Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

vineri, 9. august 2013, 18:20

Mulinete ptr stationar!

In viitorul apropiat intentionez sa achizitionez 2 mulinete ptr pescuitul somnului,sa le imperechez:) cu unicat destroyer II 3m!
Dupa multe cautari am gasit urmatoarele mulinete :
-Daiwa DF100B

Uploaded with ImageShack.us
-Penn Commander Pro Syncro 20 LW LH


Uploaded with ImageShack.us
amandoua imi inspira incredere.
pe daiwa intra mai mult fir
multiplicatorul imi inspira mai multa incredere ,parerea mea, este mai bun la pescuitul stationar(asta am constata-to eu,din umila mea experienta la tensionarea betelor)
astept parerile voastre strict despre aceste 2 mulinete(mi-as cumpara ceva mai bun dar bani astia:( si plus de asta in zona mea somni sunt cam mici, nu vreau sa aud de fin-nor sau penn slammer,etc, deoarece acestea sunt mulinete la care visez eu noaptea :necajit: )

2

vineri, 9. august 2013, 18:51

descriereMulineta multiplicator, cu forma ergonomica, usoara, robusta cu un design modern si sport, cu corp din grafit si componente din otel inoxidabil, rezistente la rugina, conceput atat pentru pescuitul pe mare ( pe apa sarata ), cat si pentru pescuitul pestilor de talie mare din apele dulci. Deoarece aproape toate componentele interne sunt realizate din oţel inoxidabil, ele au o durata de viata indelungata.
Aceste mulinete uimitoare incorporeaza toate lucrulile pe care le cautati la o mulineta multiplicator. Este prevazuta cu sistem LWS, maner LH ( LeftHandle ), sistem de frânare 'Star', 3 rulmenti din otel inoxidabil, sigilati, pentru o actiune lina, recuperare: 4.2:1, capacitate fir: 0.45mm--300m, greutate: 530g

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 9. august 2013, 19:12

Florin, mulineta nu o am insa iti pot recomanda din gama Daiwa de la Opus Bull 5000 sau 6000 incolo dar nu se incadreaza in bugetul tau. Parerea mea este sa uiti de modelul asta, poate doar si pentru ca are numai 1 rulment.
Despre multiplicatorul asta iti pot spune ca eu am si folosesc de fiecare data Commander 30LC. A mea este mai mare dar cred ca restul sunt la fel. Mai ai rabdarica vreo 2 saptamani si poate te rezolv cu ceva multiplicatoare faine la un pret excelent. Eu mi-am facut "stocul", la fel si Dorin.

4

vineri, 9. august 2013, 19:23

[quote='Eugen','index.php?page=Thread&postID=22446#post2244 Mai ai rabdarica vreo 2 saptamani si poate te rezolv cu ceva multiplicatoare faine la un pret excelent. Eu mi-am facut "stocul", la fel si Dorin.[/quote]
astept ...no problem :zambet:

5

sâmbătă, 10. august 2013, 22:48

Daiwa o poti vedea in decathlon
in afara capacitatii mari a tamburului si raportului mic de recuperare (1/3,4 parca), nu am mai vazut alte avantaje
am scos tamburul sa vad sistemul de franare si axul, iar cand a fost sa-l introduc la locul lui, imi tot iesea clema din sarma de otel care tine discurile de frana in tambur, binenteles ca ieseau si discurile
am ajuns la concluzia ca, daca la crap iti mai permiti sa folosesti o lanseta sau o mulineta de calitate medie (okuma, spre ex, sau chiar mai jos) sau o lanseta asemenea (sunt multe ieftinituri care fac serviciu bun atat pa balti, cat mai ales pe Dunare), la somn nu cred ca ar trebui sa faci rabat. nu spun acum ca toata lumea ar trebui sa dea cu tractorase de la SSMr in sus, dar ceva care sa iti asigure un minim de siguranta te vei convinge ca ai nevoie

personal, destroyer nu imi inspira incredere. daca as fi nevoit sa iau ceva low buget, cu siguranta as lua ceva din fibra plina, cu mare atentie la componente (mufare, mandrina, inele), iar cea mai buna varianta ar fi cea de la energo. iar pt mulinete, as mai strange putin. dar daca frige tare, ori pennul (in situatia in care l-ai vazul si iti place), ori ceva second
am vazut o gramada prin bazaruri. ma tenteaza (dar am destule) doua daiwa emblem z 5000a aproape noi, impecabile, made in japan, sunt 700 de lei pe un forum de pescuit la crap. apoi, doua shimano spheros 8000 fb tot cu 700 de lei, noi noute
mi-am luat pt clonc un shimano baitrunner 4500 cu 150 de lei
acum doi ani am luat un 850 ssm nou, cu pretul pe el si tamburul plin de textil, cu 200 de lei (l-am vandut ca boul)
betele m-au costat 200 de lei un forcemaster catfish nou si 70 de lei un unicat new age, second (cica ar fi fostfolosit la expozitii, mie mi se par enou, n-are nici macar o urma de utilizare), ambele de 3 metri

daca ai rabdare si cauti, gasesti multe chestii interesante

6

duminică, 11. august 2013, 09:04

despre unicat destroyer 2 pot spune ca sunt multumit :bravo: ...am cumparat 3 bucati( la un pret bun)(2buc de 3m si 1buc de 2,85) ...oarecum am testat lanseta....am pus mulineta cu fir de 0,53 textil pe lanseta de 2,85m si am tras de ea in toate feluri,cu toata forta si nam reusit sa o rup(apoi am dat-o la schimb pe o geanta ,am facut "testul" ptr a demonstra unui prieten cat este de rezistenta ,ca sa facem schimbul cu geanta)

