Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • »DanDeRomania« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »DanDeRomania«

Răspunsuri: 17

Membru din: 12. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: OAIA NEAGRA

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 12. iulie 2013, 14:04

Nu mai vreau somn din hala de peste

Bine v-am gasit !Lume !imi place tare numele acestui forum si sper ca-mi v-a oferii ceea ce caut de 3 ani de cand am permis anpa si pg, si doar 2 somni la activ in acest timp.. :bucuros2: ,cred ca daca v-a povestesc cum.. nu ma credeti .Fratiilor nu stiu sa dau pe dunare !luminati-ma!in astia 3 ani am fost in zona giurgiu,gostinu/greaca/ara,dar cel mai des la gostinu.e un curent de te ia nervii...dar asta nu ar fi cred o problema...am fost adunat cred ca de cam 30 ori la peste la gostinu,si am prins doar o data la o lanseta 2 somni 1 de 3kg, 1 de 5kg pe acelasi forfah cu guta de .60 si 4 ace .. cam 2m era de lung :)) ala de 5 kg era la acul de sus .. cel de 3 la ultimul. (cred ca ala de 3 m-a salvat ca sunt niste pietre de te ia nervii,fara peste nu mai scoti.).
Ce asteptari am eu de la voi... ar fi: locuri cat de cat bune in zona Giurgiu/oltenita, metode,mulinete/bete/gute,momeli :)
Oricum.. nu e neaparat Giurgiu.Oltenita...somn vreau :) dar nici sa bat 3-400km sa prind ca la Gostinu.am un ford tourneo connect care ma duce unde vreau si cu ce vreau ///pare autocar :)) nu am probleme cu asiguratul unei saptamani in salbaticie :)). treaba e ca nu stiu ce nu fac bine.. :doaaamne: nu stiu sa dau pe Dunare! asta e clar!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 12. iulie 2013, 14:31

Eu stiu un lucru,valabil si la spining si la stationar..

Daca faci totul bine,prinzi,daca nu faci bine e semn ca trebuie sa schimbi ceva..

Care sint optiunile??Ei bine ,ar fi un roman intreg....nimeni nu le poate sintetiza,intr-un raspuns aici..Naviginfd pe forum,vei gasi tehnici de stationar si poate ceva de la spining..

Fir intins..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 12. iulie 2013, 14:46

salut danderomania,

:welcome: in barca noastra!

p.s. la stationar foarte important este sa dai in gropane.........

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 12. iulie 2013, 14:51

Salut Dan, bine-ai venit pe forumul nostru de pescuit la somn in spirit C&R! :noroc:

Cum spune si Gigi, navigeaza putin pe forum si citeste, apoi poti pune intrebari concrete despre tot ce tine de pescuitul la somn. Ar mai fi de citit si aici cite ceva: Pescuit la somn
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 12. iulie 2013, 16:24

dupa numele topicului sigur nu se refera la C&R

spinning

Oblete

Răspunsuri: 38

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 12. iulie 2013, 18:51

,, Nu mai vreau somn din hala de peste''

Sincer nu vreau sa supar pe nimeni , dar sigur omul asta practica C&R in the belly
Cand esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pt ceilalti, la fel si cand esti prost...

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 12. iulie 2013, 19:31

:salut: tizule bun venit printre noi :bravo: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 12. iulie 2013, 23:03

Ce practica si cum practica, e treaba lui, noi ii vom arata si demonstra ca C&R este ... ceva extraordinar! :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 13. iulie 2013, 07:17

Cica un om mergea pe un drum..se grabea,avind cale lunga de batut..Soarele si Vintul se plictiseau deasupra lui..La un moment dat ,Vintul zice Soarelui:
-Pun pariu cu tine ,ca nu poti lua haina de pe omul asta..
-De acord,zice Soarele,dar uite,pentru ca tu ai propus pariul,te las sa incerci primul.
Si sa pus Vintul pe suflat niste rafale,de ,mai mai sa scoate copacii din radacini..Speriat ,omul si-a strins haina in jurul corpului,inaintind din greu..Vintul si-a intetit rafalele.Omul si-a incheiat de-a binelea haina pina sus,si si-a continuat drumul cu miinile incrucisate pe piept..Dupa o ora de lupta,sa asezat chircit,linga o stinca mare,cautind adapost..Furios,Vintul zise Soarelui..
-Eu n-am reusit..Sa te vad acum pe tine..
Treptat,rafalele au incetat.Soarele,si-a trimis mai intii,citeva raze timide..Omul sa destins din pozitia lui chinuita..Razele soarelui au crescut incet,incet in intensitate,mingiindu-l cu cladura lor..Omul sa ridicat,si-a indreptat spatele si si-a descheiat haina,pina jos..Dupa inca o jumatate de ora,omul si-a dat haina jos,si a asezat-o pe stinca..Soarele cistigase..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 13. iulie 2013, 07:48

:pescuit: salut si bine ai venit. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 13. iulie 2013, 07:51

Foarte, foarte bine ai punctat Gigi, excelentă povestioara şi la locul ei. Î-mi doresc să fi înţeles cât mai mulţi mesajul. :bravo:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 13. iulie 2013, 10:27

Oh,crede-ma,si eu.. :pauza:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • »DanDeRomania« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »DanDeRomania«

Răspunsuri: 17

Membru din: 12. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: OAIA NEAGRA

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 13. iulie 2013, 10:33

:love: Super forum !Foarte activ:).Multumesc pt. atentie si urariile de bun venit.
C&R presupun ca se traduce prin :prinde si elibereaza,catch and release. Da! e o chestie foarte buna si la locul ei,dar dupa parerea mea e valabila pt. cei carora nu le place pestele sau nu stiu sa-l manance si atunci e acru ca strugurii vulpii .Eu pescuiesc in primul rand pt. placerea gustului si apoi pt. placerea "vanatorii".C&R mai servesc si eu daca e un ciortanel prea mic sau o moaca,sau orice peste care stiu ca nu o sa-l gatesc .Asa ca Soarele nu o sa-mi schimbe haina care o port din 1981 cand am avut primul permis de pescuit sportiv la Dinamo si luam rata spre tunari/rosia/branesti2/gagu/creata/surlari... :) si veneam acasa cu impresionanta captura de 3-800g de carasel/rosioara/caracuda :soc:
Acum o sa incerc sa "rasfoiesc" forumul sa-l invat, fir intins tuturor!

spinning

Oblete

Răspunsuri: 38

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 13. iulie 2013, 11:12

Ce practica si cum practica, e treaba lui, noi ii vom arata si demonstra ca C&R este ... ceva extraordinar! :bravo:
Da Zoran asa este , nu stiu.... parca a sunat cam dur ,,nu mai vreau somn din hala de peste'' . Acum nimeni nu spune ca este sfant, cred ca fiecare pescar a luat cate un peste acasa( macar sa il vada nevasta :zambet: ) Imi cer scuze daca am suparat pe cineva (probabil sunt prea tanar si mai am cate cava de invatat, dar asta am gandit in momentul respectiv) oricum...
Bine ai venit Dane :pescuit: :prieteni:
Cand esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pt ceilalti, la fel si cand esti prost...

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 13. iulie 2013, 11:13

Misto topicul!
In primul rand iti urez si eu Bine ai venit in randul unor pescari cel putin civilizati ca in mod sigur fitosi nu sunt.
Niste consideratii personale:
- Sunt naturalizat de mic in Bucuresti unde m-am molipsit si cu plaga asta numita "Pescuit";
- cred ca facem parte dintr-o generatie de pescari relativ de acelasi leat;
- ca orisice pescar Mitic m-am "marcat" si eu cu aceleasi metehne ale "pescar-ului de betoane";
- sunt un om cu oaresici afectiuni fizice si sunt nevoit sa mananc peste. Bineinteles am si traditie, ascendent etc;
- am gustat din ideea de C&R si n-am flamanzit. Din contra, am avut satisfactii mult mai mari cand m-am asezat la masa pentru ca::
1. sunt "posesoru`" pildei in care se spune ca "mancarea cea mai buna e cea pe care o astepti". Mi-am educat si copilul in acelasi sens ca sa nu dea iama in bucate si sa se ridice de la masa nesatul.
2. pomenind de copil nu pot sa nu ma gandesc ca 4 carlige pe montura spune multe despre pescar si se poate incepe discutia cu braconajul.
3. ca tot amintim de 4 ace pe montura adaug suplimentar faptul ca e extrem de periculos pentru pescar sa manevreze aceasta montura si nu din cauza folosirii vreunei pneumatice ci pentru simplul motiv ca restul acelor te pot strapunge in faza finala a drilului.
4. nu sunt mai catolic decat Papa pentru ca inca am nedumeriri in selectarea trofeelor. Atentie!!!!!! nu vorbesc de pestele pe care-l sacrific pentru consumul personal ci despre daunatori. Aici mentionez ca litera de lege care va decide va fi intotdeauna pasiunea pentru "Big Game". ( ma voi implica in discutii pe topicul cu daunatorii )
Stiu ca exista si alte topicuri specifice, dar si eu sunt nou pe forum si inca nu m-am obijnuit sa le organizez pe cele de interes direct.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 13. iulie 2013, 11:18

