Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

spricope

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »spricope«

Răspunsuri: 8

Membru din: 28. octombrie 2012

Locație: Iasi

Profesia: inginer IT

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 17. august 2013, 16:31

Setare sonar Humminbird 798 (fara HD)

Sper sa nu apar cu subiectul asta ca musca'n lapte. ma poate ajuta cineva cu niste setari de baza pentru un astfel de sonar. Vreau sa il folosesc
in delta in partide de clonk si pentru cautarea locurilor de pescuit la crap. Multumiri anticipate :doaaamne:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 19. august 2013, 21:41

Da! Informer :zambet:

Maine seara ajunge si el pe acasa, si sper ca pina in weekend sa gaseasca ceva timp. Maine fac si eu poze, dar pina la weekend nu pot posta nimica.
Dar pina una-alta, vezi la setari Humminbird 718/728 aici pe forum: Reglajul sonarului Humminbird 718/728/++

Cind pleci in DD? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

spricope

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »spricope«

Răspunsuri: 8

Membru din: 28. octombrie 2012

Locație: Iasi

Profesia: inginer IT

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 20. august 2013, 17:18

Merci de raspuns. Il astept si eu pe "informer", si sper sa-si gaseasca putin timp. Plecarea spre Delta (Chilia sau Periprava) e programata pe 13 sept. :bucuros2:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 20. august 2013, 22:36

Il astept si eu pe "informer", si sper sa-si gaseasca putin timp.
Sonarul 798 este destul de complex din ce parere mi-am putut face dupa manual, neavand inca unul sa-l folosesc practic.
Totusi, ca utilizator de Humminbird/Lowrance, pot sa spun ca setarile ESENTIALE ale unui sonar pt. clonc (si nu numai) sunt: Sensibilitatea (reglata de la caz la caz), Filtrul de zgomot (neaparat OFF sau cel mult LOW) si pozitionarea mecanica corecta a transducerului.
Pot sa INCERC sa-ti raspund la orice intrebare dar trebuie sa fie cat de cat "punctuala". :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 20. august 2013, 23:55

am 798c SI, pozitia sondei e cea mai importanta apoi faptul ca montura trebuie sa coboare cat mai vertical...
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 24. august 2013, 23:13

am avut 798 ci combo
e excelent pt delta, nu te poti rataci cu el, memoreaza traseul, marcheaza locurile ce-ti convin, primeste harti, se vede f bine chiar daca bate soarele in el.
sensibilitatea trebuie s-o setezi in functie de apa (tulbure-limpede), dar nu numai. transducerul il pui exact ca in manual, adica sa bata fix sub tine.
functia side-imaging cred ca nu ajuta prea mult la pescuit. structurile le vezi mult mai bine pe clasic. dar e interesant side-imagingul, odata am vazut pana la cele mai mici detalii o epava la 15 metri sub mine.
e un sonar bun, dar nu te ajuta mai mult la pescuit ca un sonar ceva mai ieftin. dupa parerea mea nu-si face pretul de 1000 euro. cam cata era prin 2009 cand l-am luat eu.

spricope

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »spricope«

Răspunsuri: 8

Membru din: 28. octombrie 2012

Locație: Iasi

Profesia: inginer IT

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 25. august 2013, 09:13

Multumesc mult pentru raspunsuri. Cred ca am reusit sa-l setez pentru clonc. As fi, insa, foarte interesat si de setarile pentru SI, DI, in special pentru cautarea locurilor pentru crap.
Daca stie cineva niste setari de baza, raman dator (bere sau cognac - la alegere) :zambet:

Subiecte asemănătoare