Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 25. iunie 2013, 13:01

"Noi suntem romani ..."

Rovigo, 19 iunie 2013 - Aceasta este cu siguranță una dintre cele mai importante capturi de pește din perioada recenta facuta ieri de către poliție în Adria, în colaborare cu personalul de la Paza de Coasta - Chioggia și operatori ASL 19 din Adria - serviciul veterinar.

Astfel, ieri dupa-amiaza, in Adria (RO), politistii din Papozze, împreună cu colegii de la centrul mobil de Adria, intr-un simplu control rutier au oprit o dubiță cu număr de înmatriculare românesc. Acest autovehicul, in care erau trei cetățeni români cu domiciliul în Adria, transportau aproximativ o tona de somni.

Păcat, însă, că în ciuda faptului că unul dintre cei trei români opriti avea autorizatie de pescuit profesionist, pește transportat la bordul microbuzului în cauză a fost lipsit de orice documente și informații de etichetare cerute de lege. De fapt, prin încălcarea Regulamentului CE nr. 178/2002 și D.lgvo 190/2006, CC sunt supuse confiscării atat pestele transportat la bord cat si vehiculul care il transportă, dar si datorita faptului ca pestele era transportat in niste conditii care nu erau in concordanta cu cererile minime.

Pentru a continua cu aplicarea legii, poliției li s-a alăturat si soldati din armata portuara din Chioggia, competenti pe acest teritoriu, precum și personalul de specialitate din cadrul ASL 19 de Adria - serviciul veterinar.

Astfel, in urma încălcării legilor legate de proveniența peștelui (așa-numitul trasabilitatea a alimentelor) și lipsa de indicarea a destinației produsului (etichetarea domeniul produselor din pește și sistemul său de control), au fost impuse sancțiuni financiare pentru infractori cu o suma totala de aproximativ € 2.700, in afara de confiscarea vehiculului și a pestelui. Asa cum sa menționat de către anchetatori, peștele trebuia să fie transportat în Cavanella Po in vederea expedierii catre România.

În legătură cu aceasta declaratie, poliția și celelalte instituții colaboratoare s-au deplasat la Cavanella Po din Adria, unde in camera de depozitare s-au descoperit alte doua tone de somn, care, de asemenea, încălca dispozițiile legate de transportul, depozitarea sau documentatia necesara.

În plus, ASL a remarcat unele deficiențe în ceea ce privește anumite dispozitii de sănătate și igiena, în mod particular fata de așa-numitul "Pachetul igienă", reglementate de Regulamentul CE 2004, motiv pentru care vor urma alte dispute pe plan administrativ dupa care sunt asteptate alte sanctiuni financiare semnificative.

Pe langa cantitatea de pește confiscat, atat spațiul în care a fost depozitat dar si camere frigorifice folosite au fost supuse sechestrului de către soldați, asistati de alți operatori. În această dimineață, la locul faptului, s-a realizat si un control asupra modului ca in care s-au debarasat de toate resturile rezultate in urma transarii pestelui prelevandu-se si anumite mostre din zonele din imediata vecinatate a constructiei.

Deci, un adevarat sechestru efectuat de catre organismele imputernicite dupa care vor urma si rapoartele locale aferente efectuate de catre autoritati (Primarul din Adria) pentru alte eventuale măsuri ce urmeaza a fi luate. Cu luni în urmă, militarii din Adria au mai efectuat o alta operatiune asemanatoare urmata de acelasi masuri ca in cazul de fata.
_____________________________________________________________________

aici si sursa:

Blitz ad Adria, sequestrate tre tonnellate di pesce “siluro” - il Resto del Carlino - Rovigo

_____________________________________________________________________

dar nu, noi suntem ingeri si strainii sunt rai cu noi ... sper sa ii arda cu o amenda dintr-aia de sa nu isi mai permita o pereche de chiloti noi si poate se vor invata minte ca pe viitor sa respecte bunurile publice si legile ...

altii care ne fac de rahat in ultimul hal :nervos: :nervos: :nervos:

ps: Mane si Bogdan, iata din cauza cui v-ati trezit cu masinile facute praf pe malul Po-ului ... :nervos:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 25. iunie 2013, 13:19

:nervos: :nervos: :nervos:

Nu doar nervos, dar si suparat, pt ca se discuta aprins si pe forumurile germane de pescuit ce fac romanii la ora actuala prin Italia, Spania,... si in curind si Germania, sunt convins de asta, la nr mare de masini cu nr de RO, printre care precis vor aparea si astfel de indivizi.

Printre altele, si pe Po si pe Ebro nenumarate pripoane, care spre deosebire de legea romana, sunt cu desavarsire interzise si in Italia, si in Spania.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 25. iunie 2013, 14:42

Zilele trecute a fost prins si arestat un individ german pentru pedofilie. Acum un an a fost destructurata o retea de pedofili italieni. Hai sa nu mai primim in Romanaia masini cu numere de Italia sau Germania ca... toti sunt pedofili si ne nenorocesc copiii. Hai sa le distrugem la toti strainii masinile ca... sunt de o alta natie decat noi. De ce va mai intoarceti domnilor in fiecare an in Romania daca tot aveti o "jena" fata de populatia Romaniei? De ce nu ramaneti acolo cu toate minunatiile locale? Aveti tot ce va doriti. Tare mi-ar placea ca italienii sau germanii sa nu ne mai permita accesul pe teritoriul lor si chiar sa ne scoata din UE chiar si acum dupa ce au distrus tot ce se putea distruge in tarisoara asta. Mai scriu doar ca mi-e scarba.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 25. iunie 2013, 15:01

Eugen, de cine tie scarba? :nunteleg:
Acesta este un forum de pescuit, si nu are rost sa bagam pedofilii in discutie. Care nu sunt numai germani si italieni, ci chiar si romani, asa cum am vazut ieri la TV 2 cazuri, unde intr-unul tata si-a lasat gravida fica minora. :doarecapu:

Ne deranjeaza si ne infurie braconierii in tara, dar pe cei de afara sa-i ignoram?

Exemple negative sunt destule din toate natiile, nu asta-i problema, ci ca astfel ne baga pe totii intr-o oala!

Si sa sti ca nu intereseaza pe nici un forum de pescuit din strainatate ce fac pedofilii lor prin lume! Sau ca in tara lor sunt ingineri romani la Siemens, la Ferrari, la Bosch, la Mercedes...unii chiar in pozitii de conducere, sau medici si academicieni de renume, nu - nu-i intereseaza, pt ca pe forumurile de pescuit este vorba de pescuit.

La fel cum nu-i intereseaza ca romanii au patent la 4G/ LTE: DIGI 24 | Viitorul telecomunicaţiilor, proiectat de timişoreni
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 25. iunie 2013, 15:03

Tare mi-ar placea ca italienii sau germanii sa nu ne mai permita accesul pe teritoriul lor si chiar sa ne scoata din UE chiar si acum dupa ce au distrus tot ce se putea distruge in tarisoara asta.


Nici asta nu permite unora sa se comporte ilegal in tara sau peste hotare.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 25. iunie 2013, 15:03

