Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

spinning

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »spinning«

Răspunsuri: 38

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 8. iulie 2013, 17:44

Sfat Mulinete Crap !

Salut baieti
As vrea sa-mi cumpar niste mulinete pt crap si nu prea stiu de care sa-mi iau ( astea pe care le am acum sunt niste panarame de la hakuyo xh 6000 :zid: ) Poate stiti si ceva mulinete bune din Germania :gandesc:
Cand esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pt ceilalti, la fel si cand esti prost...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 8. iulie 2013, 17:54

Daca vrei niste tanchete, ia-ti Shimano BBRLC (big bait runner long cast)... daca mai gasesti modelu` vechi alea-s super verificate... modelu` nou inca n-are ani de vechime.
Mie nu mi-au placut pt. crap ca-s la fel de grele ca o fierotanie mare de la Penn. :)
Io de ex. am Shimano Ultegra 5500... unii zic ca-s de feeder... io zic ca ei zic aiureli si-s foarte bune de crap, nici macar nu-s UL... n-am auzit de nimeni la care sa se fi stricat, in drill sau altcumva.
Mai sunt si alte variante, depinde cati bani vrei sa bagi in ele.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

spinning

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »spinning«

Răspunsuri: 38

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 8. iulie 2013, 18:10

Stii ce se intampla , eu vreau sa-mi iau 8-10 mulinete ca iau si pt. scumpul meu cumnat si as vrea sa bag intre 200-350 RON (mulineta)
Cand esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pt ceilalti, la fel si cand esti prost...

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 8. iulie 2013, 18:33

Daca vrei niste tanchete, ia-ti Shimano BBRLC (big bait runner long cast)... daca mai gasesti modelu` vechi alea-s super verificate... modelu` nou inca n-are ani de vechime.

colegu! la tanchetele astea daca mai adaugi shimano beast master de 3.96 3.00lbs care sunt adevarate catapulte o sa ai un conbo care vor face fata fara probleme la crapi
din apele noastre.Vezi pe saiturile de pescuit la crap o sa le gasesti la preturi mici .La asa (bat+molineta)neaparat un rodpod.Daca ai grija lor te tin o viata,eu le-am luat
de 3 ani si functioneaza ca si in prima zi. :bravo: Cred ca shimano are promotii la ora asta (doar daca le vrei noi),daca nu le gasesti la pret de criza doar putina rabbdare.
Decit 8+8 mai bine 2+2 performante,(sau voi doi vreti sa secati balta de peste :rizi: :rizi: )
:ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

spinning

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »spinning«

Răspunsuri: 38

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 8. iulie 2013, 19:49

:rizi: :rizi: :rizi: nu nu .nu ai inteles nu 8+8 , 8:2=4 de fiecare ,iar una din ele o tin pt.nadit, eu zic ca 4 lansete de om nu este chiar asa de mult( de secat nu sec nici o balta pt ca nu mananc peste ,poate cate o data si ala este macrou) asta ar fi 1 si 2 cred ca senzatia aceea cand il prinzi,drill-ul in sine este superb dar si cand il eliberezi senzatia este de nedescris, asa ca practicati C&R :pauza:
Cand esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pt ceilalti, la fel si cand esti prost...

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 8. iulie 2013, 20:01

Subscriu l-a ceea ce au spus Costi si Dan, le am pe amindoua si Shimano BBRLC (3) si un Shimano Ultegra , sint foarte multumit de ele si am si grija sa le mearga bine..
mai bine iei de la inceput numai 2 buc si restul mai incolo , si eu tot asa am facut , dar acuma sint , in ceea ce priveste betele (si mulinetele) de crap complet

:ciao:

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 8. iulie 2013, 21:21

Intre 200 si 350 lei mulineta, eu iti recomand sa-ti iei Trabucco Maxxis SK8000 sau Spro Super Long Cast LCS 460. Eu le am pe amandoua, de ani buni, sunt f. multumit de ele, daca le mai asiguri pe timp de iarna si o mica intretinere atunci te tin ani buni fara probleme
S-au vb. cu Zoran ptr. astea :ochi:
Angel-Discount24 - SPRO Super Long Cast LCS 555, 0.30mm/450m

spinning

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »spinning«

Răspunsuri: 38

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 8. iulie 2013, 21:39

Multumesc baieti
mai astept si alte raspunsuri ...
apropo de mulineta okuma axeon v2 axii-80 ce parere aveti ? (am intreb si eu pe cineva si ar fi zis el ceva despre asta dar .....)
Cand esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pt ceilalti, la fel si cand esti prost...

