Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »stefan0172«

Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

101

vineri, 18. noiembrie 2016, 19:59

pentru Vlad , opritot pt plumb, iar pt Alex, simpla malai apa si sofran...si mult timp pe apa cam vro 15 ani, in care obsesia mea a fost doar crapul. am fiecare partida notata si toate informatiile care am crezut ca vor fi necesare in timp :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

102

vineri, 18. noiembrie 2016, 20:10

...cam vro 15 ani ... am fiecare partida notata si toate informatiile care am crezut ca vor fi necesare in timp


Tu vb serios? Woaw... :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »stefan0172«

Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

103

vineri, 18. noiembrie 2016, 20:42

da chiar nu am glumit :pescuit:

  • Autorul acestui subiect este »stefan0172«

Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

104

vineri, 18. noiembrie 2016, 20:45

pentru Alex daca mai vrei informatii si ai rabdare / timp citeste pe aici Pescuit sportiv

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: berceni ilfov

  • Scrie un mesaj privat

105

sâmbătă, 19. noiembrie 2016, 15:54

Va multumesc pentru raspuns.Promit ca o sa citesc.Si eu imi notez fiecare partida de vreo 4 ani :locatie ,momeala,cotele apei,si orice informatie care zic eu ca mi-ar fi de ajutor in viitor.Anul viitor vreau sa incep sezonul cu achizitia unui sonar performant si ma tot documentez despre el dar inca mi se pare extrem de complicat.Problema mea ar fi zic eu ca incerc la mai multe feluri de pesti in aceeasi partida.Daca nu dau de crap sau somn incerc la feeder sau la spinning.Incerc sa fiu cat mai complet dar se pare ca pe Dunare nu-mi iese.Toate cele bune va doresc .Aveti tot respectul din partea mea

mihai007

Oblete

Răspunsuri: 9

Membru din: 24. ianuarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

106

luni, 21. noiembrie 2016, 00:02

Ca montura la crap folosesc plumb culisant+biluta de cauciuc+ un filtru de tigari nou+carlig.Banuiesc ca stoperul acela rosu al dvs are acelasi rol cu filtru meu .Cu aceasta montura am reusit sa scot un somn de 28 de kg cu un fir de 0,40 dar tot la Olt.Pe Dunare deocamdata nimic notabil.


Salut , poti sa pui o poza cu montura cu filtru de tigara , ca nu inteleg rostul filtrului si cum se pune .
Multumesc

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: berceni ilfov

  • Scrie un mesaj privat

107

luni, 21. noiembrie 2016, 09:36

Nu stiu sa pun poze,dar e simplu:plumb culisant si biluta de cauciuc apoi leg carligul si intre carlig si biluta fac o bucla si bag o jumatate de filtru nou.In felul asta chiar daca fitrul se reteaza ramai direct cu pestele.Am incercat si cu opritoare de cauciuc fixe in loc de filtru dar se tot misca.Multi pescari la olt folosesc aceasta "montura" si la crap si la somn si la salau (pescuit stationar cu pestisor) dar cu diferite lungimi de struna.Eu de exemplu la crap folosesc struna de maxim 10 cm iar la rapitor de cel putin 40 cm.Toate cele bune