As completa ca acum 1 an sau 2, vreo 20 de italieni, veniti la o vanatoare prin Romania, au fost prinsi cu nu stiu cate sute de rate si ciocarlii, fazani si alte zburatoare, MULT peste ce aveau voie sa impuste. Si tot ce au vanat, voiau sa duca inapoi in Italia. Si aia erau "bogatani", nu uscati care lucreaza prin constructii in Italia. Asa ca nu as generaliza legat de faptele romanilor.
Si romanii, ca si italienii ca si nemtii au uscaturile lor. Si ca peste tot in lume, gunoaiele ajung in presa mai repede decat oamenii cinstiti. Sunt insa convins ca, daca italienii au ajuns sa se "razbune" pe romani din cauza ca 3 romani au prins 1 tona de peste (peste pe care italienii il considera daunator si il vor scos din apele lor), atunci, cu tot respectul, italienii (si altii care gandesc ca ei) sunt niste retardati mintali.
Sa ii expulzeze pe toti romanii, bulgarii si altii de nivelul acestora din Italia, respectiv Spania, Germania sau unde nu mai sunt doriti..... Doar ca...nu-si pemite nimeni luxul asta...italianul sau neamtul, nu se vor intoarce niciodata sa faca munca de jos din economie, pe care o face acum romanul...
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 25. iunie 2013, 15:03

Eugene … scuze ca ti-o spun la modul cel mai direct, dar am senzatia ca scri doar pentru a fi un giga contra si de multe ori dai senzatia ca deti adevarul absolut tratand interlocutorul cu un aer de superioritate al carui rost nu il vad. Este atat de greu sa recunosti purul adevar … ca multi din cei care parasesc Romania fac nebunii pe unde ajung? Este atat de greu?

Este o mare diferenta intre a fi aici, a trai intre ei si a vedea ceea ce se intampla si intre a fi in Bucuresti si a vorbi dupa ureche doar pentru ca spiritul nationalist te indeamna sa iti aperi conationalul. Crede-ma ca situatia “pe teren” este diferita decat cea vazuta din “fotoliu” si daca ai vedea comportamentul majoritatii romanilor de pe aici iti spun sigur ca ai evita contactul cu majoritatea dintre ei.

Ca nu stiu ce neamt, italian, spaniol sau american face prostii prin Romania nu o neaga nimeni. Dar totusi una este sa auzi de 2 ori pe an ca nu stiu ce italian a impuscat 100 de mistreti sau ca a lovit pe nu stiu cine cu masina pe strada sau ca a dus nu stiu ce individe sa se prostitueze prin Europa si alta e sa auzi in fiecare saptamana minim cate o stire despre nu stiu ce roman ce i-a dat in cap unei babe ca sa ii fure cei 50 de euro in portofel, sau ca un grup de romani e prins cu nu stiu cate tone de peste pe malul Po-ului, sau ca nu stiu ce alt grup a furat nu stiu cate motoare, au spart masini sau apartamente, au scos cutitele la nu stiu ce indivizi pe strada sau mai stiu eu ce alte minuni. Pur si simplu nu ai habar despre ceea ce se intampla in realitate AICI.

Nu este vina mea si nici a ta ca astia de aici, in majoritatea cazurilor, generalizeaza si ne baga pe toti in aceeasi oala si nici nu mi se pare corect dar trebuie sa traim cu chestia asta. Iar cat despre scoaterea din UE a Romaniei … sincer ma gandesc cu groaza la ce s-ar intampla in tara odata cu intoarcerea “hoardelor” de peste hotare cu toate obiceiurile pe care si le-au conturat si mai bine pe aici.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 25. iunie 2013, 15:18

xemple negative sunt destule din toate natiile, nu asta-i problema, ci ca astfel ne baga pe totii intr-o oala!


Daca tu ca neamt, ca italian, ca spaniol, cu 20 de ani lumina de gandire luminata si educatie in fata romanului, ajungi sa cataloghezi un popor intreg doar dupa ce face 1% din populatia lui, atunci, cu tot respectul...dar poporul respectiv isi merita soarta. (adica ca toti braconierii romani sa le invadeze apele). NIMENI in lumea asta nu are dreptul sa ma judece pe mine la "haita" atata timp cat eu sunt UNUL! Sa fiu judecat doar dupa propriile fapte si nu discriminat dupa faptele semenilor.
Nu ii apar pe braconieri, i-as executa pe toti, fara drept de apel, dar nu pot sa accept mentalitatea unora precum ca, daca eu sunt roman, sunt automat tigan violator, braconier, ciorditor, hot sau mai stiu eu ce.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 25. iunie 2013, 15:20

Daca tu ca neamt, ca italian, ca spaniol...


