Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 7. martie 2012, 00:02

Culoarea contează la pescuitul de somn ?

La shaduri, culoarea lor influențează rezultatul unei partide sau este o problemă de încredere a pescarului ? :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 7. martie 2012, 12:49

nu prea cred ca are o importanta atat de mare culoare la pescuitul somnului ... conteaza mai mult sa ai incredere in chestia cu care pescuiesti. am agatat somni atat la culori naturale cat si la culori tipatoare cam in egala masura, sau cel putin nu cu diferente prea mari.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 7. martie 2012, 13:15

Daca plecam de la ideea ca somnul nu prea vede bine, si ca isi localizeza perfect momeala si pe apa tulbure dupa mirosul si vibratiile acesteia, as zice ca culoare este cam egala.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 7. martie 2012, 20:04

Eu am ceva dubii...In sensul ca sunt convins ca la spinnnig ,cel putin la voblere, culoarea conteaza! Normal ca are ochii mici si nu vede bine ,zicem noi . Si atunci de ce oare dintre voblerele Rapala J 13 cel mai bine merge culoarea SFC ? Cel putin pe Po face legea!La twistere nu stiu ce sa zic ,desi am observat ca albul sidef ii cam place...

cristiV

Biban

Răspunsuri: 59

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 7. martie 2012, 20:33

seara sau dimineata cand lumina este mai slaba,culorile deschise, de obicei au facut diferenta cel putin in cazul meu, la salau si somn

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 8. martie 2012, 01:21

Anul trecut am pescuit împreună cu un amic care tot spunea că nu contează culoarea la pescuitul somnului, dându-mi explicații.Eu pescuiam cu RELAX de 10 cm, alb sidef având rezultate bune .Când mi-a cerut un shad, i-am dat același model dar altă culoare, dacă tot nu conta. Surpriză, l-a refuzat și mi-a cerut alb sidef ...... :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 8. martie 2012, 17:14

Anul trecut am pescuit împreună cu un amic care tot spunea că nu contează culoarea la pescuitul somnului, dându-mi explicații.Eu pescuiam cu RELAX de 10 cm, alb sidef având rezultate bune .Când mi-a cerut un shad, i-am dat același model dar altă culoare, dacă tot nu conta. Surpriză, l-a refuzat și mi-a cerut alb sidef ...... :gandesc:


cred ca amicul ti-a cerut aceeasi culoare tocmai pentru ca avea incredere in ea ...

eu sunt de parere ca atunci cand pescuiesti trebuie sa ai si incredere in ceea ce folosesti, atat ca forma cat si ca bataie sau culoare ...

am anumite voblere cu care am pescuit o singura data dupa care au ramas prin cutii, fara sa le mai ating si nici nu stiu cand voi mai pescui cu ele pentru ca din start nu mi-au placut din anumite motive.

pana in urma cu vreo 2 ani aveam chiar probleme mari cu culorile ne-naturale, nu pescuiam mai deloc cu culori ce nu se asemanau cu un pestisor real dar spre norocul meu intre timp mi-a mai trecut preconceptia asta si chiar incep sa folosesc mai des culori ne-naturale ... :soc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 9. martie 2012, 07:32

pana in urma cu vreo 2 ani aveam chiar probleme mari cu culorile ne-naturale, nu pescuiam mai deloc cu culori ce nu se asemanau cu un pestisor real dar spre norocul meu intre timp mi-a mai trecut preconceptia asta si chiar incep sa folosesc mai des culori ne-naturale .

Folosesc foarte des culori ne-naturale, 057 de la RELAX, este preferatul meu. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

9

luni, 12. martie 2012, 06:51

La mine cele mai "producatoare culori la somn sunt verde neon si rosu portocaliu , adica SFC si GFR, dar mai am niste preferate care sunt total negre si mustacioasii "adora" !

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 12. martie 2012, 15:04

La mine cele mai "producatoare culori la somn sunt verde neon si rosu portocaliu , adica SFC si GFR, dar mai am niste preferate care sunt total negre si mustacioasii "adora" !

Am și eu negre, și în lipsă de PRL sunt obligat să le folosesc, sper să dea rezultate. :bucuros:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 26. iunie 2014, 23:43

alb, galben fluo, verde fluo, portocaliu -> doar in astea am incredere si pana acum nu am motive sa cred altceva....
n-am voblere rosii ca le-as incerca :D
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"