Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

41

marți, 25. iunie 2013, 20:01

Eu nu sustin stergerea acestui topic si chiar il sustin. Este un forum de catch&release si printre altele are si rolul de a educa in acest sens, ori acest topic nu face decit sa civilizeze pe cei care inca vad pescuitul sportiv ca un mod de a cistiga bani ducind peste acasa sau de a se lauda cu poze cu pesti morti! Noi am invadat piata muncii din Europa si nu invers deci trebuie sa ne conformam legilor din tarile in care traim. Amintiti-va ca la noi se punea problema suspendarii alegerilor din cauza rominilor plecati la munca si nu invers. Cind am fost la pescuit pe Po mi s-a spus ca nu am voie sa retin pestele si ca trebuie sa fac dus inainte de a intra in piscina! Oare la un neamt/spaniol/etc ar fi trebuit sa-i spuna? E plin Youtube-ul de filme facute in toata Europa cu capturile conationalilor nostri care sfideaza toate legile. Oare nu ar trebui sa ne fie si noua rusine? Si atunci nu ar trebui sa facem tot posibilul ca sa nu mai fim vazuti si tratati asa? Si daca un strain face o porcarie la noi in tara trebe sa zicem "noah si ei fac!" ?

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

42

marți, 25. iunie 2013, 20:13

Stima si hai sa ne intoarcem la pescuit !
Din tot sufletul :urarea lui Zamfi si indemnul de la Adi sa ajuns prea departe. :doarecapu:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

43

marți, 25. iunie 2013, 20:25

Eu nu sustin stergerea acestui topic si chiar il sustin. Este un forum de catch&release si printre altele are si rolul de a educa in acest sens, ori acest topic nu face decit sa civilizeze pe cei care inca vad pescuitul sportiv ca un mod de a cistiga bani ducind peste acasa sau de a se lauda cu poze cu pesti morti! Noi am invadat piata muncii din Europa si nu invers deci trebuie sa ne conformam legilor din tarile in care traim. Amintiti-va ca la noi se punea problema suspendarii alegerilor din cauza rominilor plecati la munca si nu invers. Cind am fost la pescuit pe Po mi s-a spus ca nu am voie sa retin pestele si ca trebuie sa fac dus inainte de a intra in piscina! Oare la un neamt/spaniol/etc ar fi trebuit sa-i spuna? E plin Youtube-ul de filme facute in toata Europa cu capturile conationalilor nostri care sfideaza toate legile. Oare nu ar trebui sa ne fie si noua rusine? Si atunci nu ar trebui sa facem tot posibilul ca sa nu mai fim vazuti si tratati asa? Si daca un strain face o porcarie la noi in tara trebe sa zicem "noah si ei fac!" ?


Pana la urma aici nu este vorba de cine nu-i cu mine inseamna ca-i impotriva. Raspunsul la chestia cu pedofilii a fost stupefient: "asa cum am vazut ieri la TV 2 cazuri, unde intr-unul tata si-a lasat gravida fica minora. :doarecapu: " :doaaamne: . Pai pui apelativul unei tari in baza unui alienat mintal?! Nemtii au fost cu "vrejul" sucit de muuuult mai mult timp si asta o sustine istoria (vezi primul si al 2-lea razboi mondial). Vorbim de verticalitate?! Nemtii alaturi de AXA... no commment. Este foarte usor ca "hotul" sa strige HOTII!!!
Am si eu un blestem, ca doar sunt roman: "sa nu mai dea multi faliment inaintea nemtilor, italienilor si spaniolilor"! (istoria stie de ce). Daca as putea avea vreo influnenta in "adeverirea" acestui "blestem" as comite-o. Iaca o doza de nationalism. Va place mai "romanilor"?
Nu-i mai pacut pescuitul decat discutiile astea, cel putin, sterile?

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

44

marți, 25. iunie 2013, 22:07

:salut:

Pai m-am intors de la Mures ...Suficient de relaxat ca sa-mi "permit" sa citesc toate posturile .Se pare ca nu doar eu am simtit ca locul acestui topic nu e pe forumul asta .
Ma rog ,se pot trage concluziile si actiona in consecinta ...

Sincer (mama, da ce accese de sinceritate am de o vreme :rizi: ) ieri seara m-am gandit sa deschid un topic de ...adio pentru romanii care au murit in cumplitul accident din Muntenegru :soc: Nu am apucat! Azi vad o parte a presei racnind ca de ce maine e doliu national!!! :soc: Personal refuz sa comentez.

Maine e ziua tricolorului national! Azi vad o parte a presei cotcodacind de pe niste oua clocite ca o fi si o pati :doarecapu: Personal refuz sa comentez.

Uneori am senzatia ca toate aceste actiuni sunt concertate si se desfasoara dupa un scenariu stabilit clar .Personal refuz sa comentez.

Insa:

Lumea civilizata ne-a abandonat rusilor "cu acte" prin anii '40 si acum ne acuza .Pe rusi nu-i acuza deoarece ei au bani si au cumparat jumatate din lumea occidentala.Cealalta jumatate au luat-o chinezii.Personal refuz sa comentez.

Pe vremea cand se descoperea porcaria aia de a salvat milioane de oameni (parca penicilina ii spunea...) ,sau cand un prost de roman gandea primul avion cu reactie si mai observa si un efect interesant ,de baza in aeronautica ,sau cand stiloul incepea sa scrie prima oara ,sau ...sau...sau ...pe atunci romanii erau buni!Personal refuz sa comentez.

Pe vremea cand tiganii se numeau asa si erau doar problema Romaniei ,lumea civilizata ne critica aspru ca nu vrem ,nu stim, nu suntem in stare sa civilizam tiganii.Ei ne returneaza astazi romii din Europa pe motiv ca nu pot fi integrati.Asta dupa ce ,italienii de exemplu, au papat fonduri colosale de la UE pentru integrare.Personal refuz sa comentez.

Pe vremea cand inca tara nu avea datorii externe ,din contra , cand bancile erau a noastre ,cand gazul era al nostru ,cand titetiul era al nostru ,CAND AURUL era al nostru ,romanii erau buni si interesanti .Cel putin ca si piata noua de desfacere.Normal ca acum sunt doar niste ...rommani.Personal refuz sa comentez.

Pe vremea cand Mihaela ne umplea serile ,tot romanul avea in casa ,pe langa pestele de sticla, o bibloteca de cele mai multe ori mai mare decat a mediei europene !Pe vremea aceea romanii erau cititi ,stiau multe ,poate prea multe .Intre timp bibliotecile au disparut ,cartile au fost inlocuite cu tablete si smarturi ,iar companiile occidentale de telefonie scot milioane de euro ...Personal refuz sa comentez.

Pe vremea cand impreuna cu patru romani am facut un acoperis de scoala in Italia si am calculat niste cote "din cap" mai repede decat arhitectul italian care ma privea cu neincredere si care a avut nevoie de minute bune sa-mi dea dreptate ,romanii uimeau Italia si pe italieni .E drept ca aveai nevoie de viza care se punea la Sibiu cu 1000 euro ...Personal refuz sa comentez.
...

As putea sa o tin asa pana dimineata ,fara ura si fara patos ca doar am venit de la Mures. sigur ca sunt doar opiniile mele personale!Dar ,inca odata ,DESI REFUZ SA COMENTEZ, parca toate sunt potrivite cu ...mana. :nunteleg:

Si atunci ,de aceea spun dragi prieteni ,lasati naibii subiecte de genul ,nu va mai denigrati neamul asta, care nu a cucerit si nu a fost cucerit , nu va mai faceti copii si parintii hoti si talhari ca e pacat! Sau , ma rog ,mai ca pot sa inteleg si asta daca exista alte interese ...similare cu ce am schitat eu pe aici :pauza:

Hai ca avem treaba maine cu totii si probabil ca noaptea va fii un sfetnic bun pentru toti! :pauza: :ciao:

