facut in majoritatea cazurilor (nu ca as avea vreo putere miraculoasa de convingere). Ce ar putea el sa scrie in plus fata de ce scriu eu? NIMIC. De scris... mai face cate o postare glumeata pe ici si colo, mai un salut celor proaspeti inscrisi pe forum si... cam atat. Mi se pare aberant sa "tai" contul cuiva care chiar vrea sa invete, dar are marele "neajuns" ca nu are ce sa scrie in sectiunile destinate strict membrilor logati. Daca este sa fim corecti, majoritatea dintre noi "furam" idei si tehnici de la ceilalti. Nimeni dintre noi nu este "vanatorul" suprem de somn. Toti, dar absolut toti, avem de invatat din "descoperirile" colegilor sau din greselile lor.
Cine nu este de acord cu ce am scris, "sa arunce primul piatra"... si promit sa-i dau raspunsul corespunzator. :noroc:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

51

joi, 28. martie 2013, 21:08

Zoran ,fa altceva :da-le un premiu la cei mai activi (si cu folos!) membrii ! Baga cate un concurs pentru cel mai bun articol legat de x subiect!Lasa comunitatea sa-l voteze si poate incepe lumea sa dea din casa . Hai sa premiem (vedem noi cu ce ...)cele mai inedite metode de pescuit , cele mai interesante naluci prinzatoare ,cele mai ecologice lucruri care le-au facut membrii ,samd .Nu stiu ,mai ziceti si voi :nunteleg:

Legat de ce a zis adiwolf ...mai ca ar merge ,dar cine nu pune un post 6 luni si este sters (sau la un an ma rog ) chiar credeti ca-l intereseaza ? A doua zi isi face alt user si mai sta un an :rizi: Si pana la urma decat sa posteze numa "balarii (asa ca mine de ex. :rizi: ) mai bine sa-si vada de treaba!

52

joi, 28. martie 2013, 21:18

Am vrut si eu sa postez :inchinare:.....cam tarziu...nu mai am ce sa spun :bucuros2:
:bravo: :bravo: Eugen si Zamfi :noroc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

53

joi, 28. martie 2013, 21:51

Zoran ,fa altceva :da-le un premiu la cei mai activi (si cu folos!) membrii ! Baga cate un concurs pentru cel mai bun articol legat de x subiect!Lasa comunitatea sa-l voteze si poate incepe lumea sa dea din casa . Hai sa premiem (vedem noi cu ce ...)cele mai inedite metode de pescuit , cele mai interesante naluci prinzatoare ,cele mai ecologice lucruri care le-au facut membrii ,samd .Nu stiu ,mai ziceti si voi :nunteleg:

[.....]


bine zici aici Zamfi, dar sa nu se premieze numarul de mesaje ci continutul lor, sau vreun eventual articol, o poveste ... chestii de genul asta.

mie unul imi face mare placere sa citesc povestile utilizatorilor din iesiri (atata timp cat nu implica ceaunuri sau gratare cu capturile - sorry pt. cei care se simt, nu e atac si nici aluzie la adresa nimanui) si tocmai pe motivul asta de obicei scriu mai mult pe subiectul ala Dupa partide ... cu speranta ca si alti vor urma aceeasi cale. Dar din pacate prea putini si atunci in ultima vreme tind sa fiu mai scurt, cu mai putine detalii ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

54

joi, 28. martie 2013, 22:28

Dar din pacate prea putini si atunci in ultima vreme tind sa fiu mai scurt, cu mai putine detalii ...

:bravo: Anem...dar hai sa facem un topic gen...."cum ne comportam/actionam cand observam un braconier?"(nu la ceaun, ca deja e prea tarziu), sa nu ne comportam "tipic romanesc"- asta e, n-am ce face...parca traiesti in IT, nu? :gandesc:
Eu as incepe cu o sugestie:
1.Sunam la 112 si raportam evenimentul (totusi este infractiune...nu se poate invoca de operator ca nu e urgenta)...daca se invoca..insistati...cereti nr de inregistrare, etc.
2.Utilizati imediat orice fel de aparat de filmat si asigurati-va ca ati memorat evenimentul (de preferat sa imortalizati si actiunea/inactiunea organelor competente).
3.Postati apoi aici pe forum filmul/dovada...cu siguranta se vor gasi prieteni de pe forum care sa ceara lamuriri apoi(sper) autoritatilor.
4...
Altfel, toti se dau ZORO...si daca-i intrebi cum au reactionat cand au observat un braconier, s-ar putea sa ne surprinda raspunsurile lor :ochi:
P.S. Nici eu nu sunt de acord cu ceea ce s-a propus cu privire la limitare,timp/postare, etc.
:noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

55

vineri, 29. martie 2013, 07:13

Zoran ,fa altceva :da-le un premiu la cei mai activi (si cu folos!) membrii ! Baga cate un concurs pentru cel mai bun articol legat de x subiect!Lasa comunitatea sa-l voteze si poate incepe lumea sa dea din casa . Hai sa premiem (vedem noi cu ce ...)cele mai inedite metode de pescuit , cele mai interesante naluci prinzatoare ,cele mai ecologice lucruri care le-au facut membrii ,samd .Nu stiu ,mai ziceti si voi :nunteleg:

Legat de ce a zis adiwolf ...mai ca ar merge ,dar cine nu pune un post 6 luni si este sters (sau la un an ma rog ) chiar credeti ca-l intereseaza ? A doua zi isi face alt user si mai sta un an :rizi: Si pana la urma decat sa posteze numa "balarii (asa ca mine de ex. :rizi: ) mai bine sa-si vada de treaba!


Faina propunere!
Cit despre articole sau povestiri puse-n pagina cu poze frumoase, abia astept... de un an incoace!
Tin sa precizez ca la forumul Articole si povestiri aceasta era ideea, de a posta articolele tuturor utilizatorilor! Iar intamplari mai scurte la Povestirile utilizatorilor

Vom discuta aceasta in echipa si promit un raspuns definiv cit mai urgent. :apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

56

vineri, 29. martie 2013, 07:24

Tipul inca este in faza de "Toma Necredinciosul". Incearca "orbeste" tot ce se scrie aici (multe SF-uri). De fiecare data cand ii corectez cate o greseala, ma contreaza cu: "bah, io asa am citit pe forum => asa trebuie facut". Il las in ale lui si, aproape invariabil, vine replica: "prostia se plateste".


:gandesc: Sincer, nu stiu la ce fel de multe SF-uri te-ai referit, pt ca orice SF-u incercam sa-l lamurim cit de repede si bine putem!

Si f pacat ca tu sau junior nu ne atrageti atentia la astfel de SF-uri, ne-am bucura daca junior ne-ar relata si ce greseli a facut si cum l-ai indrumat la mai bine, pt ca doar asa putem invata unuii de la altii...

Oricum, cine prinde are dreptate (cel putin asa se zice :rizi: ), si la clonc, pe anul 2012 am avut mana minjita cu cel putin 70 de capturi de somn! Cu poze, martori, video-uri... dar sunt convins ca se poate si mai bine, mai ales daca as avea posibilitatea sa pescuiesc 1 an intreg la Dunare. :cafea:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

57

vineri, 29. martie 2013, 09:32

Ei... s-au facut referiri la pescuitl cu rac la clonc, discutii legate de frana mulinetei (lucru care l-a costat o mulineta noua, fir nou , lanseta si nu in cele din urma pestele) si exemplele ar putea continua. Eu am "combatut" de fiecare data SF-urile cand am dat de ele dar nu ma pot erija intr-un "arbitru". Fiecare este liber sa scrie ce crede ori viseaza noaptea. Informatia trebuie "cernuta" si nu luat de bun (tabu) tot ce se scrie. Dorin inca este in faza in care "tot ce zboara se mananca", dar, sper eu, ca-i pe drumul bun. Si aici, este ca si la fotbal ori politica: toata lumea se pricepe :ochi:
Dar nu acesta a fost subiectul discutiei. Ca si parere finala, mi se pare aberant sa fie stersi membrii forumului care nu au postari in care sa "dea din casa" si asta pentru simplull motiv ca maroritatea covarsitioare nu au ce sa spuna. Oamenii citesc, pun in practica, pun diverse intrebari si eventual isi mai fac simtita prezenta salutand noii "inmatriculati". Sunt cativa pescari care pot sa ii invete pe ceilalti ce si cum este corect si... asta-i scopul forumului, bineinteles pe langa socializare. Eu am slabiciunile mele: sunt habarnist la capitolul sonare, la pescuitul cu artificiale la somn (n-am habar nici macar de denumirile chestiilor pe care le folosesc si nici nu-mi incarc neuronul cu ele). :bucuros2:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

58

vineri, 29. martie 2013, 10:49

Dar din pacate prea putini si atunci in ultima vreme tind sa fiu mai scurt, cu mai putine detalii ...

:bravo: Anem...dar hai sa facem un topic gen...."cum ne comportam/actionam cand observam un braconier?"(nu la ceaun, ca deja e prea tarziu), sa nu ne comportam "tipic romanesc"- asta e, n-am ce face...parca traiesti in IT, nu? :gandesc:
Eu as incepe cu o sugestie:
1.Sunam la 112 si raportam evenimentul (totusi este infractiune...nu se poate invoca de operator ca nu e urgenta)...daca se invoca..insistati...cereti nr de inregistrare, etc.
2.Utilizati imediat orice fel de aparat de filmat si asigurati-va ca ati memorat evenimentul (de preferat sa imortalizati si actiunea/inactiunea organelor competente).
3.Postati apoi aici pe forum filmul/dovada...cu siguranta se vor gasi prieteni de pe forum care sa ceara lamuriri apoi(sper) autoritatilor.
4...
Altfel, toti se dau ZORO...si daca-i intrebi cum au reactionat cand au observat un braconier, s-ar putea sa ne surprinda raspunsurile lor :ochi:
P.S. Nici eu nu sunt de acord cu ceea ce s-a propus cu privire la limitare,timp/postare, etc.
:noroc:


Cata, nu vreau sa denaturam topicul si pe acest motiv raspund scurt de tot :rizi:

Ce am scris mai sus nu facea referire catusi de putin la braconieri sau ilegalitati. Eu doar spuneam ca imi face placere sa citesc povestile pescaresti ale userului X sau Y si ca, tocmai din dorinta de a impulsiona lumea sa le scrie, eu scriam pe topicul Dupa partide ... iesirile mele, care inainte erau mai lungi iar ulterior au devenit mai scurte cand am vazut ca prea putina lume completeaza topicul cu povestirile lor. :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

59

vineri, 29. martie 2013, 12:05

prea putina lume completeaza topicul cu povestirile lor.


Anem, de vre-o luna nu am mai iesit pe "balta" :nunteleg: Timpul e de tot rahatul si capturile se tin in frau in toata Germania. Cred ca si in Ro este aceeasi problema, din cite am inteles, Informer a si uitat sa mai "pescuiasca" :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

60

vineri, 29. martie 2013, 13:08

Cred ca si in Ro este aceeasi problema, din cite am inteles, Informer a si uitat sa mai "pescuiasca"
Cam asa... :rizi: .
Pai plm, am dat o multime de bani pe scule de copca si toata iarna am stat ca fraieru` sa inghete apa suficient sa pot iesi... degeaba.
Acu` daca m-am resemnat si am zis ca trec la undite "normale", ploua tot a 2-a zi, bate vantu` in draci, raurile is cacao cu lapte etc.... si imediat vine prohibitia.
Noroc cu stiuca... da` parca as fi dat si la un feeder, o pluta, ceva... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Subiecte asemănătoare