Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

61

joi, 29. ianuarie 2015, 09:16

Zvonuri (inclusiv ecran 3d sau ca ar fi si flexibil, ori holograme, ba ca e transparent, ba ca nush tu ce). Stai sa apara intai.

Ca si istoric, S-urile au avut 2 tipuri de procesoare (Snapdragon pt americani si Exynos pt restul lumii).
Ecranul e confirmat de Samsung, restul intr-adevar au fost zvonuri.
SI procesorul de 64 Exynos e confirmat cu juma' de gura, se pare ca Snapdragon 810 a avut probleme de supraincalzire.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

62

joi, 29. ianuarie 2015, 13:11

Si eu sunt pe punctul de a a-mi achizitiona un smartphone...si am inceput sa citesc in lung si-n lat. Au ramas trei in top ! Samsung S5, Sony Xperia Z3 si Iphone 6 !

Xperia Z3 este f bun, dar mai asteapta putin pana apare la noi Samsung Galaxy S6: o sa aiba cel putin 3GB de RAM, o sa fie watter-resistant...
In schimb, nu va fi watter-proof, doar o varianta (Samsung Galaxy S6 Active)
In rest - ecran QHD de 5,5 cu rezolutie 2560x1440, protejat de sticla Gorilla Glass 4 si 64 sau 128 GB de memorie, dar mai mult ca sigur fara slot SD.

Nu inteleg, "nu va fi resistent la apa, doar o varianta S6 Active"!?
Adica, doar o varianta de S6 apare? Sau doar o varianta, S6 Active va fi resistenta la apa?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

63

joi, 29. ianuarie 2015, 13:23

Va exista varianta Samsung Galaxy S6 Active care va fi waterproof. Ca sa-ti ia niste bani in plus pentru cateva garnituri. :rizi:


Modelul de baza nu va fi.

arlan

Oblete

Răspunsuri: 4

Membru din: 4. ianuarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: inspector aviatie

  • Scrie un mesaj privat

64

joi, 29. ianuarie 2015, 13:31

musai sa fie rezistent la apa c-a mai aparut o jucarie interesanta:
Sonarphone Products
:buaaaah:

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

65

joi, 29. ianuarie 2015, 14:21

In ritmul in care avanseaza tehnologia n-ar fi eclus sa se discute in curand de .... pescari pt smatphone.
...cogito ergo sum.

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

66

joi, 29. ianuarie 2015, 14:33

...Nu-s un fan Samsung...din ce am citit, din review-uri mai ales...as inclina spre Z3...(mai multa calitate in materiale), fara prea multe intepari, meniu mai simplu..etc.)
Nu am rabdare sa stau pana apare S6. De la un Nokia N8...e un salt mare totusi.
'' Carpe diem ! ''

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

67

joi, 29. ianuarie 2015, 18:58

Daca fara nu ar fi mai bine.
Prea multa tehnologie prea putin pescuit clasic.

Răspunsuri: 30

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: madrid

  • Scrie un mesaj privat

68

joi, 29. ianuarie 2015, 21:33

Salutare din nou (scuze ptr. intarzierea pe forum...) un xperia z3 ptr. un pescar (dar nu numai) e excelent din toate punctele de vedere :durata bateriei,impermeabil 100% la apa si praf , la lovituri ,poze si video sub apa etc. sa nu m ai vorbim de detaliile tehnice :procesor ecran camera rezolutie .... eu l-am scapat in apa din barca la vreo 4 m adancime (desi in garantie spune sa nu-l bagi mai mult de un metru jumate in apa) si nu a patit nimic functioneaza perfect...eu m-am ales cu o raceala de o saptamana dupa vreo 4-5 minute de scufundari

Răspunsuri: 29

Membru din: 25. ianuarie 2015

Locație: Harsova

Profesia: Music Promoter, SEO & SMM Freelancer

  • Scrie un mesaj privat

69

vineri, 30. ianuarie 2015, 00:12

Nu inteleg, "nu va fi resistent la apa, doar o varianta S6 Active"!?
Adica, doar o varianta de S6 apare? Sau doar o varianta, S6 Active va fi resistenta la apa?
Sunt multe zvonuri referitoare la S6, dar momentan nu putem specula nimic realistic. Asteapta sa ajungem la inceputul lui martie, pana cand se vor scapa in scop de advertising mai multe informatii.

Cat despre Z3, S6 sau alte telefoane rezistente la apa... sincer sa fiu, la pescuit nu se pescuieste cu smartphone-ul (exceptie fac sonarele wireless ce se conecteaza la smartphone), iar daca vrei muzica poti sa-ti iei un ipod ori ceva ieftinache de care sa nu-ti para rau (ca sa nu mai zic ca daca nu pastrezi muzica in surdina atunci risti sa iti iei la revedere de la capturi).

Pana la urma mergem la pescuit "sa pescuim", nu sa stam pe net (ce ar fi sa vedem pescari in barca cu laptopul pe genunchi?). Net-ul este bun la peste pentru cei care il folosesc pt business sau lucru, de regula pt a verifica un email si eventual a raspunde.
Jurnalul meu de pescuit pe Dunare - observatii, pareri & review-uri produse

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

70

vineri, 30. ianuarie 2015, 01:18

Fiecare are nevoile si "piticii" lui...daca eu vreau sa am tot timpul telefonul dupa mine, sa caut orice mi se nazare pe internet, atat despre pescuit, echipamente pentru pescuit cat si informatii de la lucruri mai putin importante pana la probleme care ar trebui sa intereseze pe toata lumea, nu vad de ce trebuie sa se ajunga la ironii pentru asta! Asa vreau eu si asta este, cine are impresia ca parerea lui este cea mai indreptatita pana la a incerca sa o impuna sub forma de ironie si altora inseamna ca are o problema mai mare decat mine, care, de exemplu, nu mai folosesc calculatorul decat pentru ce nu pot utiliza telefonul, pentru redactarea unor documente, pentru postarea unor imagini, acolo unde nu sunt lasat sa le postez de pe telefon, si, probabil, pentru inca foarte putine situatii, nici tableta nu ma incanta, deci, prin prisma dimensiunilor si manevrabiltatii, telefonul ma ajuta cel mai mult!
P.S. Pe telefon am gasit oferte in toata lumea, chiar si la jumatate de pret, pentru produse noi, de calitate, asa ca prefer sa fiu considerat in nu stiu ce fel, dar sa imi foloseasca aceasta nebunie...:)...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (30. ianuarie 2015, 01:29)


Răspunsuri: 29

Membru din: 25. ianuarie 2015

Locație: Harsova

Profesia: Music Promoter, SEO & SMM Freelancer

  • Scrie un mesaj privat

71

vineri, 30. ianuarie 2015, 01:30

Nu te-a ironizat nimeni, am vrut sa subliniez faptul ca si pescuitul are limitele sale in privinta unor gadgeturi.

ps: by the way, ca tot suntem la capitolul gadgeturi: in opinia mea pescuitul cu sonar aduce mai mult a braconaj decat a pescuit sportiv
Jurnalul meu de pescuit pe Dunare - observatii, pareri & review-uri produse

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

72

vineri, 30. ianuarie 2015, 07:11

Si eu sunt la momentul de a alege un tel nou...
Imi place Xperia Z3, chiar f mult, dar parca as astepta si Galaxy S6 sa apara... Cu toate ca nu stiu la ce sa ma astept la "mai multe" la Samsung ca la Sony...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

73

vineri, 30. ianuarie 2015, 09:03

Zorane, de pe vremea studentiei cand reparam electronice, eu sunt fan Sony... pt. ca it's a Sony (nu intru in detalii da` pot sa justific si tehnic). :)
I-adevarat ca pretul unui device Sony este de regula mai mare decat al echivalentului (ca functionalitate) al altora dar PERSONAL n-am avut niciodata motive sa regret c-am ales aceasta firma.
Acu` nu vreau nici pe departe sa zic ca Samsung e o firma proasta... mi se pare ca la ora asta este cel mai mare producator de componente electronice din lume... daca nu, oricum intre primii trei... si asta cred ca "spune" ceva.
Pana la urma-i ce-ti "pica" mai bine. :)
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

74

vineri, 30. ianuarie 2015, 09:15

...
ps: by the way, ca tot suntem la capitolul gadgeturi: in opinia mea pescuitul cu sonar aduce mai mult a braconaj decat a pescuit sportiv


Deoarece legea in majoritatea tarilor din Europa permite pescuitul cu sonarul, adica este o chestiune perfect legala, eu am montat 2 sonare pe barca, si mai am loc pregatit (sonda, cablu curent si suport sonar) si ptr al 3-lea. :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

75

vineri, 30. ianuarie 2015, 09:23

[.....] eu am montat 2 sonare pe barca, si mai am loc pregatit (sonda, cablu curent si suport sonar) si ptr al 3-lea. :rizi:


:rizi: ... si asa Zorane vei merge la pescuit si vei fi inconjurat de ecrane :rizi: mai ceva ca aia de controleaza traficul aerian :rizi:

acum vorbind serios, nu inteleg nici motivul pentru care ai nevoie de al doilea sonar ... dar de al treilea? :soc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

76

vineri, 30. ianuarie 2015, 09:29

[.....] eu am montat 2 sonare pe barca, si mai am loc pregatit (sonda, cablu curent si suport sonar) si ptr al 3-lea. :rizi:


:rizi: ... si asa Zorane vei merge la pescuit si vei fi inconjurat de ecrane :rizi: mai ceva ca aia de controleaza traficul aerian :rizi:

acum vorbind serios, nu inteleg nici motivul pentru care ai nevoie de al doilea sonar ... dar de al treilea? :soc:
Pai side imaging, down imaging, structure scan...al treilea ii va afisa greutatea, varsta, sexul si starea sufleteasca a somnilor de sub barca.
Iar barca se va numi "NASA MISSION CONTROL"... :ochi:




informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

77

vineri, 30. ianuarie 2015, 09:41

Cand barca nu-i foarte mica si mai multe persoane pescuiesc la clonc, mai multe ecrane sunt perfect justificate.
ATENTIE: NU se pot folosi simultan mai multe sonare fiecare cu sonda lui pt. ca apar interferente urate, daca lucreaza pe aceleasi frecvente... in schimb mai multe "ecrane" de sonare pot fi interconectate sa afiseze acelasi lucru (de la anumite sonare in sus).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

78

vineri, 30. ianuarie 2015, 18:27

de sarbatori am stat in cumpana ce telefon sa imi iau pentru ca batranul meu S2 merita sa iasa la pensie sa se mai odihneasca putin asa ca facand o cercetare in piata m-am oprit la doua modele, este vorba de Z3-Z4 de la Sony si S5 de la Samsung
multe lucruri cantareau in favoarea lui Sony, mai ales camera de 20.4mp , acumulatorul extrem de mare, marca/firma care nu prea da rateuri si certificarea IP68, adica rezistent la apa si praf, insa am ales pana la urma S5-ul din mai multe considerente, insa primordial a fost faptul ca pot schimba acumulatorul fara sa fie nevoie sa dezansamblez telefonul asa cum se intampla cu seria Z de la Sony, samsung ofera un procesor mai bun, o certificare IP 67, adica rezistent la praf si apa dar fara sa fac scufundari cu el :) si inca cateva lucruri care ma satisfac personal
nu regret alegerea facuta, iar opinia mea este ca la acest nivel, oricare ar fi din ele, merita!

Răspunsuri: 29

Membru din: 25. ianuarie 2015

Locație: Harsova

Profesia: Music Promoter, SEO & SMM Freelancer

  • Scrie un mesaj privat

79

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 03:21

M-am uitat pe specificatiile Sony Z4: spulbera tot ce-i pe piata, inclusiv Samsung Galaxy Note 4 (fara exceptie si pe Galaxy S6): procesor Snapdragon 810 + RAM de 4GB? Va fi lansat in al doilea trimestru al anului, asa ca cine vrea ceva bun... sa astepte Z4-ul de la Sony (pretul va fi undeva intre 2800-3200 lei). Z4 va fi un telefon ce va necesita reinoire la 3-4 ani - in opinia mea merita o astfel de investitie.
Jurnalul meu de pescuit pe Dunare - observatii, pareri & review-uri produse

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

80

duminică, 26. iunie 2016, 16:09

nu am mai apucat sa povestesc si despre Samsung S6, inca de anul trecut, de cand a aparut si l,am comandat, mi-a facut mai multe probleme decat toate telefoanele pe care le-am avut din 1998 pana acum. Am auzit chiar si de la reprezentantii Vodafone care aveau S6 ca au probleme cu semnalul, dar, la mine s-a depasit orice limita, am pierdut clienti, am avut perioade in care nu puteam primi niciun apel, nici nu apareau in sistem, nici macar la Vodafone, nici in casuta vocala, pur si simplu, ma sunau oamenii, am aflat de la persoane cunoscute si din familie, de zeci de ori, si nu le apara niciun mesaj, pur si simplu nu se apela nimic, semnalul de internet, la fel, prost spre deloc, chiar si in sediul Vodafone, unde au amplificatoare de semnal si alte dracii, semnalul era cand o linie, cand deloc, au probat nano
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare