Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

41

duminică, 13. aprilie 2014, 10:08

Se poate infinge carligul in ea, in asa fel incat sa nu iasa varful. Fir intins la crap....Daca am uitat ceva , sau e neclar ...intrebati.
...........as fi curios de numarul de rateuri la" crap"!!in caz ca varful carligului nu e afara.....cred ca e cam mare :nunteleg: ...intreb si eu ???
...apropo de facutul mamaligi...am vazut la lucru o maestra al prepararii mamaligi la ceaon!! :) care folosea doar: apa, malai, sare :doarecapu:
....o taiai cu ata la dimensiune dorita ,iar cand o loveai de masa sarea era ca o minge ,atat de elastica era si se dizolva in apa greu!! :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

42

duminică, 13. aprilie 2014, 11:07

Probeaza si ai sa vezi ...doar daca plimbi degetul pe patratica cu un carlig bun te agata.
Este posibil sa o tai si cu ata sau monofilamentul subtire...conditia este sa fie f fina ( cernuta prin sita de faina alba sau o poti ajuta tu cu robotul de cafea sa o faci mai fina), altfel se scamoseaza laturile patratelelor.
Elasticitatea unei mamaligi este data de faina alba sau alte chimicale care se pun de obicei si in painea de la magazin. Mamaliga numai din malai nu este asa elastica ca si cea cu faina alba sau gris...
PAtratica fiarta de 2 ori , ptr crap mare, se dizolva destul de greu. Cea mica , avand laturile taiate, nu rezista decat pana la prima intepatura, de fapt asta si se vrea, de asta am spus ca cea taiata se foloseste la pluta ptr caras sau crapustean.
Totul este sa fie granulatie f mica la malai, asta asigura legatura ( impreuna cu faian alba sau gris), cu cat granulatia este mai mare cu atat se desface mai repede.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

43

duminică, 13. aprilie 2014, 12:42

doar daca plimbi degetul pe patratica cu un carlig bun te agata.
............oare ??...pai atunci ,cum iti explici rateurile pana si la montura fir de par in care carligul e liber :nunteleg:
ps........... te antrebam.... cate rateuri ai la o partida, ascunzind carligu in mamaliga ??
Elasticitatea unei mamaligi este data de faina alba sau alte chimicale care se pun de obicei si in painea de la magazin
....elasticitatea paini e data de ..."glutenul" din faina si de nimic alceva.
.........P.s reteta mamaligi din malai gol:


3 cesti de apa; 1 cană de făină de porumb (măcinare fină este necesar); sare.
Într-un ceaun, mălaiu + sarea, se amestecă bine la foc mic. Cand este gata mamaliga, ceaunul,se goleste pe o placa de lemn.
e bine să fie acoperit cu o pânză și se lasă pe masa timp de 15 minute să se răcească. Mămăligă se taie în bucăți, cu ata sau nailon de pescuit.
...asa cum am spus, cea care facea mamaliga era o ...DIBACE !! :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

44

duminică, 13. aprilie 2014, 13:19

ok, iti urez ce vrei tu ...cu mamaliga facuta de "dibace".....daca incerci reteta mea ai sa te convingi ( reteta mea implica "ceva " mai mult decat o mamaliga simpla a acelei "Dibace" . Asa se face mamaliga normala la noi, pe cand cea prezentata de mine este putin mai legata ( faina alba sau gris), mai compactata ( presata cu greutate ), colorata si aromatizata, in plus cea ptr crap este putin mai rezistenta ( la curentul de dunare sau alta apa curgatoare) ca o mamaliga normala fiind fiarta de doua ori ) ..... nu pierzi decat o jumatate de kg de malai si 1 ora timpul de pregatire ...eu m-am lasat de pescuit crap la mamaliga de cativa ani ...si nu din cauza rateurilor...ci ptr ca am dat cu alta momeala mai eficace si mai putin pretentioasa.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »gufisor« (13. aprilie 2014, 13:26)


danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

45

duminică, 13. aprilie 2014, 13:26

ok, iti urez ce vrei tu ...cu mamaliga facuta de dibace.....daca incerci reteta mea ai sa te convingi, ..... nu pierzi decat o jumatate de kg de malai si 1 ora timpul de pregatire ...eu m-am lasat de pescuit crap la mamaliga de cativa ani ...si nu din cauza rateurilor...ci ptr ca am dat cu alta momeala mai eficace si mai putin pretentioasa.
doar ca fapt divers :nunteleg: .....eram la neamuri in oltenia,si ma surprins cat de simplu faceau mamaliga,in zona.... Rast :) eu nici acu nu o pot face asa.
cat despre crap!!! nu mai foloseac de mult mamaliga ci doar porumbul :rizi: :rizi: :noroc: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

46

duminică, 13. aprilie 2014, 13:33

scuze, am mai completat mesajul meu....intradevar este o mamaliga simpla ce ai spus tu, mult mai simpla de realizat ...dar daca vrei sa incerci ...o poti face usor si pe a mea....am incercat sa-ti dau argumente de ce este mai "dichisita" decat o mamaliga normala ... Eu pe balti , iazuri private dau cu orz ca momeala principala ( asta nu inseamna ca nu dadeam si cu boabe de porumb uscat) iar pe dunare sau prut, la fel merge si pe mures sau olt , cu turta de srot ( asta nu inseamna ca nu dadeam si cu boabe de porumb uscat). Fata de mamaliga , nu mai stau sa fac mamaliga sau sa mi se strice cea cu care vin de acasa.

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

47

duminică, 13. aprilie 2014, 22:40

Pentru crapul de Dunar ee greu sa faci o mamaliga proasta..dar sigur nu am de ce sa o fac complicata...


O lingura de sare nu e mult deloc...eu pun si 2, o fac mai sarata decat mamaliga pentru om sii crapului ii place...
Nu stiu cata apa pun..mereu e la ochi, dar raportul malai faina e cam 5malai/1 faina grau, adaugat spre sfarsit, totul bine fiert... , faina o pun cu 5min inainte sa scot mamaliga...
Dacae bine fiarta sta bine pe carlig...
Atentie! nu vreau sa stea ma mult de 30min pe carlig... Eu practic un pescuit de viteza din barca de 6-10h pescuit efectiv..si e pescuit de cautare... la o patratica nu f tare (nu se poate lansa de pe mal) niciun crap nu rezista..daca o bingane odata , stiu sigur ca revine si o ia :)
Toate bune!
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

  • Autorul acestui subiect este »stefan0172«

Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

48

sâmbătă, 23. august 2014, 00:13

maine fac o iesire la Dunare . tinta doar crapul sau nimic....oare a inceput sa vada mamaliga?

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

49

sâmbătă, 23. august 2014, 15:29

scuze, am mai completat mesajul meu....intradevar este o mamaliga simpla ce ai spus tu, mult mai simpla de realizat ...dar daca vrei sa incerci ...o poti face usor si pe a mea....am incercat sa-ti dau argumente de ce este mai "dichisita" decat o mamaliga normala ... Eu pe balti , iazuri private dau cu orz ca momeala principala ( asta nu inseamna ca nu dadeam si cu boabe de porumb uscat) iar pe dunare sau prut, la fel merge si pe mures sau olt , cu turta de srot ( asta nu inseamna ca nu dadeam si cu boabe de porumb uscat). Fata de mamaliga , nu mai stau sa fac mamaliga sau sa mi se strice cea cu care vin de acasa.

Poti sa detaliezi, aici, sau pe privat, despre orz si turta de strot? "Turta" o cumperi, sau o faci? Eu cumparasem acum cativa ani niste "bucati" de strot, ca de salam, de vreo 6-7 cm lungime, si de vreo 5 cm diametru, ambalat in plastic vidat, din care mai am cateva si acum, dar nu prea stiu multe despre modul optim de utilizare a lor!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »stefan0172«

Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

50

marți, 10. martie 2015, 19:39

pana iese domnul Somn din barlog mai delectati-va cu niste crap :bucuros2: crap 2015 iarna la Dunare - YouTube

51

miercuri, 11. martie 2015, 06:59

Felicitari!!! :cadou:
Frumos Stefan, o senzatie deosebita! :bucuros2:
Spune-mi te rog, daca ai iesit recent pe Dunare, cum e apa: pamant, acceptabila, limpede(ma indoiesc)! Stiu ca este-n crestere, insa nu cunosc gradul de limpezime!
Multumesc anticipat! :inchinare:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

52

miercuri, 11. martie 2015, 09:41

Info recente: 10-15cm vizibilitate, temperatura +6.5°C. (Calarasi)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

53

miercuri, 11. martie 2015, 18:24

Salut. Stefan,urmaresc mai de mult postarile tale pe youtube dar pina acum nu am avut ocazia sa-ti raspund,asa ca ce sa-ti spun:Din partea mea tot respectul.

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

54

miercuri, 11. martie 2015, 19:48

Felicitari!!! :cadou:
Frumos Stefan, o senzatie deosebita! :bucuros2:
Spune-mi te rog, daca ai iesit recent pe Dunare, cum e apa: pamant, acceptabila, limpede(ma indoiesc)! Stiu ca este-n crestere, insa nu cunosc gradul de limpezime!
Multumesc anticipat! :inchinare:


apa e tulburica si curge ca nebuna!

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

55

miercuri, 11. martie 2015, 19:49

@ Stefan
La ce a muscat crapul ?

  • Autorul acestui subiect este »stefan0172«

Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

56

miercuri, 11. martie 2015, 19:59

nu am mai fost la Dunare de la sfarsitul lui februarie am vazut ca este in crestere si chiar a crescut f mult. sa speram ca pana in prohibitie mai scade sa mai fac o iesire. din cate se pare cred ca cei de la portile de fier se joaca cu apa sus jos fara justificare, sau chiar au un interes banii :pauza: (posibil ca peste o a arnumita cota sa nu mai plateasca apa uzinata pentru curentul produs) baietii destepti.... :gandesc:

57

miercuri, 11. martie 2015, 20:00

apa e tulburica si curge ca nebuna!

Multumesc mult, Cristi! Ce-am inteles, este ca nu este de speriat. In privinta debitului, e adevarat ca e foarte mare, aproape 10000.....asta e, Galatiul mereu a avut putere! :drac2:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

58

miercuri, 11. martie 2015, 20:06

este la limita ptr crap desi banuiesc ca ar merge pe ceva momeli naturale!
saptamana viitoare sper sa dau si eu barca la apa!

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

59

marți, 2. iunie 2015, 08:09

Am fost in weekend pe Dunare si am prins 2 ciortani din 2trasaturi, la mmlg "facatoare de minuni"
12h de barca , peste 30de locuri verificate pe 20km. La un moment dat ma lovise dezamagirea, cand o trasatura violenta m-a resetat

Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

60

marți, 2. iunie 2015, 10:39

nush de ce nu se incarca pozele :)

Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...