Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

gabriel

Biban

  • Autorul acestui subiect este »gabriel«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2012

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 10. martie 2012, 11:35

barca gonflabila pt a pescui la clonk pe dunare

ce parere aveti despre barca asta?credeti ca ar fi ok pt a pescui la clonk pe dunare cu/din ea
Decathlon - bărci barca XPLODER - X-PLODER "FISHER X-PRO" 270 XPLODER - pescuitul şi plimbările pe iazuri, lacuri şi râuri în care curenţi sunt de intensitate mică sau medie. mentionez ca vreau sa pescuiesc singur adica nu se va pune problema a celei de a 2 persoane. :noroc:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 10. martie 2012, 11:44

Nu te impiedica nimic sa pescuiesti din barca asta la ce stil vrei.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 10. martie 2012, 12:20

Greu cu montatul și demontatul de unul singur. :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 10. martie 2012, 13:40

Ar fi bine sa aiba podina rigida si chila
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

gabriel

Biban

  • Autorul acestui subiect este »gabriel«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2012

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 10. martie 2012, 16:37

are podina din tego cred ca e de 1-1,5 cm este destul de rigida si chila. da larry e mai greu cu montatul de unu singur dar asta este... :)

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 10. martie 2012, 16:44

barca gonflabila are urmatoarele avantaje:

nu necesita peridoc,
nu necesita loc special de lasat barca
poti sa o lasi la apa oriunde doresti.

dar are si urmatoarele dezavantaje:

te cocoseaza cand o cari
iti trebuie ceva timp alocat cu umflatul si sezumfaltul ei.
ocupa mult loc in masina
esti limitat la distantele parcurse, nu poti sa mergi mult cu o gonflabila pentru ca viteza ei este destul de mica comparativ cu o barca rigida.

stiu 3 baieti care au avut gonflabile si au renuntat dupa un am de chin. chin insemna caratul barcii, caratul motorului, umflat, la intoarcere trebuie stearsa, curatata, uscata desumflata si iar carata atat barca cat si motorul.
si eu am vrut initial sa imi iau o gonflaila cu un motor de 5-6 cai. am renuntat la idee si bine am facut. ai cel putin 2 ore la o partida de pescuit pe care le pierzi. cu o barca rigida te costa sa o ti pe apa dar castigi timp. eu ajung cu masina la barca descarc bagajele si am plecat.
ca sa o ti pe apa costa lunar aproximativ 100-150 ron. cu o gonflabila banii astia nu te costa.
daca tot vrei sa mergi singur de ce nu te orientezi dupa o barca usoara de 3,5-4m care sa poti sa o pui pe niste suporti speciali pe masina? asta inseamna sa ai unde sa o ti...
cam asa vad eu lucrurile in a alege o barca. gonflabila vs rigida. alegerea este a ta binenteles.
Dintr-un om sanatos mai faci un pescar, dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos!

PRO PESCUIT

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 10. martie 2012, 17:41

Mai exista o varianta despre care vad ca nu stie nimeni.

La porta-bote, une barque pliante - Le blog de Carna-meuse :buaaaah:

cristiV

Biban

Răspunsuri: 59

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 10. martie 2012, 19:38


Mai exista o varianta despre care vad ca nu stie nimeni.

La porta-bote, une barque pliante - Le blog de Carna-meuse :buaaaah:

Se stie despre ea, problema este pretu destul de maricel, cel putin in Romania.

gabriel

Biban

  • Autorul acestui subiect este »gabriel«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2012

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 11. martie 2012, 10:49

multumesc pt raspunsuri baieti :apl: :noroc: mai astept pareri de la cei care folosesc barci gonflabile in pescuitul somnului si nu numai.zoran cand ai fost pe dunare anul trecut din ce barca ai pescuit?toate cele bune :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 11. martie 2012, 11:07

Conflabila, dar citeste te rog ce-am scris si aici: BARCA GONFLABILA vs. RIGIDA LA SOMN
Video
-

Video

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

gabriel

Biban

  • Autorul acestui subiect este »gabriel«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2012

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 11. martie 2012, 11:33

am inteles ms frumossssssss :noroc:

12

luni, 12. martie 2012, 21:13

ce parere aveti despre barca asta?credeti ca ar fi ok pt a pescui la clonk pe dunare cu/din ea
Decathlon - bărci barca XPLODER - X-PLODER "FISHER X-PRO" 270 XPLODER - pescuitul şi plimbările pe iazuri, lacuri şi râuri în care curenţi sunt de intensitate mică sau medie. mentionez ca vreau sa pescuiesc singur adica nu se va pune problema a celei de a 2 persoane. :noroc:
scuze pt intarzierea cu care iti raspund.
am o asemenea barca, aproape indentica dar produsa de alt chinez :) sub brandul Baracuda.
sunt extrem de multumit de ea si este exact ceea ce imi doream pentru pescuitul pe care il practic, respectiv spinning pe raul Olt,Jiu, Delta, Dunare si unde ma mai poarta pasii
pescuiesc singur in barca si in general, iar pusul si luatul de pe apa al barcii nu mai reprezinta o problema pt mine, iar de montat si demontat nu se pune problema fiindca imi transport barca umflata - am o duba in care incape la fix barca umflata cu toate acaraturile si mai ramen si spatiu de dormit :bucuros2:
pentru mine si pescuitul pe care il fac, dar mai ales locurile unde pescuiesc si accesul la apa, aceasta barca impreuna cu un mic motor termic este solutia ideala de portabilitate si acces usor la apa din locuri extrem de diverse
sigur ca pot parcurge distante apreciabile cu aceasta barca daca ii montez un motor adecvat, ca la orice barca dealtfel, dar eu am prefarat un motor mic fiindca nu vreau sa ma cocosez cu ele sau sa cad pe dig ori pe stanci cu un ditamai motorul de 25-30kg in brate
cu micul meu motoras, urc in amonte pe raul Olt cu 10km / ora, ceea ce pt mine este suficient deocamdata.
am uitat sa spun, pescuiesc de placere, ca hobby, nu sunt in concurs cu nimeni si nici nu alerg dupa pesti cu limba scoasa, pentru mine pescuitul este pretextul de a iesi in natura, iar pestele prins este cireasa de pe tort. :bucuros:
nu vreau sa supar pe nimeni cu opiniile mele, dar asta este realitatea mea si experienta pe care o pot impartasii.