Nu ei, ci presa, care in orice tara este cruda! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 25. iunie 2013, 15:44

Bine spus ca presa este cruda pretutindeni. Asa este si asa trebuie sa fie. De ce m-ar interesa pe mine, ca si roman, ce fac conationalii mei pe acolo? Pe voi nu va intereseaza ce fac gazdele vostre aici. De ce trebuie sa afisati, cu oarece frecventa, aici pe un site de pescuit tot felul de faradelegi comise, printre multi altii, de romani?
Emil, nu cunosc adevarul absolut si nici nu vreau. Se pare ca tie iti convine si chiar place acest adevar absolut scris in presa italiana. Daca aia sunt niste sfinti de ce stai de vorba cu romanii? De ce vii in tara in vacanta? Ramai acolo, schimba-ti identitatea intr-una italiana si uita de natia romana.
Italienii care i-au vandalizat masina lui Mane au facut-o pentru ca masina era cu numar de Romania. Nu am citit nimic scris de tine prin care-i incriminai pe acei derbedei. Se supara prietenii italieni daca o faci? Tu acolo esti un tolerat si trebuie sa le suporti toate metehnele pentru a avea un colt de paine pe masa. Nu ti se pare ca te vinzi prea ieftin? Crezi ca pari mai interesant daca sustii propaganda italiana?
Fa-ti un forum al tau cu pescarii romani din Italia si denigreaza cati romani iti doreste sufletelul. Apoi intoarce-te in Romania si priveste-ti conationalii in ochi. Tare mandru trebuie sa fii.
Este adevarat ca forumul acesta este facut de un neamt de origine romana, dar majoritatea covarsitoare a membrilor sunt ROMANI. Pe mine nu ma intereseaza infractiunile sau contraventiile romanilor din strainatate. Sa-si primeasca pedeapsa pentru ce fac! Pe italinei nu-i intereseaza de faradelegile facute de conationali de-ai lor (ti-am mai spus asta in urma cu mai bine de jumatate de an). De ce trebuie sa fie etalate aici toate astea? De ce? Vrei sa ma intorci sau sa ne intorci pe noi romanii, care traiesc aici in Romania, cu bune si rele, impotriva tarisoarei asteia?
ANEM, sa-ti fie RUSINE!

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 25. iunie 2013, 15:47

Daca tu ca neamt, ca italian, ca spaniol, cu 20 de ani lumina de gandire luminata si educatie in fata romanului, ajungi sa cataloghezi un popor intreg doar dupa ce face 1% din populatia lui, atunci, cu tot respectul...dar poporul respectiv isi merita soarta. (adica ca toti braconierii romani sa le invadeze apele). NIMENI in lumea asta nu are dreptul sa ma judece pe mine la "haita" atata timp cat eu sunt UNUL! Sa fiu judecat doar dupa propriile fapte si nu discriminat dupa faptele semenilor.
Nu ii apar pe braconieri, i-as executa pe toti, fara drept de apel, dar nu pot sa accept mentalitatea unora precum ca, daca eu sunt roman, sunt automat tigan violator, braconier, ciorditor, hot sau mai stiu eu ce.


Attila, iti dau perfecta dreptate dar stii prea bine ca in realitate lucrurile sunt mult (dar MUUULT) diferite si s-a ajuns pana in stadiul ala in care catalogheaza o natie intreaga doar pentru ca MULTI conationali de-ai nostrii fac prostii pe unde ajung. Repet, inca nu am avut parte de dispute rasiale cu nimeni pe aici, inca nimeni nu m-a facut sa ma simt prost ca sunt roman (poate si pentru ca locul in care lucrez sunt mai multi straini decat italieni :rizi: si in rest nu prea intru in contact cu italienii) dar m-as simti FOARTE deranjat sa fiu catalogat intr-un anumit fel doar pentru ca vin din Romania.

