Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

nelutu25

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »nelutu25«

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 9. iulie 2013, 16:03

se pot selecta somnii care urca la clonc?

in urma a catorva iesiri pe mures,la clonc, am avut parte doar de somotei intre 500 g si maxim 2,5 kg. se pot selecta printr-un anumit tip de bataie de clonc sau doar prin momeala?
nu ma astept la capturi de + 2m dar unde sunt cei de 5-6-10 kg? nu cred ca toti somnii de pe acea zona au in medie undeva la 1,5 - 2 kg.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 9. iulie 2013, 17:07

Thomas ii selecteaza doar prin folosirea pestelui viu, peste de la 20 cm in sus, pina in 30 cm (cam cit palma e cel mai bun la clonc). Toti somnii de care pomenesti nu vor musca, deci nu vei avea activitate. Pina cind...
Daca dai in continuare cu rame, coropisnite,.., vor musca multi somni mici si acestia iti rapesc "timpul", astia se inghesuie primii la haleala. Eventual, daca vezi ca somnul ce urca nu-i mare muta momeala sus sau mai jos de de el. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 9. iulie 2013, 20:56

Daca dai in continuare cu rame, coropisnite,.., vor musca multi somni mici si acestia iti rapesc "timpul", astia se inghesuie primii la haleala.

Hmm :gandesc: pai parca somnii urca datorita cloncului,nu datorita dimensiunii momelii.
eu cred ca este un big fake chestia cu selectia pestelui ,totul tine de activitatea sau de apatia somnilor.tinand cont ca somnul este un rapitor vorace chiar si cu semenii sai,eu nu cred ca daca pe fundul apei se afla unul mare si unul mic, cel mic se ridica primul in defavoarea celuilat doar pentru ca este mai sprinten decat bunicul.un somn intre 3/6kg inghite un peste momeala de 20cm la fel de usor ca unul peste 10kg.
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 9. iulie 2013, 22:14

Exact asa este! Iar tu, pt ca ei nu vin cu pofta de mancare, tra sa le oferi o "bombonica". Si daca dai cu rame, adica "bombonici pt somnici", prinzi 100 de somni mici pina da unu mare (+2m). Poa sa treaca si 3 ani!

Daca dai numai cu peste viu, ai sanse mai mari la cei mari. Thomas prinde cu peste viu la clonc 3 pina la 5 buc pe an, intre 1,5 si 2,3 metri. Eu, cu rame, prind zeci de din aia micuti, si f rar cite unu mai rasarit.

Cind sunt insa pe mancate, chiar si unul de 80 cm sare la o momeala de 20-30 cm. La clonc insa, e ... nu stiu cum sa spun, poate si mult noroc!? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

nelutu25

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »nelutu25«

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 9. iulie 2013, 22:55

ieri de exemplu am terminat pe parcusul zilei aproape 100 de rame de plaie. am prins 12 somotei intre 500 g si 2 kg. si un rateu datorita ancorei care a cedat :zid: dupa nici 10 secunde(si acela nu era mic) am vazut pe sonar si exemplare mai frumoase, dar nu reactioneaza la sunetele cloncului sau se ridica foarte putin. oare ii influenteaza si adancimea apei? undeva la 3,5 - 4 m

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 10. iulie 2013, 04:54

ieri de exemplu am terminat pe parcusul zilei aproape 100 de rame de plaie. am prins 12 somotei intre 500 g si 2 kg. si un rateu datorita ancorei care a cedat :zid: dupa nici 10 secunde(si acela nu era mic) am vazut pe sonar si exemplare mai frumoase, dar nu reactioneaza la sunetele cloncului sau se ridica foarte putin. oare ii influenteaza si adancimea apei? undeva la 3,5 - 4 m
frate !precis nu erai in crescatorie?in 3 partide la clonc am (reusit) sa nu am nici un atac,cu toate ca-i ridicam la greu parca le dadeam otrava. De la intrarea Dunari in tara pe 6 km am repetat traseul de 4 ori si nimic nu a pus botu,cu toate ca se ridicau in draci cind cloncaneam,m-au

disperat ,am pus rame+calamar ,forfang lung scurt ,pumbi 100g 200g nu muscau.Parca eram dresor,cind coborau incepeam cloncanitu si reveneau pina la momeala o urmareau vedeam pe sonar ce e sub mine ,pacat ca nu am filmat.Am pescuit in apa de la 5_20m in curent rezultatul acelasi nu se hraneau s-au mai sti poate eu eram de vina nu faceam ceva bine.La vitoarea iesire o sa aplic alta tactica mai ales ca Dunarea a inceput sa scada si apa sa se incalzeasca :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 10. iulie 2013, 05:36

Dan, nici o apa nu-i la fel! Daca la Dunare nu au depus inca, poate la Olt sa manace ca nebunii, sau pe Mures, unde poate au depus de vreo 2-3 saptamani deja! :nunteleg:

Nelutzu, exact de aceea am si zis: accesorii de calitate, ca nu sti cind iti intra o "namila" si te trezesti dupa citeva sec cu ancora dreapta, forfahul sau lanseta rupta...
Cit despre somnii multi din zona ta, fi bucuros ca ai atatia. Pune o bombonica pt somn, adica pestisor cit palma, si nu vei mai fi deranjat de astia micii.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 10. iulie 2013, 05:50

frate !precis nu erai in crescatorie?
Zoran sper ca Nelutu a inteles gluma,el a fost la locul potrivit in momentul potrivit(sunt convins ca o sa fie la fel si pe Dunare.
Dupa doua zile un prieten pescuia la Dunare in zona Berzeasca cumparase un sonar iam facut cadou un clonc (surpriza vine acu)prinde 6 somni
pina in 3 kg nu mari dar prinde spre deosebire de mine care ....... cred ca ma apuc de foto shop :rizi: :rizi: :rizi: :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

nelutu25

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »nelutu25«

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 10. iulie 2013, 23:42

problema e ca reactioneaza doar cei mici. aia mari se ridica foarte putin sau raman pe fund. probabil o fi din cauza apei relativ mici(3-4 m)
in ceea ce priveste echipamentul.... erau ancore owner care CREDEAM ca sunt bune.
pe mures a fost prima intalnire cu unul mai mare.... frana stransa... am ramas blocat cand am simtit forta smuciturilor si dupa maxim 10 secunde s-a dus si in loc sa apara un somn in poza .... am pozat o ancora dreapta.
p.s. parca si acum ii simt forta, frumoasa senzatie mai vreau :buaaaah:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 11. iulie 2013, 06:32

Owner nu inseamna echivalent ancore de somn. Are si ancore normale, si 2x forjate si 3x forjate...
Cu cit nr e mai mare, cu atata mai bune sunt. St66 sunt cele care rezista si la somni de 2,5 metri cu frana stransa. Alternativa, Gamakatsu Treble 16.

La apa asa mica, daca da unul de 2 m te trage din barca. Tra sa ai grija cum pui lanseta si cit de tare strangi frana.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 4. august 2013, 17:35


Thomas prinde cu peste viu la clonc 3 pina la 5 buc pe an, intre 1,5 si 2,3 metri

nenea thomas probabil ca prinde somni de 2,3 metri in alte tari, nu in romania. si daca e corecta presupunerea mea, de ce se discuta despre pescuitul in alte tari cand noi ne referim la romania? pt ca la noi asemenea somni nu prea cred ca mai sunt prea multi, deci tehnicile lui nu se aplica pe dunare, delta sau rauri mari din tara.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 4. august 2013, 18:22

Salut Bogdan, da, Thomas ii prinde pe Rin in Germania, unde au ajuns somnii abia acuma 50 de ani, si nu acuma sute de ani ca si pe Dunare.
In alta ordine de idei, ori ai 100 de capturi pe an de circa 1 metri bucata, ori ai doar 3-4 capturi de peste 2 metri, asta decide fiecare pescar pt el. Cit insista si cit este de perseverant fiecare...

Sunt destui si pe Dunare, crede-ma.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 4. august 2013, 18:41

Sunt destui si pe Dunare, crede-ma.
da !da ! dar au multa apa peste iei :buaaaah: Au ai ramas 11 zile :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 4. august 2013, 19:04

apai nu putem compara rinul, loara, po sau ebru cu dunarea.
chiar daca somnii au ajuns acolo acum 30-50 de ani, nu i-a braconat nimeni si s-au inmultit si au crescut in voie. acolo au aprut de 50 de ani, aici de 50 de ani incep sa dispara.
pe ebru, aproape oricine prinde peste mare. la dunare sa-i vedem daca mai prind tot la fel.
hai sa facem un pariu:
sa vina thomas pe dunare o saptamana si sa vedem ce prinde. eu as paria ca nu ia nici macar la sfert ce ia pe rin.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 4. august 2013, 19:26

Intr-adevar "garlele" alea colcaie de somni mari. La noi, pe Dunare, mult mai putin. Ne place sa dam vina pe braconajul salbatic ce se practica de catre sarbi, bulgari si nu in cele din urma de catre romani.
Oare cati somni sunt sacrificati pe "garlele" mentionate si cati sunt sacrificati in Romania de catre pescarii "sportivi"? Mira faptul ca in przent nu se mai prind exemplare precum cele de mai bine de 30-40ani? Crezi ca "profesionistii" cu vintire si setci il casapesc pe somn? NU! Noi pescarii "sportivi" il "faultam de cand are 20-30cm lungime. Avem pretentii sa ne comparam densitatea de somn cu a altora care au cat de cat grija de el?

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 4. august 2013, 19:42

te rog sa msa crezi...ca nu cred. hehe.
eu si daca as vrea, cu lansetele nu pot sa prind cat prind cei cu plase.

am scris despre asta pe topicul celalalt

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 4. august 2013, 19:54

Ca sa revenim la topicul nostru. Nu se pot selecta. Ce-i ce se ridica "in echipa", sunt in echipa pentru ca sunt familii. Ca sa nu ramai fara momeala, dar si ca sa prinzi ceva punctabil e firesc sa treci pe momeli voluminoase. Toti somnii sunt curiosi de clonc, dar de atacat n-o fac decat cei teritoriali sau nemancati. Cei teritoriali isi permit orice momeala pentru ca sunt mari si suporta, iar cei nemancati sunt vorace, se arunca direct in momeala. Acum depinde si care e mai rapid.
De regula "gradinita" e mai prezenta pentru ca umbla mamica cu ea sa o invete cu vanatul. Cand apare, somnoaica nu se baga, ii lasa pe ei. De-aia nici nu gasesti al somn in zona. Are Ea grija sa nu se apropie de card niciunul.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

milan

Oblete

Răspunsuri: 21

Membru din: 26. iulie 2013

Locație: Brasov

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 4. august 2013, 21:08

parerea mea peste mare in carlig

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 4. august 2013, 22:04

si-a mea la fel.
cu toate ca risti sa consumi un rezervor si sa nu ai nicio trasatura.

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 4. august 2013, 22:15

Macar sti ca ai facut o treaba ca lumea.
Altfel, nimeni nu te retine sa mergi pe doua lansete si sa pui si alta momeala. Bineinteles pentru asta trebuie sa dai la lanseta :ochi:
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros: