Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Cyprinus«

Răspunsuri: 67

Membru din: 4. decembrie 2012

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 26. iunie 2013, 19:10

Barca Dunare

Buna ziua. Domnilor ma intereseaza o barca pentru dunare. Am gasit ceva oferte dar as dori sa stiu ce barca folositi voi domnilor cu partile ei bune si rele. Arat ca prefer o barca rigida nu gonflabila. Nu am nimic impotriva lor dar una rigida este, cred eu, putin mai de cursa lunga. Colegul meu de pescuit are una gonflabila dar eu sunt lenes...prefer sa nu o strag-impachetez :)

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 26. iunie 2013, 20:42

salut
depinde in primul rind de ce buget dispui sa investesti?? oferta este mare dar mare atentie........

cu Dunarea nu e de joaca !!!

:pauza:

  • Autorul acestui subiect este »Cyprinus«

Răspunsuri: 67

Membru din: 4. decembrie 2012

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 26. iunie 2013, 20:59

Bugetul pentru barca ar fi de max 3500-4500 coco si asta doar la anul. As prefera un motor de max 20 cai pt a evita hartogaria dar daca trebuie mai mare....asta e. In ceea ce priveste pericolele dunarene...mda iti dau dreptate. Nu a fost funny sa ne scufundam pe Sulina cu barca full de bagaje...am scapat si am salvat aproape totul din barca precum si barca. Care nu era barca, era o coaja :zambet:

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 26. iunie 2013, 21:10

Eugen si cumparat Mikrolotca de 6,5m , dar nu stiu cum se comporta cu motor de 20 cp,el are de 25 cp

johnnie

Oblete

Răspunsuri: 30

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: stresanta

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 26. iunie 2013, 23:05

Salut
E bine să te gandesti la cateva lucruri înainte de achiziție:
- cat de dese si cat de lungi sunt turele
- cat de departe e apa de casa ta
- cate persoane veți pescui in barcă
O barcă mare e mai grea, deci va cere un motor mai mare si un peridoc mai mare, implicit un consum de carburant mai mare. Uneori e imposibil sa lansezi o barcă mare la Dunare sau într-un loc nenamenajat.
La pescuit e de preferat o barca cu fund plat pentru stabilitate in staționare. In mars e mai buna una cu fund ascuțit ( in V).
Barca ideală pentru pescuit pe Dunare si in Deltă cred ca este barca tip Laguna, cu fundul plat, lungimea de minimum 5m, motorizare 20 cp. E ok pentru transfer 3-4 PERSOANE + Bagaje decente si pescuit 2, maxim 3 persoane.
Eu am o laguna 480 cu 15 cai, sunt foarte mulțumit de consum si performanta.
De câteva ori m-am gandit la ceva mai mare, însă cel mai des mergem 2-3 persoane. Pentru mine nu merită sa trec la ceva mai mare.
Daca iti ajung banii, inseamana ca nu ai suficienta imaginatie

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 27. iunie 2013, 06:48

:ochi: are Noe una de vinzare! glumeam :rizi: :noroc:
bafta la ce cumperi, Johnnie a descris foarte bine ce sa cauti :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • Autorul acestui subiect este »Cyprinus«

Răspunsuri: 67

Membru din: 4. decembrie 2012

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 27. iunie 2013, 06:55

Apa e departe de casa. Minim 450 km. Iesirile sunt in medie de aproximativ 8 zile. In delta incercam sa stam 10 zile. Din punct de vedere al numarului iesirilor...nu atat de multe pe cate as dori. Suntem minim 2 pescari cu o gramada de bagaje. Cam 1400 litri fara bere si alte consumabile. Ideea este ca va trebui sa imi duc molia-a se citi nevasta- cu barca.Nu vrea nici in ruptul capului sa se urce in barca mica-zice ea :zid: .
Ambarcatiuni - Vitnautica

Asta e o optiune dar motorul va trebui sa fie de peste 20 cai.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 27. iunie 2013, 07:19

3500-4500 coco

...coco = euro? :gandesc:

Hmmm, greu de zis, si mai ales greu pt ca nu stiu la ce o vei folosi. Doar pt transport persoane, sau si pt pescuit din ea? Adica sa stai 2 zile 2~3 persoane numai in barca!?

