Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 19. iulie 2013, 08:41

Spinning şi tristeţe !

Am fost ieri într-un magazin de pescuit din Timişoara şi am văzut un cap de somn de aproximativ 43 kg prins la vobler în zona Lipova şi vândut de cel care l-a prins, iar cumpărătorul a adus capul somnului pentru a fi prelucrat şi făcut trofeu. Am discutat puţin cu vânzătorul şi a spus "chiar nu-nţeleg de ce iau asemenea exemplare care îţi oferă o aşa satisfacţie în dril", cam asta este.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 19. iulie 2013, 08:48

lumea nu stie sa se bucure doar de drilul avut cu un peste ... trebuie neaparat sa apara si pe masa de bucatarie pentru a avea satisfactie ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 19. iulie 2013, 08:49

În cazul de faţă-i vorba de portofel, din ce am înţeles când a fost cumpărat era deja mort.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

BruMareL

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 2. iunie 2013

Locație: loc. Onesti jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 19. iulie 2013, 09:44

Exact ca si la vanatoare exemplarele trofeu se agata pe pereti, garduri sau aiurea in protap. NU am mancat niciodata somn mai mare de 3 kg ( nici nu am prins mai mare ), dar am inteles ca nu prea se merita cheltuiala pentru o masa din carnea unui asemenea exemplar. Dar prin zona mea sunt pescari ce au agate acasa trofee de cap din exemplare mari de salau, stiuca, somn si chiar crap. Posibil ca marimea totusi conteaza......

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 19. iulie 2013, 10:31

Posibil ca marimea totusi conteaza......


Pt ce? :nunteleg: A fost si in Germania la moda, dar acum vreo 30 de ani...

Nu doresc sa intru in discutii contradictorii, inutile, dar o poza super de genul acesteia, cu o diagonala de 1 metru sau chiar mai mare, va arata cu siguranta mult mai bine decit un cap uscat si zbarcit pe perete:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

BruMareL

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 2. iunie 2013

Locație: loc. Onesti jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 19. iulie 2013, 11:06

Sunt de acord cu tine Zoran si in plus cred ca se pastreaza mult mai bine peste ani

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 19. iulie 2013, 13:16

Cand l-am elibrat pe ala in ziua de 1 iunie au fost muuulti care m-au certat, printre care si Mama mea. M-a durut in "bashcheti". Senzatia eliberarii bate la cur orice specialitate gastronomica. Specialitatea gastronomica este eliminata in mai putin de 24 ore. Eliberarea unui peste ramane "vie" muuulti ani si la propriu, dar si la figurat.
Daca traim pentru a manca si mancam pentru a trai... parca nu suna bine. :zambet:
Daca totusi oprim (sacrificam) un somn punctabil si-l vindem, atunci gestul este cu adevarat incalificabil. :furtuna:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 19. iulie 2013, 13:30

Pt ce? :nunteleg: A fost si in Germania la moda, dar acum vreo 30 de ani...
Foarte corecta afirmatia ta Zoran :bravo: Dar cum Romania e la o distanta de minim 30 de ani de Germania (la pescuit) :gandesc: vor mai aparea surprize :nunteleg:

Un sfat pentru cei care vor sa naturalizeze capete de peste (au un hobi) mergeti la mag mari gen( R..L, M...o) o sa gasiti in sectorul cu peste toate sortimentele de pesti ca sa puteti
sa va indepliniti visul :doarecapu: ce hobi?
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 19. iulie 2013, 14:02

sau cum eu am terminat sculptura in lemn as putea sa-mi fac dintr-o bucata de lemn un cap de somn sau orice altceva si sal lacuiesc si baituiesc ca pe unul natural. :bucuros2:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 19. iulie 2013, 14:03


sau cum eu am terminat sculptura in lemn as putea sa-mi fac dintr-o bucata de lemn un cap de somn sau orice altceva si sal lacuiesc si baituiesc ca pe unul natural.

:bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

11

sâmbătă, 10. august 2013, 10:37

Daca totusi oprim (sacrificam) un somn punctabil si-l vindem, atunci gestul este cu adevarat incalificabil.


Din pacate sunt multi "pescari"care prind pesti mari "somni, crapi, stiuci si "vand" baltilor private... si unii chiar se si lauda cu acesta ca au eliberat pestii in balta lui xy ... si ca in balta au un loc mai bun si sanse mai mari de supravietuire...

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 10. septembrie 2013, 22:39

Daca totusi oprim (sacrificam) un somn punctabil si-l vindem, atunci gestul este cu adevarat incalificabil.


Din pacate sunt multi "pescari"care prind pesti mari "somni, crapi, stiuci si "vand" baltilor private... si unii chiar se si lauda cu acesta ca au eliberat pestii in balta lui xy ... si ca in balta au un loc mai bun si sanse mai mari de supravietuire...

Chiar daca nu laud acest gen de actiune, intre doua rele as alege-o pe cea mai putin rea, adica daca ar fi sa aleg ce e mai bine pentru un peste: 1. Sa ramana liber in mediul lui natural; 2. Sa ajunga intr-o incinta privata, gen rezervatie; 3. Sa ajunga in cratita; cred, totusi ca intre variante 2 si 3 parca mai utila ar fi a doua, ca sa nu mai spun ca intre a ajunge curentat sau in plasa, mai bine ajunge in rezervatie! Repet, sper sa nu se interpreteze postarea mea in alt sens decat cel benefic pentru peste, deoarece nu am incercat sa fac asa ceva...de altfel...ar fi foarte greu...imposibil, chiar...din moment ce nu am mai ajuns de nu mai tin minte la pescuit :zambet:
P.S. Asta nu inseamna ca indemn pe cineva sa procedeze asa...deocamdata...insa in stilul in care se fac lucrurile in Romania, nu e departe ziua cand ii va fi mai bine pestelui in alta parte, cat mai departe de apele publice, asta daca vrem sa mai vedem cum arata un peste viu, nu in poza sau impaiat! Avem destule alte "creaturi" care ar trebui impaiate, le tot vedem pe la televizor :ochi: !
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 10. septembrie 2013, 22:50

Chiar daca nu laud acest gen de actiune, intre doua rele as alege-o pe cea mai putin rea, adica daca ar fi sa aleg ce e mai bine pentru un peste: 1. Sa ramana liber in mediul lui natural; 2. Sa ajunga intr-o incinta privata, gen rezervatie; 3. Sa ajunga in cratita; cred, totusi ca intre variante 2 si 3 parca mai utila ar fi a doua, ca sa nu mai spun ca intre a ajunge curentat sau in plasa, mai bine ajunge in rezervatie! Repet, sper sa nu se interpreteze postarea mea in alt sens decat cel benefic pentru peste, deoarece nu am incercat sa fac asa ceva...de altfel...ar fi foarte greu...imposibil, chiar...din moment ce nu am mai ajuns de nu mai tin minte la pescuit :zambet!:
P.S. Asta nu inseamna ca indemn pe cineva sa procedeze asa...deocamdata...insa in stilul in care se fac lucrurile in Romania, nu e departe ziua cand ii va fi mai bine pestelui in alta parte, cat mai departe de apele publice, asta daca vrem sa mai vedem cum arata un peste viu, nu in poza sau impaiat! Avem destule alte "creaturi" care ar trebui impaiate, le tot vedem pe la televizor !
Perfect de acord, am sustinut aceeasi idee de a alege raul cel mai mic, care RAMANE un rau!

Totusi unii colegi au fost oripilati de aceasta alternativa... inca incerc sa inteleg rationamentul din spate. :nunteleg:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

14

marți, 10. septembrie 2013, 22:56

Avem destule alte "creaturi" care ar trebui impaiate, le tot vedem pe la televizor

No comment, subscriu ! :apl: :apl: :apl:
:noroc:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 10. septembrie 2013, 23:38

Chiar daca nu laud acest gen de actiune, intre doua rele as alege-o pe cea mai putin rea, adica daca ar fi sa aleg ce e mai bine pentru un peste: 1. Sa ramana liber in mediul lui natural; 2. Sa ajunga intr-o incinta privata, gen rezervatie; 3. Sa ajunga in cratita; cred, totusi ca intre variante 2 si 3 parca mai utila ar fi a doua, ca sa nu mai spun ca intre a ajunge curentat sau in plasa, mai bine ajunge in rezervatie! Repet, sper sa nu se interpreteze postarea mea in alt sens decat cel benefic pentru peste, deoarece nu am incercat sa fac asa ceva...de altfel...ar fi foarte greu...imposibil, chiar...din moment ce nu am mai ajuns de nu mai tin minte la pescuit :zambet!:
P.S. Asta nu inseamna ca indemn pe cineva sa procedeze asa...deocamdata...insa in stilul in care se fac lucrurile in Romania, nu e departe ziua cand ii va fi mai bine pestelui in alta parte, cat mai departe de apele publice, asta daca vrem sa mai vedem cum arata un peste viu, nu in poza sau impaiat! Avem destule alte "creaturi" care ar trebui impaiate, le tot vedem pe la televizor ![/quote]Perfect de acord, am sustinut aceeasi idee de a alege raul cel mai mic, care RAMANE un rau!

Totusi unii colegi au fost oripilati de aceasta alternativa... inca incerc sa inteleg rationamentul din spate. :nunteleg: [/quote]
Daca se imbina povestioara cu fapta buna cand ajuti o batrana sa treaca strada...desi ea nu dorea acest lucru :rizi: cu fapta buna si crestineasca(?) de a nu lasa pe cineva sa se(ne) chinuie in caz de boala incurabila si sa-l ajutam prin eutanasiere, ca tot este la ordinea zilei, ajungi pas cu pas la ceea ce doream sa spun... :zambet: :ochi: !
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (10. septembrie 2013, 23:43)


Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 11. septembrie 2013, 00:25

Nu-ti face griji, informer, nu sunt pentru eutanasiere...decat cu mici exceptii, pentru animale...bipede :ochi: ! Pe strada prefer sa ma feresc de patrupede(putine care au intentii agresive) decat de semeni! :nervos:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

17

miercuri, 11. septembrie 2013, 07:49

Din pacate sunt multi "pescari"care prind pesti mari "somni, crapi, stiuci si "vand" baltilor private... si unii chiar se si lauda cu acesta ca au eliberat pestii in balta lui xy ... si ca in balta au un loc mai bun si sanse mai mari de supravietuire...

Referitor la postarea anterioara...
Este una sa eliberezi un peste adus din alta parte intr-un lac privat si sa incasezi o suma frumusica ... si total alta sa eliberezi pe un rau sau lac "natural" unde ai prins si unde NU ESTI OBLIGAT sa redai libertatea pestelui... in majoritatea incintelor se practica C&R ... si sa te lauzi ca ai eliberat un peste intr-o incinta unde erai obligat sa eliberezi conform regulamentului pe balta respectiva ... cel putin mie personal mi se pare ABSURD .... :zid:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 11. septembrie 2013, 07:57

kzoli, eu am vrut sa subliniez (si cred ca evergreen deasemenea) urmatorul lucru: intr-o tara in care >95% din pescari OMOARA pestele pe care-l prind, DUPA PAREREA MEA este de preferat sa-l elibereze VIU intr-o balta privata CHIAR SI contra unei sume de bani.
Repet: este UN RAU dar ceva mai mic. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."