Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 26. iulie 2013, 12:59

Setarea sonarului LOWRANCE HDS7 Touch

Deschid acest topic in perspectiva unor intrebari
si-a unor raspunsuri in ceea ce priveste setarile HDS7 Touch! :zambet:

Ca prima intrebare: se pot Pune pe ecran cele doua ferestre ale sonarului, de 83-200 kHz in acelasi timp?
Cum se face si daca este important sa le avem amandoua deodata pe ecran

Multumesc

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 26. iulie 2013, 13:04

Da, se poate, si este f important sa le folosim, pt a vedea si pestii sau structurile ceva mai indepartate de barca.
Ce se vede in fereastra de 200 kHz este exact sub barca, ce se vede in fereastra de 83 kHz poate fi sub barca, sau, undeva in jurul barcii.

Nu este nevoie sa se foloseasca ambele, se poate doar cu 200 khz lucra, dar este de recomandat.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 26. iulie 2013, 13:28

Ok Zoran

Care este frecventa folosita la reglarea sondei si a sonarului?
Banuiesc ca 200 kHz pentru ca are conul mai mic!

Exista vre-o regula de ordine a ferestrelor pe ecranul sonarului?? Asta in cazul
Ca folosim mai multe ferestre?

Multumesc

4

vineri, 26. iulie 2013, 15:35

Asa zisa reglare a sondei consta in a o monta astfel incat tija sondei(daca ai) sa fie perpendiculara pe luciul apei(dar sonda sa fie sub luciu neaparat).Daca ai un suport special, atunci sa ai grija ca sonda (ele) sa fie sub luciul apei si paralel cu acesta.
Cat priveste reglarea sonarului...aici sunt multe de spus, depinde ce stil de pescuit adopti.
Ecranul se poate impartii in 2 sau 4 ecrane in care poti sa pui ce imagine doresti (2D cu83, 2D cu 200, DI, SS, chart)
:noroc:

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 26. iulie 2013, 15:53

Cata ,

Am pus eu gresit intrebarea. :doarecapu:
Reformulez: cand facem setarile pentru a vedea plumbul si momeala,
la 3 metri si apoi 5metri, pe ce frecventa tre sa fie sonarul ?
Pe 200 sau pe 83kHz!
Da asta era de fapt intrebarea :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 26. iulie 2013, 15:59

Pe 200 khz. :bravo: asa cum ai spus, conul mic!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 26. iulie 2013, 16:11

:ochi: pescuitul somnului la clonc :setarile de baza (pentru a vedea MONTURA,MOMEALA,SOMNUL)pentru ori ce sonar inclusiv Lowrance hds 7 Touch( in functie ordinea de aparitie a setarilor pe
ecranul sonarului elit 7 hdi.)

1 AJUSTARI -se regleaza sensibilitatea si culoarea in momentul inceperi partidei de pescuit (64% --64% )e setarea de baza. DE aici se merge cu + sau - in functie de necesitati.
2 AOTO SENSIBILITATEA setare OFF pentru a putea regla sensibilitatea +coloare de la (1%----100%)Daca Auto senzitivity este ON sensibilitatea +culoarea nu se pot regla decit cu valoarea 4%-+ -
3 Frecventa --83 KHz cu 200 KHz (adica 83KHz con --60 grade : 200KHz con 20 grade) In apa pina in 5m e sufiicent de a se folosi 83 khz simplu pe tot ecranul.
4 Viteza Speed ----Fastest viteza cu care sonda trimite si primeste impulsuri pentru scanare.
5 Sonar obtiuni: Noise rejection (anuleaza zgomotul) ----OFF facut de alte sonare sau motoare de barca pentru anularea bruiajului.
Surface clarity (claritatea la suprafata apei) OFF (atentie in care Fhis ID este ON ) se face LOW singur.
Culoarea pe ecranul sonarului fiecare dupa preferinte
Amplitudine scope (turnul de apa) ON Acolo va apare pestele sub forma de bila (urca sau coboara pe substrat).Dupa care pe ecranul va apare arcul de cerc (somnul).
Fish ID ---- OFF Daca punem pe ON pesti vor apare pe sonar (sub forma de peste) pentru pescuitul la clonc arc de cerc.

