Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Cyprinus«

Răspunsuri: 67

Membru din: 4. decembrie 2012

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 5. iulie 2013, 09:32

Sonar

Domnilor va salut cu respect. Dupa ce am citit majoritatea topicurilor de pe acest forum, am ajuns la concluzia ca imi trebuie, inainte de toate, un sonar. Am vazut pe site-ul lui Zoran asa ceva dar habar n-am care sa il iau (sa fie ieftin si fff bun :) ). Dilema mea este cu GPS sau fara? La ce ma ajuta GPS-ul (habar n-am cum functioneaza pe un sonar) banuiesc, dar nu stiu daca merita diferenta.
Va rog sa ma ajutati in aceasta privinta. M-am gandit la 2 modele:
A. http://catfish-fishing-shop.com/index.ph…3&product_id=56
B. http://catfish-fishing-shop.com/index.ph…3&product_id=63

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 5. iulie 2013, 09:40

Eu unul am ales varianta cu GPS pentru faptul ca pot marca locurile de pescuit si la urmatoarea partida sa ma duc direct fara sa mai caut gropi, structuri, etc.. Daca pescuiesti pe o balta unde ai repere pe mal nu vad la ce ti-ar folosi. In concluzie sonarul consider ca trebuie ales in functie de locatie si stil de pescuit. Sunt membri ai forumului foarte priceputi care m-au indrumat si pe mine, dar trebuie sa le oferi mai multe date. :prieteni:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 5. iulie 2013, 10:13

Sant doua sonare cu sonde diferite,depinde la ce vrei sa il folosesti.

  • Autorul acestui subiect este »Cyprinus«

Răspunsuri: 67

Membru din: 4. decembrie 2012

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 5. iulie 2013, 10:31

In principal la clonc. Mai multe detalii...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 5. iulie 2013, 10:38

Sonarele cu Down Imaging (DSI) nu sunt potrivite pentru pescuitul la clonc.
Un sonar uzual cu doua frecvente este ceea ce ai nevoie pentru asta.
In mod clar performantele acestuia cresc aprox. liniar cu suma de bani investita (cel putin pana la o anumita valoare). :)

GPS-ul, cum spunea anterior colegul tatuc, te ajuta foarte mult cand esti pe ape mari (Dunare, lacuri mari de acumulare etc.) unde ai slabe sanse altfel sa "nimeresti" a doua oara un loc "fierbinte".
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »Cyprinus«

Răspunsuri: 67

Membru din: 4. decembrie 2012

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 5. iulie 2013, 11:13

Voi folosi sonarul pe Dunare - Delta si pe lacuri de acumulare. Deci ce imi recomandati ca allrounder? Sa fie si accesibil ca si pret...

  • Autorul acestui subiect este »Cyprinus«

Răspunsuri: 67

Membru din: 4. decembrie 2012

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 5. iulie 2013, 16:58

Vad ca modelul cu gps are 2 frecvente si este accesibil-nu e ieftin dar accesibil:Lowrance Elite-4 Combo. Ceva pareri?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 7. iulie 2013, 22:04

Ceva pareri?
Parerea mea este ca are ecranul prea mic... acu` poate-s subiectiv ca io nu-s dintre cei care citesc cu placere corespondenta pe smartphone... :).
Inca vad rezonabil da` tot mi se pare incomod. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 8. iulie 2013, 06:23

Ceva pareri?
Parerea mea este ca are ecranul prea mic... acu` poate-s subiectiv ca io nu-s dintre cei care citesc cu placere corespondenta pe smartphone... :).
Inca vad rezonabil da` tot mi se pare incomod. :ochi:


Ecranul este intradevar prea mic, pt folosirea sonarului si al GPS-ului paralel, in imaginea impartita in doua.
Aici un scurt feedback al unui Elite 4x: Lowrance Elite 4x
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Cyprinus«

Răspunsuri: 67

Membru din: 4. decembrie 2012

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 8. iulie 2013, 08:53

Multumesc de pareri si de link. M-am hotarat sa iau Elite 4 Combo din ratiuni legate de costuri.

Subiecte asemănătoare