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 11. august 2013, 10:29

am pus mulineta cu fir de 0,53 textil pe lanseta de 2,85m si am tras de ea in toate feluri,cu toata forta si nam reusit sa o rup
Florinele !te joci cu focu. Daca vrei surprize :ochi: iti dau o adresa si te rezolva cu batu :gandesc: :noroc: a fost o gluma :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 11. august 2013, 10:46

Eu am Destroyer 2. Drept este ca nu sunt de top sau fitze, dar sunt convins ca pot face fata cam oricarei incercari la somn. La somn de 1,5m, in super curent l-am dat afara in 5 minute fara sa ma fortez. Am mai testat lanseta asta in diverse feluri si nu mi-a dat emotii.
Ca sunt alte lansete mai "sigure" nu o contest, dar daca este facut raportul calitate / pret, Destroyer 2 nu cred ca aiba concurenta. Ma refer la pretul de la "Tata Nitu".
Eu mi-am cumparat la sfarsitul asta de saptamana un Penn Slammer de 2,10m. L-am cumparat pentru "fitze", nu ca mi-ar fi fost teama cu Destroier. Parca mai teama imi este cu Penn-ul asta decat cu Destroyer 2 sau cu Foremax Legacy Cat Fish, dar sunt situatii in care imi trebuie o lanseta scurta, iar cele folosite pana in prezent, cea mai scurta are 2,70m.

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 12. august 2013, 00:06

All Star Coastal Classic Offshore Spinning Rod 7' Medium Heavy CCOSS702050 si Okuma Classic Pro Levelwind Reel CL-302L-CL
Grasane sti ceva despre vreuna din astea? Sau daca a folosit / vazut careva si stie.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 12. august 2013, 05:21

Cornelus tata, despre multiplicatorul asta nu stiu nimic dar pentru 10 coco in plus iti cumperi un Penn :ochi:
Referitor la lanseta, asta-i aia de pe rap...? Eu m-as orienta catre altceva raportat la pretul asta. Lanseta este de spinning si nu prea cred ca-ti vei pierde tu prea mult timp la spinning, acum cand vrei sa te dai cu cloncul. Ia-ti o lanseta de 1,90 sau 2,10m dintr-o bucata (te cam sparge transportul) si te scoti. Iti dau MP cu ceva ce am cochetat sa-mi cumpar dar am ales Penn Slammer 210 +50 Lb

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 12. august 2013, 14:24

...dar am ales Penn Slammer 210 +50 Lb


Atentie cu ele, au mult carbon in blank! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 12. august 2013, 15:13

Trag d ea pana plesneste, daca va plesni. Acum mi-a casunat pe Team Deep Sea Unbreakable Pro Boat 210 600 - ANGEL DOMÄNE - Angelsport Fachversand Daca mai vrea cineva una si este din Bucuresti ar fi super sa impartim transportul de 15 euroi

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 12. august 2013, 22:57

All Star Coastal Classic Offshore Spinning Rod 7' Medium Heavy CCOSS702050 si Okuma Classic Pro Levelwind Reel CL-302L-CL
Grasane sti ceva despre vreuna din astea? Sau daca a folosit / vazut careva si stie.
Deci m-am pricopsit cu combo-ul asta la schimb cu echipament de crap. Pare sa fie in regula pentru clonc desi batul e cum era firesc, cu actiune fast, ca la spining. Si e dintr-o bucata. Sa vedem acuma si ce va fi in stare sa faca.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 19. august 2013, 21:54

Florin, goleste-ti casuta postala ca nu-ti pot trimite MP-uri :rizi:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 20. august 2013, 00:59

mai mult de o mulineta okuma LB care e in jur de 160 de lei, nu merita sa bagi banii. stai linistit ca daca dai de somnul mare, nu e o problema sa-l dai afara cu okuma LB.
asta e parerea multor pescari grei.

16

joi, 22. august 2013, 13:00

Cu tot respectul, okuma lb nu e de somn ... adica poate daca tineti in vitrina... "arata bine", dar pentru pescuit "intens" ( nu 1-2 ori pe sezon) trebuie echipament adecvat, chiar si la moace de 5-8 kg !

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 22. august 2013, 13:35

am cativa prieteni cu okuma LB si au scos somni la stationar si de 60 kile. si eu am folosit-o cu succes atat la somn cat si la crap. noua ni s-a parut cel mai bun raport calitate-pret
pana la urma fiecare da cu ce vrea

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

sâmbătă, 24. august 2013, 03:16

Chiar ieri a venit vecinul meu Duta de la Dunare, si s-a plans ca i s-a defectat mulineta folosita de el la clonc. Aceasta era un DAM pt pescuitul crapului, pe care a dat in jur de 50 euro. Imensa, cu tambur mare, dar, mult plastic. L-am intrebat chiar zilele trecute cum se prezinta mulineta, si a spus ca excelent. Cel mai mare prins cu ea a fost de 30 de kile.
Ieri insa, ia intrat unul la care nu a facut fata mulineta, smulgandu-i recuperatorul din mulineta. (m-am bucurat nespus ca i s-a intamplat asta :drac: )

O mulineta de somn e bine s afie solida, robusta si puternica, pt ca in orice situatie si la orice marime de somn sa faca fata. Nu doar 1 an, ci ani la rand! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

19

luni, 17. martie 2014, 23:07

Despre mulinetele UniCat Warlock 90 ce parere aveti?
Ati avut probleme cu aceste mulinete?

20

marți, 18. martie 2014, 12:24

Pe forumurile germane sunt destul de laudate!
Chiar nu a folosit nimeni mulineta asta :nunteleg: