Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

101

miercuri, 24. iunie 2015, 21:10

nici nu-s asa rele... i-adevarat ca arata ca sosu`... .

La noi in Arad e un "producator" de barci de-astea "ca sosu" doar ca de lemn ... shifoniere le zic eu ... dar sa stii ca se comporta f bine pe apa si sunt foarte trainice.
acum 2 weekenduri in schimb am avut un incident noaptea , eu ancorat si iluminat corespunzator cu gonflabila, iar mosneagul fara nici o lumanare, la vasla cu sifonieru de 6 metri venind de-a latu cu o alcoolemie considerabila la bord, cu pretextul ca "acu ma duc dupa lanterna"... impactul a fost iminent in pofida semnalelor lui verbale cand se afla la 2 metri de barca mea.
Ei atunci m-am gandit ca daca as fi avut si eu sifonier si nu gonflabila, am fi fost amandoi pe fundul muresului, el cu vasla, eu cu toate sculele, sonar si iluminarile din dotare. De-aia e buna tabla :rizi:
Born to fish, forced to work...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

102

miercuri, 24. iunie 2015, 21:21

Ei atunci m-am gandit ca daca as fi avut si eu sifonier si nu gonflabila, am fi fost amandoi pe fundul muresului, el cu vasla, eu cu toate sculele, sonar si iluminarile din dotare.

Asta-i un aspect destul de important al gonflabilei pe care am vazut ca multi il trec cu vederea sau chiar cred contrariu... barca pneumatica este FOARTE sigura... si faptul ca baloanele ei contin aer n-o face nesigura... :rizi: .
Discutia-i lunga dar o barca gonflabila compartimentata este foarte putin probabil sa se scufunde vreodata... exista filme pe youtube cu unii care au mers km cu motor termic, avand un compartiment spart la barca.
As vrea sa vad cum navigheaza o barca de tabla de 200- 300Kg la care i-o cedat o sudura... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

103

miercuri, 24. iunie 2015, 21:22

Pai de unde Zoran era total impotriva barcilor de tabla, era sa cad de pe scaun cand am auzit ca si-o comandat-o pe asta... pai bine mah Zorane, nu "rezoneaza" si distruge distributia spectrala a sunetului cloncului? :limba: :rizi:
...


Dmmnu', cine citeste atent, e clar in avantaj :rizi:

...voi prezenta aici o barca de Dunare care am conceputo ptr spinning 2 persoane si ptr dus monturile de somn...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

104

miercuri, 24. iunie 2015, 21:26


... barca pneumatica este FOARTE sigura... si faptul ca baloanele ei contin aer n-o face nesigura... :rizi: .


Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

105

miercuri, 24. iunie 2015, 21:30

Mda Zorane dar ne bazam ca nu avem soareci in barca cat timp suntem pe apa ... castor am vazut in schimb :rizi:
Born to fish, forced to work...

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

106

miercuri, 24. iunie 2015, 21:34

Zoran, de cand ai postat tu barca asta unsa cu slanina si apoi roasa de soareci, pt mine a devenit o obsesie sa sterg barca f bine dupa fiecare utilizare.
Daca are miros de peste sau urme de nada si depozitezi barca in care au acees si soarecii, esti victima sigura. Mie mi-au ros cotoarele la niste lansete ce erau murdare de nada.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

107

miercuri, 24. iunie 2015, 21:34

Mda Zorane dar ne bazam ca nu avem soareci in barca cat timp suntem pe apa ... castor am vazut in schimb

Exact... si unii tin barcile chiar umflate, nu le arunca intr-un colt de garaj in toamna si le "recupereaza" primavara... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

108

joi, 25. iunie 2015, 07:25

Am mutat raspunsurile cu neintelegerea dintre Radu si Modi intr-un subiect aparte: Reclamatie barca

Rugam utilizatorul Modi sa nu isi mai promoveze barcile pe acest forum, pana la "clarificarea situatiei". Multumim ptr intelegere. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

109

joi, 25. iunie 2015, 07:33

Mie imi place iron skiffu' lui Zoran :bravo:
Ce lungime si greutate are ? Ma tenteaza si pe mine una care sa o tin pe Mures si sa nu imi mai rup spatele si sa dau 100 de pompe la gonflabila de cate ori vreau sa ies la o ora 2 de spinning. unde mai pui ca ia vreo o ora pregatirea punerea in masina a "bucatilor" montarea si demontarea ... maaai ales la plecare :rizi: e o placere! :noroc: ...


Are 4 m lungime, 1,25/1,50 m latime (jos/sus), si 0,45 m inaltime. E facuta din tabla subtire, de 1,5 mm, nu cred ca cantareste mai mult de 180 kg.