De ce, imediat dupa revolutie, cand romanii “au sarit gardurile” catre europa eram vazuti ca niste oameni foarte OK, oameni seriosi, muncitori si care isi vad de treburile lor si asa eram catalogati cu toti pentru ca in decursul a doar vreo 10 ani intreaga situatie s-a intors pe dos. Pai normal ca s-a intors pe dos pentru X sau Y a vazut ca “prostul” de neamt nu isi incuie bicileta cand intra in magazin, sau italianul nu isi incuia masina cand intra in bar sa bea o cafea sau ca de regula toti erau putin cam prea naivi si creduli, fapt care ii facea usor de pacalit. Vazand ca sunt o prada usoara tot mai multi au intins-o catre taramul fagaduintei unde si-au facut de cap pana s-a ajuns in stadiul in care suntem azi.

ps: mi-am adus aminte de o faza ce o povestea un amic ce cativa ani a locuit in Belgia. Acolo locuia in ceva gazda si familia respectiva aveau un baiat ce era prin liceu. Baiatul nu se descurca prea bine la scoala pentru ca Olanda era aproape :rizi: si avea probleme la fiecare sfarsit de semestru. Toate probleme s-au rezolvat cand amicul asta i-a facut cunostinta baiatului cu “fituica” si ideea de a trisa sau copia la lucrari. Baiatul respectiv nici macar nu auzise de posibilitatea asta si fiind crescut intr-un anumit mod probabil ca mintea nici nu i s-a dus in directia aia. Din momentul noii descoperiri probleme la scoala au disparut :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 25. iunie 2013, 15:50

ANEM, sa-ti fie RUSINE!

Sa sti Eugen ca mie imi este rusine, cind conationalii nostrii fac asa ceva in strainatate. :nu:
Si in Ro eu nu vin pt derbedeii astia, ci pt parinti, neamuri si prieteni, care nu-s deloc asa cum ne oglindesc unii in EU.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 25. iunie 2013, 15:51

ANEM, sa-ti fie RUSINE!

Sa sti Eugen ca mie imi este rusine, cind conationalii nostrii fac asa ceva in strainatate. :nu:
Si in Ro eu nu vin pt derbedeii astia, ci pt parinti, neamuri si prieteni, care nu-s deloc asa cum ne oglindesc unii in EU.


Atunci de ce perimiti asemenea postari?

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 25. iunie 2013, 15:54

Sunt absolut convins ca mai exista colegi, ca sa nu spun ca maroritatea, care nu sunt de acord cu asemenea propaganda. Daca ar trece peste anumite nevoi personale, sunt convins ca nu ar mai aparea pe aici asemenea postari.

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 25. iunie 2013, 15:58

anem ai perfecta dreptate se eu am trait in spania 6 ani si stiu ce inseamna dar mai sint unii care au fost in sxcursie pe afara :buaaaah:

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 25. iunie 2013, 16:00

Eugen, Zoran, Emil...
Toti aveti partea voastra de dreptate. Ii dau dreptate si lui Eugen, si tie Zoran...si tie Emile.
Din pacate, nu traim intr-o lume perfecta, si goana dupa senzational a presei locale, uneori creaza "monstrii". Insa, nu este suficient ca "presa" sa catalogheze romanii ca hoti, parsivi sau mai stiu eu cum, italianul, neamtul si care o mai fi trebuie sa fie in stare sa cearna informatia buna de cea de "senzational".
Emil...crezi ca Loris si alti italieni, te-ar mai fi chemat cu ei la pescuit daca considerau ca toti romanii sunt tigani si hoti si braconieri? Crezi ca ei nu citesc presa? Dar au preferat sa judece omul dupa faptele lui, si nu ale semenilor lui. Ce-i drept ca "cine se aseamana se aduna", sau "ce se naste din pisica, manca soareci", dar asta nu da dreptul nimanui sa generalizeze.
Faptul ca 3 romani au braconat, altii 3 au furat, 2 au violat si inca 100 au facut mai stiu eu ce, reprezinta o cantitate neglijabila din punct de vedere al unui popor. Insa, daca vrei sa combati fenomenul, mediatizeaza cat mai des efectele. Crede-ma ca daca romanasii nostrii vor citi des prin ziare ca lui X i-a fost confiscata masina si barca si a primit 2700 de euro amenda pentru ca a plecat acasa cu 200 de kg de somn...lui Y la fel, ca a fost prins la japca la cheppie sau mai stiu eu ce...se vor rari. Si apoi direct....declarat personna non-grata, interdictie 10 ani si i-ai linistit scurt. Muncitorul ala in constructii e acolo sa faca bani mai intai, si abia apoi se gandeste la pescuit. Daca ii vei ameninta locul de munca si implicit familia de acasa, se va gandi de 3 ori pana va mai bracona odata...
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 25. iunie 2013, 16:01

Pt ca insasi si forumul l-am facut pt ca imi pasa de romani, de romanii de peste tot, si sper zilnic ca voi putea pe unul sau altul sa-l schimb in mai bine. Iar astfel de postari, ce circula de o saptamana si pe forumuri germane, imi dau de gandit si o obligatie de a ne anunta in primul rand pe noi, ce se intampla.

Astazi, acum 4 ani, a murit Michael Jackson care cinta in "Man in mirror" "...daca vrei sa schimbi ceva, incepe cu individul din oglinda..." si asta nu poti face doar daca iti pasa de ceea ce se intampla. Si mie imi pasa, na, sic :limba:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 25. iunie 2013, 16:08

Incep cu treaba asta:


Italienii care i-au vandalizat masina lui Mane au facut-o pentru ca masina era cu numar de Romania. Nu am citit nimic scris de tine prin care-i incriminai pe acei derbedei. Se supara prietenii italieni daca o faci?]


Iar daca intri aic: Pescatori romeni in Italia.

vei gasi mesajul asta:

huh Mane, nasoala treaba … au facut imputitii aia o paguba de toata frumusete pe acolo. Cand mi-ai zis la telefon efectiv am ramas fara cuvinte mai ales cand ma gandesc cate nopti si zile am lasat eu masina pe acolo cand eram la pescuit. Pe viitor, cand se mai merge in locul ala trebuie avuta atentie sporita la cine misca in zona. La cum ai descris chestiile sunt convins ca ceva indivizi au vrut sa dea un semnal de avertizare … mai ales ca tu pe masina ai numere de Romania. Ai fost la politie sau nu te-ai dus?


deci iarasi vorbesti aiurea doar ca sa te afli in treaba. Iar restul de “politeturi” s-au facut prin intermediul telefonul cand am auzit vestea de la Mane. Eventual pentru confirmare poate spune aici cum stau treburile. Majoritatea “apelativelor frumoase” au fost spuse la telefon iar can dam raspuns in topicul respectiv deja trecusem de “socul” initial. Si ca o completare vreau sa iti spun ca nu am nici un prieten italian (NICIUNUL) am doar 2 amici si niste colegi de lucru.

De ce trebuie sa afisati, cu oarece frecventa, aici pe un site de pescuit tot felul de faradelegi comise, printre multi altii, de romani?


Toate cele afisate aici au legatura cu pescuitul sau cu somnul. Inca nu s-a dat nici un link cu nu stiu ce romani care au furat nu stiu cate masini sau au spart nu stiu cate apartamente. Daca vrei, pot baga si dintr-alea gramada pentru ca resursele sunt inepuizabile … din pacate.


Emil, nu cunosc adevarul absolut si nici nu vreau. Se pare ca tie iti convine si chiar place acest adevar absolut scris in presa italiana. Daca aia sunt niste sfinti de ce stai de vorba cu romanii? De ce vii in tara in vacanta? Ramai acolo, schimba-ti identitatea intr-una italiana si uita de natia romana.


NU IMI PLACE si NU CONSIDER a fi un adevar absolut ceea ce e scris in presa italiana. Din contra, consider ca se bate toaca prea mult pe seama tampeniilor pe care romanii le fac aici (si strainii in general) si toate sunt facute cu scopul de a “prosti” populatia si a ii razvrati importiva noastra sau a strainilor in general. Iar despre schimbare de identitate sau cetatenie … am avut posibilitatea sa o fac cu multi ani in urma la fel cum in continuare exista dar cum pentru mine nationalitatea nu are importanta nu am considerat a fi necesar acest lucru.


Se supara prietenii italieni daca o faci? Tu acolo esti un tolerat si trebuie sa le suporti toate metehnele pentru a avea un colt de paine pe masa. Nu ti se pare ca te vinzi prea ieftin? Crezi ca pari mai interesant daca sustii propaganda italiana?
Fa-ti un forum al tau cu pescarii romani din Italia si denigreaza cati romani iti doreste sufletelul. Apoi intoarce-te in Romania si priveste-ti conationalii in ochi. Tare mandru trebuie sa fii.


Eugene, partea aia cu vandutul este o lovitura sub centura si daca m-as cobora sa iti raspund cu aceeasi moneda lucrurile s-ar duce pe un fagas tare urat. Nu stii tu daca eu ma vand pe aici si nici nu stii pe cati bani ma vand, asa ca ar fi bine ca lucrurile sa nu devieze catre niste treburi prea personale. Deci ma abtin sa iti raspund la partea asta si as aprecia daca nivelul discutiilor s-ar purta fara a implica anumite acuzatii nefondate … OK?


Este adevarat ca forumul acesta este facut de un neamt de origine romana, dar majoritatea covarsitoare a membrilor sunt ROMANI. Pe mine nu ma intereseaza infractiunile sau contraventiile romanilor din strainatate. Sa-si primeasca pedeapsa pentru ce fac! Pe italinei nu-i intereseaza de faradelegile facute de conationali de-ai lor (ti-am mai spus asta in urma cu mai bine de jumatate de an). De ce trebuie sa fie etalate aici toate astea? De ce? Vrei sa ma intorci sau sa ne intorci pe noi romanii, care traiesc aici in Romania, cu bune si rele, impotriva tarisoarei asteia?
ANEM, sa-ti fie RUSINE!


Eugene, cu orice om care nu se incadreaza in randul celor prezentati prin articolele de pe aici il voi saluta cu tot respectul si nu imi va fi rusine sa privesc pe nimeni in ochi. Iar despre cei care se incadreaza in randul celor prezentati mai sus nu vad nici un motiv sa ii privesc cu rusine, din contra, alora ar trebui sa le fie rusine pentru comportamentul pe care il au.

Iar despre intorsul romanilor importiva propriei tari iarasi nu se poate discuta. Nu imi doresc asa ceva si nici nu am puterea sa o fac, imi doresc doar sa incerc sa le deschid ochii alora care fac tampenii sau au de gand sa faca tampenii pentru ca din cauza lor suntem vazuti asa cum suntem.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 25. iunie 2013, 16:19

Atunci de ce perimiti asemenea postari?



Eu l-am rugat pe Anem sa il traduca si sa deschida un subiect, pt a afla si altii ce se intampla, si ca sa stie cei ce poate vor sa faca asa ceva ca nu-i ok. De loc nu-i ok... Articolul din ziarul italian este subiect fierbinte in Germania :zid:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 25. iunie 2013, 16:20

anem iti dau perfecta dreptate :bucuros2: