Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

41

joi, 18. iulie 2013, 05:25

1.Ai pus numele topicului cu "doliu in data de...",unii se asteptau la sange, cadavre, accidente prin nu stiu ce munti ai Europei,.... sa stii ca pe aia i-ai dezamagit.
Cata ! pentru Emil batul care sa rupt a fost ceva sentimental(batul lui de suflet).si tu si eu si ori care daca pateam asta poate procedam la fel.
A spus ca mai are unul geaman dar.....pentru el chiar a fost un accident(doar a spus ca el e vinovatul principal) Cei care se asteptau la ceva
senzational cu (singe, cadavre , si alte nenorociri)sa se uite pe programele de stiri si o sa aiba de toate.asta a fost reactia de moment :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

42

joi, 18. iulie 2013, 06:18

E ca si intr-o gasca de prieteni,in care fiecare isi exprima bucuriile dar si necazurile..Anem a vrut sa arate cit tinea la lanseta,ce-i rau in asta??Eu il inteleg perfect,si eu la lansetele mele(intre care si st.croix) tin foarte mult..Am un legend care o tras de somni,desi el este conceput pentru bass,insa cum somnii nu cunosteau amanuntul... :rizi:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

43

joi, 18. iulie 2013, 07:26

Crezi ca este o lanseta pt somn?
Daca folosesti un lucru pentru care nu este facut esti o persoana competenta in domeniu sau jalnic


Stimate HGS nu stiu ce urmaresti cu aceasta "postare" ... Anem cu lanseta respectiva a prins exemplare frumoase de somn multe peste 1,5 m chiar si una de 252 cm, lanseta a rezistat in drillurile respective fara probleme si pana la urma a "cedat acasa"...in principiu aceasta este "problema, daca se poate spune problema". Asemenea lanseta merita o "soarta mult mai buna" ... Nu stiu daca intelege careva dintre VOI dar echipamentul de pescuit cu care prinzi frecvent pesti frumosi, incepe sa devina o parte din pescuit, o parte din pescar, e greu de formulat in cuvinte, insa care au patit asa ceva o pot intelege. In general lansetele dedicate unei specii anume s-au dovedit a fi mult mai potrivite pentru alte specii/stiluri in anumite conditii.
:noroc:

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

44

joi, 18. iulie 2013, 07:51

Adevarul e ca toti pescarii de pe plaiurile mioritice "este" niste fraiere. Ma refer la cei care folosesc lansete americane sau JDM. Adica cum, ei folosesc lansete dedicate pentru Salmon and Steelhead la salau. Tare prosti "Este" acesti pescari de la noi. Ca daca era pentru salau...trebuia sa scrie pe ele "zander", nici macar walleye nu era suficient. Fraierilor care sunteti voi fraieri.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

45

joi, 18. iulie 2013, 08:55

hgs, discutia devine extrem de ridicola … eu vorbesc despre lansete rupte aiurea prin casa tu imi spui de cantarit lansetele cumparate de pe net si de cat sunt de fraier, eu incerc sa iti vorbesc despre bun-simt si tu imi vorbesti despre masini (esti pe un teren al naibii de alunecos) …

deci, pana la urma … ce vrei exact? fii mai explicit cand scri un mesaj, iar daca acel mesaj nu este la subiect atunci abtine-te sa mai scri doar pentru a te afla in treaba …

este ultimul mesaj in care iti mai raspund politicos … fii tu destept si cantareste-ti lansetele inainte de a le cumpara si dupa aia rupe-le prin curte ...

ps: cata, dan, attila, zoli, gigi, tyrael … nu vedeti ca vorbiti cu peretii?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

46

joi, 18. iulie 2013, 09:00

Eu inca ma minunez cum poate orice kkt de topic sa nasca animozitati :)).

Chiar nu credeam ca un bat rupt, poate crea astfel de contradictii.
Adica cineva vine si povesteste cum si-a rupt batul, ca un tolomac, singur in casa. Buuun. Asta poate fi prilej de bascalie, de gluma, prilej de " Sa nu faceti ca el"! dar pana la scandal....e lung drumul.

In fond si la urma urmei, toate accesoriile folosite la pescuit sunt consumabile. Si daca vreau sa ma "plang", o pot face, ca mi-am spart barca, ca mi-am rupt batul, ca mi-am pierdut voblerul favorit...la fel cum pot ingora complet daca cineva si-a pierdut 3 kg de boillies, sau 2 kg de rame!.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

47

marți, 10. septembrie 2013, 23:11

Am vazut si am patit si eu ceva de genul acesta:
1. Acum vreo 10 ani cand lucram la proiectul de diploma - de fapt la al meu si la al prietenului meu - intr-o pauza, dupa un pahar, doua de vin, amicul doreste sa-mi arate performantele unei Germine verzi de 1,85 m, si dupa ce o indoaie in cerc, nu stiu cum face si se trezeste cu cate o bucata in fiecare mana, dupa ce s-a rupt mufa metalica! Pacat de lanseta, daca o mai gaseste, i-am spus de curand ca sunt interesat de reconditionarea ei, eu mai am inca 3 Germina verzi si una rosie, inca mai caut doua rosii pentru setul incropit pentru juniorul care a implinit 1 an si 4 luni;
2. Acum vreo 5 ani - am mai amintit intr-un alt topic - in nici doua luni am rupt doua varfuri de Free Spirit HiS-ive pentru crap, unul exclusiv din vina mea, iar al doilea dupa ce mi l-a calcat inteligentul de prieten cu care merg/eam mai des la pescuit, iar gaura a fost de vreo 650 de lei pentru fiecare patanie, asa ca de atunci n-am mai prea folosit acele bete, fiind singurele care au avut necazuri de douazeci si ceva de ani de cand pescuiesc, pardo, am mai fortat acum vreo 7 ani un ten saiasa din stuf si am rupt lanseta deasupra mufarii!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

48

marți, 10. septembrie 2013, 23:18

Crezi ca este o lanseta pt somn?
Daca folosesti un lucru pentru care nu este facut esti o persoana competenta in domeniu sau jalnic


Stimate HGS nu stiu ce urmaresti cu aceasta "postare" ... Anem cu lanseta respectiva a prins exemplare frumoase de somn multe peste 1,5 m chiar si una de 252 cm, lanseta a rezistat in drillurile respective fara probleme si pana la urma a "cedat acasa"...in principiu aceasta este "problema, daca se poate spune problema". Asemenea lanseta merita o "soarta mult mai buna" ... Nu stiu daca intelege careva dintre VOI dar echipamentul de pescuit cu care prinzi frecvent pesti frumosi, incepe sa devina o parte din pescuit, o parte din pescar, e greu de formulat in cuvinte, insa care au patit asa ceva o pot intelege. In general lansetele dedicate unei specii anume s-au dovedit a fi mult mai potrivite pentru alte specii/stiluri in anumite conditii.
:noroc:

Cred ca pot sa traduc, cat mai aproape de forma de baza si de ceea ce trebuia inteles, sper: "Daca folosesti un lucru pentru ce nu a fost facut, esti o persoana competenta in domeniu(esti un pescar bun), sau jalnica(sau esti praf)?" Dar, intr-adevar, care era legatura cu subiectul? Scaparea sau trantirea voluntara sau involuntara a sculelor de pescuit pe jos urmata de deteriorarea acestora inseamna ca le folosesti pentru ce nu au fost facute? :gandesc: :pauza:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!