Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

gabriel

Biban

  • Autorul acestui subiect este »gabriel«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2012

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 6. martie 2012, 23:47

clonk rusesc?

nu stiu cine a produs acest clonk dar m i se pare fenomenal.asta zic eu dar neavand experienta in cloncuri de aceea astept parerile voastre ale celor care sunteti cunoscatori si artisti pt mine :inchinare: am zis rusesc pt ca tipul care il prezinta e un rus :apl: Квок. Воронеж.
- YouTube
am pus in practica cu ce l mai bun prieten al meu sa facem unul deocamdata avem pastila facuta...mai avem sa procuram ``coada`` si sa o aplicam...dupa terminarea lui va vom face si prezentarea.toate cele bune :noroc:

gabriel

Biban

  • Autorul acestui subiect este »gabriel«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2012

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 7. martie 2012, 00:20

aici este un filmulet in care tipul bate cu unu din cloncurile lui
Сом на квок. г. Воронеж.
- YouTube
nu cu ce l prezentat mai sus dar asemanator singura diferenta vazuta de mine e ca acesta are ``coada ``mai lunga.are si filmulete in care bate si cu ce l prezentat...astept parerile voastre cu nerabdare :noroc: toate cele bune

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 7. martie 2012, 00:24

Bravo :bravo: ,si mie mi-a venit ideea aceasta :idee: , sa-mi fac singur un clonc, dar vreau sa ma apuc dupa ce invat mai multe despre cloncuri, dupa ce vad si folosesc mai multe, sa ma pot decide asupra caracteristicilor care mi se potrivesc de la fiecare, in asa fel incat sa le pot reuni, dupa cum voi putea, in cloncul pe care-l voi realiza. Poate ca nu-mi va iesi din prima, dar cu siguranta ca voi reusi!! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 7. martie 2012, 00:43

Foarte tare cloncul!! De cloncuri rusesti sau ucrainene, am auzit de cand a inceput sa ma intereseze subiectul, dar era vorba de cloncuri din lemn, de genul celor facute de mesterii romani sau bulgari de pe langa Dunare, de cloncuri metalice, mai putin!!!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

gabriel

Biban

  • Autorul acestui subiect este »gabriel«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2012

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 7. martie 2012, 00:59

parerile care le astept sunt legate de sunetul scos nu neaparat de dizain asa ca mestri sa vorbeasca si sa spuna tare si raspicat :noroc:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 7. martie 2012, 01:03

Si eu astept, la fel ca si tine. Mai am multe de invatat, pana sa incep sa impartasesc si altora din experienta!!! :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

gabriel

Biban

  • Autorul acestui subiect este »gabriel«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2012

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 11. martie 2012, 11:59

nu va vad zicand nimic... :nunteleg: nu vreti sa ne ziceti parerile despre cloncul rusului...? :)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 11. martie 2012, 12:10

Salut Gabriel,
cloncul este super fain, ca design. Cit este de greu in mina dupa 1 ora de cloncanit, nu stiu!?... :nunteleg:
Apoi mai este si pretul, care precis nu-i micut!
Cit despre sunetul scos, eu nu pot zice multe... ci capturile sa vorbeasca. Normal, cu orice clonc prinzi somni. Insa cu unele mai multi, cu altele mai putini, iar cu cele mai bune, f multi. Ce vreau sa zic este ca, nu sunetul ce-l auzim noi conteaza, ci rezultatele!

Insa ce mi se pare super tare, este ca in video-ul asta se poate vedea exact cit de important este sonarul la pescuitul cu cloncul. Apoi mai putem vedea ca, chiar si cu un sonar ce costa doar 240,- de euro, se vede f bine plumbul, momeala si somnul ce urca la momeala. :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

gabriel

Biban

  • Autorul acestui subiect este »gabriel«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2012

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 11. martie 2012, 12:32

multumesc frumos zoran :apl: buna remarca cu sonarul pt mine unu care nu am dar vreau sa mi achizitionez unul.inaintea momentului de achizitionare va voi intreba mai multe si va voi cere sfaturi.asa cum am zis impreuna cu un prieten facem un clonk ca acela din inox am facut pastila care este destul de grea nu am cantarito dar cred ca are 200g + coada tot din inox....cred ca va fi un clonk greu :) adica ai dreptate :apl: dar cred ca va fi un clonk bun pt dunare pt ape mari datorita sunetului puternic.dar pana la proba mai e :rizi: am sa l prezint asa cum am zis dupa terminare.toate cele bune :noroc:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 11. martie 2012, 13:10

Imi place cloncul asta. E si frumos si scoate si un sunet curat. Bravo tipului care l-a facut. Sunt insa si altele care fac sunetul asta .

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 11. martie 2012, 15:11

suna bine

suna bine
:pescuit:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 11. martie 2012, 15:20

arata bine minunea aia si partea si mai misto din el ar fi daca pastila s-ar prinde prin infiletare de coada si in felul asta in loc de a merge la pescuit cu nu stiu cate cloncuri dupa tine iti poti lua coada aia plus nu stiu cate pastile care se pot monta ... aviz amatorilor care isi mesteresc singuri cloncurile :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

cosmmaa

Biban

Răspunsuri: 77

Membru din: 7. martie 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Gura casca into firma de pantofi nemteasca

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 11. martie 2012, 16:10

Frumos cloncul. dar oare cu ce viteza coboara la fundul apei in caz ca il scapi din mina obosita :gandesc:
Taina existenţei umane nu constă în a trăi, ci în a şti pentru ce trăieşti.

gabriel

Biban

  • Autorul acestui subiect este »gabriel«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2012

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 11. martie 2012, 17:30

arata bine minunea aia si partea si mai misto din el ar fi daca pastila s-ar prinde prin infiletare de coada si in felul asta in loc de a merge la pescuit cu nu stiu cate cloncuri dupa tine iti poti lua coada aia plus nu stiu cate pastile care se pot monta ... aviz amatorilor care isi mesteresc singuri cloncurile :ochi:
e o idee minunata o voi lua in calcul :apl: eu unu nu ma gandisem la asa ceva :noroc:

gabriel

Biban

  • Autorul acestui subiect este »gabriel«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2012

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 11. martie 2012, 17:34

Frumos cloncul. dar oare cu ce viteza coboara la fundul apei in caz ca il scapi din mina obosita :gandesc:
cloncul nu o sa se scufunde pe fundul apei pt ca manerul va fi facut din material plutitor care ii va sustine greutatea si va pluti pt recuperarea lui in cazul in care este scapat :noroc:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 11. martie 2012, 18:27

arata bine minunea aia si partea si mai misto din el ar fi daca pastila s-ar prinde prin infiletare de coada si in felul asta in loc de a merge la pescuit cu nu stiu cate cloncuri dupa tine iti poti lua coada aia plus nu stiu cate pastile care se pot monta ... aviz amatorilor care isi mesteresc singuri cloncurile :ochi:
e o idee minunata o voi lua in calcul :apl: eu unu nu ma gandisem la asa ceva :noroc:


dar trebuie sa ai grija la cat de adanca faci gaura din pastila pentru a obtine o pozitie corecta atunci cand o infiletezi pe maner si o strangi ... ca exista riscul ca in momentul in care o infiletezi la maxim pastila sa fie stramba iar daca o destrangi exista riscul de a o pierde in timpul cloncanitului ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare