Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »mihailescue«

Răspunsuri: 9

Membru din: 6. martie 2013

Locație: Neuss

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 27. iulie 2013, 00:18

Raymarine Dragonfly Sonar/GPS Combo sau

Ce pare aveti despre aceste doua sonare Dragonfly Sonar GPS | Raymarine Dragonfly si Lowrance Elite 7 HDI Elite Series - LOWRANCE | Marine Electronics care credeti ca-i mai potrivit atat pentru pescuitul la somn cat si la pescuitul salaului.
Come to the dark side we have cookies!!!

TIR CU ARCUL | FORUM • Index page

2

sâmbătă, 27. iulie 2013, 00:26

La prima vedere....al 2-lea!
:noroc:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 27. iulie 2013, 07:06

care credeti ca-i mai potrivit atat pentru pescuitul la somn cat si la pescuitul salaului.
Pentru ca lowranceul il am, normal ca al doilea :bucuros2: De primu nu stiu nimic :nunteleg:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 27. iulie 2013, 09:26

:salut: Ce model ai Dane.


Cu Gps sau fara? :rizi:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 27. iulie 2013, 12:19

Ce model ai Dane.


Cu Gps sau fara?
Dorine ! cu--- fara ce conteaza :nunteleg: principalul ca e :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: :limba: . :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 27. iulie 2013, 12:49

Cam ai dreptate, :zambet:

Ca degeaba ai o scula tare daca nu stii sa o folosesti nu??
Cunosc eu pe cineva :rizi: :zid:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 27. iulie 2013, 12:56

Cam ai dreptate,

Ca degeaba ai o scula tare daca nu stii sa o folosesti nu??
Cunosc eu pe cineva
In august o sa spionez eu pentru tine :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: iar in septembrie incepi scoala :doarecapu: :noroc: profesorul e in cantonament :gandesc:
apropo cind ai o scula tare nu prea mai mergi la pescuit :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: :rizi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • Autorul acestui subiect este »mihailescue«

Răspunsuri: 9

Membru din: 6. martie 2013

Locație: Neuss

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 14. august 2013, 06:31

Am avut sansa ca intrun BassProShop sa gasesc ambele sonare unul langa altul si le-am butonat mai mult, Dragonfly-ul are o rezioutie desebita bate tot din clasa lui de pret sper doar sa nu fie doar rezolutia ecranului ci si a sondei. L-am gasit cu vreo 100$ mai ieftin decat in majoritatea magazinelor, maine il comand si revin cu impresii si foto.
Come to the dark side we have cookies!!!

TIR CU ARCUL | FORUM • Index page

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 14. august 2013, 07:11

Rezolutia sonarului DragonFly este 640 x 480 iar a sonarului Lowrance este 800 x 480 asa ca nu as zice ca primul "bate tot". :)
Cred ca ti s-a parut din cauza ca are ecranul mai mic si in felu` asta densitatea pixelilor este mai mare... dar cred ca un ecran mai larg e mai avantajos.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »mihailescue«

Răspunsuri: 9

Membru din: 6. martie 2013

Locație: Neuss

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 15. august 2013, 17:52

Observ ca totusi diferenta este mica 140.35 PPI la Dragonfly fata de 133.28 PPI la Lowrance, oare sa fie doar aceasta diferenta de 7 pixeli / inch atat de importanta sau diferenta de claritate superiorioara a Dragonfly-ului sa fie determinata de o tehnologie superioara, ce parere aveti ?
Come to the dark side we have cookies!!!

TIR CU ARCUL | FORUM • Index page

  • Autorul acestui subiect este »mihailescue«

Răspunsuri: 9

Membru din: 6. martie 2013

Locație: Neuss

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 18. august 2013, 08:33

Ceva idei pareri ? Haideti va rog dati-mi o mana de ajutor sa aleg bine.
Come to the dark side we have cookies!!!

TIR CU ARCUL | FORUM • Index page

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 18. august 2013, 13:17

:salut: Sincer, Lowrance
Este in top pentru acest moment!!!
Daca ar fi sa decid asi merge pe Lowrance!! :zambet: clar si categoric

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 19. august 2013, 21:53

Ceva idei pareri ? Haideti va rog dati-mi o mana de ajutor sa aleg bine.

:salut: , chiar am vorbit cu cineva care foloseste un Mark5xPro. A prins somn la clonc si a vazut mult peste, structuri si se descurca bine! Problema se pune, ce vrei sa faci cu el? Cum vrei sa pescuiesti, ce stil? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 19. august 2013, 21:58

Zoran, sunt multe sonare cu care poti face treba la clonc. Depinde de ce anume vrei sa vezi, unde vrei sa vezi, cat vrei sa aproximezi ceeace vezi etc. Anul trecut m-am descurcat bine cu un Hummi 160. Anul asta am trecut la 561 si... imi dau seama ce am pierdut anul trecut :ochi:

  • Autorul acestui subiect este »mihailescue«

Răspunsuri: 9

Membru din: 6. martie 2013

Locație: Neuss

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 20. august 2013, 04:27

As dori sa-l folosesc la pescuitul somnului la clonc, sa vad structuri, pesti prada si sa observ cand urca somnul, totodata as dori sa-l folosesc si pentru pescuitul salaului.
Come to the dark side we have cookies!!!

TIR CU ARCUL | FORUM • Index page

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 20. august 2013, 22:20

Observ ca totusi diferenta este mica 140.35 PPI la Dragonfly fata de 133.28 PPI la Lowrance, oare sa fie doar aceasta diferenta de 7 pixeli / inch atat de importanta sau diferenta de claritate superiorioara a Dragonfly-ului sa fie determinata de o tehnologie superioara, ce parere aveti ?
Mi-as fi dat cu parerea da` eram la pescuit... :zambet: .
Poate fi o tehnologie superioara de realizare a ecranului, habar n-am da` tin sa ma repet: cred ca un ecran mai mare te avantajaza atat timp cat il vezi si in lumina mai puternica.
Pe un sonar n-o sa vezi niciodata contururi din filme HD pentru ca procesarea ecourilor nu-i "stiinta exacta"... in schimb daca o sa pui pe acelasi ecran pana la patru ferestre, 83kHz/200kHz + Di ori SI + GPS, si o sa distingi ceva din "capatul celalalt al barcii", asta sigur o sa te ajute... zic io.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Subiecte asemănătoare