Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 24. iulie 2013, 14:39

Verificarea monofilamentului la achiziţionare, da sau nu?

Chiar azi am vrut să cumpăr un fir şi am fost într-o postură oarecum neplăcută, obicei le fac nod şi le smucesc puţin şi dacă cedează pentru mine este semn că fie nu-i de calitate fie este vechi, am făcut la fel şi azi şi nodul a cedat, nu l-am cumpărat şi mi sa făcut observaţie că nu-i prea in regulă să procedez aşa. Nu ştiu ce să spun, cred că nu-i normal nici să cumperi fire deja coapte. Voi le verificaţi la cumpărare şi dacă da ce metode aveţi?

Ps: Am fost ulterior în alt loc şi am întrebat vânzătoarea "pot să verific firul", "da dar să nu-l desigilaţi că o să spună că am luat din el şi nu-l mai cumpără". :rizi:
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 24. iulie 2013, 15:01

:rizi: ...la fel fac si eu. E mai simplu in Germania ca stau atarnate pe rafturi printre care te poti plimba, nu tra sa le ceri vanzatorului. Eu fac la fel ca tine :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 24. iulie 2013, 16:09

Chiar azi am vrut să cumpăr un fir şi am fost într-o postură oarecum neplăcută, obicei le fac nod şi le smucesc puţin şi dacă cedează pentru mine este semn că fie nu-i de calitate fie este vechi, am făcut la fel şi azi şi nodul a cedat, nu l-am cumpărat şi mi sa făcut observaţie că nu-i prea in regulă să procedez aşa. Nu ştiu ce să spun, cred că nu-i normal nici să cumperi fire deja coapte. Voi le verificaţi la cumpărare şi dacă da ce metode aveţi?

Ps: Am fost ulterior în alt loc şi am întrebat vânzătoarea "pot să verific firul", "da dar să nu-l desigilaţi că o să spună că am luat din el şi nu-l mai cumpără". :rizi:
Si ai reusit sa-l rupi fara sa-l desigilezi :rizi: :rizi: :rizi: :apl: ? sau doamna a inchis ochii. Stau in depozite la furnizori iar cand sunt scoase la OFERTA incep problemele la testare.
Cu toate ca, cumpar numai din magazine si de firma surprizele au aparut, dupa ce am renuntat la citiva metri totul sa rezolvat a fost Ok :bravo: .Probabil te referi la monofilamentele pina in 0,25 mai
gros nu se poate testa fara ajutoare suplimentare :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 25. iulie 2013, 07:10

Cel pe care l-am testat era de 0,3mm şi s-a rupt destul de uşor, era Trabucco T-force şi nu mai ştiu cum. În schimb am luat anul trecut tot Trabucco de 0,25 pe care nu am putut să-l rup la nod.

Apropo, voi schimbaţi firele în fiecare sezon sau ?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 26. iulie 2013, 05:20

de 0,25 pe care nu am putut să-l rup la nod.
Foarte corect ! un monofilament bun de la 0,25 in sus fara ajutor nu-l poti rupe,daca incerci te taie la mana.Proabil era foarte vechi sau a stat in conditii rele si sa copt. Vara pe canicula ,cind dupa mai multe partide de pescuit apare acelasi fenomen iar daca nu se renunta la citiva metri pot sa apara surprize in timpul drillului chiar daca pestele nu e unul capital :nunteleg: :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

6

vineri, 26. iulie 2013, 11:33

incercati sa si masurati firele trabucco cu un micrometru, veti avea surprize. cel de anul trecut probabil ca era nou de nu ati reusit sa-l rupeti, dar sigur e de 0,3 in realitate

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 29. iulie 2013, 12:12

incercati sa si masurati firele trabucco cu un micrometru, veti avea surprize. cel de anul trecut probabil ca era nou de nu ati reusit sa-l rupeti, dar sigur e de 0,3 in realitate
Confirm... asa arata un fir Trabucco de 0,165mm (am masurat si cu micrometrul dar era mai greu vizibil in poza).
Mi se parea ca prea reuseste nepotu` sa scoata crengi de pe fundu` lacului cu el... :rizi: .



»informer« a atasat urmatoarele fisiere:
  • fir.jpg (42,69 kB - 21 ori coborit - ultima oara: 24. februarie 2019, 00:52)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."