Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

161

joi, 29. octombrie 2015, 07:27

'''Regulamentul schimbat de voi, cu cateva ore inaintea concursului, cu ajutorul lui Costi la cererea lui Zoran de a-l revizui. Si asta ptr a putea tu participa in barca lui Deyu deoarece tu nu ai pescuit la clonc si nu ai nici barca si nu stiu daca chiar te-ai gandit ca si dezavantajezi din start pe altii care au fost singuri in barca. Poate ca unii nici nu mai participau, adica subsemnatul cel putin.''


1.Te incurci singur in propria minciuna.A fost inca un echipaj din Galati,scuze ca nu le mai retin numele,si ei au participat ca si echipa.Intreb ,si ei te-au dezavantajat sau ai ceva personal cu mine????Regulamentul nu a fost schimbat pentru mine.

2.Nu am avut nici un avantaj fata de tine singur in barca.
a.am avut tot 2 lansete in apa.
b.am avut tot un fir la mana si unul la varf de lanseta.Nu am fi putut sta cu firul la mana unul linga altul.Lanseta mea a fost pe periferia conului,la fel ca si lanseta ta.
c.Diferenta de barci nu o discut,ca si organizator nu iti poti permite sa impui o ambaractiune sau alta,fiecare participa cu ce are.Cand te inscrii in concurs stii cum vi de acasa si iti asumi'' dezavantajele ''fata de unul cu ambarcatiune mai performanta.
d.Tu singur recunosti ca la momentul respectiv eu nu am mai pescuit la clonc,deci experientza zero si totusi te-am ''dezavantajat'' cu prezenta mea....serios???...sau ai ceva personal cu mine??In paranteza fie spus,nu mai pescuisem la clonc,dar pescuiesc de vreo 35 de ani..asa ca anul asta nu numai ca am prins somni ridicati pe mana mea dar au fost si la cloncuri facute de mine.Ca n-au fost trofee pun pe seama pelicanilor in urma carora apuc sa pescuiesc..


Gufisor,in urma acestei discutii precum si a ecourilor pe care le-a starnit, am dedus urmatoarele
1.Ai ''trambitzat'' peste tot pe unde ai putut gasit urechi cu suficient spatiu gol intre ele incat sa te creada,o ''melodie'' in ghilimelele de rigoare, in ''refrenul''careia tu esti de fapt invingatorul ''nedreptatit si dezavantajat''.In varianta ta regulamentul s-a schimbat la comanda,lucru fals.Am fost linga tine ,de fapt eram toti 3 la masa sub pomul ala ,cand am primit toti hartia cu regulamentul.Aici minti intentionat.
2.Ai profitat de tampeniile emise de Cristi chelu' care batea subtil toba pe dupa corturi cum ca ''un singur obiect premiu nu se poate imparti in 2"..de ce facea el asta..iti spun eu..la valoarea de pescar de clonc pe care si-o aroga o fost zero barat cu cativa somnuleti(2-3kg) pe care i-a dosit prin frigiderele pensiunilor pe care le stia in zona, in timp ce deyu fata de care manifesta rivalitate o prins in antrenamente doi somni de toata frumusetea ,unul la jig(cca20kg) si unul la clonc(cca 35) eliberati supersportiv..si atunci si-o fi zis ..hai sa tulburam nitel apele ,mai ales ca avem cu cine..
3.Varianta ta cu schimbarea regulamentului a fost falsa si ilogica..
a. a fost schimbat inainte de inceperea concursului -este aiurea pentru ca inainte nimeni nu putea sa prevada cine si cati pesti o sa prinda.
b.a fost schimbat dupa runda 1,seara..iarasi este ilogic pentru ca seara doar eu aveam un peste prins ,si la numarul de puncte era peste al tau,nimeni nu putea sa prevada ca a doua zi vom puncta sau nu, va puncta deyu sau eu..etc.
c.este ilogic sa concureze in aceeasi barca 2 adversari.Daca ar fi fost asa ,cel putin unul dintre ei ar fi fost dezavantajat fata de unul care era singur in barca.De ce??Pai simplu..daca sunt 2 adversari intr-o barca, care da cu cloncul?care tine firul linga sonda?care manevreaza barca?care pescuieste?chiar si presupunand ca totul se imparte la 2 ,oricare dintre cei doi ar fi pescuit doar pe jumatate comparativ cu unul care pescuieste singur in barca..asta ai vrut , sa fim considerati concurenti separat ca sa ai tu maximum de avantaj??Asta este fair play??

