Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

cornel.s

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »cornel.s«

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 14. august 2013, 11:17

Energoteam Koos

A folosit cineva? Indiferent de grosime.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Adrian S

Șalău

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 15. august 2013, 09:25

Daca te referi la firul monofilament, pe doua mulinete am de 0,80mm/46kg, de trei ani, se comporta bine, sunt multumit. Cu acest diametru de monofilament, am vazut anul trecu(septembrie 2012) prins pe Mures, somn de 30kg, la stationar cu carasel.

cornel.s

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »cornel.s«

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 15. august 2013, 22:25

Multumesc Adrian. Mi-am comandat si eu ieri doua role de 1 pentru multiplicator.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 16. august 2013, 08:36

Grasane, eu am renuntat la monofilament de cativa anisori. Firul pe care ti l-ai cumparat este un fir OK, dar... vei trece si tu, cat de curand, la multifilar de calitate. Vei avea nevoie de plumbaj mai mare pentru a pastra montura in conul de 20 grade. Eu cochetez cu ideea de a renunta la inaintarul folosit si de a trece pe florcarbon pentru inaintas si montura.Se vor complica un pic nodurile, dar nu-i bai.
Parerea mea este ca un textil de 50Kgf (diametru real de 0,40 - 0,50mm) este suficient de rezistent pentru a face fata oricarui somn punctabil, iar florcarbonul iti poate asigura protectia chiar si la un drill prelungit cu riscuri minime. Cand eram pustan mergeam cu lipovenii la pescuit de somn cu vesele si aveam carligul legat cu sarma si apoi sfoara. Mustaciosul nu avea nicio retinere privitor la "finetea" sarmei. Am folosit odinioara, la clonc, sarma la carlig si, indiferent ca foloseam rame, lipitori, scoica sau broaste, lua momeala fara retineri.

cornel.s

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »cornel.s«

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 16. august 2013, 18:54

Eule am incercat si eu in fel si chip si m-am reantors la mono din cauza ca se tocau echipamentele ( inelele betelor, angrenajele mulinetelor, galetii, rulmentii sau rolele de la galeti si multe alte alea).Vreau un pic de elasticitate pe linie. Memoria e buna la fir. L-am pus pe multiplicator adineauri. Plus ca "parul" e cam fast. Daca rigidizez totul risc sa exagerez si sa nu dau sanse nici macar acelor sau ancorelor din monturi.
Incerc si varianta asta si apoi mai vad daca cedez la idee in favoarea multifilarului.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros: