Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

41

luni, 17. martie 2014, 00:40



Acum am cumparato, ajutati-ma cu ceva sfaturi pt o dotare corespunzatoare.
Barca are 4,20 m si 1.50 latime, este o Sessa Trimaran :zambet:

Salut Toby,
felicitari pt barca! :bravo:
Ar mai fi citeva intrebari de clarificat, si-anume:
1. ce motorizare max este recomandata?
2. material: fibra de sticla sau plastic?
3. echipament pt pescuitul somnului doar la clonc, sau si stationar din barca? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 15

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Sibiu / Friedrichshafen

Profesia: Fachkraft für Lagerlogistik

  • Scrie un mesaj privat

42

luni, 17. martie 2014, 05:17

Imi poate spune cineva daca barciile Laguna au acel certifacat CE ?

Doresc in a achizitiona una si a inscrio pe Germania ,dar nu stiu daca este posibil ... Help !!! :nunteleg:
Binecuvantat este cel care nu asteapta recunostinta, caci acela nu va fi dezamagit.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Cristi_Ger« (17. martie 2014, 05:26)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

43

luni, 17. martie 2014, 07:10


Imi poate spune cineva daca barciile Laguna au acel certifacat CE ?

Doresc in a achizitiona una si a inscrio pe Germania ,dar nu stiu daca este posibil ... Help !!!


:salut: Cristi,
cred ca cel mai sigur este sa contactezi prin e-mail direct producatorul Plasma-Galati: Adresa Plasma-Galati

Sa ne spui te rog si noua ce rezolvi! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

44

luni, 17. martie 2014, 08:36

Incearca aici daca-ti place ceva!Gańcza - Yacht
Eu am cumparat de la ei au calitate , barci cu fundul dublu preturi bune am luat si peridocul de la ei! Ti-o face ce culoare vrei, inscriptions asa pe ea ce vrei!

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

45

luni, 17. martie 2014, 09:12

Salut Zoran,
Momentan am un motor de 9,9cp in 4 t care va fi mai mult ca sigur schimbat cu unul de 20 cai , maxim ce merge pe o barca care nu trebuie inmatriculata.
O sa practic toate stilurile de pescuit pe noua mea barcuta :pescuit:

Răspunsuri: 15

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Sibiu / Friedrichshafen

Profesia: Fachkraft für Lagerlogistik

  • Scrie un mesaj privat

46

luni, 17. martie 2014, 23:10


Imi poate spune cineva daca barciile Laguna au acel certifacat CE ?

Doresc in a achizitiona una si a inscrio pe Germania ,dar nu stiu daca este posibil ... Help !!!


:salut: Cristi,
cred ca cel mai sigur este sa contactezi prin e-mail direct producatorul Plasma-Galati: Adresa Plasma-Galati

Sa ne spui te rog si noua ce rezolvi! :noroc:
Mersi Zoran.
Le-am scris un email si astept raspunsul sa vedem ce scriu.

Incearca aici daca-ti place ceva!Gańcza - Yacht
Eu am cumparat de la ei au calitate , barci cu fundul dublu preturi bune am luat si peridocul de la ei! Ti-o face ce culoare vrei, inscriptions asa pe ea ce vrei!
Mersi pt link , cu siguranta am sa-i contactez pt o oferta . Am vazut pe site iara ca toate barcile lor au atestat CE , ceea ce ma interesea pe mine.
Binecuvantat este cel care nu asteapta recunostinta, caci acela nu va fi dezamagit.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Cristi_Ger« (17. martie 2014, 23:17)


zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

47

marți, 18. martie 2014, 07:44



Acum am cumparato, ajutati-ma cu ceva sfaturi pt o dotare corespunzatoare.
Barca are 4,20 m si 1.50 latime, este o Sessa Trimaran :zambet:

Desi nu ma pricep , nu pot decat sa tefelicit pentru achizitie! E mai frumoasa decat mi-am imaginat-o! Sa o folosesti sanatos si sa ma dai si pe mine odata cand vin pe acolo... :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

48

marți, 18. martie 2014, 08:27

Salut Zoran,
Momentan am un motor de 9,9cp in 4 t care va fi mai mult ca sigur schimbat cu unul de 20 cai , maxim ce merge pe o barca care nu trebuie inmatriculata.
O sa practic toate stilurile de pescuit pe noua mea barcuta :pescuit:


Bun, avand in vedere ca vei pescui pe Dunare, va trebui in primul rand sa o dotezi corespunzator pt navigare. Iar daca vei iesi si noaptea la pescuit, atunci sa fie dotata corespunzator pt navigare de noapte.
Nu stiu cum e in Ro, dar in Germania am nevoie pet imp de noapte de lumina verde-rosie in bot, iar pe spate una alba care sa se vada din toate partile.
Vesta de salvare este obligatorie sa fie la bord, pt atatea persoane cite sunt in barca. Aici ar fi bines a fie toate cu fluiere. Si mi se pare ca si un stingator de incendiu e obligatoriu, pe care insa nici eu nu il am.
Cel putin 1 vasla, daca ramai cu motorul in pana, sa poti pedala pina la mal.
Eu am intotdeauna 2 ancore la mine. Exista tipuri si marimi diferite, cele mai ok am inteles ca sunt ancorele Hall.
Suporti pt lansete. Aici exista de cumparat de plastic (pt transport lansete), sau poti construi din inox, ambele trebuie insa insurubate prin barca. Cele de plastic le-as folosi doar pt transport, cele din inox la pescuit stationar la somn. Aici multi vor spune ca nu ai nevoie, poti culca lanseta pe marginea barcii. Da, daca pescuiesti cu momeala lipita de fundul apei, und speranta de a veni un somn capital ramane “speranta”. Daca dai drumul la plute din barca ancorata si prezinti un peste viu intre ape, exista sanse f mari sa intre un somn capital care nu mai tzangane lanseta, ci o ia si se duce!!! Aici se poate insa jongla cu mulinete ce au baitrunner, doar sa nu uiti sa cuplezi baitrunnerul. Ca altfel patesti ca al Thomas, lui ia smuls pe Rin suportul din sudura, nu a mai apucat sa prinda lanseta (lanseta + mulineta + fir.. = citeva sute de euro!)
Mai ai nevoie de un sonar.
De recomandat si un motor electric pt deriva, cel mai ok ar fi fara trepte de viteza, pt a putea contra vantului cit mai exact fata de puterea cu care bate acesta. Aici exista 2 feluri, unul pt spate, care le gasesti in trepte destul de ieftin (fara trepte circa 500,-€), sau unul pt fata, cu telecomanda la mana, sau /si comanda la picior. Pt pescuitul la clonc sau salau in deriva, la vertical, mai ok este cel de fata. Dar eu m-am descurcat si cu cel de spate.
O pompa de santina, daca se poate automata.
O cutie de aluminium care se inchide ermetic, sanu intre apa in ea daca ploua.
Diferite franghii, gentutze mai mici si mai multe pt scule/accesorii (pt a le putea aranja cum vrei prin barca), baterie pt sonar si motor el, eventual niste chei, surubelnite, patent, clesti, cleme, cablu electric, mufe de rezerva, ceva bentite de plastic, din acelea de strans pe cablu (nu stiu exact cum le spune, am avut nevoie de citeva ori)… toate inoxidabile.

Cam in mare asta ar fi. Ah, galeti mai am eu prin barca, cite 3-4 buc marimi diferite.
Daca iti vei monta vreodata si un bazin micut pt peste viu (eu am o lada frigo ptr asta), atunci nu ar fi rau sa montezi si vreo 2 prize de bricheta de masina (poti incarca si telefonul).

Eu de exemplu am cumparat doar o „coaja“, asa se numesc in Germania – Schale. Bancheta si frontul le-am cumparat separat, si toate celelalte accesorii. Am inceput si un subiect, “De la coaja la barca”, unde am avut intentia sa descriu pas cu pas ce am montat, cum si pt ce. Cred ca va trebui sa revin asupra acelui subiect cu completarile necesare…
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

49

marți, 18. martie 2014, 08:55

orice este produs in Europa este certificat CE
in Romania barcile pana in 7 m si cu motoare panain 20 CP nu se inmatriculeaza decat la cerere dar"TREBUIE DECLARATE LA FINANTE" pentru ca trebuie platit impozitul aferent!
ATENTIE: la finante existe 2 incadrari:
1. barca pescuit: impozit 120 lei /an
2. barca sport si agrement: impozit 540 lei/an
incadrarea se face in functie de ce se trece pe raportul de inspectie dela capitanie si de bunavointa d-nei de la ghiseul de la taxe si impozite!
despre ce ar trebui sa ai in barca sunt destul de multe de spus si depinde in primul rand de cat timp vei fi pe apa si disponibilitatile de aprovizionare existente!
de ex eu sunt din Galati si tin barca pe apa asa ca dupa amiaza ma urc in masina si in 10 min sunt pe apa in max 30 min sunt in ancora. in cazuri din astea plec cu trusa, 2-4 lansete si o punga cu momeli!
cand plec in delta am o lista in Excel unde bifez fiecare articol pentru a fi sigur ca nu am omis nimic ca daca ma trezesc ca am uitat ceva acasa imi trebuie o ora de mars sa ajung in prima localitate sa cumar/daca gasesc ce imi trebuie!
Sa auzim numai de bine!

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

50

miercuri, 19. martie 2014, 13:10



Acum am cumparato, ajutati-ma cu ceva sfaturi pt o dotare corespunzatoare.
Barca are 4,20 m si 1.50 latime, este o Sessa Trimaran :zambet:

Desi nu ma pricep , nu pot decat sa tefelicit pentru achizitie! E mai frumoasa decat mi-am imaginat-o! Sa o folosesti sanatos si sa ma dai si pe mine odata cand vin pe acolo... :prieteni:
Multumesc pentru aprecieri si esti bine venit la o partida de pescuit pe Dunare.
Unele lucruri le am in dotare de la barcile gonflabile, iar ce nu am urmeaza sa le cumpar.Multumesc de sfaturi si cand barca este dotata corespunzator voi pune si cateva poze.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

51

miercuri, 19. martie 2014, 15:26

Deci vrei sa spui ca toata lumea declara aceste barci la finante? :doaaamne:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

52

joi, 20. martie 2014, 11:10

spun ca ar trebui declarate la finante conform legii
dk viitorul proprietar vrea sa o inmatriculeze si se duce la finante vei da cu subsemnatul!
la un moment dat se vor face controale si in acest sens!
eu zic ca trebuie un minim 30 cp pentru barca asta!
dpmdv este cam mica si vei sta mai mult lamal decat pe apa, are stabilitate buna de forma pe ape linistite si te scutura zdravan in mars!
in rest sa o stapanesti sanatos si sa te duca pe unde nici nu ti-ai imaginat ca vei ajunge
Sa auzim numai de bine!

53

joi, 20. martie 2014, 11:35

Deci vrei sa spui ca toata lumea declara aceste barci la finante? :doaaamne:


Marea majoritate nu declara... insa ai obligatia sa declari in maxim 30 zile orice ambarcatiune care este mai mare de 2.5 m ...

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

54

joi, 20. martie 2014, 11:48

spun ca ar trebui declarate la finante conform legii
dk viitorul proprietar vrea sa o inmatriculeze si se duce la finante vei da cu subsemnatul!
la un moment dat se vor face controale si in acest sens!
eu zic ca trebuie un minim 30 cp pentru barca asta!
dpmdv este cam mica si vei sta mai mult lamal decat pe apa, are stabilitate buna de forma pe ape linistite si te scutura zdravan in mars!
in rest sa o stapanesti sanatos si sa te duca pe unde nici nu ti-ai imaginat ca vei ajunge
Sa auzim numai de bine!
Cristi sa pun 30cp si sa stau mai mult la mal?

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

55

joi, 20. martie 2014, 13:11

salutare tuturor!
sunt unul dintre romanii visatori si visez de vreo cativa ani sa-mi iau si eu o barca! Intre resedinta mea si a maica-mi trec prin Tg Mures, unde am intrat intr-o relatie vanzator-client cu proprietarul unui magazin de scule si unelte de pescuit. Relatia dateaza de vreo 10 ani si niciodata nu mi s-a intamplat sa iau teapa cu ceva achizitionat de aici. Acum vreo trei ani respectivul imi prezinta o barca la un pret destul de mare pentru mine atunci, tinand cont ca imi e necesara maximum o luna pe an, lipsa spatiu de depozitare..etc. Saptamana trecuta, recunosc ca se datoreaza in mare parte si acestui forum, ma hotarasc sa-mi iau barca! Deci purced spre al meu prieten, il iau la intervievat despre ce si cum, si in sfarsit batem palma pentru urmatoarea barca:
va intreb ce parere aveti? afacere buna sau rea? Tip catamaran, 4,95m lungime, 1,97m latime, gosime perete 5mm
»puiu« a atasat urmatoarele fisiere:
  • barca.jpg (25,11 kB - 129 ori coborit - ultima oara: 20. februarie 2022, 20:43)
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »puiu« (20. martie 2014, 13:20)


56

joi, 20. martie 2014, 13:37

Este o barca bunicica mai ales foarte stabila, dupa parerea mea... pe valuri te cam zdruncina si iti piere pofta de mancare... Noi de la AF avem peste 10 bucati direct de la producator din HU, o parte pe Ebru si restul pe Rhone se comporta satisfacator raportat la pret/calitate.

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

57

joi, 20. martie 2014, 14:15

Pe valuri orice barca de 5 m te scutura. Pe mine m-ar interesa mai mult, daca tot le ai in dotare, ceva legat de fiabilitate. Cum se comporta in timp?
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

58

joi, 20. martie 2014, 15:53

Pe valuri orice barca de 5 m te scutura. Pe mine m-ar interesa mai mult, daca tot le ai in dotare, ceva legat de fiabilitate. Cum se comporta in timp?

Este o barca foarte ok, dar depinde si ce astepti de la el ... Cam pe toate lacurile din Hu gasesti la gramada... acolo sunt ca lotcile la noi in delta ... daca ai grija de el o sa tina mult si bine...

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

59

joi, 20. martie 2014, 16:27

multzam fain de raspuns, zoli!
:prieteni:
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

60

joi, 20. martie 2014, 18:54

Catamaranele sunt cele mai generoase bărci dpdv al spatiului dar pe valuri sunt neplacute
Acum sa nu uitam ca eu când spun Dunăre mă raportez la galati unde are o latine de peste 1km latine pe alocuri si aici avem vvaluri serioase
Fiecare isi ia ce vrea ......