Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Adi

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Adi«

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 13. august 2013, 19:10

Cum ne ferim de insolatie

Salut , deschid acest topic pentru a mai face schimb de experienta in ceea ce priveste masurile care trebuiesc laute impotriva insolatiei.
Nu in ultimul rind gindindu-ma la amicii care se perpelesc in clipele de fata pe malul Dunarii (saracii de ei.. :zambet: ).
Eu cind merg cu cortul vara pe citeva zile am la mine intotdeauna niste aspirina cu vitamina C, iar seara daca simt ca ma i-au frisoanele, dupa mincare, inghit o pastila
si ma bag in sac, pina dimineata sint ca nou.

Stima! :ciao:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 13. august 2013, 19:25

Io am o palarie de soare mai larga (se vede in avatar) pe care o tin umeda tot timpu`, atunci cand ii foarte cald.
Pana acu` n-am avut surprize neplacute.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 13. august 2013, 20:53

am observat ca daca sunt bronzat suport soarele chiar si la ora de varf, altfel trebuie sa fiu tot timpul hidratat si cu capul acoperit.
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

4

marți, 13. august 2013, 21:09

nu suport soarele,
nu suport caldura.
detest caldura sufocanta

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 13. august 2013, 21:25

Io am o palarie de soare mai larga (se vede in avatar) pe care o tin umeda tot timpu`,
Costi! cred ca ai uitat de accesoriul :cu Cata in barca,(parca era o cizma !)iar in ea o bere rece! :buaaaah: :rizi: :noroc: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 13. august 2013, 21:29

Costi! cred ca ai uitat de accesoriul :cu Cata in barca,(parca era o cizma !)iar in ea o bere rece!
:rizi:
Dane, cum zicea si Johnny, hidratarea-i esentiala! :bravo:
Acu` berea nu-i foarte buna la asta da` mi s-o terminat apa... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 13. august 2013, 21:54

berea nu-i foarte buna la asta da` mi s-o terminat apa
Probema nu era apa !ca apa pe Dunare.... berea daca se termina e o mare problema !(faci insolatie) :rizi: :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 14. august 2013, 18:40

dupa anumite surprize, mai nou folosesc o basca dintr-asta:

The North Face Horizon Hat Cap - Dune Beige | Free UK Delivery

din ceva material smecheros cu niste protectii UV plus niste tricouri maro deschise sau verde army (preferabil din materiale sintetice cu anumite proprieteti) cu uscare rapida si pantaloni (scurti sau lungi in functie de conditii) din nou cu protectie UV si care se usca rapid de tot maro deschis ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 14. august 2013, 18:51

eu zic ca trebuie cautata umbra. dar nu cea de la umbrela care la 35-40 grade te topesti sub ea.
eu vara imi aleg locul de pescuit si in functie de umbra de copaci din jur. mai bine un loc mai putin bun, dar umbros. prefer sa am lansetele pe mal si eu sa stau la 10-15 metri la umbra, chiar cu riscul sa nu intep la timp.
cat stau pe la soare am palarie usoara si tricou pe mine, ambele udate din dunare.
sticle cu apa inghetata din belsug, baie de cate ori se cere, si... cam atat

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 14. august 2013, 19:53

Inainte faceam insolatie ori la piele, ori pe cap :doarecapu: in fiecare vara de citeva ori...

La insistentele sotiei, ma dau de citiva ani cu crema de protectie, nr 30. Daca nu am sapca in cap, imi leg ori un tricou ori ...chilotii in cap :pauza: Ma protejez!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

11

miercuri, 14. august 2013, 20:36

Daca esti pe apa umbra nu prea ai de unde... crema de protectie solara avand factor 50 , ochelari polarizanti, camasa cu maneca lunga cu 1-2 marime mai mare decat in mod "normal" pe cap "orice " ( in general prosop ) de o culoare cat mai deschisa si umezita periodic mai reduc sansa unei insolatii ... pe mal trebuie cautat neaparat zone cu vegetatie inalta, chiar daca dupa lasarea serii tantarii vin cu milioanele si iti doresti ca ar fi mult mai bine sa fie caldura decat sa te "manance" bazaitoarele. Cei care au probleme cu tensiunea mai bine evita caldura si se orienteaza spre pescuitul nocturn, care are si el "farmecul sau specific". In ultima vreme, de cativa ani incoace avem o climat destul de ... ziua ajunge pana la 35-38 grade la umbra iar noaptea pot fi chiar si 8-10 grade... Azi noapte la o altitudine de numai 800, pe malul apei erau doar 4,6 grade... si la pranz termometrul arata aproape 40 ...in umbra :doaaamne: ...

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 15. august 2013, 10:52

Am eu locurile mele pentru zilele cu călduri sufocante şi mult soare, locuri cu multă vegetaţie, sălcii bătrâne, unde pe toată perioada zilei savurez umbra. Consum multă apă de la fântână sau de izvor.

13

joi, 15. august 2013, 21:18

pana anul trecut aveam un loc pe Olt, un loc de pescuit la stationar la mreana si scobar.............o frumusete
sub o salcie mare si generoasa ce isi intindea umbra peste tot prundisul unde te puteai instala perfect cu 2-3federe, nu te vedea soarele pana la pranz.
de regula pescuiam acolo de seara pana a doua zi pana la 10-11 cand plecam de acolo si nu simteam absolut deloc caldura sau soarele.
numai ca o mana criminala a taiat minunea aia de salcie si implicit a distrus si locul de pescuit - doamne ce as ma vrea sa il intalnesc pe ala de a facut treaba asta :nervos: :box:

14

vineri, 16. august 2013, 11:28

Iarna trecuta din pacate si pe malul muresului au fost "mutilate" o gramada de salcii... unele de" autoritati taiate complet", altele "de maini dibace", iar crengii au fost aruncati in apa ... daca aveai loc pana nu demult si pentru 2 barci sau 3-4 caiace sub umbra unor salcii imense acum nu au mai ramas decat niste crengute iesind din cioturi taiate ...

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 10. septembrie 2013, 01:37

Eu am observat ca pana acum vreo doi-trei ani, cand mergeam foarte des la pescuit, incepand din aprilie, imi faceam "rodajul" cu soarele si apoi vara stateam de dimineata pana seara in soare, fara sapca, fara tricou, din cand in cand insa intram in apa, in schimb in ultima perioada resimt lipsa antrenamentului, si cand am fost la mare am incercat si eu pentru prima data dupa vreo 30 de ani o crema pentru protectie solara! Intr-adevar, in cele din urma este mai bine sa te protejezi!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!