Pt pescuit nu mi-as lua ceea ce ai postat tu in link, pt spatiul mic din ea. Barcile cu bancheta si multe scaune nu au fost niciodata o optiune pt mine. In interiorul barcii sa fie cit mai mult loc, asta este f important:
In barcuta mea am loc de 1,5 x 1,9 m, spatiu deschis sa ma plimb, sa drill-uiesc si sa intind si chiar un somn de 2,5 metri (pe diagonala si cu coada in sus :zambet: )

Barcile de acest tip pe mine m-ar incomoda la pescuit, dar fiecare trebuie sa stie ce vrea!:



Barca mea are 3,7 metri, dar, am ales aceasta varianta pt ca mai mare nu-mi intra in garaj. Daca as fi avut casa cu intrare si curte mare, sau alt loc de depozitare a barcii, mi-as fi luat asa ceva:
Carolina Skiff 4,8 metri si cu loc liber in interior de 1,5 x 2,7 metri. Prost este la aceste barci inaltimea joasa a barcii (la valuri) si fundul plat care merge excelent pe apa, cind nu-s valuri.


O alta optiune ar fi barcile de aluminiu. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

johnnie

Oblete

Răspunsuri: 30

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: stresanta

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 27. iunie 2013, 07:44

La barca aleasă ai nevoie de motor de cel puțin 30 cai. Nu cred ca te încadrezi in buget nicicum...
Eu as alege o barcă uzată si un motor nou, neapărat in 4 timpi. Vezi site-uri din italia si olanda, chiar si de la noi.
Atentie! Incearca sa probezi pe apă cât mai multe inainte sa cumperi. O barcă nu se compara cu alta. In primul rand trebuie sa Îți dai seama ce iti dorești.
Gândește-te bine la mărime. Vezi ce masa maxima poate trage masina ta. In rampa, cu plecare de pe loc. Încearcă sa conduci cu remorcă grea, 450 km pot sa insemne 8h de condus in Romania.
Daca iti ajung banii, inseamana ca nu ai suficienta imaginatie

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 27. iunie 2013, 08:36

Ca tot a amintit Valentin...
Impreuna cu Dorin am cumparat o Mikrolotca 650. Ce pot sa-ti spun? Barca este foarte incapatoare, se misca bine cu 9,9cp. Acum am pus 25 pe ea si merg la ceva mai mult de jumatate din turatie pentru ratiuni economice. Este foarte stabila. Cu 3 persoane le aceiasi parte lipite de bordaj se inclina astfel incat mai raman vreo 30-40cm pana sa ia apa. Are spatii de depozitare generoase. Un avantaj mare al acestui model este acela ca la viteza mica nu trage multa apa dupa ea. Este o barca destul de bine gandita. Pretul de achizitie de cca 1500 Euro nu mi se pare unul exagerat. Finisajele barcii sunt cam "din topor" insa nu am luat-o pentru parada si nici pentru fitze.
In conditiile in care oglinda barcii este prea inalta pentru motorul acutual tot am mers contra curentului actual pe Dunare 3 persoane + bagaje cu 27-28km/h masurati cu GPS-ul fara a fi cu acceleratia la blana. Este un model de barca pe care o recomand oricui are unde sa o tina, cu ce sa o "plimbe" dupa el si nu in cele din urma oricui cauta cenfort (spatiu). Mai in gluma, mai in serios ai spatiu suficient la 3 persoane care pescuiesc sa faci si un gratar :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 27. iunie 2013, 08:39

Ca tot a amintit Valentin...
Impreuna cu Dorin am cumparat o Mikrolotca 650. Ce pot sa-ti spun? Barca este foarte incapatoare, se misca bine cu 9,9cp. Acum am pus 25 pe ea si merg la ceva mai mult de jumatate din turatie pentru ratiuni economice. Este foarte stabila. Cu 3 persoane le aceiasi parte lipite de bordaj se inclina astfel incat mai raman vreo 30-40cm pana sa ia apa. Are spatii de depozitare generoase. Un avantaj mare al acestui model este acela ca la viteza mica nu trage multa apa dupa ea. Este o barca destul de bine gandita. Pretul de achizitie de cca 1500 Euro nu mi se pare unul exagerat. Finisajele barcii sunt cam "din topor" insa nu am luat-o pentru parada si nici pentru fitze.
In conditiile in care oglinda barcii este prea inalta pentru motorul acutual tot am mers contra curentului actual pe Dunare 3 persoane + bagaje cu 27-28km/h masurati cu GPS-ul fara a fi cu acceleratia la blana. Este un model de barca pe care o recomand oricui are unde sa o tina, cu ce sa o "plimbe" dupa el si nu in cele din urma oricui cauta cenfort (spatiu). Mai in gluma, mai in serios ai spatiu suficient la 3 persoane care pescuiesc sa faci si un gratar :rizi:


Nu ne pui ceva poze cu ea? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 27. iunie 2013, 08:43

la bugetul asta eu as merge pe romcraft480+yamaha,honda 20cp sh. = (barca 2000e+motor1200-1600e+peridoc700-900e)
motorul sa fie cizma lunga obligatoriu.....

P.S - barca mea o vezi in avatar este foarte stabila si spatioasa!!!

:salut:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 27. iunie 2013, 08:45

la bugetul asta eu as merge pe romcraft480+yamaha,honda 20cp sh. = (barca 2000e+motor1200-1600e+peridoc700-900e)
motorul sa fie cizma lunga obligatoriu.....

P.S - barca mea o vezi in avatar este foarte stabila si spatioasa!!!

:salut:


Salut Adrian, mai ai si alte poze cu barca ta? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 27. iunie 2013, 08:47

nu
da o sa-i fac si le postez.
te intereseaza ceva anume?
:prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 27. iunie 2013, 08:55

Din fata, spate, lateral, sus, de jos... tot! :pauza:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 27. iunie 2013, 08:58

Zoran, nu am poze cu ea. Poate cand facem urmatoarea iesire sa facem cateva si sa le posteze Dorin. Eu deja sunt cu gandul la vacanta care si ea inseamna pescuit dar de data asta nu pe apa dulce. Am de pregatit lansetele, mulinetele, monturile + un chef pescaresc de zile mari pe 12 iulie alturi de cativa prieteni (din Mangalia, din Cap Aurora, din Constanta si nu in cele din urma din Bucuresti).
Poze se pot gasi pe Mikro 650 | Ambarcatiuni Mikro Sinhura diferenta fiind accea ca in loc de scandura a noastra este cu "bancheta" vizitabila. In rest nu exista diferente nici macar la vopsea.

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 27. iunie 2013, 09:00

ok
poate le fac chiar azi

:gandesc:

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 27. iunie 2013, 09:04

zoran poti gasi pe Romcraft mai sint si alte modele
:prieteni:

johnnie

Oblete

Răspunsuri: 30

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: stresanta

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 27. iunie 2013, 09:38

Barca lui Eugen este un "tanc" pe Dunare, lacuri mari si chiar pe mare, cu un motor de 30-40 cai! E foarte stabila, rigida, inspira sanatate. E o lotca modificata, fundul plat ii confera stabilitate mare, forma permite un mars decent chiar cu incarcatura mare si motor mic, iar fiind facuta la Tulcea, mie imi inspira incredere (cred ca e testata indelung pe Dunare inainte sa ajunga la formele astea).
In afara de finisaje si masa proprie nu prea ai ce sa-i reprosezi, dar repet, trebuie sa stii ce nevoi ai, ce iti place, ce iti doresti.
Producatorul declara 200kg, sunt curios cat are in realitate (goala, fara motor). Cu ce masina o lansati in apa?
Daca iti ajung banii, inseamana ca nu ai suficienta imaginatie

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 27. iunie 2013, 10:15

Barca lui Eugen este un "tanc" pe Dunare, lacuri mari si chiar pe mare, cu un motor de 30-40 cai! E foarte stabila, rigida, inspira sanatate. E o lotca modificata, fundul plat ii confera stabilitate mare, forma permite un mars decent chiar cu incarcatura mare si motor mic, iar fiind facuta la Tulcea, mie imi inspira incredere (cred ca e testata indelung pe Dunare inainte sa ajunga la formele astea).
In afara de finisaje si masa proprie nu prea ai ce sa-i reprosezi, dar repet, trebuie sa stii ce nevoi ai, ce iti place, ce iti doresti.
Producatorul declara 200kg, sunt curios cat are in realitate (goala, fara motor). Cu ce masina o lansati in apa?


Tipic pentru un roman sa "supradimensioneze" :rizi:
Nu-i chiar asa Ioane!
Voi raspunde puncual:
1. este departe de a fi un tanc, asta daca nu cumva vrei sa redenumesti un "portavion" :zambet:
2. puterea maxima a motorului, data de producator este 25cp. Asta nu inseamna ca nu ar putea "zbura" cu 50cp :doaaamne:
3. 4 persoane, printre care si subsemnatul care "beneficiaza" de dubla hernie de disc cervicala si una "amarata" lombara am pus-o ridicata in brate pe peridocul cu care am "plimbat-o". :box:
4. Am "plimbat-o" cu o Dacia :ochi: Eu la Peugeot nu am carlig de remorcare si a fost mai ieftin carligul pentru o Dacia care oricum era aproape nefolosita. :apl:
5. :limba: