Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 8. iulie 2013, 11:36

Fipsas

Nu stiu pe cati intereseaza treaba asta, pe cei care pescuiesc prin Italia cu siguranta da.

Sambata la pescuit, pe Po, a venit controlul (pt. mine e prima data cand ii vad pe Po), ocazie cu care am aflat ca atat Po-ul (pe "judetele" Emilia-Romagna, Veneto, Lombardia – de restul nu stiu nimic) cat si multe alte ape pe care nu le pomenesc acum au fost concesionate de catre cei de la FIPSAS. Nu stiu cand s-a intamplat treaba asta dar cert este ca site-ul lor nu este updatat cu toate informatiile respective. La mine nu mai era valabil (a expirat acum vreo 3 saptamani si cum nu am mai fost pe apele lor nu l-am mai platit) dar le-am explicat situatia si am scapat de amenda … si mi-au dat noul regulament cu harta in care sunt toate apele.

Treaba asta nu stiu ce efect are asupra celor care nu sunt rezidenti in Italia si isi fac permis de pescuit pentru straini, dar pentru toti rezidentii inseamna plata unei alte taxe.

Faptul ca au fost concesionate de catre cei de la FIPSAS implica automat plata sumei de 28 de euro (pe anul asta – la anul cu siguranta mai mult) pentru cei care doresc sa pescuiasca printre altele pe Po-ul inferior. Nu stiu daca e bine sau rau ca Po-ul a trecut sub mana lor, eu unul oricum plateam FIPSAS-ul ala pentru ca in perioada rece pescuiesc pe anumite ape ce le aveau concesionate, dar stiu sigur ca astia umbla mult mai des in control decat organele statului, deci ar putea fi o chestie pozitiva intreaga poveste. Cu aceasta ocazie am aflat si faptul ca nu mai exista legea care te obliga sa retii orice peste alocton (avat, salau, somn etc) … astfel, din toata lista de pesti ce erai obligat sa ii nenorocesti (oricum toti il eliberau cu anumite exceptii de care nu vorbesc acum) au fost scosi toti de pe lista exceptie facand somnul. Faptul ca avatul sau salaul de exemplu au fost scosi de pe lista e o veste extraordinar de buna si incet incet poate se va scoate si obligativitatea de a retine somnii.

Sa speram la cat mai multe controale. :apl:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 45

Membru din: 20. aprilie 2013

Locație: Varsi(PR) Italia, Piatra Neamt-Romania

Profesia: lucrez cu niste oameni minunati

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 8. iulie 2013, 21:11

De o ora tot butonez la site-ul lor si nu gasesc nimic de zone de responsabilitate sau de un act normativ care sa indice acest lucru. Stiu ca in zona Mantova si Verona le au in concesiune dar in Parma nu am auzit. Daca rezolv cu masina pana sambata dau o fuga pana in Parma la un magazin de pescuit sa vad ce si cum si eventual sa-mi iau si eu tesera. Asta cu controalele e un lucru excelent si poate mai potoleste pe unii.
Anem daca mai afli informatii despre subiect sunt interesat. Multam. :bravo:
"Natura ne aseamana iar educatia ne deosebeste"

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 10. iulie 2013, 09:20

[.....]
Anem daca mai afli informatii despre subiect sunt interesat. Multam. :bravo:


cand gasesc putin timp, o sa fac niste poze regulamentului pe care l-am primit (unde sunt trecute si toate apele) si il postez aici ... o parte din el a fost imprimat gresit si se vad literele duble dar este cat de cat legibil ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 1. septembrie 2013, 18:07

.....
Anem daca mai afli informatii despre subiect sunt interesat. Multam. :bravo:


de dimineata, am dat din greseala de chestia asta si mi-am adus aminte ca te interesa, asa ca i-am facut poze. pe unele dintre ele textul a fost prost imprimat si se vede mai nasol dar oricum vei reusi sa le citesti. scuze de intarziere.









ps: pentru a le vedea la rezolutie mare le deschizi ori intr-o fereastra noua ori le salvezi in local.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 45

Membru din: 20. aprilie 2013

Locație: Varsi(PR) Italia, Piatra Neamt-Romania

Profesia: lucrez cu niste oameni minunati

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 1. septembrie 2013, 19:04

Multam fain ,anem. L-am citit si sunt lamurit acum. Cu prima iesire imi iau tesera pentru ca mai pescuiesc si eu din cand in cand in zona lor si de felul meu sunt legist(poate prea mult uneori). :bravo:
"Natura ne aseamana iar educatia ne deosebeste"

Subiecte asemănătoare