Am tractat barca din poza cu cca 10 km/h. Sunt curios barca mare cu motorul de 18 cp ce viteza "naprasnica" va prinde :rizi:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

110

joi, 16. iulie 2015, 21:04

Salutare! De mai bine de un an cochetez cu ideea sa imi iau barca... Nu am facut-o pana acum pentru ca nu mi-a permis timpul sa o si folosesc. In urmatoarea perioada lucrurile se vor schimba, chiar daca nu la 180 grade, dar ocazional(5-10 ori pe an) ar trebui sa pot face mici expeditii de pescuit. In principal o sa practic pescuit la spinning(stiuca si salau), dar sunt foarte hotarat sa debutez si cu cloncul dupa mustacios. Expeditiile or sa fie in principal pe Dunare si in Delta Dunarii. Momentan sunt in Italia si inainte sa revin pe meleaguri romanesti, dupa ce am analizat multe alternative m-as orienta sa imi iau un Angelo Molinari. Par destul de ok si as cam gasi la maxim 2000euro second hand cu motor si periodic...
Avand in vedere ca nu am experienta deloc in ceea ce priveste pescuitul din barca nu stiu daca e cea mai buna varianta si nu stiu nici cat este de fiabila. Din ce am citit pana acum pare destul de ok... M-ar interesa si daca am nevoie de permis in cazul unei variante pana in 5m lungime si maxim 25cp.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

111

joi, 16. iulie 2015, 21:12

la ultima intrebare raspunsul e destul de clar... in RO, la motoare peste 4,9xCP ai nevoie de permis indiferent de lungimi... si banui ca n-o sa-ti iei motor de 4CP la barca aia... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

112

joi, 16. iulie 2015, 21:23

In mod clar minim 15cp

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

113

joi, 16. iulie 2015, 21:26

In cazul asta o sa ma orientez intai sa obtin permisul. La italieni pana in 25cp inclusiv nu e nevoie de permis

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

114

joi, 16. iulie 2015, 21:37

In cazul asta o sa ma orientez intai sa obtin permisul. La italieni pana in 25cp inclusiv nu e nevoie de permis

Pai nu tre` sa te orientezi prea tare :rizi: ... inveti putin, platesti vreo 60 - 80 euro (parca atat ajunge...), dai examenu` si gata... exista ceva topicuri aici pe forum daca esti interesat de amanunte.
Io zic sa nu ratezi vreo ocazie deosebita de cumparare p-acolo doar fiindca n-ai permis inca... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

115

joi, 16. iulie 2015, 22:17

pai in cazul asta o sa vad ce variante mai apare in urmatoarea perioada si pana la sf lui august cand urmeaza sa vin probabil o sa aleg una.
Barca angelo molinari 4,10 - Nautica In vendita a Trapani

Barca Molinari 4,30. + jonson 30 cv 2005 - Nautica In vendita a Taranto

Angelo molinari 390 come nuova - Nautica In vendita a Ascoli Piceno

Barca angelo molinari italmarine 3,60 completa - Nautica In vendita a Roma

Cam astea ar fi cateva variante pe care le-am gasit in 5 min. Caut sa nu fie nici prea accesorizate sau cu console prea mari ca sa am si spatiu, eventual si pentru capturile la care visez :zambet: . Poarte ma ajutati si cu ceva detalii la care ar trebui sa fiu atent atat la barca, cat si la motor...

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

116

joi, 16. iulie 2015, 22:20

Barca a motore permuto con moto - Nautica In vendita a Roma
Asta mi se pare o varianta destul de tentanta... :buaaaah:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

117

joi, 16. iulie 2015, 23:32

Poti sa te interesezi care sunt conditiile pentru obtinerea permisului in Italia, poate rezolvi de acolo, daca e recunoscut si in Romania...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

118

joi, 16. iulie 2015, 23:40

Am si eu o curiozitate...daca isi ia cineva o barca si motor de 20 CP...apoi...sa zicem ca apare o ocazie...si isi ia inca un motor, de 25-40 CP...daca nu-l foloseste...trebuie sa declare ai sa inregistreze? Sau...daca vrea sa-l foloseasca doar o data...ori...sa plece pe malul bulgaresc...sau in alta tara...cu restrictii mai permisive...cu peridocul...cu motorul de 20 CP montat si celalalt in portbagaj...mai trebuie sa declare/inregistreze/plateasca ceva...!? Era o vorba...prin gura...:)...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

119

vineri, 17. iulie 2015, 06:18

Pai dupa mintea mea, daca nu folosesti ceva intr-o tara (barca/motor/etc.) nu-ti tre` nici un permis, n-am auzit sa fie conditionata DETINEREA de existenta acestuia.
Io zic ca-i ca si la masini: poti sa ai 10 Ferrari in garaj, daca nu le scoti afara poti sa n-ai carnet iar ele sa n-aiba numere... sau daca le transporti pe platforma.
Evident, daca-s furate ii altceva... :rizi: .
Nu mi-e clar cu impozitu` ca acolo, daca-i ca la masini, tot tre` sa-l platesti si daca nu circuli... da` nu stiu daca exista impozit pe "motor de barca", stiu ca este pe barca in intregime... :nunteleg: .
Dar intre a folosi o data sau de o mie de ori, nu-i legal nici o diferenta.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

120

vineri, 17. iulie 2015, 10:21

daca nu ma insel in Italia e foarte complicat cu documentele. Dupa ce rezolvi cu birocratia in principiu e floare la ureche. O sa ma interesez exact oricum...