Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »stefan0172«

Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

21

miercuri, 18. septembrie 2013, 19:31

am facut o iesire la crap la Oltenita km420 la clon nimic iar la crap cu greu 2 buc de 3 si 2kg . multi ciortani care inca mai traiesc. se pare ca domnul crap inca nu sa apucat de mancare ,poate ca il deranjeaza matasea broastei care vine cu apa si care este depusa pe crengile copacilor scufundati.sanatate si fir intins. :pescuit:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 18. septembrie 2013, 19:41

Multumim Stefan,

AMR 2 zile

:)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

miercuri, 18. septembrie 2013, 20:20

AMR 2 zile

HOOHOOO... si cit stai? Ce planuri ai? :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

24

joi, 19. septembrie 2013, 15:32

Stefan, cum ii mamaliga aia rosie?

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

25

joi, 19. septembrie 2013, 20:10

mamaliga aia rosie?
e cunva cu praf de budinca de capsuni ? :nunteleg: Faina malai, alba si budinca totul combinat pe uscat si apoi fierte impreuna ? :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

26

joi, 19. septembrie 2013, 21:33

Sunt multe variante. Inclusiv cu budinca, dar sa nu mai adaugi faina de grau la amestec pentru ca praful are multa lactoza si leaga - petroi. Se mai pot folosi siropurile cu fructoza, coloranti alimentari sau o cumperi pur si simplu gata facuta, asa rosie cu aromele pe care le vrei.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

  • Autorul acestui subiect este »stefan0172«

Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

27

duminică, 22. septembrie 2013, 14:21

mamaliga normala simpla in care nu pun sofran si pun colorant alimentar
Stefan, cum ii mamaliga aia

  • Autorul acestui subiect este »stefan0172«

Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

miercuri, 2. octombrie 2013, 22:52

sambata la Oltenita.la somn nimic iar la crap doua trasaturi... adevarate si doar o bucata prinsa 8,25kg
Video
-

Video


Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

29

duminică, 13. octombrie 2013, 17:31

AMR 2 zile

HOOHOOO... si cit stai? Ce planuri ai? :zambet:

Sorry Zoran,

n-am mai intrat pe forum, ieri m-am intors..a doua saptamina a fost cu frig mare care mi-a dat multe planuri peste cap..in concluzie fara rezultate notabile..

Fir intins!

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

30

duminică, 3. noiembrie 2013, 16:46

iar la crap
mi-a dat multe planuri peste cap
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

31

luni, 4. noiembrie 2013, 11:22

Cata sensibilitate!!!

Frumos filmuletul Dane!! :apl:

  • Autorul acestui subiect este »stefan0172«

Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

32

luni, 31. martie 2014, 22:30

am facut un pescuit la Dunare, dar nu la somn ci la crap si uite ce a iesit....
Video
-

Video


ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

33

luni, 7. aprilie 2014, 19:30

sambata am facut o iesire la Dunare. am vizat crapul dar tot am dat o toana la clonc si am luat unul de 7 si unul de2kg. apoi am continuat la crap . am facut teste cu mamaliga rosie si galbena. prima data a incercat-o pe cea rosie dar precaut . la 2min a luat-o pe cea galbena dar fara nici o atentionare. cum dadeam intre niste pomi nu i-am dat prea mult fir si mi=a dezdoit carligul si dus a fost. am luat totusi pana seara unul la 3,5kg ,dar tot la mamaliga galbena.deci morala ...daca nu e obisnuit cu rosu trage mai bine la galbena
Stefane, fa-o mai portocalie..nici rosha nici galbena... De fapt uneori mai pun niste sofranel (din ala scump) in malaiul de la tarani (nu grisat) si iese mai portocaliu... desi fac toate astea asa de divertisment.. (98% e tot locul si prezentare, plus raportul trasaturi/

Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

34

luni, 7. aprilie 2014, 23:00

nu inteleg sensul colorarii mamaligii! acolo jos e doar intuneric.
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

35

sâmbătă, 12. aprilie 2014, 21:12

am facut un pescuit la Dunare, dar nu la somn ci la crap si uite ce a iesit....
Video
-

Video


stefane o reteta de mamaliga patratica se poate daca nu te superi ..am incercat de nenumarate ori de la unu si altu si nu imi iasa am stricat 10 kg de faina de malai si nu reusesc ..nu cred ca imi dau cantitatile corecte ..multumesc anticipat :noroc: :prieteni:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

36

sâmbătă, 12. aprilie 2014, 21:58

reteta de mamaliga patratica
......un ceaun de fonta (obligatoriu)1 litru de apa 1 kg de malai (de preferinta macinat la rasnita)foc mic :) pui o lingura de sare inainte si mesteci cu:
in banat..." lingura de lemn"...in oltenia cu ...."mestecau" in moldova cu ....."facaletu" :) :nunteleg: (prieteni stiu ce spun) :ochi: .
........ dupa ce mesteci si malaiul devine compact il rastorni pe masa ....si il tai cu ata...PATRATELE :bucuros:
...iar ca sa ai spor pui ...........:bucuros2: :bucuros2:
.................................SPOR LA LUCRU :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

37

sâmbătă, 12. aprilie 2014, 22:27

da da dane cu linguroniu..;) :drac2: multam fain ..mai ma tot aiurea imi spuneau altii .eu cu Traian de la mag de pescuit de langa grigoras unde mai mergi si u mai rar ..eu cu el merg la dunare in fiecare sambata si faceam reteta lui 3malai 1 alba si 4 apa(cani) si ii f ok pt momitor dar am o ambitie sa fac patratica sa tina la aruncat ...
ps 1 cola datorie +o bere ;)..pe 24;)
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

38

sâmbătă, 12. aprilie 2014, 22:30

cu linguroniu..;)
..........cu linguroiu :) si doar faina de..... malai !!!! :bravo: .....
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

39

duminică, 13. aprilie 2014, 08:06

Salut, cu iertare dar la 1 litru de apa = o lingura de sare ...cam mult ...doar daca vrei sa faci saramura.
Ptr o patratica buna , sta in carlig timp indelungat, elastica si apetisanta = malai de tara cernut prin sita de faina alba, amesteci cantitate egala de malai cernut cu faina alba, amestecat foarte bine. Pui apa la fiert in ceaun, in functie de cata mamaliga vrei sa faci , o ligurita de malai deasupra, un varf de cutit de sare si 1-2 linguri zahar si colorant , galben , rosu , cum vrei sa o faci. Cand fierbe apa, se da focul mic, mic, se toarna amestecul de faina in asa fel incat pe mijloc sa fie amestecul care fierbe in apa. dupa 5-6 min se mesteca usor pana se omogenizeaza amestecul in apa, si se mai adauga malai ( daca e nevoie) pana se obtine o mamaliga vartoasa, abia sa o poti mesteca cu furculita sau cu ce vrei tu ( mestecata foarte foarte bine). cam dupa 15 min ( timp in care mesteci cam la 3-4 min) . Dupa 15 min presari o esenta de vanilie, depinde de concentratie ( cu cat mai multa cu atat mai bine, eu prefer de aceea de laborator, groasa si laptoasa), amesteci din nou mamaliga si dai focul putin mai tare , mai astepti 1-2 min si rastorni mamaliga pe fund de lemn.
Ptr patratica de caras sau patratica care vrei sa o tai tu pe balta se ia o bucata de mamaliga , cand e calduta, se framanta 2-3 min in maini ca plastilina, se pune intr-un ciorap de dama,( la chilot sa fie mai gros sa nu se rupa ) si se face o forma ca de pachet de unt si se preseaza cu un fund de lemn si o greutate deasupra si se lasa la racit . Asta este ptr o patratica ptr pluta. Pot sa o tai ( cu o lama de barbierit sau ceva f f subtire ) la dimensiuni de 5-10 mm latura patratelei si sa o folosesti.
Ptr patratica de crap mare ( latura de 1, 2, 3 cm ) , se amesteca mamaliga calduta in maini 2-3 min ca pe plastilina , se fac patratele la ce dimensiuni doresti si se pun pe o bucata de panza . Intre timp se pune apa la fiert intr-un vas putin adanc si intins ( craticioara) sa ai cam 8-10 cm de apa si cand fierbe incepi si pui patratelele in apa care fierbe la foc mic. Dupa 2-3 min ( sunt gata) patratelele incep sa se ridice de pe fund. Cand s-au ridicat la suprafata apei, se scot cu o spumiera si se pun pe bucata de panza usor umezita, fara sa se atinga intre ele patratelele. Din cand in cand se intorc pe panza , sa se usuce uniform . Cand este uscata ( relativ, nu uscata , uscata ) patratelele se pastreaza in panza umezita pana cand se pescuieste cu ele . Nu trebuie sa se usuce de tot . IN cazul acesta , daca iei patratica din panza si o dai de masa, sare ca mingea de ping pong, este moale elastica ( inteapa crapul de nu se vede ) si e galbena si mirositoare ( esenta de vanilie nu se strica la fiert ptr ca se adauga la sfarsitul mamaligii ). Se poate infinge carligul in ea, in asa fel incat sa nu iasa varful. Fir intins la crap....Daca am uitat ceva , sau e neclar ...intrebati.

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

40

duminică, 13. aprilie 2014, 09:06

multumim gufisor :prieteni: :noroc: :saluti:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."