Cam astea ar fi setarile pentru pescuitul somnului la clonc indiferent de tipul si performantele sonarului . :bravo: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 26. iulie 2013, 16:53

Foarte Clara interventia ta Dane :bravo: :apl:

Mai am intrebari dar azi v-am obosit destul :apl:

Multumesc baieti :noroc:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 26. iulie 2013, 17:25

Asa zisa reglare a sondei consta in a o monta astfel incat tija sondei(daca ai) sa fie perpendiculara pe luciul apei(dar sonda sa fie sub luciu neaparat).Daca ai un suport special, atunci sa ai grija ca sonda (ele) sa fie sub luciul apei si paralel cu acesta
Si o mica complectare la ce a descris Cata (despre sonda, sondele sonarului) sa fie sufficent de coborite incit la 3m adincime sa ne vedem
montura. La prima iesire cu sonarul pe apa (cind vedeam montura cind nu) dupa lasarea sondei mai jos totul a fost OK. :bravo:
A fost vint si inclina barca (problema a fost pe fregventa de 200 MHz conul de 20 grade) :noroc: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

10

vineri, 26. iulie 2013, 21:54

Asa zisa reglare a sondei consta in a o monta astfel incat tija sondei(daca ai) sa fie perpendiculara pe luciul apei(dar sonda sa fie sub luciu neaparat).Daca ai un suport special, atunci sa ai grija ca sonda (ele) sa fie sub luciul apei si paralel cu acesta
Si o mica complectare la ce a descris Cata (despre sonda, sondele sonarului) sa fie sufficent de coborite incit la 3m adincime sa ne vedem
montura. La prima iesire cu sonarul pe apa (cind vedeam montura cind nu) dupa lasarea sondei mai jos totul a fost OK. :bravo:
A fost vint si inclina barca (problema a fost pe fregventa de 200 MHz conul de 20 grade) :noroc: :ochi:


Daca i lasat sonda mai jos si ai vazut montura, ....puteai s-o faci si din "sensibilitate"....mai exact: niciodata nu cred ca-ti vei vedea montura cu aceeasi "sensibilitate reglata" daca ai montura la 3m sau la 30m.
@Ediseu...sa pui mult accent pe "sensibilitate" :bravo:
:noroc:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 26. iulie 2013, 22:41

Daca numai ai lasat sonda mai jos si ai vazut montura, ....puteai s-o faci si din "sensibilitate".
Nu avea nimic cu sensibilitatea ,era regata perfect :bravo: era vint si barca se misca pe apa eram in deriva pescuiam la clonc,barca era
una gonflabila,iar problema a aparut pe fregventa 200 KHz con de 20 grade.Pina sa inceapa vintul nu au fost probleme am rezolvat lasind sonda mai jos ,iar montura a aparut imediat pe ecran.Pe fregventa de 83 KHz con 60 de grade am vazut tot timpul montura.
A fost prima iesire pe Dunare la clonc. :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 1. august 2013, 19:13

:salut:
Am gasit pe un alt alt topic :Setari generale ale sonarelor Lowrance, un subpunct care nu l-am intels! :gandesc:
Este vorba de :
1. LOG Sonar-inregistrae pe cartela SD!
2.Record!
Va rog sa-mi explicati in detaliu aceste doua cazuri!
Au legatura cu folosirea GPS-ului?
Multumesc!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 1. august 2013, 20:03

:salut:
Am gasit pe un alt alt topic :Setari generale ale sonarelor Lowrance, un subpunct care nu l-am intels! :gandesc:
Este vorba de :
1. LOG Sonar-inregistrae pe cartela SD!
2.Record!
Va rog sa-mi explicati in detaliu aceste doua cazuri!
Au legatura cu folosirea GPS-ului?
Multumesc!
LOG Sonar si record se refera la INREGISTRAREA informatiilor de la SONAR (NU GPS!).

Adica ce vezi tu pe ecran venind de la sonar (2D sau DI/SI), de cand incepi partida de pescuit pana cand o termini, se inregistreaza pe card-ul SD sub forma unui fisier.
Acest fisier poti sa-l revezi ulterior... "poti sa revezi filmul" cum ar veni... sau ii ca si cand iti filmezi cu camera de filmat ecranu` sonarului... :).
Nu stiu cum sa zic mai in detaliu decat atat.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 1. august 2013, 20:44

Informer, :salut:
In acest caz se scoate cartela sonarului , in cazul nostru HDS 7 Touch, si se pune in locul ei un SD de stiu eu ce marime , pe care se inregistreaza ceea ce vrei , in functie si de marimea Ei!
Am inteles bine?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 1. august 2013, 21:16

Da.
Nu prea inteleg la ce anume te referi cand zici "cartela sonarului"?
Sonarul meu a venit fara nici o cartela... eu am introdus una goala ca sa inregistrez pe ea.
Sau tu ai un SD cu harti de la Navionics sau asa ceva care ti-a venit impreuna cu sonarul?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

16

joi, 1. august 2013, 21:27

In acest caz se scoate cartela sonarului , in cazul nostru HDS 7 Touch, si se pune in locul ei un SD de stiu eu ce marime

Ediseu,....deschizi usita si bagi cardul (SD-ul).Daca SD-ul are 8GB e OK, daca are mai mult, cu atat mai bine.Curaj cu jucaria, curaj, nu se intampla nimic. :ciao:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 1. august 2013, 21:58

Da.
Nu prea inteleg la ce anume te referi cand zici "cartela sonarului"?
Sonarul meu a venit fara nici o cartela... eu am introdus una goala ca sa inregistrez pe ea.
Sau tu ai un SD cu harti de la Navionics sau asa ceva care ti-a venit impreuna cu sonarul?
Costi! cred ca Ediseu intreaba : pe cartela gps cu harta poate face si inregistrarea traseului ? :gandesc: sau trebuie o alta cartela goala pe care dupa partida de pescuit o va folosi ulterior sa vada istoricul ,cred :nunteleg: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 1. august 2013, 22:03

Costi! cred ca Ediseu intreaba : pe cartela gps cu harta poate face si inregistrarea traseului ?
Apai asta habar n-am... nu am avut pana acu` un SD original cu harti, habar n-am cat loc mai este pe langa, poate chiar ii protejat la scriere :nunteleg: ... nu stiu sa raspund la intrebarea asta. :)
Totusi nu-s convins ca Ediseu are un card in sonar, poate doar asa crede... da` poate ne zice el... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 2. august 2013, 07:44

Am cumparat HDS7 Touch cu un card gen SD in partea din stanga , introdus in sonar.
Ei nu stiu daca are harti pe el dar daca trec sonarul pe simulator,(caci doar asa il folosesc acum) am harta globala !
Nu stiu daca ceea ce vad eu pe ecran (ma refer la harta) daca este pe acelCard sau este in softerul sonarului pentru simulator!! :gandesc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 2. august 2013, 08:29

Nu stiu daca ceea ce vad eu pe ecran (ma refer la harta) daca este pe acelCard sau este in softerul sonarului pentru simulator!!
Pai iti dau io o solutie simpla :) : opreste sonaru`, scoate card-u` si da-i drumu` iar... vezi ce diferente exista, daca exista.
N-are ce sa se intample sub nici o forma.
Alternativ poti sa introduci card-ul intr-un cititor si sa vezi ce-i pe el de pe PC.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Subiecte asemănătoare