Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 20. iulie 2013, 05:18

Mămăliga pt pescuit - cea mai buna rețetă

:salut: , daca tot veni vorba in alt subiect de reteta de mamaliga, m-am gandit sa deschidem un subiect unde fiecare sa-si prezinte reteta folosita pt prepararea mamaligii de pescuit.
Va rog cu detalii exacta, cantitati si unitati definite, si, pt ce este de folosit: cosulet, placuta, patratica, boilies...!
GO! :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 20. iulie 2013, 05:59

Nu cred daca e cea mai buna reteta mai repede cea mai simpla :
1 faina porumb 1kg
2 faina alba 0.5kg
3apa aceiasi cantitate cit rezulta dupa cobinarea celor doua faini (se masoara cu acceiasi oala)

se pune apa la fiert la foc mare pina incepe sa fiarba (eu folosesc o cucta de aluminiu)cind apa incepe sa fiarba se reduce focul la minim,
se toarna faina incet in oala dupa care se face in mijlocul faini o gaura pentru ca apa sa acopere mai usor faina.
se lasa sa fiarba pina cind faina in timp ce fierbe se va ridica la suprafata se ia de pe foc si se amesteca cu:
in Banat cu lingura de lemn in Oltecia cu mestecau in Moldova cu facaletu (asta asa ca sa fie toti multumiti) :rizi: :rizi: :rizi: :bravo:
:lamultiani: LA TOTI ILIE DE PE FORUM SI NU NUAI :lamultiani2:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

3

sâmbătă, 20. iulie 2013, 07:30

Eu pe vremuri cand pescuiam la scobar foloseam reteta de mai sus insa doar ochiometric in proportie de 2:1 malai si faina , nu am masurat niciodata exact... amestecam pe uscat apoi puneam apa la fiert si cand clocotea lasam vreo 10 minute sa fierbe in apa clocotita.... cand scoteam din cratita puneam pe un prosop si lasam sa raceasca dupa ce se racea un pic "condimentam" cu esenta de vanilie sau de anason in functie de zona vizata. Ceea ce puneam pe carlig o framantam bine de tot cam 5-8 minute pana se facea ca plastilina si statea foarte bine pe carlig... :doaaamne: ce vremuri ...

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 20. iulie 2013, 08:03

Mamaliga 3 - 2 - 1

- 3 portii de malai ( poate fi folosita si faina de malai )
- 2 de faina ( se pot folosi diferite fainuri cerealiere )
- 1 de zahar
Masurile pot fi simplele cani din care se bea apa. Rezulta o mamaliga care sta in curent pe firul de par si 5 zile ( performanta proprie :) )
Mamaliga se poate realiza in doua feluri diferite, iar acestei baze i se mai pot adauga si alte ingrediente pentru atractie cum ar fi samanta de floarea soarelui, canepa, ttx-ul, dar si lichide, care in prima varianta de executie nu suporta foarte multe transformari sau pierderi de proprietati: nutritie / atractie ( se mentine aroma porumbului, faina nu acreste mamaliga, zaharul coleanteaza - lipeste si are si proprietati de atractie precum si sarea dealtfel si se mentin in stare cat mai naturala nefiind descompuse - diluate prin procesul de fierbere ), datorita faptului ca se realizeaza:

1. Prin amestecarea ingredientelor la rece

Se amesteca fainurile si zaharul ( plus adaosurile uscate ) pe un ziar dupa care se toarna intr-un vas cu apa rece, unde pot fi incorporate si lichidele de atractie / nutritie, framantandu-se masa obtinuta continuu cu mana, pana rezulta un compus de consistenta plastelinei. Se portioneaza in bile de marimea unei mingii de tenis de camp ( doar pentru patratica ) ce se introduc in pungulite de marimi mici. Acestea se aplatizeaza uniform apoi, in grosimile dorite ( recomand nu mai mult de 3 cm ), introducandu-le sub un vas cu apa ( asezat pe un tocator - fund :) de lemn ), dupa care li se scoate aerul din pungute, se inchid acestea de pe urma la gura prin rasucirea pungii si se dau la fiert, unde in prealabil s-a ridicat temperatura apei pana "la clocot", tinandu-se la foc moderat pana se ridica pungutele si plutesc.
Dupa cum observati nu e nevoie de mari eforturi sau multa logistica. Acel vas va este util si la amestecarea la rece, dar si la fiertul pungutelor sau aplatizarea lor. Totodata aceasta reteta poate fi facuta la "locul faptei", iar vasul poate fi folosit si la prepararea mancarii. Eu folosesc la Dunare si in Delta un ceaun cu trepied.

2. Metoda clasica ( pentru naditoare )

Se pun ingredientele la fiert ( dupa clocot ) la foc moderat intr-un amestec de apa si un pic de sare si se mesteca ( cu mestecau` ca` cu facaletu` se bate :bucuros: , iar cu linguroiu` se intoarce :limba: - efortul fizic prea mare si nici nu omogenizeaza bine, repede etc ), pana rezulta o pasta relativ uscata, care se desprinde de pe peretii vasului si mestecau singura.
Aceasta se foloseste la naditor si se realizeaza in acest fel in mod special pentru a cadea de pe naditor si a crea un pat de atractie. De regula eu o folosesc la pescuitul "izolat" pentru a selecta pestii, nadirea vadului facand-o in prealabil cu porumb imbibat ( fiert ) ca sa fie mai greu si sa se mentina pe substrat. Tot aceasta reteta o mai folosesc si primavara sau in conditiile in care am realizat ca pestele se hraneste apatic, prudent etc.
In cazul in care constatati ca se hraneste productiv puteti sa reveniti la reteta ca sa o imbunatatiti si cu spartura de seminte, pe care le fierbeti inaintea fainurilor. Spartura se va imprastia pe vad si ii va conferi pestelui o preocupare in plus, de a o aduna, astfel prezenta sa in zona de pescuit se va prelungi. Totodata mai si selecteaza din peste dat fiind faptul ca cei mici nu isi vor bate capul cu ea, neputand-o inghiti, ceea ce va ajuta in cazul celor mari, ca nu-i saturati.

Ca o consideratie personala, va pot recomanda sa folositi aromele distinctiv deoarece la aceasta nada raspund cam toate speciile de ciprinide, albituri, guvizi s.a. Daca vizati crapul puteti sa o iutiti sau sa-i adaugati extracte din fainuri de peste, nu prea pregnante insa sa nu va treziti ca prindeti somn la mamaliga mea :drac2: , sau "stofe" dulci daca vizati SI plevusca. Sa nu va impacientati daca va intra multa de-asta pe pat in cazul partidelor prelungite ca tot asta atrage si pestii mari la masa, iar surprizele pot fi pe masura.
O alta recomandare ar fi sa folositi pentru taiere cutite cu lama subtire si bine ascutite, destinate special, pe care sa le inmuiati inainte intr-un borcanel cu amestec ( dip ) lichid de substante de atractie, atat pentru evitarea schimbarii aromelor cat si pentru improspatarea lor. Dipul poate sa contina uleiuri de canepa, porumb, esentiale, acizi pentru descompunerea elementelor si crearea unui nor ( dira ) de atractie.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

5

sâmbătă, 20. iulie 2013, 09:14

dane,
si in zona mea tot facalet ii spune :zambet:

@cornel
foarte interesanta si educativa reteta ta, mai ales varianta "la rece"
multumesc :bravo:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 20. iulie 2013, 09:49

Cu placere Adi.
Am vrut s-o postez in topicul cu pescuitul la crap, dar imi lua foarte mult timp sa concep intregul text si intram si de noapte si mai bine ca s-a deschis topicul asta.
Dar si asupra astuia se mai poate discuta insa am incercat sa sintetizez in retetarul prezentat experientele mele acumulate in urma foarte multor testari raportate la rezultatele obtinute.
In final am ajuns la combinatia asta care-mi acopera cam tot necesarul specific :ochi:
De regula nu fac astfel de concesii, dar m-a inervat faza cu Nea Dan De Romania care tot se agita ca nu are nimic de invatat si ca sa nu existe vre-un precedent creat si pe seama crapului de vreun individ, macar sa aiba ce sa citeasca inainte sa-i vina idei sinucigase.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 20. iulie 2013, 10:12

cu mestecau` ca` cu facaletu` se bate :bucuros: , iar cu linguroiu` se intoarce :limba:
multumesc de ajutor Cornele ! :bravo: :bucuros2:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 20. iulie 2013, 10:15

Sigur. De ce nu?! :noroc:
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 20. iulie 2013, 10:23

dane,
si in zona mea tot facalet ii spune :zambet:
Adi ! ai grija ca facaletul e mai gros :rizi: :rizi: :rizi: (citat de la nevasta) mestecaul mai subtire dar se tinteste mai bine cu el spunea Cata :rizi: :rizi: :rizi: :doarecapu:

ori si cum amindoua fac treaba :box: asa ca pazea :rizi: :rizi: :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

mihaiqq

Oblete

Răspunsuri: 27

Membru din: 25. august 2013

Locație: constanta

Profesia: tehnician dentar ortodont

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 26. august 2013, 22:48

mamaligi si mamaligi

O reteta care va da rezultat pe dunare:

2 cani malai
1 cana faina
2/3 cana samanta de floarea soarelui macinata (cu o raznita de cafea- se mai poate procura si de la moara)
apa cam 3 cani
bun.
Se amesca toata compozitia intr-un vas.intre timp se pune apa la fiert.cand incepe sa fiarba punem cate un pumn din amestec si mestecam continuu.tot asa pana se termina materia prima.dupa care puteti adauga de ex: mujdei de ustoroi(fa momentul in care mamaliga a ajuns la o consistenta in cut cu apa fara alte prostii smantana si sosuri bla bla) in acest timp tot mestecati si mestecati pana va doare mana.incare nu mai poate fi mestecata va opriti. din momentul ala mai lasati 5-7 min la fiert si gata.
Dupa care pentru patratica: dupa ce ati raspurnat mamaliga se ia o parte din ea. sa spunem o treime pe care o puneti intr-un ciorap de dama sau intr-un tifon.umpleti ceaunul iar cu apa si legati ciorapul sau tifonul de facalet pe care il asezati pe ceaun.ciorapul nu trebuie sa atinga fundul ceaunului nici peretii. din momentul in care apa incepe sa fiarba (sa dea in clocot) reduceti puterea focului la jumatate si o lasati acolo 25-30-40 de min in functie de cum v-a iesit mamaliga initiala.
La sfarsit scoateti ciorapul si il atarnati de ceva(gasiti voi sigur aveti idei) la scurs.il tineti acolo 20-30 de min.Apoi il asezati pe un fund de lemn si asezati o greutate pe el pentru aplatizare.
Mamaliga din ciorap o folositi pentru patratele.ele se pot pune direct in carlig sau pe firul de par
Iar mamaliga ramasa se va folosi pe momitor, aici mai puteti adauga pe malul apei nada cum ar fi haldorado de ex sau poff q44 ce mai stiti si voi.


danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 27. august 2013, 06:39

2/3 cana samanta de floarea soarelui macinata
Apoi il asezati pe un fund de lemn so asezati o greutate pe el pentru aplatizare.
Mihai! din cite stiu Floarea soarelui macinata se adauga in mamaliga inainte de a o pune pe carlig .In varianta propusa de tine (totul amestecat si
pus la fiert)exista pericolul ca mamaliga sa nu se mai intareasa datorita uleiului din foarea soarelui (intreb) :nunteleg: .
Fiertul de doua ori al aceleiasi copoziti nui vad rostul ! iar aplatizarea o faci doar pentru cind tai mamaliga cubulete? :nunteleg: :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

mihaiqq

Oblete

Răspunsuri: 27

Membru din: 25. august 2013

Locație: constanta

Profesia: tehnician dentar ortodont

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 27. august 2013, 08:03

:)

Da se poate adauga si pe malul apei, dar eu adaug samanta direct in compozitie.da ai dreptate este uleioasa de aceea cantitatea de samanta nu trebuie sa fie prea mare nu pot sa spun exact cat pentru ca eu pun ochiometric.mamaliga nu va iesi deloc moale.va iesi o mamaliga uleioasa si lipicioasa care sta bine pe carlig.
a 2-a fierbere are rolul intariri, tot amestecul fierbe calumea.prima etapa la mine dureaza cam 10-12 min.nu vreau sa merg la pescuit cu o mamaliga cu taratze ca sa zic asa.
cand pui mamaliga in tifon/ciorap o sa rezulte o bila mare.se pune la aplatizat pentru a folosi cat mai mult.dintr-un cub mare e mult mai usor sa faci cuburi mici decat dintr-o sfera mare.
eu asa fac si pentru mine fuctioneaza.patratelele stau bine de multe ori le scot pe mal dupa recuperare.restul mamaligi este doar pentru momitor si aceasta nu ma intereseaza foarte tare.
in ultima instanta o sa revin cu poze si video daca este necesar

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 27. august 2013, 10:26

eu asa fac si pentru mine fuctioneaza.patratelele stau bine de multe ori le scot pe mal dupa recuperare.restul mamaligi este doar pentru momitor si aceasta nu ma intereseaza foarte tare.
Mihai! te complici! arzi mult gaz pentru acelasi rezultat , Incearca asta :
1 fa o mamaliga obisnuita fara nimic in ea doar : f malai -f grau -putina sare.
2 dupa fierbere si scoatere din oala lasata sa se raceasca dar nu la soare(face crusta) mamaliga pastreazo intro carpa umeda.
3 cand mergi la pescuit mai adauga in bagaj pe linga mamaliga, o sticluta de ulei de masline si putina halva. Uleiul de masline e mult mai vascos iar halvaua isi mentine gustul si mirosul.

mamaliga simpla dupa uscare o poti taia si folosi (patratica)iar restul (ulei+halva)o sa adaugi doar cit crezi ca trebuie (evitand consumul inutil de smintana de floarea soarelui+gaz)

sper sa te ajute :nunteleg: pe tine si pe alti pescari de carap :saluti:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

mihaiqq

Oblete

Răspunsuri: 27

Membru din: 25. august 2013

Locație: constanta

Profesia: tehnician dentar ortodont

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 27. august 2013, 10:43

:)

daca si de gaz facem economie ce sa mai zic de benzina.da treaba cu halvaua o stiu.poate o sa incerc o data si cu ulei de masline cum zici dar nu prea ma incanta ideea.ma gandesc asa 4-5-6 lansete te murdaresti de ulei la unu pui rama la una patretele la una boiles sau viermi porumb in fine daca iti mai si trage.pe mine unul cred ca m-ar incurca.tot timpul te murdaresti si trebuie sa te stergi pe maini.
acum 2kg de samanta de floarea soarelui macinate de la moara is cam 3-4 lei nu-i mare cheltuiala

oricum promit sa incerc si asa

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 27. august 2013, 10:45

ma gandesc asa 4-5-6 lansete te murdaresti de ulei la unu pui rama la una patretele la una boiles sau viermi porumb in fine daca iti mai si trage.pe mine unul cred ca m-ar incurca.tot timpul te murdaresti si trebuie sa te stergi pe maini.
Poate si d-aia-i bine sa te limitezi la 4 lansete... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 27. august 2013, 10:59

.tot timpul te murdaresti si trebuie sa te stergi pe maini.
e optional! :rizi: :apl: :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

mihaiqq

Oblete

Răspunsuri: 27

Membru din: 25. august 2013

Locație: constanta

Profesia: tehnician dentar ortodont

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 27. august 2013, 11:11

:)

:relax: :) sa vedem si alte retete.chiar as vrea sa incerc una noua sa fac o comparatie:)

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 27. august 2013, 11:37

cea mai simpla :
1 faina porumb 1kg
2 faina alba 0.5kg
3apa aceiasi cantitate cit rezulta dupa cobinarea celor doua faini (se masoara cu acceiasi oala)

se pune apa la fiert la foc mare pina incepe sa fiarba (eu folosesc o cucta de aluminiu)cind apa incepe sa fiarba se reduce focul la minim,
se toarna faina incet in oala dupa care se face in mijlocul faini o gaura pentru ca apa sa acopere mai usor faina.
se lasa sa fiarba pina cind faina in timp ce fierbe se va ridica la suprafata se ia de pe foc si se amesteca cu:
in Banat cu lingura de lemn in Oltecia cu mestecau in Moldova cu facaletu (asta asa ca sa fie toti multumiti)
asta o data si o faci instant! in 15 minute pescuiesti. Sau ce pe care o fac oltenii :numai malai,sare si apa, pusa la fiert in ceaun de fonta si mestecata (pina te doare mana)te-am citat. Se rastoarna pe placa si se lasa la racit si se taie cu ata. E mamaliga expre pentru pescuitul la patratica am ramas surprins cit era de elastica (nu se sfarima) :bravo:
supa car
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 27. august 2013, 13:01

Hmmmm, hai sa incerc si eu una, pe care m-a invatat sa o prepar acum foarte multi ani un pescar din Galati.Sper ca reteta sa fie completa(nu am mai facut mamaliga de peste 7 ani) si sa nu lipseasca nimic.
Mamaliga pentru carlig, pentru cubulete
1/2 kg faina de malai
1/4 kg faina alba
pesmet
apa- cred ca in jur de 500-700 ml (eu puneam din ochi)

Se pune apa la fiert, iar intre timp se amesteca malaiul cu faina alba si cu pesmetul, iar dupa ce apa incepe sa fiarba se lasa focul la mic, se adauga compozitia putin cate putin(aici este pasul in care se pot pune si diverse arome- eu personal foloseam vanilie sau rom) si se amesteca pana rezulta mamaliga, la o consistenta destul de tare.Apoi cu ajutorul unei linguri, se ia un dres de dama :rizi: , se pune mamaliga in el, se turteste si apoi se leaga cu un nod, dupa care se lasa la fiert in aceeasi oala , la foc mic, timp de 50 min-1h.
Mamaliga se scoate apoi din ciorap si se verifica, luandu-se o bucatica mica, daca se descompune in apa.Daca nu se descompune, e totul ok.Daca se descompune, injurati-ma bine, pentru ca am gresit reteta :rizi: :doaaamne:
Se poate taia acasa, sau pe balta, cu ajutorul unui cutit foarte subtire sau chiar cu o lama de ras sau cutter.Eu preferam sa o fac cubulete pe balta.La mamaliga asta am prins si cel mai mare caras al meu, un pic peste 1 kg, si foarte mult ciortan pe o balta din Vaslui.
Always C&R

IonutFishing

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 28. august 2013, 10:33

Pai daca tot sunt atatea retete diferite pt mamaliga, hai ca arunc si una pe care o foloseam de muuulti ani, atata la placuta cit si pe carlig, deoarece lipea extraordinar de bine:

apa -> 1 masura M
faina malai -> aceasi masura M
-----------------------------------
Masura M umpluta ochi se pune intr-un vas (cel putin triplu mai mare ca M) la fiert. Cind apa clocoteste, se toarna faina de malai din vasul M care este umplut identic ca si cantitatea de apa. Daca apa era pina sus, atunci si faina de malai o radem sus pe vas.
In timpul turnarii fainei de malai, se invarte in oala ce fierbe cu o bucata de lemn. Procesul de invartire continuua, fara oprire, si dupa ce faina este toata turnata. Se invarte in continuare pina toata mamaliga se desprinde de pe oala intr-un bucatoi mare, greu de invartit. Cind mamaliga s-a desprins de pe oala, se ia de pe foc si se intoarce pe o carpa si se lasa la racit.

Simplu si lipicios, "dezavantajul" este ca ai nevoie de un partener care tine oala in timp ce se invarte mamaliga pe foc. :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare