Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 16. iulie 2013, 19:30

Smartphone pentru pescari.

Salut prieteni pescari.Intentionez sa-mi achizitionez primul meu smarphone in urmatoarele saptamani, si caut pe net informatii de cateva zile, simt nevoia sa am internet pe telefon mai ales atunci cand merg la stationar.Acum rugamintea mea catre voi e sa imi recomandati ceea ce credeti voi ca e mai potrivit pentru un pescar, eu merg si la spinning si pescuiesc in conditii mai "grele" ploaie sau chiar ninsoare, frig cred ca pana la minus 5 grade.Sincer mi-ar placea tare un Samsung S4 dar ma tem sa nu il scap pe jos sau sa ma prinda ploaia atunci cand merg la pescuit si sa arunc pe geam 600 de euro cat costa :doarecapu: .Dupa ce am cautat pe net cateva zile imi face cu ochiul Samsung Xcover 2.Asta ar fi un compromis tinand cont ca pescuiesc uneori si in conditi mai dificile, astept sfaturile voastre, voi ce folositi??? astept sfaturi de la voi. :ciao:
Bugetul nu are limita, as prefera sa coste cat mai putin in schimb daca merita dau si ceva in plus fara probleme :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 16. iulie 2013, 19:42

Samsung S3 este unul f ok, procesor rapid, ai tot ce-ti trebuie la el. Cit despre scapat in apa... pt aia gasesti pe shop-urile cu articole nautice huse ermetice si care plutesc, de agatat la gat. Nu-s scumpe, undeva la 10-15 euro. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

3

marți, 16. iulie 2013, 19:43

Salut mane.
Avand in vedere ca este primul tau smartphone, nu te-as sfatui sa te arunci direct la un S4.Incearca prima oara un S-H, de ex. S2, sa vezi ce te multumeste, sunt si huse anti umezeala,shock,etc.....am cunostinte care au cumparat smartphonu' de a fi la moda, dar nu-l folosesc nici pentru "bip" :doarecapu:
Iti doresc o alegere potrivita tie! :ochi:
:noroc:

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 16. iulie 2013, 19:59

Mane, eu am zis ca in momentul in care bateria la un smartphone o sa tina o saptamina o sa-mi iau unul. Am studiat de mult tough phone-urile de pe vremea primului Sonim, pe urma Defy-ul, primele variante de Samsung, etc. Din ce m-am uitat eu pe review-uri si pe diverse forumuri se pare ca in momentul de fata Xcover 2 ar fi cea mai buna alegere. O varianta la el ar fi si Sony Xperia Z parca , dar e cu mult mai sensibil la conditii vitrege. Daca 2 zile bateria nu e o problema atunci cred ca e OK un xcover 2. Eu folosesc acum un Samsung BT-2710, a doua generatie de telefon rugged de la ei, care e perfect, tine la tavaleala si il incarc o data pe saptamina daca vorbesc moderat, fara internet, poze etc.

Ahhh....... si am uitat va apare si un S4 in varianta rugged, dar io ma indoiesc ca va tine cu display-ul ala imens la un purtat in buzunaru' de la spate :)

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 16. iulie 2013, 20:53

salut Mane81.eu iti recomand cu caldura xcover2.este destul de performant.dar in fine alegerea iti apartine.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 16. iulie 2013, 21:21

Nu-i rau, dar numai 4 GB capacitate interna iar la acest tip nu poti pune apps-urile pe cartela. Din 4 gb, disponibili pt apps-uri sunt doar 0,8...

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 16. iulie 2013, 21:48

Desi am un alt telefon ,eu zic ca S2 (eventual plus) este mai mult decat suficient pentru un pescar normal. Ii pui o carcasa semirigida si o folie de protectie buna si asta e! Cand se strica iti iei altul ca nu mai e un capat de tara. Nu are rost sa bagi banii intr-un S3 sau S4 daca nu-l folosesti la parametrii maximi .Si sunt si cam mari pentru tinut prin buzunare...Parerea mea.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 16. iulie 2013, 21:58

Ciudat da` cu toate ca io-mi petrec minim 10 ore la calculator intr-o zi normala, n-am simtit nevoia sa "ma dau pe net" cand pescuiam. :)
Dealtfel n-am simtit nevoia nici sa vorbesc la telefon da` ala-i cateodata un "rau necesar".
Va admir ca "navigati" pe device-uri "microscopice", aveti ochi buni si multa rabdare... io am preferat in cazul in care am vrut sa vad prognoza meteo sau sa-mi consult email-ul, sa las pescuitul pt. cateva minute si sa merg pana-n cort/masina/cabana sa folosesc un laptop sau macar o tableta, pe care le consider totusi ceva mai acceptabile.
Da` nah, cred ca intr-adevar gusturile nu-s discutabile... Mane, bafta in cautari. :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 17. iulie 2013, 05:07

Ciudat da` cu toate ca io-mi petrec minim 10 ore la calculator intr-o zi normala, n-am simtit nevoia sa "ma dau pe net" cand pescuiam. :)
Dealtfel n-am simtit nevoia nici sa vorbesc la telefon da` ala-i cateodata un "rau necesar".
Va admir ca "navigati" pe device-uri "microscopice", aveti ochi buni si multa rabdare... io am preferat in cazul in care am vrut sa vad prognoza meteo sau sa-mi consult email-ul, sa las pescuitul pt. cateva minute si sa merg pana-n cort/masina/cabana sa folosesc un laptop sau macar o tableta, pe care le consider totusi ceva mai acceptabile.
Da` nah, cred ca intr-adevar gusturile nu-s discutabile... Mane, bafta in cautari. :noroc:


Informer, nu cred ca asta-i ideea, ci de a-si cumpara un smart, cu disponibilitate de internet oricind si oriunde! Eh, si daca tot suntem pescari, atunci sa fie unul fiabil si la pescuiala. Daca e nevoie... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 17. iulie 2013, 07:10

Informer, nu cred ca asta-i ideea, ci de a-si cumpara un smart, cu disponibilitate de internet oricind si oriunde!
Am inteles ideea.
Dar in ideea asta spuneam de preferintele mele in ce priveste internetul si anume ca mi-e incomod sa ma dau pe net pe un device cu ecran de cativa cm si ca prefer sa ma uit mai rar dar pe ceva cu diagonala cat de cat, tinut in masina sau in cort.
Repet, e vorba de ce prefer eu, nu doresc sa critic pe nimeni (vezi pasajul cu gusturile).
Ce dreq, am probleme de exprimare?!? :gandesc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 17. iulie 2013, 07:16

:rizi: ... 21:58? ... :noroc: ... nu, deloc!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

12

miercuri, 17. iulie 2013, 09:42

mane,
frec la un S2 de doi ani de zile si.........nu prea am ce naiba sa reprosez.
in afara faptului ca se mai blocheaza cate odata dupa cate un update, cand apar diverse buguri, dar care se rezolva destul de rapid, nu pot sa gasesc ceva rau la el.
nu vorbim de cat tine bateria pt ca asta tine de modul de folosire extrem de mult, dar nu te astepta la minuni, iti cumperi smartphone :zambet:
sigur ca exista pe piata varfuri de gama de genul S3, S4, S4 zoom, Xcover, HTC One, dar trebuie sa te gandesti foarte bine pt ce il iei.
daca este vorba doar de poze, email, internet, atunci un S2 este arhisuficient si scapi relativ ieftin - in Romania, 10mil nou
daca vrei figuri sau sa se uite lumea la tine cand intri la restaurant si asezi ostentativ telefonul pe masa.............cumpara un S4 zoom sau un HTC One sau un Xperia - dar nu cred ca este cazul tau :ochi:
concluzia mea este ca nu se merita sa cumperi varfuri de gama atata timp cat muncesti pe bani si nu vei folosi la maxim capacitatile device-ului

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 17. iulie 2013, 09:56

Subscriu si eu la parerea ca un S2 e mai mult decat suficient. Are cam tot ce iti trebuie, plus o camera foto de 8 MP, cu blit, care, in caz de nevoie, scoate poze la o claritate cel putin acceptabila ... Si autonomia este de 2-3 zile, in functie de cat il "freci".
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 17. iulie 2013, 11:13

Dilema cu smartphone am si eu. Mi-au propus la serviciu sa-mi schimbe telefonul, caci ei imi platest abonamentul.
La ora actuala am un Samsung B2100 care rezista socurilor si e etans. Singurul defect este ca e numai telefon. Si cum cei de la serviciu vor sa am si eu smartphone (ca sa le pot citi prostiile zi si noapte) am ales Sony Xperia Z. Nu-l am inca. Pana va fi semnata comanda de toate persoanele care acum sunt in vacanta mai trece ceva vreme.
De ce acest model ? Era singurul model antisoc si etans propus pe site-ul providerului intreprinderii.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 17. iulie 2013, 11:28

Mane, incerc si eu sa imi dau cu parerea in ciuda faptului ca pana in urma cu 2-3 luni nici nu voiam sa aud de mobil.

Am fost si sunt de parere ca decat sa am o chestie care “face” de toate dar nicicare asa cum trebuie prefer sa am mai multe chestii unde fiecare isi face treaba lui. Adica, din punctul meu de vedere decat un smartphone care inglobeaza o gramada de minuni mai bine iti iei un mobil tapan ce rezista la toate situatiile intalnite la pescuit si care nu costa o gramada de bani iar din suma care iti ramane sa iti cumperi o tableta cu care vei naviga pe internet mult mai comod decat cu orice smartphone – aparat foto si camera de filmat ai deja. In felul asta ai cam toate functiile de baza care ti le ofera un smartphone. Cand vii la spinning nu ai timp de stat pe net asta e clar iar cand mergi la stationar nu cred ca o tableta in plus la bagaje e asa o mare problema.

E doar parerea mea …
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 17. iulie 2013, 12:00

anem, tu n-ai suficienta experienta sa iti dai cu parerea despre subiectul asta :))

Exista situatii cand nu vei avea niciodata 5 gadgeturi la tine, dar cu un singur smartphone, le poti avea tot timpul la tine. Nu e solutia ideala, dar e solutia "ideala de compromis". Cand mergi la pescuit nu te intereseaza sa poti naviga "pe net comod", ci sa afli repede o informatie, un scor la fotbal, un mail de la sefu', etc.

Aaaa...si inca ceva:
1 telefon ieftin si bun: -macar 50 de euro
1 tableta ieftina si buna....macar 100 de euro
1 aparat foto ieftin si bun, macar 50 de euro
total...200 de euro...adica cam la cat poti lua un smartphone care le face pe toate 3, si il ai si tot timpul la tine :D.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 17. iulie 2013, 12:10

anem, tu n-ai suficienta experienta sa iti dai cu parerea despre subiectul asta :))


asta-i buna de tot :rizi: ... prea buna :rizi:


Exista situatii cand nu vei avea niciodata 5 gadgeturi la tine, dar cu un singur smartphone, le poti avea tot timpul la tine. Nu e solutia ideala, dar e solutia "ideala de compromis". Cand mergi la pescuit nu te intereseaza sa poti naviga "pe net comod", ci sa afli repede o informatie, un scor la fotbal, un mail de la sefu', etc.

Aaaa...si inca ceva:
1 telefon ieftin si bun: -macar 50 de euro
1 tableta ieftina si buna....macar 100 de euro
1 aparat foto ieftin si bun, macar 50 de euro
total...200 de euro...adica cam la cat poti lua un smartphone care le face pe toate 3, si il ai si tot timpul la tine :D.


repet ... e doar parerea mea. am incercat (in alte "domenii") treburile alea cu "all in one" si niciodata nu am fost multumit de rezultat.

eu cand mi-am luat mobilul m-a interesat doar sa tina bateria cat mai mult si sa pot pune poze pe el :rizi: ... si le face pe amandoua (dar pozele nu se vad bine :rizi: )
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 17. iulie 2013, 13:45

Am pus titlul la subiectul asta "Smartphone pentru pescari" gandindu-ma daca faptul ca merg la pescuit destul de des ar trebui sa ma faca sa caut un smartphone antisoc si rezistent la apa.M-am gandit si eu la un S2 sau un S2 plus insa am unele dubii cum ca trebuie sa fiu putin mai atent cum le folosesc la pescuit si din cauza asta ma intrebam daca ar trebui sa imi cumpar unul antisoc si rezistent la umezeala.Mai e si locul meu de munca, lucrez muncitor intr-o fabrica unde este destul de mult praf si unde am distrus deja un telefon in urma cu o luna din cauza asta.Parca toti factorii ma imping spre a imi cumpara unul antishoc si rezistent la apa :zambet: .Ma uit Tudore si la Xperia Z, numai ca e putin cam scump pentru buzunarul meu dar poate merita.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 17. iulie 2013, 14:07

Ai dreptate Mane. Si eu am ucis multe aparate pentru ca nu rezistau in apa si nu erau antisoc. De aceea nu mai cumpar decat aparate care au aceste caracteristici.

20

miercuri, 17. iulie 2013, 17:20

...eu cand mi-am luat mobilul m-a interesat ............. sa pot pune poze pe el :rizi: ... (dar pozele nu se vad bine :rizi: )


pt ca ti-ai luat telefon si nu smartphone :zambet:

mane,
daca lucrezi intr-un mediu extrem de solicitant si riscant pt un smartphone, poate te gandesti mai bine inainte de a da o caruta de bani pe nu stiu ce minune de smartphone.
eventual poti lua in considerare varianta de un smartphone accesibil + un telefon (doar telefon) antisoc si etans - sunt unele foarte ieftine si bune

Subiecte asemănătoare