45

marți, 25. iunie 2013, 22:32

Citat

LA CE E BUN POPESCU !
de Paul Everac

Când m-am ridicat în două picioare,
n-am prea văzut niciun Popescu la
conducerea social-economică a
acelui curăţel oraş de pe Mureş.
Marele făcător de bunuri şi
conducător de economie era baronul
Neumann; la Andrényi era fierăria,
la Appónyi pantofii, la Szabó
sticlăria, la Domány covoarele.
Fabrica de vagoane Astra o conducea
gentlemanul-evreu Sapira. Popeştii
(cu Popa, Popovici, Popovăţ,
Popeanga) erau funcţionari,
profesori, clopotari, cantori, colonei
e tutti quanti. Grosul banilor şi
managementul abia se infiltrau, cu
ţârâita, la unii Popeşti. Croitorul
Ariton abia făcea faţă lui Huppert şi
Goda; Zsédely, Leipniker şi
Karacsony ţineau restaurantele,
zdrobindu-l pe Mohor; librarul
Munteanu răzbea greu de Kerpel;
Meinel ţinea cafeneaua, Eisele
măcelaria, Königstorfer cofetăria,
Sándor Ivan lozurile norocoase.
Am venit apoi la Bucureşti, capitala Popeştilor şi am mâncat pâine Herdan şi
Gagel din făina lui Assan, mezeluri de la Rochus şi Podsudek. Industria o domina
Malaxa şi Auschnitt, creditele Marmarosch-Blank. Mari monumente
arhitectonice purtau semnătura lui Galleron, Gottereau sau Louis Blanc, până să
ajungă la Maimarola. Medicina română luase elan de la Carol Davilla,
învăţământul de la Spiru Haret, finanţele fuseseră promovate de Serurie şi
Caradà, sub înţeleapta domnie a Regelui Carol I de Hohenzollern. În comedie
strălucea dinastia Carageale, în istorie Xenopol şi genialul fiu al Zulniei Iorga.
(Nu suna foarte popeşte nici numele lui Haşdeu sau Eminescu). Fabrica de
lumină Wolf din Filaret era de obârşie nemţească, ca şi Cişmigiul, ca şi primele
muzici, iar pe capacele de canalizare strălucea numele de Montaureanu, adică
Goldberger. Primul mare prelat ortodox modern se numea Şaguna şi era “tantar”
(adică macedon), ca şi marele poet Goga. În spate erau câteva secole în care nici
domnii nu erau români, nici egumenii, nici marii preoţi şi dregători, iar limbile
distinse în comerţul cu Dumnezeu sau la curte erau slavona şi elina.
Se pare că Popescu al nostru nu e bun să iniţieze nici să gestioneze afaceri
esenţiale, n-a fost bun niciodată. N-a dat case mari, de export, n-a pus la punct
vreo companie reputată în Europa, n-a făcut vreo afacere răsunătoare, vreo
construcţie să rămâi hăbăuc. A fost mic politician, om de zurbă şi de mişcare,
ţârcovnic de idei, gestionar mărunt şi nu foarte sigur, cântăreţ la lună , dar cu
voce potolită, actor în toate chipurile, în felul său mulţumit de sine, oricâte bice şi
palme a încasat. S-a ridicat, ca Ionescu, în forma dandy-ului Take, sau a
filosofului Nae (despre care prietenul său C.Beldie scrie că a fost un escroc) sau,
înnobilat cu o evreică, ca dramaturg absurdist la Paris. A fost şi niţel moşier, dar
şi crâşmar şi arendaş. Mai mult a fost rob. A inventat, dar n-a întreprins. L-a dus
de nas cine a vrut: sub numele de Tătărescu franţujii, sub numele de Maniu
englezii, sub numele de Pătrăşcanu ruşii.
În 1989 i se lasă acestui nătărău Popescu o ţară bine investită, cu industrie, cu
irigaţii, cu oraşe întemeiate, cu rezerve mineraliere şi energetice şi cu aproape
patru miliarde de dolari creanţe în cont. Plus cu o clasă muncitoare relativ
calificată. Dar Popescu n-are talent să conducă, să dezvolte, să administreze şi să
cucerească. El e lălâu, pizmaş, chichiriţos, şmecher, tâmpit, face pe politicul căci
nu ştie altceva, vrea pricopseală şi imagine, se lasă mituit, cumpărat, ca ultima
jigodie, sau ia măsuri dubioase. Acest Popescu (numit şi Iliescu, Constantinescu,
Băsescu ş.a.) dă cu ţara de pământ, o distruge într-un timp foarte scurt cu bună
intenţie sau din prostie, îşi bagă mâinile ca funcţionar superior sau demnitar şi
organele necurate în ea, o suge, o mozoleşte, o face praf. Fiindcă nu ştie altfel,
nefericitul!
Şi acum mai vine un plăvan de chestor american şi-i pune apostilă: “Schimbaţi
managerii, aduceţi unii întregi, din altă parte! Nevoiaşilor! Păguboşilor!”. Şi mă
tem că are dreptate.
Popescu nu e bun decât să plătească. Să se aiurească, iar odată săltat, să-şi
chinuie concetăţenii, să le facă gura amară. Popeştii, nesinceri, necinstiţi, cabotini
politici, nu sunt buni decât să înghesuie pe ceilalti Popeşti, să-i stoarcă, să-i
ruineze, să-i fure, ca nişte vătafi de slugi pe niste japiţe de amărăşteni...
Nu-i talent! Nu-i cinste! Nu-i Dumnezeu!... Sau dacă este, nu-l chema Popescu !

„O revoluție este întotdeauna începută de naivi, continuată de intriganți și
exploatată de escroci."

@ zamfi
:apl:
stiam eu de ce te iubesc, FRATE

hgs

Oblete

Răspunsuri: 33

Membru din: 3. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: ing

  • Scrie un mesaj privat

46

marți, 25. iunie 2013, 22:55

Fara sa vreau dupa ce am citit aceasta aprinsa discutie am facut asocierea cu unele asemanatoare purtate cu ceva rude emigrate. Trebuie sa recunosc ca postarea initiala este in genul gindirii lor adica le este rusine sa recunoasca originea romana si faptul ca au inca rude aici plus ca au o mare scirba de Romania.
Bine fac, la conditiile care li se ofera macar in acest mod incearca sa rasplateasca locul pe care il au acolo. Aici mureau de foame la cit pot sa gindeasca si munceasca. Insa nu stiu de ce nu se inscriu in vreun partid local, vreo societate filantropica sau nu presteaza munci in folosul societatii din care fac parte pentru a se scuza de faptul ca sint romani. Probabil e mai greu. In final ceea ce ma deranjeaza este Campania propagata prin diverse canale mediatice, propaganda la care si noi romanii ne facem partasi si care da scuza/dreptul/legitimitatea altora care au furat din Romania nu 1000 kg de peste, desi inteleg ca exista cel putin o autorizatie in acest sens, sa continue jaful aprobat culmea chiar de conationaliii nostrii ca oricum tot sintem o tara de...... asa ca totul este permis acolo.
Sint curios daca matele gasite nu cumva erau de p..... de cal ca sa fie un subiect si mai incendiar.


Ma distreaza totusi ca in loc sa infieram pitecantropii europii unii se revolta semn ca inca nu au iemigrat
sa ridem deci ca numai omului i-e dat sa rada

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

47

miercuri, 26. iunie 2013, 05:19

Subiectul nu a dorit polemici, ci doar sa informeze ce se mai intampla la pescuitul de peste hotare, cum suntem vazuti pe forumurile europene din cauza conationalilor nostrii. Atata tot. Nici eu si nici Anem nu dorim discutii de genul care s-au iscat.

Nu mi-e rusine sa vorbesc la servici in gura mare pe romana, sau la magazine, si la fel nu mi-e rusine sa spun oriunde merg ca sunt Roman. Dar cind sunt confruntat cu astfel de articole ce invadeaza imediat toate forumurile, sunt necajit... nu pe romani, nu pe faptul ca sunt roman, nu pe Romania, ci pe idioti de genul celor in cauza.

