Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 10. martie 2012, 21:37

Salau pe Po

Hai sa deschidem si sectiunea asta! :zambet: Acum am vorbit cu un prieten din Italia care m-a convocat la un salau pe Po -zona Alessandria.Omul pescuieste bine la pastrav .Salaul pentru el este o noutate.Si totusi ,azi , a luat unul de 4 kg!Din "gresala" cica :gandesc: Anem tu ce spui? :buaaaah:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 10. martie 2012, 23:20

nu cunosc deloc Zamfi zona aia de pe Po dar din cate am auzit salaul mai sus de Isola dei Serafini e foarte foarte rar.

in partea de jos sunt ceva salai, in mod special prin anumite zone si mai vad din cand in cand pe aici aparand ceva poze. eu de cand pescuiesc am prins in total doar 3 ... doi care impreuna nu aveau 500 de grame si unul care poate batea spre 2 dar trebuie sa precizez ca nu am pescuit special dupa ei, au intrat din greseala cand cautam altceva.

sunt persoane cu care m-am intalnit la pescuit care pescuiau special dupa salau (inmod special mort-manie) si care se laudau ca prind in mod constant prin metoda asta ... si se laudau inclusiv cu salai sariti de 7 kilograme.

ps : eu acum putin inainte am ajuns de la pescuit, de pe la 4 am plecat si am cautat somnul mai ales ca apa e tulbure si crescuta dar din pacate a iesit fix zero ... nici macar un peste nu am vazut. :doaaamne:

pps : aici un salau frumos luat pe po de un individ de pe un forum de pe aici :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »anem« (10. martie 2012, 23:30)


zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 11. martie 2012, 08:42

Da,frumos animal! Si eu am fost un pic pe Mures ,exact dupa salau , doar ca el nu a stiut! :rizi: O sa incerc si azi vreo doua ore,in alta zona .Nu de alta ,dar se anunta de maine vreme urata si e pacat sa nu ies putin la aer curat .
Despre Po , ma interesez un pic si mai vorbim. :ciao:

4

luni, 12. martie 2012, 21:25

dupa ce ai golit Muresul de pesti, vrei sa te muti pe Po?
n'uti mai ajunge ma zamfi, te-ai saturat de stiuci si treci la salau?
ufff, hai primavara hai.........................pe clisura :bucuros2:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 13. martie 2012, 12:44

dupa ce ai golit Muresul de pesti, vrei sa te muti pe Po?
n'uti mai ajunge ma zamfi, te-ai saturat de stiuci si treci la salau?
ufff, hai primavara hai.........................pe clisura :bucuros2:


hehehehe ... deci sa inteleg ca asta ar fi planul lui Zamfi ...

si mie mi dor adiwolf de clisura :bucuros: ... un mic spectacol dat de cei 5 avati care au mai scapat momentan de plasele braconierilor ...
_______________________________________________________________________________

Zamfi ... dupa ce te informezi despre salau in zona pomenita de tine sa intrebi persoana respectiva si de zona mai din aval, mai jos de Isola dei Serafini mai exact pentru ca ti-am zis ca pe aici lumea se mai lauda cu ceva salai si sunt persoane care pescuiesc constant dupa salau.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 13. martie 2012, 13:37

dupa ce ai golit Muresul de pesti, vrei sa te muti pe Po?
n'uti mai ajunge ma zamfi, te-ai saturat de stiuci si treci la salau?
ufff, hai primavara hai.........................pe clisura :bucuros2:



Stai linistit Adi ca numai maine nu-i poimaine si vine ea si clisura :bucuros2: Ca i-am zis si la Ilie ...Acolo cred ca facem Ziua barbatului! :buaaaah: :noroc:

Nu de alta ,dar sa incerc si eu batul ala de ultima achizitie ...apoi in iunie ,daca om fi sanatosi ori la Delta-Murighiol ori la Italia...Ba ce vise frumoase am! :doaaamne:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 4. iunie 2012, 10:34

[.....]

...apoi in iunie ,daca om fi sanatosi ori la Delta-Murighiol ori la Italia...Ba ce vise frumoase am! :doaaamne:


iata ca e iunie Zamfi, incerci Italia in cautarea vreunui salau? pe Po sau ai alte ganduri?

intre timp la cei 3 salai prinsi din greseala s-a mai adugat unul ... asta a fost cel mai frumos dintre toti:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 5. iunie 2012, 21:13

Pai vineri seara am venit din Italia :pauza:
Din pacate am stat putin si am pescuit si mai putin ...Rezultate slabe ! Pe lac am incercat la somn mare cu momeala vie ,la pluta mare ,legata de copac pe malul opus.In 3 nopti si doua zile am prins doar somni americani la cca 5 kg bucata...Pe Tanaro am fost intr-o singura seara si am incercat cu un bat la somn la peste viu.Nimic!Am dat un pic si cu un vobler de vreo 30 cm ...Nimic! Cumnatul ,la porumb , a luat o ...broasca testoasa mare! Nici o miscare pe Tanaro! E drept ca era tulbure si cica din zapada...Am prins si perioada cutremurelor si cred ca a influentat negativ acest lucru.La lac ,in dimineata cutremurului de 6 grade, din Emilia Romagna ,cainii nu au vrut sa iasa din cusca! Miscarea teluarica s-a simtit si in Torino! Nasol...

Ps:cand am intrat pe Piacenza si am trecut Po ,acesta arata teribil de bine! :buaaaah:

Deci ...mai la toamna! :ciao:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 6. iunie 2012, 09:16

destul de nasoala situatia din cate povestesti. intr-adevar pe aici in ultima vreme mai multa lume se plange ca nu mai merge tocmai OK pestele, de la avat la salau sau somn si multi dau vina pe cutremurele care sunt in ultima perioada.

eu habar nu am pe ce sa dau vina ca deja am terminat toate variantele :rizi: ... sper sa recuperez in weekend ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 6. iunie 2012, 09:29

Fir Intins!

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 6. iunie 2012, 09:48

Nici la staționar nu este mai bine, doar mocuțe de 2-4 kg........te mai scot din monotonie . :nunteleg:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 6. iunie 2012, 09:58

Fir Intins!


multam la fel :ochi:


Nici la staționar nu este mai bine, doar mocuțe de 2-4 kg........te mai scot din monotonie . :nunteleg:


si pe aici inclusiv la stationar se plange lumea ... si inclusiv la mort-manie ... se pare ca e o perioada nu tocmai propice cu toate ca sunt anumite locuri in care se mai prinde (catfish_master mai are ceva activitate plus ca pe acolo erau si altii la pescuit care au luat 4 somni)
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 6. iunie 2012, 10:16

si pe aici inclusiv la stationar se plange lumea ... si inclusiv la mort-manie ... se pare ca e o perioada nu tocmai propice cu toate ca sunt anumite locuri in care se mai prinde (catfish_master mai are ceva activitate plus ca pe acolo erau si altii la pescuit care au luat 4 somni)[/quote]

La mine în zonă, pescuitul s-a deschis doar aval de mila 72,5 și nu-mi oferă prea multe oportunități.......în general pescuiesc amonte de această zonă,unde pescuitul este închis. :)
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.