Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

61

miercuri, 26. iunie 2013, 13:15

sa nu uitam ca si italienii,portughezii s.a. au fost in situatia noastra de plecau in alte tari la lucru si faceau si ei totfelul de porcarii.probabil ca si despre ei am auzi destule marsavii care le fac,dar presa lor ,,inchide ochii,,si nu dau chiar totul publicitatii pentru a nu zice ia uite ce fac si italienii aia sau si nemtii aia sau...la ei e mai cu perdea.

62

miercuri, 26. iunie 2013, 13:49

Anu-l trecut prin acesta perioada am lucrat 3 luni in germania la parcuri de distractii,unde, credeti-ma am vazut destule faze care mi-au schimbat total parerea fata de oameni civilizati ce exista in germania,spre exemplu:- Individ de 25-30 dupa ce a baut 3-4 beri a avut un comportament exact ca unul de 16-17 ani din romania care dupa cateva beri iasa din discoteca si urla cat il tine gura ca el i tare si mare si se uita urat in stanga si-n dreapta!(defapt multe din lucrurile care le-am vazut acol ma-u facut sa imi schimb parerea fata de comportamentul nemtilor,in special celor de varsta mea ,mai mari sau mai mici !(parerea mea ca suntem ,de multe ori ,mult mai civilizati)!

Adevarul este ca nemtzii,francezi ,italienii etcccc ,toti vorbesc/acuza la general,si acest lucru mi se pare dea drepul stupid!
Intr-o discutie cu seful meu (neamtz get pe get care are ceva cu romanii,) am incercat sa ii explic ca romanii care ii vede el la Tv ca fura,omoara,etcc sunt oameni care au crescut in "medii dezordinare de viatza",in saracie si in anturaje dubioase sau sunt romanii de origine "rumano-africana" (sper sa nu jignesc pe nimeni),,,, carora "le place banii" nemuncitii :)))
Apoi la-m intrebat de ce are asa "boala" pe romani ptr ca multi dintre romani ce sunt in germania sunt oameni muncitori ce isi vad de treaba si foarte civilizati,ia-r el mia raspuns :"Ptr ca sunt romani si nu poti sa ai incredere in ei " :nervos:..........asa ca domnilor"neamtzu care nu-i prost, nu-i neamtz "

Inca un exemplu : Un prieten bun,stabilit in munchen lucreaza la un restaurant,cu acte-n regula ,om cinstit,muncitor si civilizat merge intr-un magazin si doreste sa isi cumpere un Tv in rate ,neamtzul knd vede ca ii roman refuza sa ii dea in rate tv-ul,omul simtit se intoarce fara sa faca galagie si merge acasa!

.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

63

miercuri, 26. iunie 2013, 14:04

Problema e ca nu doar romanii fac ce fac.Chiar aici pe forum parca ne povestea Emil ce fac nemtii cand scapa din tara lor civilizata pe alte meleaguri.Daca la ei nu e voie hai sa ne dam in stamba altundeva.Pot sa-ti dau si eu exemple de asa zisi vestici care cum pun piciorul in Romania au impresia ca aici totul e permis.Romanul e uneori prea ingaduitor cu tot ce incearca altii la adresa lui...


niciodata nu am spus ca doar romanii fac nebunii pe aici ... din contra, sunt suficiente alte natii (nemti, unguri, sarbi ca sa nu mai vorbesc de africani sau chiar asiatici) care fac o gramada de tampenii. motivul topicului nu a fost de a denigra romanii si nu reusesc sa inteleg de ce a fost interpretat in felul asta si s-a ajuns la a se discuta despre niste treburi care nu au nimic de-a face cu subiectul.

eu ma gandeam (putin ma si asteptam) ca userii sa isi prezinte clar scarba fata de astfel de personaje si sa dezaprobe fapta lui ... nimic altceva. se pare ca aveam asteptari prea mari ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

64

miercuri, 26. iunie 2013, 14:20

Nu este treaba mea sau a altcuiva sa aprobe ori sa dezaprobe o fapta penala. Este treaba justitiei si atat. Nu inteleg de ce ai asteptari in sensul asta. De ce mi-ar pasa mie sau alcuiva ce se intampla in tara gazdelor tale? Simti nevoia de a fi aprobat? Ajung tot la aia ca simti nevoia sa plangi pe umarul cuiva si sa fii mangaiat parinteste pe crestet. Mie imi este la fel de mila de tine asa cum tie iti este de mine sau de oricare roman care traieste, munceste si plateste taxe in Romania. Mi-ar placea sa va fure "filipinezii" toti somnii si sa vina italienii in Romania sa pescuiasca la somn. :zambet:

johnnie

Oblete

Răspunsuri: 30

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: stresanta

  • Scrie un mesaj privat

65

miercuri, 26. iunie 2013, 14:20

dragii mei, inainte de a blama generalizarea, ar trebui ca noi, in primul rand sa incetam a cataloga la modul general. de ce va pasa asa de mult ca unii din germani, italieni, sau alte popoare "au boala"pe unii sau pe toti romanii? n-am nici o indoiala ca exista prosti, nesimtiti, hoti, criminali, proxeneti samd printre nemti, suedezi, elvetieni, etc. asta nu ma va face niciodata sa spun ca nemtii sau suedezii sunt asa sau asa, doar pentru ca sunt nascuti acolo, sau mai grav, doar pentru ca cei pe care i-am cunoscut au fost buni sau rai... trebuie sa admit ca majoritatea nemtilor sunt mai buni decat majoritatea romanilor (educatie, civilizatie, respect, si altele). nu stiu la cate capitole ar fi majoritatea romanilor peste majoritatea germanilor. asta e realitatea, nu am nici o vina sau merit pentru asta. am inteles si m-am obisnuit cu ideea. asta nu ma afecteaza cu absolut nimic pe mine ca individ, poate doar pozitiv, incercand sa ma perfectionez continuu, urmand exemplele bune din jur.
eu sunt convins ca omenirea este formata din 7 miliarde de indivizi, grupati de cele mai multe ori arbitrar, impotriva vointei lor: femei, barbati, albi, negri, stelisti, dinamovisti, chinezi, coreeni, nemti, tigani, hoti, politisti, etc :) aceste multimi se tot amesteca, interactioneaza, isi schimba componenta in fiecare secunda.
dupa mine, lumea trebuie impartita in bine si rau, restul nu prea are importanta. cand cel putin jumatate din oameni va reusi sa faca mai mult bine decat rau, atunci se vor incheia multe din problme.
:prieteni:
Daca iti ajung banii, inseamana ca nu ai suficienta imaginatie

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

66

miercuri, 26. iunie 2013, 15:48

Am citit toate postările şi, de deimineaţă, am spus în sinea mea bine că s-a oprit totul aici, dar se pare că din păcate nu. Oare era atmosfera prea colegială pe forum? S-a făcut cunoscut colegilor de forum un eveniment din Italia şi au început să curgă înterpretări evident scoase din context, cred că s-a mers prea departe cu acuzele, m-am uitat dar nu văd nici o denigrare a poporului Român cel puţin nu din partea celor care au deschis subiectul. Se putea spune frumos "suntem sătui de astfel de lucruri şi preferăm să nu mai discutăm astfel de subiecte" dar de acolo şi până la ce a ieşit este diferenţă mare, oare chiar trebuie să aruncăm cu noroi în tot ce-i bun? Oricărui bun român îi pasă de ce fac ai lui indiferent unde sunt, pentru că un neam este ca o familie mai mare, nu poţi să fi indiferent şi nu poţi să tolerezi sau să nu-ţi pese, să nu ai o poziţie de dezaprobare pentru golănisme. Cei care au plecat au crescut şi au fost educaţi în ţară, unii ne fac cinste, au locuri de muncă şi au câştigat respectul acolo unde sunt, iar ceilalţi ne fac de râs. Oare ar trebui să-i felicităm pe cei care ne fac de râs, sau să spunem că nu ne interesează, ba ne interesează pentru că nu vrem să fim ca ei, nu vrem să ne fie copii ca ei şi nici să fim percepuţi ca ei pentru că în străinătate la fel ca la noi sunt şi mulţi oameni cumsăcade cu care vrem să avem relaţii bune. Oare ce înseamnă de fapt să fim buni români?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

67

miercuri, 26. iunie 2013, 22:24

Oare ce înseamnă de fapt să fim buni români?


Beton intrebarea! Daca esti amabil spune-mi cum ar trebui ,in opinia ta fireste ,sa fie un bun roman.
Legat de colegialitatea de pe forum nu vad de ce ar trebui sa se strice anumite relatii de amicitie (daca si unde au existat) pentru o discutie la nivelul ideilor .Pentru ca intradevar ar trebui sa purtam discutia la nivelul ideilor. Iar daca intradevar se strica anumite relatii ( e drept ca ar fi pacat!) ...asta e,lumea merge inainte cu noi sau fara noi . La fel si acest forum ,care de altfel este un lucru privat pe care noi suntem sau nu acceptati .

Noapte buna romani!

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

68

joi, 27. iunie 2013, 07:48


Beton intrebarea! Daca esti amabil spune-mi cum ar trebui ,in opinia ta fireste ,sa fie un bun roman.
Este o întrebare la care, din punctul meu de vedere, nu se poate răspunde simplu, printr-o frază, şi spun asta pentru că viaţa unui om nu înseamnă întotdeauna atitudinea lui într-un anumit moment, trebuie văzut ce spune omul , trebuie urmărit dacă faptele lui sunt în acord cu ceea ce spune şi apoi dacă este constant în timp vis-a-vis de ceea ce spune şi ceea ce face. Aici Ce înseamnă să fii un bun român?, în postarea nr.11 am recomandat o carte, dacă vrei citeşte-o şi o să vezi ce înseamnă un bun român.
Legat de colegialitatea de pe forum nu vad de ce ar trebui sa se strice anumite relatii de amicitie (daca si unde au existat) pentru o discutie la nivelul ideilor .Pentru ca intradevar ar trebui sa purtam discutia la nivelul ideilor. Iar daca intradevar se strica anumite relatii ( e drept ca ar fi pacat!) ...asta e,lumea merge inainte cu noi sau fara noi . La fel si acest forum ,care de altfel este un lucru privat pe care noi suntem sau nu acceptati .
Eu n-am mai activat pe alte forumuri şi nu am experienţă în acest sens, totuşi am o nedumerire, reprezentăm doar nişte idei reci în spatele unui avatar şi a unei semnături sau suntem români care ne împărtăşim unii altora, cu sinceritate, experienţe, bucurii, întristări, ne ajutăm unii pe alţii, căutăm să ne lămurim cu privire la anumite aspecte ale vieţii de pescar şi nu numai, legăm chiar prietenii, ne susţinem în a face lucruri bune, etc... . Când am citit postările nu am văzut nici o întrebare pusă spre lămurire, am văzut o interpretare agresivă urmată de acuze şi jigniri. Sigur nu s-a greşit cu privire la interpretarea intenţiei deschiderii subiectului, sau şi mai adânc cu intenţia proprietarului forumului?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

69

joi, 27. iunie 2013, 08:14

Pffuuuu, Zamfi, Eugen, SVF & Co, toti cei care nu se simt bine citind astfel de subiecte, subiecte ce sunt inofensive din partea noastra si care NU ataca absolut pe nimeni de pe acest forum si nici in general, care NU vorbesc de loc de rau neamul sau Romania, ci doar ne necajim pt comportamentul unora, va promit ca nu voi mai posta asemenea informatii.

Pe de alta parte insa, nu inteleg altceva, discutati si va plangeti chiar voi despre braconierii din Ro, despre nerespectarea legilor si despre ne-aplicarea lor, criticati guvernul si asociatiile de pescuit, ba mai rau, unii spun ca suntem o tara cu oameni de risu' c...lui, si astea nu va deranjeaza!? :gandesc: :gandesc: :gandesc:

Citat

...tocmai pt ca traim in jungla, mafia asta a luat amploare si este extrem de dificil de stopat .

eugene, nimeni nu a sustinut contrariul
intodeauna problema a fost si va ramane la autoritati care fie din incompetenta fie cu rea credinta si din interes, fac dezastru si sunt partase la jaful asta.


Citat

...Problema nu cred ca o reprezinta aia care pescuiesc, ci organele de stat care le dau autorizatia.


...Dar faptul ca traim in Romania,tara frumoasa cu oameni ca :poza: ne da planurile peste cap.


Si isi mai expun si tendintele "criminale":

Citat

...Si atunci revin si zic:luneta e sfanta.
, asta nu v-a deranjeaza deloc, ca exista printre voi pescari care si-ar impusca vecinul "doar" pt ca braconeaza? :nunteleg:

Nu retin sa fi citit undeva ca unul dintre moderatori sa fi scris ceva rau despre neamul romanesc, despre conducerea tarii, sau despre incompetenta autoritatilor. Si totusi, daca aducem o stire de peste hotare care ne intristeaza si ne necajeste, va deranjeaza cumplit si o interpretati dupa bunul plac... :gandesc: ...nu inteleg de ce!?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Voi inchide aici acest subiect, si imi doresc din suflet sa nu mai deschidem discutii neclare, care duc la certuri sau amenintari necugetate.
:prieteni: si :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com