In concluzie ,eu vad lucrurile asa..cred ca datorita acestor minciuni pe care le-ai promovat pe unde ai putut au fost atat de putini inscrisi la concursul de anul acesta..Nu te obosi sa zici ca tu nu ai facut asta ,ca ti-ai dat arama pe fata in cele scrise mai sus,iar faptul ca eugen te-a crezut sugereaza ca precis mai sunt si altii..

Si asta in conditiile in care
-ai participat la un concurs unde nu ai platit nici o taxa,prin bunavointa lui Zoran, la fel ca si noi toti dealtfel
-ai luat un premiu care nu a fost pe masura realizarilor tale

In plus vad ca si pe forumiti arogi dreptul sa spui cuiva sa taca..ei bine nu ti-ai gasit persoana potrivita,eu unul nu tac si nu voi tacea vreodata in fata unuia ca tine.Trebuie sa intelegi ca nu merge cu tupeu,cu aroganta,cu minciuni sa iti impui un punct de evdere,stiu ca in aparenta esti baiat gigea,dar a trecut muult timp de cand pentru mine nu conteaza aparentele.

A trecut mai bine de un an si ce am scris aici nu am zis decat intr-un cerc extrem de restrans,unor persoane pe care le consider de incredere..tu m-ai provocat sa scriu..daca taceai gigea ramaneai..Este ultima oara cand iti raspund si aleg in baza optiunilor oferite de forum sa te bifez ca persoana neagreata pur si simplu nu ma intereseaza ca existi..forumul acesta are prea multe parti bune si prea multe persoane agreabile ca sa imidevina antipatic din cauza unora ca si tine.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

162

joi, 29. octombrie 2015, 18:59

S-ar putea sa ai dreptate...


S-ar putea??? :soc:

... Eu nu stiu cum reactioneaza cei 2 in viata de zi cu zi...


Pai acuma sti... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

163

joi, 5. noiembrie 2015, 11:19

Zoran, avand in vedere lipsa de reactie a celor 2, in special, a lui Gufi, inclin in a-ti da dreptate si-mi retrag toate cele scrise. :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

164

joi, 5. noiembrie 2015, 11:38

Eugen, nu trebuie sa-ti retragi afirmatiile, ci doar sa intelegi ce se intampla...
Lumea este foarte ofensata cind vine vorba de C&R, dar nu este deloc ofensata, sau nu recunosc cind incalca legea, si din pescar sportiv devin braconieri! Si golirea apelor de pesti facute de ei, li se par in regula, greselile le vad doar la altii... :nu:

Un prieten foarte bun mi-a spus candva urmatoarele:

Citat

Faptul ca pescuiesti in mod legal nu constituie nimic deosebit. Intr-o tara normala asa ar trebui sa pescuiasca toata lumea.
Pe de alta parte, un pescar C&R este dupa mine mult mai "valoros" decat un pescar care respecta legea.


Nu stiu daca intelegi, tu sau altii, ca respectarea legii ar trebui sa fie normala peste tot, in toate domeniile. Iar faptul ca pescarii ce pescuies C&R provoaca greturi in randul multora, intelegi din ce cauza? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

165

joi, 5. noiembrie 2015, 11:46

Eu, nu dau 2 bani pe C&R. Asta-i treba mea daca, cand si cat fac. Respectarea legii privitor la dimensiunea, cantitatea de peste retinuta, este cu totul altceva. Nu poate fi cineva HULIT ca respecta legea sau nu este "vegetarian".
Eu am pastrat pesti, am eliberat pesti (exista chiar pe acest forum un clip foarte explicit). Nu bravez ca am acel clip (ca eliberez pesti). Nu bravez ca pasterz pesti. Nu bravez ca prind sau nu prind. Toate astea sunt chestii personale, si daca sunt personale => ma privesc. :ochi:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

166

joi, 5. noiembrie 2015, 12:29

Sursa text PHP

1

Cel mai corect raspuns!
Subscriu la cele de mai sus.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

167

joi, 5. noiembrie 2015, 13:13

Eu, nu dau 2 bani pe C&R. Asta-i treba mea daca, cand si cat fac. Respectarea legii privitor la dimensiunea, cantitatea de peste retinuta, este cu totul altceva. Nu poate fi cineva HULIT ca respecta legea sau nu este "vegetarian".
Eu am pastrat pesti, am eliberat pesti (exista chiar pe acest forum un clip foarte explicit). Nu bravez ca am acel clip (ca eliberez pesti). Nu bravez ca pasterz pesti. Nu bravez ca prind sau nu prind. Toate astea sunt chestii personale, si daca sunt personale => ma privesc. :ochi:


Pai daca nu dai 2 bani pe C&R, de ce activezi pe un forum ce sustine C&R? Cum respecti tu legea daca nu dai 2 bani pe C&R? Adica daca inteleg bine, daca mergi la o partida de pescuit si prinzi 40 kg de somn in 6-7 bucati, sau in 4 bucati, sau in 2 bucati (ca si exemplu), nu dai 2 bani pe C&R si le spui altora ca nu e treaba lor daca tu retii tot, daca incalci legea sau nu? :gandesc:
Si tu chiar crezi ca toti cei ce practica C&R nu consuma peste? Te inseli, Eugen, te inseli...
Parerea mea despre cei ce nu respecta legea o stiti, atata in dimensiune, cantitate cit si stil de "pescuit", sunt ptr mine niste fomisti, in adevaratul sens al cuvantului braconieri, si nu pescari sportivi!

Eugen, si eu am pastrat pesti (si voi pastra si in viitor in limita bunului simt si doar ptr consum personal), si eu eliberez pesti, si atunci cind eliberez pesti, practic automat C&R. Altfel intrebat, ce parere ai tu despre persoanele ce practica C&R, si ce parere ai despre persoanele ce retin tot ce prind, indiferent de ce scrie in lege? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

168

joi, 5. noiembrie 2015, 13:19

[wise][/wise]
Pai dk si tu păstrezi peste pentru consum, despre ce vorbim aici?
Toti pestii pe care i-am păstrat au fost pentru consum propriu si nu am încălcat cu nimic legea!
Cu toate astea unii sunt mai cu mot pe aici......
De ce?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

169

joi, 5. noiembrie 2015, 13:26

Cristi, tu intelegi macar sensul pescuitului C&R? sau intentionezi doar sa te legi de ceva, ptr a gasi scuze ptr toti pestii retinuti de tine? Am mai scris undeva, este treaba voastra personala daca va distrugeti apele, daca retineti peste limita legala, nu este treaba mea. Dar atunci trebuie sa va fie si clar ca veti fi priviti ca niste braconieri. :bucuros:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

170

joi, 5. noiembrie 2015, 13:40

Notiunea de braconier este definita de lege.
Cand oi prinde mai mult de un somn pe zi......om vedea dk devin braconier
Pana atunci....... :pescuit:

171

joi, 5. noiembrie 2015, 14:03

In Spania si Italia cum este reglementata eliberarea somnilor capturati de pescarii "sportivi"?

172

joi, 5. noiembrie 2015, 15:04

Zoran, avand in vedere lipsa de reactie a celor 2, in special, a lui Gufi, inclin in a-ti da dreptate si-mi retrag toate cele scrise. :noroc:


Doar am spus


GATA , am terminat. :prieteni:


P.S. doar pentru Eugen : Reactiile sunt de prisos ... , aici, pe Forum, "daca nu esti cu/ca mine sau nu faci ca mine" ... esti contra legii.
Si inca odata ....


GATA , am terminat. :prieteni:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

173

miercuri, 11. noiembrie 2015, 18:18

Eu, nu dau 2 bani pe C&R. Asta-i treba mea daca, cand si cat fac. Respectarea legii privitor la dimensiunea, cantitatea de peste retinuta, este cu totul altceva. Nu poate fi cineva HULIT ca respecta legea sau nu este "vegetarian".
Eu am pastrat pesti, am eliberat pesti (exista chiar pe acest forum un clip foarte explicit). Nu bravez ca am acel clip (ca eliberez pesti). Nu bravez ca pasterz pesti. Nu bravez ca prind sau nu prind. Toate astea sunt chestii personale, si daca sunt personale => ma privesc. :ochi:


Pai daca nu dai 2 bani pe C&R, de ce activezi pe un forum ce sustine C&R? Cum respecti tu legea daca nu dai 2 bani pe C&R? Adica daca inteleg bine, daca mergi la o partida de pescuit si prinzi 40 kg de somn in 6-7 bucati, sau in 4 bucati, sau in 2 bucati (ca si exemplu), nu dai 2 bani pe C&R si le spui altora ca nu e treaba lor daca tu retii tot, daca incalci legea sau nu? :gandesc:
Si tu chiar crezi ca toti cei ce practica C&R nu consuma peste? Te inseli, Eugen, te inseli...
Parerea mea despre cei ce nu respecta legea o stiti, atata in dimensiune, cantitate cit si stil de "pescuit", sunt ptr mine niste fomisti, in adevaratul sens al cuvantului braconieri, si nu pescari sportivi!

Eugen, si eu am pastrat pesti (si voi pastra si in viitor in limita bunului simt si doar ptr consum personal), si eu eliberez pesti, si atunci cind eliberez pesti, practic automat C&R. Altfel intrebat, ce parere ai tu despre persoanele ce practica C&R, si ce parere ai despre persoanele ce retin tot ce prind, indiferent de ce scrie in lege? :gandesc:


Zoran, imi rastalmacesti cuvintele si nici macar nu ai talent pentru asta. Am spus clar ca nu dau 2 bani pe C&R adica sa practic numai C&R ca asa vrea altcineva (aici nu ma refer la baltile private). Evident ca daca prind vreo specie protejata ii dau drumul fara sa stau pe ganduri. Nu pastrez peste peste cantitatea legala si nici sub dimensiunile legale (am scris asta dar... poate am fost prea suptil in exprimare). Asta nu inseamna ca sunt braconier, sau daca te simti bine facandu-ma braconier => fie ca tine. Au fost partide C&R dar asta ca asa am vrut eu si nu altineva.

P.S. C&R nu se face partial, adica mai pastrezi, mai eliberezi, apoi iar pastrezi, apoi iar eliberezi. C&R inseamna ca eliberezi tot ce prinzi.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

174

miercuri, 11. noiembrie 2015, 19:05

Au fost partide C&R dar asta ca asa am vrut eu si nu altineva.

P.S. C&R nu se face partial, adica mai pastrezi, mai eliberezi, apoi iar pastrezi, apoi iar eliberezi. C&R inseamna ca eliberezi tot ce prinzi.


:rizi:

Eugen, exact cum poate tu ai mai amintit ca pescuiesti legal, suptil sau nu, eu am spus de nenumarate ori! NU vreau sa oblig pe nimeni sa pescuiasca C&R! Vreau sa intelegeti ca C&R NU este gresit, si isi merita toti "banii"!!! Dar toti o dati inainte ca va obliga cineva!? Hello? :doarecapu:

De cind am scris pagina pescuit-la-somn.com am scris clar, nu am nimica impotriva daca se retine in limitele legale, dar ma deranjeaza cand se retine fara limita sau se vinde ptr a se "scoate" cheltuiala, si cu nesimtire maxima se mai posteaza si pe internet pe diferite platforme. Iar cand le spui ca-s braconieri, se supara. Pai nici cum nu-i bine, nici sa le dai drumu, da nici sa fi braconier? :rizi:

Eugen, si la fel de clar am scris si aici la noi pe forum, exact ca sa nu fie confuzii si sa nu o intoarcem ca la ploiesti, am precizat ca C&R inseamna sa mai sireti, sa mai si dai drumul! Dar in sensul ca, reti in limita legala, si dai drumul la restul... de ce? ptr ca cu pestii prinsi si eliberati ai facut C&R! Niciunde nu am scris sau impus la C&R tot ce se prinde...

Aici poti citi cele "impuse" de mine:
Catch and Release

si...
Initiez acest glosar de termeni in ideea unei mai bune intelegeri reciproce.
Incep cu "stilurile" de pescuit d.p.d.v. a ceea ce se face cu pestele prins pt. ca au fost multe discutii pe multe topicuri legate de acesti termeni.
Explicatiile imi apartin, daca aveti observatii pertinente, la obiect, va rog sa le postati.

1. Pescuit in regim NO KILL - TOTI pestii prinsi sunt eliberati, fara exceptie.

2. Pescuit in regim C&R - majoritatea pestilor prinsi sunt eliberati dar NU se exclude retinerea OCAZIONALA a cate unui peste, in limitele legale.

3. Pescuit sportiv legal - se retin in MAJORITATEA cazurilor pestii, conform prevederilor legale.

4. "Straițar" sau alte denumiri "regionale" - cel care retine tot ce prinde, indiferent de numar, marime / greutate.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

175

miercuri, 11. noiembrie 2015, 21:27

Deoarece "am fost citat" :) , vreau sa ofer o mica explicatie, fara dorinta de a intra in discutii in contradictoriu cu nimeni.
Acea clasificare imi apartine (chiar daca n-oi fi singuru` de aceasta parere) si ceea ce am urmarit sa evidentiez este ca, dupa umila mea parere, NU E TOT AIA daca (1) eliberezi toti pestii prinsi, (2) tii din "ani in pasti" cate unul sau mai multi pesti in limita legala sau (3) tii de fiecare data atat cat iti permite legea. NU esti "braconier" in niciunul dintre cazurile astea insa eu cred ca are o oarecare importanta din ce categorie faci parte.
Este parerea mea si va rog s-o luati ca atare. :)
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

176

joi, 12. noiembrie 2015, 08:09

Eugen a scris''P.S. C&R nu se face partial, adica mai pastrezi, mai eliberezi, apoi iar pastrezi, apoi iar eliberezi. C&R inseamna ca eliberezi tot ce prinzi.'''


Asta este o interpretare a ta personala care arunca pe cei care elibereaza intr-o zona cu nunante artificiale de bravada si snobism..
Personal nu cred ca nu esti constient ca exista doua trend-uri,si anume:
1.C@R...poti retine in limita legala,dar eliberezi ce este peste aceasta limita ,sau ce este sub dimensiunea legala.Sau daca frigiderul e plin ,eliberezi,daca doresti.
2.Sau practici ''no kil'' ,adica eliberezi absolut tot ceea ce prinzi.

Personal am retinut anul asta pina 10 bucati de salau,poate nici atat ca n-am stat sa ii numar.
Zoran a zis si el ca retine uneori peste.

Dupa cum vezi ,fortarea termenului c2r iti apartine si singurul efect pe care il vad ,este ca in loc sa fim uniti ca si pescari ne dezbinam singuri..

Intre timp braconierii nu iarta nici reproducatorii plini cu icre,baga setci,dau cu curent,grebleaza,sau pur si simplu casapesc bancuri intregi de salai cu lanseta in mana..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

177

joi, 12. noiembrie 2015, 18:55

Stimati colegi de breasla!

In ultimul timp observ pe forum , mai ales la acest subiect, o tendinta conflictuala, s-au cristalizat 2- 3 tabere, care tin mortis sa-si impuna punctul de vedere si pe cit posibil
sa discrediteze pe ceilalti, am uitat oare , de ce ne-am inscris pe acest forum ? Unde este inflacararea de la inceput ? Nu ne-am inscris oare , ca , pe linga schimbul de experienta sa mai facem cunostiinta cu alti pescari , si sa legam noi prietenii ? In ceea ce ma priveste , mi-am gasit pe acest forum , citiva prieteni cu care , cind sint in Romania , ma simt foarte bine, si regret ca nu pot merge cu ei la partide mai indelungate de pescuit.
Hai sa ne intoarcem la ce ne face placere, ca nu ne tine nimeni aici cu de-a sila !

Fir intins si ramineti baieti de treaba ! Nu uitati ca veti merge si miine la pescuit si nu ati dori sa stati cu cirligul in lighean ! :noroc:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

178

joi, 12. noiembrie 2015, 20:10

pai cam asa au ajuns apele noastre:ca si un lighean.Si daca mai eliberzi pesti e ''bravada''..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

179

vineri, 13. noiembrie 2015, 02:42

Chiar nu ne putem gandi si la ceva de bine...la cum putem face orice...sa fie ceva...orice...putin mai bine? Si pentru noi...si pentru altii...? Fiecare...in felul lui...nu poate avea o idee...un cuvant...de bine...!? Orice il deranjeaza pe unul sau pe altul...sa nu mai pomeneasca...sa nu se mai gandeasca...sa comunice numai in asa fel incat sa nu fie deranjat...dar si sa nu deranjeze...cui ii folosesc toate care se intampla in vremurile acestea? Divide...et impera...singuri ne-o facem...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

180

vineri, 13. noiembrie 2015, 06:43

Pentru ca sa avem ape bogate in peste este nevoie de implicarea autoritatilor.Singuri nu putem face nimic, decat sa promovam un trend c@R.Personal ma bucur foarte mult pentru ca in ultima vreme toti purtatorii de grafit si textil pe care i-am vazut la Mures prinzand salai mici i-au eliberat fara exceptie.Trist este ca am vazut si fomisti-stationaristi care dadeau cu bucatica si duceau acasa salai mici 2-300 gr.In cazul asta ar fi binevenite niste controale si niste amenzi+suspendari de permise care sigur i-ar lecui pe respectivii-dar cine sa le faca??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Subiecte asemănătoare