Cica un om mergea pe un drum..se grabea,avind cale lunga de batut..Soarele si Vintul se plictiseau deasupra lui..La un moment dat ,Vintul zice Soarelui:
-Pun pariu cu tine ,ca nu poti lua haina de pe omul asta..
-De acord,zice Soarele,dar uite,pentru ca tu ai propus pariul,te las sa incerci primul.
Si sa pus Vintul pe suflat niste rafale,de ,mai mai sa scoate copacii din radacini..Speriat ,omul si-a strins haina in jurul corpului,inaintind din greu..Vintul si-a intetit rafalele.Omul si-a incheiat de-a binelea haina pina sus,si si-a continuat drumul cu miinile incrucisate pe piept..Dupa o ora de lupta,sa asezat chircit,linga o stinca mare,cautind adapost..Furios,Vintul zise Soarelui..
-Eu n-am reusit..Sa te vad acum pe tine..
Treptat,rafalele au incetat.Soarele,si-a trimis mai intii,citeva raze timide..Omul sa destins din pozitia lui chinuita..Razele soarelui au crescut incet,incet in intensitate,mingiindu-l cu cladura lor..Omul sa ridicat,si-a indreptat spatele si si-a descheiat haina,pina jos..Dupa inca o jumatate de ora,omul si-a dat haina jos,si a asezat-o pe stinca..Soarele cistigase..
Distins Gica, ca deobicei!
Sa traiesti Gica, ca bine le zici mai tot timpul si e nevoie cat caru`!
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

  • »DanDeRomania« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »DanDeRomania«

Răspunsuri: 17

Membru din: 12. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: OAIA NEAGRA

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 13. iulie 2013, 14:27

Cica un om mergea pe un drum..se grabea,avind cale lunga de batut..Soarele si Vintul se plictiseau deasupra lui..La un moment dat ,Vintul zice Soarelui:
-Pun pariu cu tine ,ca nu poti lua haina de pe omul asta..
-De acord,zice Soarele,dar uite,pentru ca tu ai propus pariul,te las sa incerci primul.
Si sa pus Vintul pe suflat niste rafale,de ,mai mai sa scoate copacii din radacini..Speriat ,omul si-a strins haina in jurul corpului,inaintind din greu..Vintul si-a intetit rafalele.Omul si-a incheiat de-a binelea haina pina sus,si si-a continuat drumul cu miinile incrucisate pe piept..Dupa o ora de lupta,sa asezat chircit,linga o stinca mare,cautind adapost..Furios,Vintul zise Soarelui..
-Eu n-am reusit..Sa te vad acum pe tine..
Treptat,rafalele au incetat.Soarele,si-a trimis mai intii,citeva raze timide..Omul sa destins din pozitia lui chinuita..Razele soarelui au crescut incet,incet in intensitate,mingiindu-l cu cladura lor..Omul sa ridicat,si-a indreptat spatele si si-a descheiat haina,pina jos..Dupa inca o jumatate de ora,omul si-a dat haina jos,si a asezat-o pe stinca..Soarele cistigase..
Daca ne spui si povestea cum a impartit D'zeu grija, inseamna ca ai avut bunici cam ca ai mei :ochi: eu o stiu :zambet: tu?eu cui am spus-o nu o stia.
Chiar nu va inteleg ! CE E GRAV IN A PRINDE SI A MANCA CE PRINZI? OARE ISUS A DARUIT COSURI DE PESTE PT. A FI ELIBERATI?
Dupa parerea mea e mai grav sa prinzi un peste...sa-l obosesti de cele mai multe ori pana la epuizare..sa-l eliberezi..sa vezi ca pleaca.. dar poate in 20 min. o sa iasa cu burta in sus mort. si dupa toate astea sa ma consideri pe mine unul care prind doar ce si cat stiu ca o sa se manance un "nasol",oare homosapiens vana 3 mamuti ? :rizi: nu cred.. vana 1, mancau cat era carnitza.. si cu 1 saptamana inainte sa ramana fara carne presupun ca plecau iar la vanatoare :)
asa ca decat sa C&R mai bine ma duc la hala si oricum cumpar mai ieftin mult tare kg de peste pe alese si ce natie de peste vreau.
C&R dupa mine e pt. concursuri,acolo da! sunt de acord!tare sunt curios cat C&R a-ti practicat voi pe dunare :) C&R ca sa aiba bulgarii ce prinde la curent? :))
acum fo 7-8 ani am fost pe Greaca, era 500.000/balta, aveai voie ca platitor (adica fara abonament)7,5kg si nu puteai retine ciortan mai jos de 1,5kg...ok! am dat drumul cred ca la 5-6 ciortani....am ajuns pe balta pe la ora 13.. la 17 strangeam.totul ok! am tinut 3 pesti 1=3kg,1=2.2kg,1=2,8kg
toate bune si frumoase..eram super multumit...pana la tigaie :)) aveau un gust :zid: niciodata nu am mancat un crap mai nasol la gust de atunci si nici pana atunci .
paoate sunt eu mai neanderthal si nu vreau sa prin ceva ce nu mananc,as putea prinde cainii din cartier cu un harpon si apoi sa-i eliberez :rizi: ,ar fi un fel de C&R?


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

sâmbătă, 13. iulie 2013, 15:15

DanDeRomania, in primul rand doresc sa te rog sa citesti regulamentul si aici citeva despre C&R: Catch and Release
Probabil vei intelege despre ce e vorba in C&R si nu mai va fi nevoie sa te "aprinzi" asa.

Cit despre ce-o facut fiul Domnului...noa, ce sa zic, sa-nteleg ca tra sa facem ce-o facut si el? Sa mancam peste, paine si sa bem vin? :gandesc: Si cum ramane cu celelalte bucate? Mie-mi place la nebunie inghetzata de caramel... Cred ca am ajuns in anul 2013, cind nu mai putem sa visam la sacul sau pocala fermecata ce nu se mai goleste! Astea-s povesti. Adevarul e ca, daca toti ar lua cu ei tot ce prind, in curind nu ai mai avea ce prinde. Si nu vad sensul! Mai ales ca somnul este un peste gras, care cu cit creste mai mare (daca poate) devine tot mai rau la gust.

Majoritatea de pe acest forum NU merg la pescuit pt a pune "ceva" in tigaie, ci in primul rand pentru ca iubesc acest hobby, pescuitul, si spera la un drill de vis cu un somn imens, de peste 2 metri! Acuma, spune-mi tu mie, daca prinzi un somn de 1,8 metri si nu il eliberezi, cum va ajunge el la 2 metri? Si asa un peste are si gust de "caca", pt mine.

Daca tie iti place sa maninci peste, e super ok! Dar, daca mergi la pescuit sa duci tot ce prinzi acasa pt a vinde sau imparti si la vecini, indiferent de marimea pestelui si de nr de pesti prinsi, atunci trebuie sa sti de pe acuma ca, acest forum NU este pt asa ceva.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 13. iulie 2013, 17:21

Cica un om mergea pe un drum..se grabea,avind cale lunga de batut..Soarele si Vintul se plictiseau deasupra lui..La un moment dat ,Vintul zice Soarelui:
-Pun pariu cu tine ,ca nu poti lua haina de pe omul asta..
-De acord,zice Soarele,dar uite,pentru ca tu ai propus pariul,te las sa incerci primul.
Si sa pus Vintul pe suflat niste rafale,de ,mai mai sa scoate copacii din radacini..Speriat ,omul si-a strins haina in jurul corpului,inaintind din greu..Vintul si-a intetit rafalele.Omul si-a incheiat de-a binelea haina pina sus,si si-a continuat drumul cu miinile incrucisate pe piept..Dupa o ora de lupta,sa asezat chircit,linga o stinca mare,cautind adapost..Furios,Vintul zise Soarelui..
-Eu n-am reusit..Sa te vad acum pe tine..
Treptat,rafalele au incetat.Soarele,si-a trimis mai intii,citeva raze timide..Omul sa destins din pozitia lui chinuita..Razele soarelui au crescut incet,incet in intensitate,mingiindu-l cu cladura lor..Omul sa ridicat,si-a indreptat spatele si si-a descheiat haina,pina jos..Dupa inca o jumatate de ora,omul si-a dat haina jos,si a asezat-o pe stinca..Soarele cistigase..
Daca ne spui si povestea cum a impartit D'zeu grija, inseamna ca ai avut bunici cam ca ai mei :ochi: eu o stiu :zambet: tu?eu cui am spus-o nu o stia.
Chiar nu va inteleg ! CE E GRAV IN A PRINDE SI A MANCA CE PRINZI? OARE ISUS A DARUIT COSURI DE PESTE PT. A FI ELIBERATI?
Dupa parerea mea e mai grav sa prinzi un peste...sa-l obosesti de cele mai multe ori pana la epuizare..sa-l eliberezi..sa vezi ca pleaca.. dar poate in 20 min. o sa iasa cu burta in sus mort. si dupa toate astea sa ma consideri pe mine unul care prind doar ce si cat stiu ca o sa se manance un "nasol",oare homosapiens vana 3 mamuti ? :rizi: nu cred.. vana 1, mancau cat era carnitza.. si cu 1 saptamana inainte sa ramana fara carne presupun ca plecau iar la vanatoare :)
asa ca decat sa C&R mai bine ma duc la hala si oricum cumpar mai ieftin mult tare kg de peste pe alese si ce natie de peste vreau.
C&R dupa mine e pt. concursuri,acolo da! sunt de acord!tare sunt curios cat C&R a-ti practicat voi pe dunare :) C&R ca sa aiba bulgarii ce prinde la curent? :))
acum fo 7-8 ani am fost pe Greaca, era 500.000/balta, aveai voie ca platitor (adica fara abonament)7,5kg si nu puteai retine ciortan mai jos de 1,5kg...ok! am dat drumul cred ca la 5-6 ciortani....am ajuns pe balta pe la ora 13.. la 17 strangeam.totul ok! am tinut 3 pesti 1=3kg,1=2.2kg,1=2,8kg
toate bune si frumoase..eram super multumit...pana la tigaie :)) aveau un gust :zid: niciodata nu am mancat un crap mai nasol la gust de atunci si nici pana atunci .
paoate sunt eu mai neanderthal si nu vreau sa prin ceva ce nu mananc,as putea prinde cainii din cartier cu un harpon si apoi sa-i eliberez :rizi: ,ar fi un fel de C&R?

Nu stiu povestea respectiva..

Te inseli in privinta mea,eu nu te judec,si nu ii numesc (nici macar in gind,unde nu trebuie sa dau nimanui socoteala)pe cei care retin peste,''fomisti''.

Tu faci confuzie(cred)intre c@R si no kill.
C@r-nu stiu daca a dat cineva o definitie,iti spun cum vad eu lucrurile.C@r,inseamna sa retii peste de dimensiunea legala,si,in cantitatea in care iti permite legea.Eliberezi ce este peste cantitate,si sub dimensiunea legala.

No kill,inseamna sa eliberezi fara exceptie,tot ce prinzi.

Pestele care este ranit grav,e clar ca nu are rost sa-l eliberezi.Daca nu este asa,va supravietui fara probleme,daca il eliberezi dupa ce i-ai facut resuscitare.Adica il tii de coada ,in pozitia lui naturala,nu pe o parte,si il misti inante inapoi,ventilindu-i branhiile.Te anunta el cind e gata de plecare..

Iti propun sa nu mergi chiar asa departe in timp,pina pe vremea mamutilor si sa revii,prin sec.17-18,pe continentul nord american.De mii de ani,triburile noamde de piei rosii,traiau din vinatoare.Insa,ucideau doar atita cit aveau nevoie..Au avut carne bizon ,mii de ani.Au venit albii.Au colonizat.Preriile au fost strabatute de trenuri.Din vagoane,cind treceau pe linga cite o turma de bizoni,albii secerau cu focuri de arma sute si mii de exemplare.Au continuat sa vineze fara discernamint.Rezultatul a fost imediat.Traim zile asemanatoare.Daca nu avem discernamint si puterea de a ne opri,la o limita,facem mult rau.

Retine,c@r,nu te priveaza de ceva,din contra,daca ar fi practicat la scara larga,ti-ar da sansa sa prinzi peste la fiecare iesire pe natural..si chiar daca retii,ceva pentru hrana ,nu e gresit.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

20

sâmbătă, 13. iulie 2013, 18:39

Mai bine de atat cine ar fi putut-o spune?
Inca odata, respect Gica!
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Subiecte asemănătoare