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 9. iulie 2013, 10:45

Angel-Discount24 - SPRO Super Long Cast LCS 555, 0.30mm/450m

incearcale pe astea pret calitate ok!(mai ales ca vrei 8 bucati) am avut modelul pana acum 3 ani cand am trecut pe Shimano. :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

10

marți, 9. iulie 2013, 11:38

recenzii ok si despre spro, dar nu atat de multe ca despre okuma
am avut vreo 4-5 modele de la okuma, inca mai am pt feeder si spod
dar eu as opta pentru ceva shimano second hand pt mine, iar pt cumnatu ceva de 20 de lei din obor
incercati pe forumurile dedicate pescuitului la crap, la fel cum si noi, cei "de dincolo", cautam aici pt somn

spinning

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »spinning«

Răspunsuri: 38

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 12. iulie 2013, 18:34

Multumesc dar ceva detalii despre mulineta asta (okuma axeon v2 axii-80 ) a folosito careva, cum se comporta in drill ? :prieteni:
Cand esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pt ceilalti, la fel si cand esti prost...

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 3. decembrie 2017, 15:30

Recomandare mulineta pentru fider actiune 240g folosit pe rau la mreana sau crap.

Salut, m-am uitat la Shimano USA Baitrunner 6000 OC respectiv D si nu-mi dau seama care este mai buna din cele doua (nu am reusit sa-mi dau seama care este diferenta intre ele). Am optat pt acest model deoarece primul inel de la fider este prea aproape de mandrina si nu pot folosi mulinete longcast.
Ce stiti de mulinetele de mai sus sau ce altceva puteti sa-mi recomandati?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 3. decembrie 2017, 15:46

Daca nu se poate BBLC(primul model), atunci, Banax Helicon 5600n, primul model, produs in Korea, se incadreaza in buget!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 3. decembrie 2017, 20:00

Diametrul rotorului este prea mare pt fiderul meu. Dintr cele doua Shimano OC si D, mentionate mai sus, care este mai calitativ?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 3. decembrie 2017, 22:15

Diametrul rotorului este prea mare pt fiderul meu. Dintr cele doua Shimano OC si D, mentionate mai sus, care este mai calitativ?
Calitativ sunt identice, diferentele sunt de ordin estetic (pickup monobloc la D, manerul putin diferit). Si D-ul e mai scump. :rizi:

Nu e putin prea mare 6000 pe un feeder?

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 4. decembrie 2017, 10:39

Nu pescuiesc cu metoda feeder, pun fir de 0,28-0,30 si pescuiesc la grund cu plumb culisant la crap sau mreana pe rau. Batul are actiune pana la 240 g si are 4,4m. Multumesc pentru lamurire.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 4. decembrie 2017, 10:55

Tre` sa gasesti si plaja potrivita la Mures ca sa dai cu batu` ala... :rizi: .
Glumesc da` numa` partial... :zambet: :noroc: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 4. decembrie 2017, 12:19

Au fost momente in care m-am gandit sa-l folosesc la somn :rizi: dar cu varful sensibil merge si la grund.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 5. decembrie 2017, 07:25

Asa am fost o perioada, in cumpana, ce sa-mi iau, ce sa nu iau, care e mai buna...Am citit o luna intreaga despre toate mulinetele fiabile, de durata, de forta, raportul calitate-pret sa fie convenabil. Personal am avut Okuma Axeon AXS 56 - O mulineta care nu am avut ce sa-i reprosez timp de 4 ani, am vrut un upgrade si in loc de shimano (cam toata lumea are) am vrut altceva si am trecut pe Daiwa Z5000. M-a costat ceva, dar momentan la felul cum arata, cum se comporta...nu am nimic de reprosat ! Mai ramane sa le desfac sa ma conving ca nu exista nimic de plastic pe dinauntru (parerile sunt multe) ca sa le pot pastra muuult timp ! Variante mai ieftine - Tica abyss, Tica cybernetic, Banax Helicon 5600, Okuma AXS (nimic de plastic in interior), BBLC model vechi cat si cel nou XTA, Ultegra si restul is mai usoare, mai mult plastic(nu recomand pe Dunare si cioate)..de la Daiwa Z5500-Z5000..Si lista continua...
Pana la urma iti trebuie un tambur long-cast, sa aseze firul bine si o frana sa te poti baza, chiar si Hakuyo is bune pana la urma -restul is fite ! :bravo:
'' Carpe diem ! ''