Anem, multumesc mult ca ti-ai luat timp sa ne traduci articolul cuvant cu cuvant.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

48

miercuri, 26. iunie 2013, 05:32

Si pt cei care vor sa stie si altele, si nu sa intoarca doar capul si sa creada ca eu vreu sa ponegrez natia noastra sau sa fac, citez, "...propaganda denigratoare la adresa poporului roman." :doarecapu: , aici si altele:

Organisierte Kriminalität aus Rumänien wird zur Bedrohung für Mallorca|
Mallorca Infos – Mallorca-Redaktion – Mallorca-Forum


Duisburger Polizei geht hart gegen kriminelle Rumänen und Bulgaren vor | WAZ.de

Warnung der Polizei vor rumänischen Kriminellen • sellerforum.de - Das Händlerforum für den Versandhandel - Themen: eBay, Shopsysteme, Abmahnungen uvm!

Köln: Rumänische Kriminelle hauen Autofahrer mit Schmuck-Trick übers Ohr

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Va rog mult, fara discutii "tari", nu de aceea am postat aceste link-uri, ci doar luati va rog la cunostiinta cam ce imagine avem la ora actuala prin Europa.
Inca o data, aceste link-uri nu le-am postat pt discutii, si nici nu le-as fi postat daca nu ieseau polemicile anterioare, pt ca nu au de a face nicidecum cu pescuitul si nici cu somnul.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

49

miercuri, 26. iunie 2013, 06:29

Acest subiect este vazut de unii ca un subiect informativ, de altii ca "...propaganda denigratoare la adresa poporului roman." si ca aceasta stire nu are ce cauta pe acest forum de pescuit.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pe acest forum de pescuit la somn, avem insa si sectiune si de glume, si de videouri hazlii, de orice altceva, computere... Preluarea unei stiri data la liber pe internet si tradusa in limba romana, nu poate fi luata ca ilegala si astfel, orice amenintare de reclamatie al forumului nu isi are sensul, este nefondata.

Pt a fi clar pt toti utilizatorii acestui forum, fac urmatorul anunt in numele intregii echipe: atata moderatorii cit si eu, toti suntem de origine romana, suntem romani, nu ne este rusine pt asta si de aceea nici unde pe lume nu ascundem aceasta, si nu facem nici un fel de propaganda denigratoare la adresa poporului roman (cum o vad unii), prin faptul ca informam cu cite o stire reala de peste hotare, stire care are la baza o actiune ilegala al unui numar restrans de romani.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

50

miercuri, 26. iunie 2013, 10:29

Pt a fi clar pt toti utilizatorii acestui forum, fac urmatorul anunt in numele intregii echipe: atata moderatorii cit si eu, toti suntem de origine romana, suntem romani, nu ne este rusine pt asta si de aceea nici unde pe lume nu ascundem aceasta, si nu facem nici un fel de propaganda denigratoare la adresa poporului roman (cum o vad unii), prin faptul ca informam cu cite o stire reala de peste hotare, stire care are la baza o actiune ilegala al unui numar restrans de romani.


trebuia sa citez chestia asta pentru ca anumiti useri au luat topicul in alt mod decat ce se dorea iar de acolo pana la interpretari si polemica a fost doar un pas ... deci va rog, luati aminte la treaba asta!

Pt a fi clar pt toti utilizatorii acestui forum, fac urmatorul anunt in numele intregii echipe: atata moderatorii cit si eu, toti suntem de origine romana, suntem romani, nu ne este rusine pt asta si de aceea nici unde pe lume nu ascundem aceasta, si nu facem nici un fel de propaganda denigratoare la adresa poporului roman (cum o vad unii), prin faptul ca informam cu cite o stire reala de peste hotare, stire care are la baza o actiune ilegala al unui numar restrans de romani.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

johnnie

Oblete

Răspunsuri: 30

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: stresanta

  • Scrie un mesaj privat

51

miercuri, 26. iunie 2013, 11:09

pe mine ma doare ca populatia romaniei, ca popor nu ne mai putem numi de mult timp, isi gaseste solidaritatea doar la rau. ma intreb ce are in comun vreunul din cei care si-au dat cu parerea mai sus (ma includ si pe mine aici), cu braconierii din italia sau cu alti infractori din tara sau de aiurea... de unde pana unde aceasta solidaritate cu unii care ne-au facut si continua sa ne faca rau in mod sistematic? doar pentru faptul ca suntem conationali? daca vreun neamt sau italian se va uita la mine chioras doar pentru ca vin din aceeasi tara cu astia, e problema lui, nicidecum a mea. desi, in lumea civilizata si mai ales cu un grad mediu de cultura, generalizarea, discriminarea, sunt notiuni demult uitate.
trebuie acceptata lumea din jur asa cum este, faptul ca unii conationali sunt raufacatori nu este vina presei care publica faptele lor, nici a autoritatilor care ii prinde.
referitor la "lovitura de imagine" suferita de romani in urma mediatizarii unor fapte de genul asta, cred ca mai afectati sunt romanii rezidenti in alte tari, decat noi, bastinasii. pentru noi, aceeasi "solidaritate" ne face sa fim mandri ca mai lovesc si in caprele vecinilor, lasand in pace ograzile noastre.
fara a fi ipocrit, trebuie sa recunosc ca nici eu nu sunt un exemplu, chiar eu probabil ar trebui sa fac mai multe pentru a frana tavalugul nesimtirii care se asterne peste romania, in loc sa privesc (si sa comentez) de pe margine.
Daca iti ajung banii, inseamana ca nu ai suficienta imaginatie

52

miercuri, 26. iunie 2013, 11:19

:zid: :zid: :nervos: :nervos:

sunt ata de nervos pentru ca dupa ce m-am chinuit sa scriu un mesaj batand la tastatura cu o singura mana, constat ca forumul m-a delogat automat (desii aveam activitate si scriam)
frustrant :nervos:
poate pe seara o sa revin asupra subiectului.
deocamdata nu mai spun decat ca problemele care se ivesc trebuiesc rezolvate pe plan local, acolo unde apar.
despre propaganda si mediatizare scrisesm destul, dar............... :nervos:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

53

miercuri, 26. iunie 2013, 11:36

sunt ata de nervos pentru ca dupa ce m-am chinuit sa scriu un mesaj batand la tastatura cu o singura mana, constat ca forumul m-a delogat automat (desii aveam activitate si scriam)

Adi, softu' salveaza mesajele tot la 30 de sec. Deci si daca te de-logheaza (ceea ce mie nu mi s-a intamplat niciodata), iti ramane mesajul salvat.
index.php?page=Attachment&attachmentID=855

Daca se mai intampla sa va delogheze automat, va rog sa ma anuntzati.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

johnnie

Oblete

Răspunsuri: 30

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: stresanta

  • Scrie un mesaj privat

54

miercuri, 26. iunie 2013, 11:39

circula anul trecut pe net un asa zis Raport al Celui de-al Treilea Reich despre Romania, noiembrie 1940. nu stiu cat este realitate, cat fictiune, cat manipulare, insa nu despre asta vreau sa vorbesc.
indiferent cine si cand l-a scris, m-a socat asemanarea cu realitatea din prezent.
oare are rost sa ne suparam pe altii ca ne vad asa cum suntem? nu ne place, ar trebui sa facem ceva cu noi sau sa ignoram parerile lor.
Daca iti ajung banii, inseamana ca nu ai suficienta imaginatie

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

55

miercuri, 26. iunie 2013, 11:55

Zoran, ANEM sincer ma bucur ca presa voastra semnalizeaza faradelegile romanilor de pe la voi. Romani aia nu i-am trimis eu, nici Mama si nici Tata. Nu sunt prieteni de-ai mei si nici macar cunostinte. Faptul ca voi, niste oameni corecti sunteti asociati cu acei borfasi nu ma intereseaza. Este problema voastra pe care o puteti rezolva pe plan local si nu aici in Romania. Voi cu gazdele voastre le-ati permis accesul. Voi sunteti de vina pentru ce se petrece la voi. De ca m-ar interesa pe mine ca sunt indivizi care va fura pestele? NU MA INTERESEAZA. Pe mine ma doare de ce se petrece in tarisoara mea. Incerc sa schimb ce si cum pot, dar aici nu acolo si pentru aici nu pentru acolo. De aia de acolo NU MA INTERESEAZA. Chiar daca aia sunt romani, nu inseamna ca ma si reprezinta. Eu sunt un individ, sora mea este un alt individ si fiecare raspunde pentru faptele sale.
Nu va convine sa sunteti asimilati cu borfasii romani de la voi? De ce nu va intoarceti in Romania si sa-i f...uteti in gura pe aia care va gazduiesc acum si care, repet, va asociaza cu borfasii? Aveti frustrari si vi le "varsati" pe cei care am ramas in Romania rugandu-ne in genunchi cu lacrimi in ochi sa va ajutam si sa va incercam sa va scoatem din mocirla in care v-au bagat cativa conationali de-ai mei. Eu nu va voi ajuta cu nimic. Chiar ma bucur de ce patiti pe acolo. Ati vrut altceva decat Romania si aveti.
Va scriu pentru a enshpea oara ca nu ma intereseaza presa gazdelor voastre. Imi citesc presa mea (locala). Nu vreau sa aud plansetele voastre si nici semnalele voastre de alarma ca sunt numai ale voastre si ale gazdelor voastre. nu eu v-am trimis acolo. Ati luat singuri decizia asta, pentru a trai mai bine decat in Romania sau pentru a avea o sansa in plus sa va realizati pe plan profesional. V-ati realizat scopurile, dar uitati ca nimic nu este gratuit pe lumea asta (nici in Romania, nici in Italia, nici in Germania, NICAIERI). Fiti barbati si purtati-va crucea!

hgs

Oblete

Răspunsuri: 33

Membru din: 3. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: ing

  • Scrie un mesaj privat

56

miercuri, 26. iunie 2013, 12:01

Nu mi se pare ca ar fi 1t peste
Pestele pare a fi in drum spre un deposit, prelucrare etc, asa necongelat sau cum era si aruncat pe jos nu poate ajunge foarte departe fara sa se strice.
Pestele e preferabil sa fie transportat fara mate si urechi, asa cum e in poza
Evident la o curatare rapida ramine singe pe el, dar daca vrei sa nu se strice repede atunci mai bine nu il speli
Mi se pare normal ca in masina care se deplasa spre depozit cu trei romani din care unul pescar profesionist sa se afle peste nu urangutani.
Ca la deposit au fost constatate nereguli sanitare si legate de documente e alta poveste .
Chiar ma bucur ca 4 echipe ale autoritatilor italiene respective politia, politia rutiera, sanepidul si cei de la piscicola au reusit sa depisteze acest lucru, ba chiar vor informa si primarul localitatii chiar daca acesta poate afla acest lucru si din ziar ca noi de ex.
Ca sa stie si el ce fac romanii rezidenti din Italia.

Pe ansamblu mi se pare o stire in genul celor cu Columbeanu insa partea proasta e ca alimenteaza o atmosfera deja creeata ce-i drept pe baza faptelor alor nostri.

Jalnica stire si in viziunea mea incorecta si propagandistica.

Nu vad legatura cu cei de pe forum, si cu pescuitul amator, decit poate daca ne recalificam in pescari profesionisti

johnnie

Oblete

Răspunsuri: 30

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: stresanta

  • Scrie un mesaj privat

57

miercuri, 26. iunie 2013, 12:10

am impresia ca unii inteleg gresit... ca sa ma exprim elegant. cei doi (un roman din italia si unul din germania) au prezentat un caz din italia. eu nu i-am simtit sa se planga de nimic, dimpotriva, romanii din romania au sarit ca ne denigreaza. vad ca esti constient ca fiecare individ isi duce singur crucea, insa tot tu si altii va inghesuiti sa puneti un umar la crucea braconierilor respectivi. (ba ca unul avea autorizatie, ba ca si italienii, nemtii, belgienii au pedofilii lor, etc).
mi se pare normal sa nu ne intereseze de faptele lor, atata timp cat nu-i pute(a)m influenta in vreun fel si mai ales pentru ca AU FOST PRINSI si VOR FI PEDEPSITI.
personal nu ma simt niciodata jignit cand aud ca un semen de-al meu a fost prins facand ceva rau, atata timp cat a facut-o pe barba lui, fara nici o legatura cu mine. intamplarea ca s-a nascut in aceeasi zona cu mine nu depinde de niciunul dintre noi.
apropo de sindromul raducioiu, nu pierd nici o ocazie sa pleznesc orice roman care insista sa-mi arate ca a uitat de unde a plecat. chiar daca nu-l schimb, macar ma racoresc. pana acum, nu mi s-a parut ca zoran sau mane sa faca parte din grupul asta ;) (asta ca sa spulber orice acuzatie de periaj...)
Daca iti ajung banii, inseamana ca nu ai suficienta imaginatie

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

58

miercuri, 26. iunie 2013, 12:26

Eugene ... NICI PE MINE NU MA INTERESEAZA catusi de putin parerea ta ... mai bine zis reprezinta fix ZERO si imi pierd timpul cu tine ca nu am chef de lucru sau pur si simplu ma rup putin din ceea ce fac. asa ca, iti place sau nu iti place acesta este un forum care se vrea a ingloba toata Europa si pe langa pescuitul la somn mai are si alte sectiuni dedicate dupa cum spunea si Zoran off-topic-ului, glumelor sau chiar stirilor din intreaga europa.

nimeni nu ti-a cerut ajutorul si te asigur ca ai fi probabil ultima persoana la care as apela pentru orice motiv. si punct.

ps: chiar crezi ca pe majoritatea II INTERESEAZA de serviciile tale "de ghid" fara autorizatie? ... si totusi, anuntul ti-a ramas acolo fara sa intervina nimeni sa faca balci pe el. stii treaba aia ... respecta sa fi respectat. e greu de inteles intr-adevar ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

59

miercuri, 26. iunie 2013, 12:41

Hmmm...Cred ca s-a subtiat uleiul deoarece a crescut brusc turatia la motoare :rizi: Pana la urma orice discutie poate fi constructiva ,iar faptul ca Zoran nu a sters topicul inseamna ca se poate discuta in continuare.Pro si contra. Ma duc sa beau o cafea si mai vedem mai tarziu :gandesc:

Ps: sunt relaxat ca se pare ca-mi "rezolv" problema cu avidul asa ca ... :noroc:

johnnie

Oblete

Răspunsuri: 30

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: stresanta

  • Scrie un mesaj privat

60

miercuri, 26. iunie 2013, 12:50

Suntem ipocriti sau mi se pare mie?
Privim cu admiratie, uneori cu invidie la societatile civilizate ale Europei, gandindu-ne ca ne-ar placea si noua asa ceva. Oare chiar ne dorim? Oare stim ca in afara de drepturi mai avem si indatoriri? Multi blameaza asprimea autoritatilor, ipocrizia presei care prezinta stiri trunchiate si selectate, toate impotriva intrusilor in societatile respective.
Incercati sa recunoasteti ca niciunuia dintre noi nu i-ar placea sa-i vina cineva in vizita, sa uite sa mai plece, ba mai rau, sa inceapa sa-i deranjeze modul linistit de viata de pana atunci. Cand se apuca sa-i fure sau sa-i distruga proprietatile (chiar si publica, tot proprietate se numeste), fiti convinsi ca vor face tot ce le sta in putinta pentru a scapa de acest fenomen. Va folosi metode mai mult sau mai putin ortodoxe, insa la rau trebuie sa raspunzi cu un rau mai mare pentru a-l starpi. Niciodata in istorie nu-mi amintesc sa se fi rezolvat ceva strict diplomatic, fara o forta militara in spate (daca nu in fata).
Noi, romanii nu suntem pregatiti pentru civilizatie, ne-am balacit prea mult in mocirla. Daca e prins unul "de-al nostru", sarim in cor: discriminare, nationalism, are cineva ceva cu noi, etc. Ia sa ne disociem OFICIAL de cei care fac rele, sa vedem daca ne mai priveste cineva asa. Pentru asta avem nevoie sa cunoastem legi, regulamente (scrise si nescrise), trebuie sa stim sa vorbim de la egal cu partenerii de discutie, trebuie sa gandim si sa ne educam inainte. Dar e mult mai simplu sa stam pe tusa, dandu-ne cu parerea despre orice subiect, cu covingerea ca stim solutiile tuturor problemelor de pe glob.
Continuand in directia asta nu vom face decat sa ingrosam o turma usor de condus.
Daca iti ajung banii, inseamana ca nu ai suficienta imaginatie