Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

21

miercuri, 24. iulie 2013, 20:19

considera-te norocos, ca ai un astfel de loc, este un loc care "tine" pestii, chiar daca mai pierzi o montura , doua, insista si n-o sa-ti para rau.

Fir intins!

09fish

Biban

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 22. aprilie 2015, 22:53

Salut
vreau sa achizitionez 2 lansete si 2 mulinete pt crap.
pescuitul se va desfasura din barca pe dunare (pomi,prag)
asa ca cer ajutor,recomandari,sugestii (lungime,actiune)
multumesc anticipat pt ajutor.
:noroc:

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

23

miercuri, 22. aprilie 2015, 23:03

Salut
vreau sa achizitionez 2 lansete si 2 mulinete pt crap.
pescuitul se va desfasura din barca pe dunare (pomi,prag)
asa ca cer ajutor,recomandari,sugestii (lungime,actiune)
multumesc anticipat pt ajutor.
:noroc:

Pai in primul rand depinde de cat de mare e barca..daca nui pneumatica...si e ceva de tabla de 4+ metrii, poti sa pescuiesti linistit cu aceleasi betze cu care dai de pe mal...
daca nu iti iei ceva de barca la 2.70m cu 100-200/300 actiune, mulinete..normale de crap. Eu de barca am un Ron Thompson HardCore 80-150 heavy cast, varf plin, si un Maver Winner Replica Boast Series 2.70m 100-200...le vand daca esti interesat ( ca nu mai dau la crap..vreau doar la clonc de anul asta), cauta pe google :p
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

09fish

Biban

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

24

joi, 23. aprilie 2015, 06:33

Din pneumatica voi pescui.una de 2.8m
nu sunt mari betele de 2.7m ?
eu ma gandeam la ceva de 2.4 m...
dar astept pareri de la avzati.
:noroc:

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

25

joi, 23. aprilie 2015, 14:34

dupa cum ziceam, marimea batului din barca la crap, e in functie de ce barca ai..simplu..poti sa dai si cu 3.90 daca ai barca mare de tot
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

26

joi, 23. aprilie 2015, 16:16

Salut.Dai cu 3.90 da iti trebuie si un mincioc cu coada de 3m.Eu desi am barca destul de mare folosesc lansete de 2.10 foarte sensibile .Am si lansete mai puternice dar la alea nu trage niciodata nimic asa ca m-am axat pe superfinete

09fish

Biban

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

27

joi, 23. aprilie 2015, 21:14

Salut.Dai cu 3.90 da iti trebuie si un mincioc cu coada de 3m.Eu desi am barca destul de mare folosesc lansete de 2.10 foarte sensibile .Am si lansete mai puternice dar la alea nu trage niciodata nimic asa ca m-am axat pe superfinete

Super finete cum ar fi?
voi ce lansete folositi pt pescuitul crapului din barca? :noroc:

Răspunsuri: 38

Membru din: 5. decembrie 2013

Locație: calarasi

  • Scrie un mesaj privat

28

sâmbătă, 25. aprilie 2015, 11:25

Salut, eu folosesc balzer magna gorilla spin 120, 2.70 actiune 40-120g,super sensibile si cu actiune nevercrack :), sunt super multumit de ele.Le folosesc atat pt crap cat si pt somn :pescuit:
maine nu-i ca azi!

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

29

sâmbătă, 25. aprilie 2015, 11:36

Salut.Pentru mine super finete inseamna ca folosesc lansete de 10-30g din material compozit lungime2.10 care simt si o libelula cand se aseaza pe ele,fir maxim 0.4 desi pescuiesc numai in agatatura,plumb 50g,mamaliga foarte moale cit sa pe cirligla o aruncare de maxim 10m ochii pe lansete si ntepare la cea mai mica miscare.De obicei crapul mare mananca foarte finut fiind rare cazurile cind trasaturile sint violente si se inteapa singur.Cel putin asa se intimpla in zona unde pescuies eu.Am tot timpul si cel putin o lanseta la boabe de porumb ,la care trasaturile sant mult mai clare dar din pacate sant destul de rare.Ca nada folosesc doar boabe de porumb si patratele de mamaliga.

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

30

sâmbătă, 25. aprilie 2015, 12:03

Salut.Pentru mine super finete inseamna ca folosesc lansete de 10-30g din material compozit lungime2.10 care simt si o libelula cand se aseaza pe ele,fir maxim 0.4 desi pescuiesc numai in agatatura,plumb 50g,mamaliga foarte moale cit sa pe cirligla o aruncare de maxim 10m ochii pe lansete si ntepare la cea mai mica miscare.De obicei crapul mare mananca foarte finut fiind rare cazurile cind trasaturile sint violente si se inteapa singur.Cel putin asa se intimpla in zona unde pescuies eu.Am tot timpul si cel putin o lanseta la boabe de porumb ,la care trasaturile sant mult mai clare dar din pacate sant destul de rare.Ca nada folosesc doar boabe de porumb si patratele de mamaliga.
10-30 gr..ci treaba cu libelula...la Dunare...unde bate vantu 7/7...mamaliga fina de arunci 10M..la dunare, unde tio mananca ca termitele guvizii, si aia micii...iar trasaturile sunt RARE unde crapu trage violent...esti sigur ca tu pescuiesti la Dunare ?..ca eu de 20 ani dau pe Dunare, dar dinastea nu am auzit...aia cu crapu finutz e cea mai tare oricum :doarecapu:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

31

sâmbătă, 25. aprilie 2015, 12:06

...esti sigur ca tu pescuiesti la Dunare ?..ca eu de 20 ani dau pe Dunare, dar dinastea nu am auzit...aia cu crapu finutz e cea mai tare oricum :doarecapu:


MITA, si eu pescuiesc de peste 20 de ani, si in fiecare zi invat ceva nou! Si sunt convins ca daca ma tine si mai reusesc si urmatorii 20 de ani sa pescuiesc, tot asa va fi zi-de-zi... lucruri noi :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 38

Membru din: 5. decembrie 2013

Locație: calarasi

  • Scrie un mesaj privat

32

sâmbătă, 25. aprilie 2015, 12:12

Salut.Pentru mine super finete inseamna ca folosesc lansete de 10-30g din material compozit lungime2.10 care simt si o libelula cand se aseaza pe ele,fir maxim 0.4 desi pescuiesc numai in agatatura,plumb 50g,mamaliga foarte moale cit sa pe cirligla o aruncare de maxim 10m ochii pe lansete si ntepare la cea mai mica miscare.De obicei crapul mare mananca foarte finut fiind rare cazurile cind trasaturile sint violente si se inteapa singur.Cel putin asa se intimpla in zona unde pescuies eu.Am tot timpul si cel putin o lanseta la boabe de porumb ,la care trasaturile sant mult mai clare dar din pacate sant destul de rare.Ca nada folosesc doar boabe de porumb si patratele de mamaliga.

Ce spui tu aici nu sunt lansetye de crap,ciortan sau caras poate dar ce te faci cu ele daca vine un crap > 5 kg :) nu mai zic sa aiba peste 15 kg
maine nu-i ca azi!

33

sâmbătă, 25. aprilie 2015, 12:23

Sa spuna Dorin de la Mila 23 cu ce lansete finute da la crap. Eu , pana a le vedea la el , nu as fi dat cu ele nici la caras. Sunt superbe si subtiri cu draci !

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

34

sâmbătă, 25. aprilie 2015, 13:27

Salut.Am un Balzer topaz care are mai mult de 25 ani ,2.10 10-30g,care inca nu are nici un betesug ,si a scos muulti crapi peste 10kg iar recordul ei 15.600.Bun dar eu intreb,daca dai dupa stiuca cu o lanseta fina si trage o stiuca de peste 5 kg ce faci arunci lanseta in apa? Eu am vorbit aici doar despre pescuitul din barca .Noi nu pescuim niciodata pe dunarea navigabila decit atunci cand curentul apei este foarte mic,in rest pescuim pe brate unde nu e asa mare curntul apei.Gufisor asta-i tot secretul eu am invatat de la un galaten .In momentul cand crapul absoarbe momeala firul fiind intins din cauza curentului,singura care da elasticitate e lanseta,care trebuie sa se opuna cit mai putin.Puneti o lansta cit mai finuta linga lansetele de crap si o sa vedeti diferenta la numarul de trasaturi.

Răspunsuri: 24

Membru din: 26. ianuarie 2015

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

35

sâmbătă, 25. aprilie 2015, 14:39

Si eu pt mister crap tot pe finete merg. Feedere 3,30 m cu actiune de 30 60 90 grame. Folosesc cu precadere varfurile de 90 si 60 . Plumbi inline de maxim de 80 gr ,fire 0.35 sau 0.30. E drept ca betele sunt cam lungi pentru barca dar acum "spemii de ani cand le-am achizitionat asta am gasit si m-am obisnuit. Eu cred ca ar fi confortabile undeva intre 2.40 spre 2.70 m ca lungime. Din experienta mea personala am obsevat mult mai multe capturi in aceeasi arie de pescuit la bete fine combinate cu fire subtiri decat la pari cu actiuni de 100 sau chiar mai mari. In final alegerea este a fiecaruia, se poate da la crap si cu şpalieri de vie inele de sarma si fire 0.60 sau 0.8 :rizi: . Dar se da numai, nu se si prinde.
Lungimea barcii nu are nici o treaba cu lungimea lansetelor, problemele apar in barca in timpul drilului odata cu cresterea lungimii lor. In orice caz prefer finetea. Circula o vorba printre pescariii de crap: Crapul are cantarul in gura. Oricum finete si liniste in barca. :ciao:

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

36

sâmbătă, 25. aprilie 2015, 15:04

Salut.Prietenul meu din galati are o vorba""Atentie baieti,crapul e singurul peste care are facultate""

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

37

sâmbătă, 25. aprilie 2015, 16:25

Salut.Prietenul meu din galati are o vorba""Atentie baieti,crapul e singurul peste care are facultate""
:zambet: da, mi-am amintit si prietenul meu are o vorba..." Ai grija, crapu' ii porc.." (smehcer si nesimtit cand vrea, nu ca mananca de pe fund)
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Răspunsuri: 24

Membru din: 26. ianuarie 2015

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

38

sâmbătă, 25. aprilie 2015, 17:25

Crapul , porc si nesimtit !!! .... Of :nunteleg: :doarecapu: :doaaamne:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

39

marți, 5. mai 2015, 16:50

Va salut........acum am citit si eu ce s-a scris pe aici. Incerc sa vin si eu cu cateva completari.
Braila...ce frumoase locuri care imi plac nespus de mult. Se pescuieste la crap la prag, sau la butuci. La butuci , obligatoriu din barca , ca altfel nu poti pescui , plus ca mai ai si malul inalt.
Montura tipica folosita de Braileni, probabil ca ei au inventat-o si pe care o folosesc cu succes la pescuitul in praguri este cu plumb(120gr-160gr), momitor, 3 carlige. Atentie, este o montura care nu se incurca!!! Este foarte buna aceasta montura pentru caras mare si ciortani de 3-4 kg. De asemenea se foloseste placuta de dunare, iti faci matrita, si torni plumbi cu arc...complicat,dar rezultate bune.
La butuci, patratica direct pe carlig, din barca .
Se pescuieste de mult timp pe dunare, la crap, la boilies cu Succes. Aici am avut o problema,pe care a trebuit sa o rezolv. Problema este ca boilisul sa stea bine pe firul de par in curent, si ce forma sa aiba.?daca curentul estul destul de mare.
La prag, sau chiar langa pomi cazuti prin apa, folosesc 4 bucati de feedere ieftine si bune, cumparate din "Europa" . Cosulete testate de mine si cu care pescuiesc sunt de tipul si gramajul urmator: 90 grame(mici) , 120 grame(preston parca) sunt din plastic, stau bine in curent , tin si nada bine, dar se mai rup; si 140 grame ( din alea cu tepi , au 4 tepi ).
Ca sa pescuiti la crap, va recomand sa va cumparati niste Linguri si sa va turnati plumbi.(cam 120grame...300 grame) , avem si din astia, buni si la somn, ca se mai pescuieste pe malul dunarii cu montura de fund dupa somn.
Despre fire este lung subiectul...
Eu asa pescuiesc la crap, pe dunare, "cu de toate cele".

Subiecte asemănătoare